Zelená lékárna
Valentin Gennadjevič Rubcov , Karel Beneš
Kniha o léčivých rostlinách v minulosti a nedávné současnosti, o sběru rostlin, jejich sušení i skladování.
Literatura naučná Zdraví
Vydáno: 1985 , Lidové nakladatelstvíOriginální název:
Zeljonaja aptěka, 1980
více info...
Přidat komentář
I já jsem si dala v knihovně tuto knihu mezi přední knížky, ráda se k ní vracím na jaře, kdy se příroda probouzí a inspiruji se bylinami a jejich účinky.
Zda jsou tam některé nepřesnosti, to zatím moje skromné znalosti nezaznamenaly, sem tam je zřejmě už něco překonáno, ale informačně je to dost nabité a ohledně léčivých látek a účinků jednotlivých rostlin užitečné.
V kapitole "Stručná historie herbářů v Čechách, na Moravě a na Slovensku" knihy "Herbář léčivých rostlin" autorů Janča a Zentrich jsem narazila na následující informaci: "Vyloženě nešťastným počinem Lidového nakladatelství v Praze bylo vydání herbáře nazvaného Zelená lékárna. Český překladatel si počínal příliš svérázně, takže z původního díla ruského autora Rubcova zůstalo jakési nepodařené torzo. Některé byliny vypustil, jiné přidal a navíc uvedl některá chybná tvrzení."
Popis 65 druhov byliniek a iných rastlín a ich využitia. Každej rastline sú venované 3 strany s podrobných popisom a jedna strana s obrázkom. V knihe sa píše najmä o liečivom a potravinárskom využití (na čaj a tak), nie je spomenutá možnosť priamej konzumácie, napríklad zamiešanie čerstvých listov alebo kvetov do šalátu, čo je škoda. Ide o atlas rastlín, nie o bylinkový receptár.
Kniha předního ruského odborníka na léčivé rostliny. Proč jsou léčivé? I na tuhle otázku v knize odpovídá. rovněž varuje před jedovatými rostlinami a dává doporučení kdy sbírat léčivé rostliny.
Četl jsem společně s knihou Naše rostliny v lékařství
Narozdíl od ní obsahuje tato méně rostlin, ale za to každé rostlině věnuje ne jednu ale tři strany.
Bohužel text je psán tak, že se docela špatně hledá konkrétní informace.
Ale používám pro doplnění obsáhlejších informací k dané rostlině.