Zázrak svaté Winifredy
Ellis Peters (p)
Případy bratra Cadfaela (Bratr Cadfael) série
1. díl >
První z případů středověkého detektiva, benediktinského mnicha Cadfaela, začíná v den, kdy Robert, převor kláštera v Shrewsbury, zatouží získat ostatky velšské mučednice Winifredy – vlastnictví předmětů tak posvátných prý opatství přinese slávu. Sám velí výpravě, která se za tímto účelem vydá do velšského Geytherinu, kde je Winifred pohřbena. Když však vznese na ostatky nárok, tvrdě narazí na odpor místního lidu, vedeného velmožem Rhisiartem. Napětí se ještě vyostří, když se Robert neúspěšně pokusí Rhisiarta podplatit. Prchlivého šlechtice se podaří umluvit k dalšímu vyjednávání, Rhisiart se ale na schůzku nedostaví – ukáže se, že byl zákeřně zavražděn. Podezření okamžitě padne na jeho anglického pohůnka Engelarda, který s ním byl v dlouhé rozepři o jeho dceru Sioned, kterou mu Rhisiart jako cizinci odmítal dát. Cadfael záhy přijde na to, že mladík je nevinný, a navíc odhalí, že celý zločin byl spáchán úplně jinak, než se původně zdálo. Podezřelých je najednou několik, mezi nimi i neúspěšný Sionedin ctitel Peredur, Robertovi úlisní nohsledi Jeroným a Columbanus a dokonce i samotný převor. I s takto zapeklitým problémem si však Cadfael, předchůdce slavných detektivů stylu Sherlocka Holmese či Hercula Poirota, dokáže poradit.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: 1995 , Mladá frontaOriginální název:
A Morbid Taste for Bones, 1977
více info...
Přidat komentář
Co se týká češtiny, problémem je slabší překlad s chybami. Co se týká zápletky, některé dialogy byly v rozporu s tím, že některé postavy si nerozuměly, protože buď uměly jen anglicky, nebo ovládaly jen velštinu (kymerštinu, Cymraeg). Ale celkově velmi čtivá "pohodová" detektivka na dovolenou a až na ty zmíněné problémy s jazykovou nekompatibilitou v některých dialozích je zápletka včetně jejího vývoje logická. Vzhledem k tomu, že jsem zaujatý dějem knihu přečetl za méně než 24 hodin, nemohu dát jen 3 hvězdičky a dávám 4.
"Ja ti Karle nevim...."
Vypocute ako audio, ale nejak extra nadseny som z toho pripadu-pribehu nebol. Postava brata Cadfaela je sympaticka, vyprava a dobrodruzstvo okolo kostialov svatej Winifredy usli, do toho vrazda odporcu dislokacie jej pozostatkov :) Len to patranie a vysetrovacie metody su, no proste na pomery stredoveku. Ak sa vinnik pod tiazou svedomia nerozhovoril sam, ani Cadfael by nic nevypatral. Je to uz skoro klasika historickych detektivok. A kedze mam kupenu aj druhu cast, dam jej sancu.
V podstate taka pohodovka napisana milou babickou :)
V této knize nenajdete žádné divoké honičky, litry krve ani psychicky narušené vrahy. Ve všech knihách od E. Peters se jedná jen o obyčejné vraždy řešené poklidným tempem 12.st., pokud jste ochotní respektovat toto tempo a ticho kláštera, stane se pro vás kniha milým potěšením. Navíc doplněným o inteligentní humor bratra Cadfaela a trochu těch ''božích'' zázraků.
Případy bratra Gadfaela, ty nemají chybu, zvláště, když jsou z mé oblíbené historie a Anglie a Walesu. Autorka věrně popsala prostředí a chování postav v této době 1. díl Zázrak svaté Winifredy. Vrah byl dopaden zvláštním souhrou okolností. Některé díly jsou i zfilmovány a jsou také audioknihy načtené oblíbeným Pavlem Soukupem.
