Závoj a džíny
Magdaléna Frouzová
Životní osudy žen žijících v islámu. Sférou, v níž se západní životní styl výrazně odlišuje od způsobu života islámských společenství, je postavení žen. Jestliže na Západě, vycházejícím z židovsko-křesťanské tradice, se žena domohla po zápase trvajícím více než sto let alespoň navenek rovnoprávnosti, v islámských zemích její postavení zůstává od role mužů zásadně odlišné. V čem tato odlišnost spočívá, to ukazuje soubor čtrnácti příběhů, sestavený publicistkou M. Frouzovou. Kromě reportáží tu nacházíme obecnější zamyšlení i osobní vzpomínky, mezi autorkami jsou vedle žen pocházejících přímo z islámských zemí také Češky, např. známé novinářky P. Procházková a P. Jazairiová. Editorka se snažila čtenáři zprostředkovat charakteristiku života žen jak v nejrůznějších islámských státech, tak i v těch, kde muslimové představují menšinu (Francie, Indie, Česká republika). ... celý text
Přidat komentář
Velmi zajímavá sonda do života žen v různých islámských zemích - od těžce zkouseneho Afghánistánu pres tehdy ještě sekulární Turecko, pozlátko Spojených arabských emirátů až po cites ve Francii, vzestup fundamentalismu v Egyptě nebo tuniskou vesnici.
Moc povedené příběhy z různých zemí , tudíž můžeme porovnávat , kdo jak islám uznává a co pro ně znamená . Velmi povedené , doporučuji
Knihu jsem přečetla výhradně kvůli čtenářské výzvě, byla pro mě plná nových a zajímavých informací, nicméně bych ocenila větší množství konkrétních osobních příběhů, občas už na mě byly statistiky o všem možném dost zdlouhavé a nudné. Není to knížka, kterou bych nadšeně přečetla jedním dechem.
Chtěla jsem si přečíst o životě žen v muslimském světě, abych ho pochopila a vysvětlila jsem si ty rozdíly mezi našimi kulturami. Většina žen měla již nakročeno k emancipaci, dokonce již žilo životem, který byl dost podobný naší kultuře. Sýrie, Tunis, Libanon - tyto státy žily spokojeně a pracovaly na svém rozvoji. V této fázi jsem byla ochotná představit si soužití s touto kulturou. Jenže najednou se vše vrátilo do středověkých praktik. S tím se ale nedokážu srovnat. Děkuji za postřehy v této knize.
Četla jsem i Mříže v ráji od této autorky a ta mi přijde mnohem lépe zpracovaná. V této je hodně informací o státech, kde dané muslimky žijí a mnohem méně příběhů žen samotných a to mi tady chybělo. Rozhodně nechá autorka i tak nahlédnout pod pokličku života v různých svazcích a různých zemích. Pro mě zajímavé rozšíření obzoru. Každopádně jsem moc ráda, že žiji v Evropě, v ČR, svým životem a rozhodně bych nic s muslimkami neměnila.
takže je to zas ani ne tak o víře jako spíš o lidech.....o kulturním prostředí.
ale přece jen se dá objektivita docela snadno napadnout......
domácí násilí je tady i tam,ateista nebo věřící,vzdělaný inteligent nebo nevzdělanec....
přesto mám neodbytný pocit že k objektivitě má tato kniha hodně daleko
Bylo to moc zajímavé čtení. Člověk má možnost porovnat postavení žen (muslimek) v různých státech, tak jak to vnímají samotné ženy. Popisovány jsou zkušenosti z muslimských zemí, ale třeba i Francie nebo ČR.
Štítky knihy
islám muslimové autobiografické prvky multikulturalismus muslimské ženy integrace soužití cizinci ženy v islámu
Část díla
- Bída a guláš z trávy
- Butiky, korzo a kavárny
- Chci, aby se má dcera měla lépe
- Cihlářova žena
- Fundamentalisté na vzestupu
Autorovy další knížky
2005 | Závoj a džíny: Ženy v islámském světě |
2015 | Touha být úžasná |
2010 | Kávu ne, radši infuzi / Bruselské postřehy českého eurokomisaře ... a zákulisní historky jeho asistentky |
Přesně jak je uvedeno v předmluvě - jedná se o soubor osobních výpovědí různých žen, o jejich zkušenostech s postavením ženy v různých zemích. Každá kapitola je od jiné autorky, o jiné zemi, a z jiného úhlu pohledu.
A celé je to velice zajímavé! Navíc i dostatečně čtivé a krátké, takže za mě dobrá volba pro nahlédnutí pod pokličku tohoto tématu.