Zakopaný pes
Bedřich Fučík , Jindřich Pokorný
O tom, jak, proč a kde vznikla některá slova, jména, rčení, úsloví, pořekadla a přísloví. ( ve více než 200 heslech, abecedně řazených, vypráví autor o původu asi 350 výrazů )
Přidat komentář
S určitou dávkou humoru se dozvíte, odkud se vzala různá pořekadla, rčení, slova, slovní spojení apod. Některá mají původ v Bibli, některá v antické literatuře... Je to zajímavé čtení.
Mně osobně nejvíc vadily ilustrace.
Náhodný úlovek z knihoboudy mi už vylepšil pár večerů. Zajímavě zpracovaná hesla, díky nimž si doplníte znalosti. Až mě zarazilo, kolik rčení se běžně používá - a přitom jejich původ často neznáme, nebo ho známe jen přibližně.
Prosím, nečtěte tuto knížku jako román! Dávkujte si ji jako čokoládové bonbóny - protože tím jednotlivá rčení, přísloví, úsloví (prostě všechno zde obsažené) jsou. Klidně vybírejte a hledejte jen to, na co v tu chvíli máte chuť. Jsou to opravdu bonbóny (z francouzštiny: bon = dobrý, tedy něco dobré a ještě jednou dobré); nepřejezte se jich najednou. Pak vám budou chutnat.
Po stopách úsloví a pořekadel aj., která většina z nás užívá, ale málokdo ví, kde se vzala.
Tuhle knihu mám rád :) dostala se mi do rukou brzy na základní škole. Leckde zábavná a také poučná. A nikdy neškodí v pravý se blýsknout znalostí co, kde, jak a proč :)
Dobré počtení pro všechny zvídavé hlavy, které občas přemýšlejí nad tím, jaký je v určitém výraze či slovním spojení zakopán pes.
Dal jsem 3 hvězdičky, možná je to málo, ikdyž 4 z pěti je zase moc (když 5 má být opravdu to nejlepší z nejlepších). Dobré čtení na noční stolek, do tramvaje či autobusu. Pro někoho (v dobrém) na záchod. V krátkých kapitolkách se dozvíš, proč se říká "V čem je zakopaný pes?", "Kostky jsou vrženy", kdo to je "Megera" a "Furie", či co to jsou "Lukulské hody"...
Nejprve jedna výtka. Na dědkovské oči, byť jsou zkrášleny brýlemi, je písmo v knize něco jako seskupení blešího trusu. A nyní zásadní plus. S očními kapkami a solidní lupou se dozvíte zábavnou formou hromadu věcí. Je jich tolik, že se tato kniha spíše jeví jako studijní. K tomu dopomáhá i obsahový rejstřík a také kapitola Vysvětlivky a výslovnost. Členové KMČ (Klubu mladých čtenářů) měli na zakoupení slevu celých 15 Kčs. Jak jistě víte, tento klub vznikl v roce 1964. Některá témata v knize byla ve své době jistě pro mládež přitažlivá a to například Adamovo jablko (dodnes nevím, kde vzal jeho syn Kain nevěstu), Bohatý jako Krésus, Eros nebo Sodoma a Gomora. Rozhodně je co studovat! A studovat se musí. Už slavný Ámos věděl, že mozek není obočí – nemáš, tak dokreslíš.