Historický detektivní příběh s nádechem tajemna a poklidným tempem. Cadfael je okouzlující postava - muž, který svým zdravým rozumem a skvělým pozorovacím talentem dokáže překonat i ty nejtěžší překážky. Je tak trochu superhrdina, ale já pro tyto lidské a spravedlivé "vyšetřovatele" mám slabost.
Cadfaela miluju od prvního příběhu a teď čtu celou sérii znovu, už poněkolikáté a pořád s radostí.
Konečně jsem se po několikerých zhlédnutích seriálu s Derekem Jacobim (mám na csfd zařazen mezi své oblíbené) odhodlala také k přečtení. A vůbec jsem nebyla zklamaná. Některé věci se mi objasnily až při četbě, neboť příběh měl i vedlejší linie, na něž se při vizuálním zpracování nedostalo. Dnes se chystám znovu podívat i na epizodu samotnou, abych si osvěžila výslovnost velšských jmen. Myslím, že se v ní vyskytne moje oblíbená Anna Friel, jen škoda, že i v seriálu se nejednalo o uvodní epizodu (tam je první až ta druhá ;-) "Jeden mrtvý navíc"). Trochu mě zarazilo, že na rozdíl od rovněž keltského Irska, ve Welsu ženy do společenského dění a rozhodování přímo nemohly zasahovat. Asi vliv zákonů anglo-saských, i když klanová společnost té staré irské rozhodně podobná byla. S knihou za mě tedy spokojenost. Dost možná je na čase přestat se bát četby, když mě dříve nadchl seriál nebo film.
Prostředí příběhu se mi moc zamlouvalo, bratr Cadfael je opravdu sympaťák. Začátek a konečných asi čtyřicet stran se mi líbilo hodně. Prostředek byl dost rozvláčný a detektivní zápletka byla taky slabší. Postavy dostaly přidělené škatulky, že kterých po celou dobu nevystoupily, až na převora Roberta a bratra Columbana byly tedy docela černobílé. Ženské postavy pak tvořily typické klišé - překrásné, nezdolné, silné a dokonalé. Ale jelikož je to první díl, nevzdám to a v budoucnu zkusím ještě nějaký. Jen nechápu, proč nakladatel vydal první a pak až třináctý díl. A zaujal mě taky medailonek autorky, prý měla velmi pozitivní vztah k Česku a Praze a do angličtiny překládala naše slavné autory, třeba Hrabala. Což mi přijde cool. :) 65%
Tak jsem opět tady na DK objevil novou autorku a novou sérii. Pro sebe jsem si spolu s knihami série Sestra Fidelma od Petera Tremayna utvořil vlastní kategorii "Naivní historická detektivka".
Nemyslím to nijak špatně a hanlivě. Prostě ta doba byla v určitém směru o hodně jednodušší než ta dnešní a lidé měli i tomu odpovídající myšlení, vzdělání, potřeby a starosti.
Pro mě hodně odpočinkové čtení. Paní spisovatelka píše krásně. Popisy osob, prostředí, vazeb, vztahů a akcí v této knize jsou dokonalé. Zápletka také zajímavá.
Takže pro mě nově objevená série a určitě budu chtít pokračovat.
Jen těch knih je na světě tolik, že mi v pořadníku stále přibývají nové a je jasné, že nikdy nestihnu přečíst ve svém životě všechny, které bych chtěl.
Takové poklidné, středověké a britské (protože anglické a welšské). Asi jsem čekal trochu více akce nebo trochu více rozjímání, ale bylo to tak stredostavovsky vyvážené, že neurazilo. Vlastně ani nevím, jak moc jsem se těšil či byl zklamán. A vlastně asi budu pokračovat, i když to není ani Eco, ani Vondruška, ani Niedl a ani Češka. A jinou historickou detektivku moc neznám.
Kdysi jsem přečetla všechny díly a viděla celkem pěkný seriál. Ráda jsem se vrátila, tentokrát formou audioknihy. Četl ji "filmově" Pavel Soukup.
