Západní terorismus - Od Hirošimy k dronové válce
Noam Chomsky , Andre Vltchek
V knize Západní terorismus diskutuje Noam Chomsky, světově proslulý intelektuál disentu, o moci a propagandě Západu s filmovým tvůrcem a investigativním novinářem Andrem Vltchkem. V diskusi se historický narativ propojuje s osobními zkušenostmi, které Chomského i Vltchka přivedly k aktivismu. Zaznívají osobní vzpomínky, jako třeba ta na newyorský novinový stánek, který stál u začátků politického vzdělání Noama Chomského. Diskuze se dále posouvá do širší perspektivy a zaměřuje se na měnící se formy imperiální nadvlády a systému západní propagandy. Postupně se zaměřuje na státy, se kterými mají autoři osobní zkušenost, od Nikaragui a Kuby po Čínu, Chile, Turecko a mnoho dalších. Kniha Západní terorismus je čerstvým větrem, který rozfoukává propagandu a ostře kritizuje roli Západu ve světě. Je inspirací pro všechny, kdo hledají zdroje pro nezávislé a kritické myšlení.... celý text
Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2014 , Broken BooksOriginální název:
On Western Terrorism: From Hiroshima to Drone Warfare, 2013
více info...
Přidat komentář
Zajímavá kniha, která rozhodně otevírá nové obzory uvažování, a některým by jistě otevřela i oči, ovšem kdyby si ji přečetli.
O tom, že autoři nejsou zcela objektivní není spúoru, ostatně, nesnaží se tam ani tvářit. Jisté je nicméně i to, že ač nám je či není blízký Chomského světonázor, jde o jednoho z nejvýznamnějších intelektuálů současnosti, a každý člověk s otevřenou myslí by se měl s jeho názory minimálně seznámit a reflektovat je. Chomsky s Vltchkem tady nastavují zdrcadlo některým na západě nekriticky přijímaným faktům, a nabízejí zajímavá srovnání, která tvoří nejzajímavější část knihy. Když je řeč o často zmiňovaném Maově hladomoru v Číně, konfrontuje Chomsky počet obětí s několikanásobně vyšším počtem obětí hladu a špatné péče v kapitalistické Indii ve stejné době. Když se evropan pohoršuje nad sovětskou intervencí v ČSR v roce 1968, autoři ukazují, že USA organizovali (a organizují) mnohem krvavější převraty v Latinské americe i jinde téměř každý druhý rok. Ukazují aroganci a pokrytectví velmocí, pro které je hledání alternativ, nezávislosti a vlastních cest k prospěritě totalitou a zlým nacionalismem, zatímco váleční zločinci jako George W. Bush mohou spokojeně sedět a prezentovat se jako mírotvůrci a obhájci lidských práv.
V detailech kniha někdy kulhá, její kouzlo je spíš v obecnějších tezích a ukazování věcí z druhého pohledu, jež samozřejmě nemusí být vždy směrodatný, ale otevírá nové pohledy. Dílo vyžaduje poměrně rozsáhlé znalosti, předevšim z dějin zemí třetího světa. I laik v ní ale najde spoustu témat k přemýšlení. Doporučuji.
Zložitá kniha. Podkopáva, často nekriticky prijímanú, vieru, že západ a US sú "policajtom sveta", naopak ich obviňuje z rozvrátenia. Ale myslím, že obviniť Západ zo všetkých zločinov je prehnané. Samozrejme, Západ vytvoril umelé hranice na Blízkom východe a v Afrike, vykorisťoval, vraždil, to všetko vieme. Ale povedať, že všetko, že súčasný vývoj, civilizačná úroveň... je na takej úrovni, len kvôli intervenciám Západu, je prehnané. Kniha ale núti spochybňovať mnoho z toho, čo ste si doteraz mysleli, núti spochybňovať mainstreamové zdroje a obecne prijímané pravdy.
Západ môže za veľa zla vo svete, už od koloniálnych čias, ale nepoužívajme to za univerzálnu výhovorku.
Některé Vltchekovi argumenty mi příjdou strašně subjektivní, Chomsky naopak působí více jako hlas rozumu. Chování Západu ale není nijak překvapivé, vládnoucí mocnost svého prvenství nedosáhne laskavostí a pomocí, ale postupným ničením svého nepřítele. Jde o to jak chytře to dělá a Západ v tom stále zůstává mistrem. Ještě že jsme na jeho straně. Tahání za nitky jsou ale čím dál více viditelná a nepřítel se učí. Svět je na vážkách a každá změna bolí.
O zadnou diskusi nejde, jde v podstate o dva monology aktivistu, ktere jsou prokladany dle meho nazoru pozdeji vlozenymi otazkami. Nicmene jde o cteni, seznamu teroristickych akci, ktere muze byt pozdeji doplneno podrobnostmi a sirsim kontextem. Zajmave jsou postrehy o modernich formach cenzury statnich medii, a stylu valceni na cizich uzemich prostrednictvim cizich obcanu, pouzitim autonomnich technologii. Jak je v knize receno imperium se neudrzi za pomoci lasky a pravdy. Dnesni situace je pro studium a kazdodenni priklady chovani hegemonu prizniva, pro obcany mene.