S odstupem času mi knížka nabídla kromě žánru historické detektivky (který miluju), pořád stejně báječné atmosféry, barvitého příběhu a řady živoucích postav i četné příležitosti k rozjímání nad neměnností. Toho, co chceme a toho, pomocí čeho se na to snažíme dosáhnout. A nic neposvětí mnišská kutna, ani jakékoliv jiné mimikry. Ani nezmaří. I když to tak vždycky a bezprostředně nemusí vypadat.
Mám ráda lidi, jako je bratr Cadfael Ellis Petersové. Pokorné NEvzory ctnosti s nohama na zemi a laskavým pochopením pro druhé.
Bezvadná knížka.
Cadfael se podívá z anglického kláštera do rodné země. Nádherně popsané vztahy, krajina Walesu, boj o prestiž, kosti světice. Rychle a krásně se to čte. Už se těším na další díly.
Pěkná a krátká historická detektivka. Děj plyne pěkně pomalu kupředu, ale je zajímavý a rozhodně nenudí. Líbilo se mi prohlášení mnicha Gadfaela:
"Když je nám zle, jdeme tak daleko, jak se odvážíme, a s těmi, kdo nás mají rádi, se odvážíme velmi daleko, protože jsme si jisti odpuštěním."
Snad někdo řekne, že se děj sune jen pomalu kupředu, ale přesně to mi vyhovovalo. Spisovatelka nám pěkně popsala prostředí i chování lidí v tehdejší době a vrah byl dopaden opravdu hodně zajímavým způsobem. Pohodové, pěkné čtení
Pohodová historická detektivka bez zběsilých honiček, pátrání po vrahovi probíhá s rozmyslem, a my se spolu s mnichem Gadfaelem pomalu dostáváme vrahovi na kobylku. Příjemné odpočinkové čtení, v sérii budu pokračovat.
Detektivní příběhy bratra Cadfaela, jsou nenáročně, čtivé historické příběhy. Autorka těchto příběhu nejen, umí prostým způsobem vykreslit děj, postavy, okolí a hlavně hlavní postavu bratra Cadfaela. Jednoduchým pozorováním a dedukcí řeší případ a někdy i velmi lišáckým způsobem, jako právě u tohoto prvního případu. I bez potoků krve jde napsat krásné detektvní příběhy.
Knihu jsem oprášila znovu po letech, a zařadila jsem ji do ČV.
Uvědomila jsem si, že téměř vůbec neznám příběhy bratra Cadfaela v knižní podobě, četla jsem asi jen tři.
Takže jsem začala tam, kde se to má - na začátku, a způsob psaní autorky, popisované období, postavy, děj, celkem prostě všechno, je taková potěcha, že kromě jiných knížek, které čekají na dočtení, hodlám tak trochu bokem, jako vedlejšáky, číst i tuto sérii.
Historické detektivky, to je moje, a že jich je! Ó, jaká skvělá perspektiva! Zima bude dlouhá...
:-)
Štítky knihy
Anglie 12. století kláštery, opatství mnichové, mniši historické detektivky středověká Anglie
Autorovy další knížky
2005 | Nebeský strom |
2005 | Zázrak svaté Winifredy |
2005 | Jeden mrtvý navíc |
2004 | Pokání bratra Cadfaela |
2004 | Neobyčejný benediktin: Advent bratra Cadfaela |
Toto byla super kniha, což jsem vůbec nečekala. Líbila se mi více než příběhy se sestrou Fidelmou. Na rozdíl od Fidelmy se v této knize vyskytuje i duchovní složka, což si myslím, že je důležité, aby byl děj komplexní, pokud se odehrává v církevním prostředí. Zároveň se mi také hodně líbilo, že se celou dobu jen nevyšetřuje případ, nepřišlo mi to jako čistá detektivka. Posledních několik stránek jsem si musela přečíst znovu, abych rozuzlení opravdu správně pochopila. Zjistila jsem ale, že to, co se tam odehrálo, vlastně není v knize úplně podrobně napsáno, to si musí čtenář na základě indicií v poslední kapitole domyslet. Za mě tato kniha velké wow a těším se na další díly, snad budou také tak dobré!