Zelené pastely

Zelené pastely
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23194/zelene-pastely-a3N-23194.jpg 4 21 21

Spisovatelčiny vzpomínky na vlastní dětství prožité v hájovně v jižních Čechách, na dobu prvního rozvíjení člověka v pohodě domova, důvěrného splývání s přírodou, poznávání otcova mysliveckého povolání a uvědomování si vedle světlých stránek života i jejich rubu, osudu lidí postižených tehdejší sociální nerovností a nespravedlností.... celý text

dagmar5477
23.11.2023 5 z 5

Neuvěřitelně milá knížka.

Inkana
20.04.2020

Pro mne jedna z nejpůvabnějších knížek. Čtená mnohokrát a ještě mnohokrát se k ní vrátím. Útlá knížka klidně na jeden či dva večery. V Jižních Čechách jsem byla i kvůli této knížce vícekrát, našla jsem Holickovnu i hájovnu ve Štěpánovicích, byla na hrázích rybníků, sledovala pěší cestu k Třeboni do školy a milovala Lédy, Juka, lesy a louky a Třeboň a ten dětský svět, kdy člověk mnoho věcí vidí jinak a teprve retrospektiva složí celý obrázek. Prosté, čisté vyprávění, vzpomínání na dětství v krásných Jižních Čechách.

hopla
16.03.2020 5 z 5

Dojemně vyprávěné vzpomínky na dětství. Bez zbytečného sentimentu, avšak plné silných autentických zážitků i lyrických popisů života uprostřed přírody. Náhodně objevená kniha (moje ojedinělé setkání s autorkou), která mne překvapila a potěšila.

aralka
17.06.2019 5 z 5

Moc krásné vyprávění, takové čisté, jednoduché, plné přírodních krás a zákonitostí, plné zvěře, stromů, květin a vůní, očistné a ozdravné v dnešní uspěchané a penězmi zkažené době ... vzpomínky na idylické dětství paní spisovatelky Anny Sedlmayerové :-)

jprst
30.05.2019 2 z 5

Jen ze slušnosti 2*, jinak slabota a ztráta času.

orinka3
03.04.2019 5 z 5

Čekala jsem na vlak a ve venkovské čekárně jsem objevila malou knihovničku, plnou omšelých darovaných knih. Protože vím, jak paní Sedlmayerová píše, sáhla jsem po jejích Zelených pastelech. A měla jsem šťastnou ruku. S chutí jsem si početla o dobách dávno minulých, na stránkách jsem prožívala krásné dětství spolu s malou Aničkou, jejími dětskými i zvířecími kamarády. Dětství na hájovně - co může být hezčího? Knížku lze přečíst za jedno odpoledne, ale jen v počtu stránek kvalita knihy nikdy nespočívá. Vřele doporučuji všem, kteří jsou přesyceni současnými rychlokvaškami, těm, kteří se chtějí aspoň četbou vrátit do časů, kdy se lidé dívali kolem sebe a ne do svých mobilů.

anna7042
05.03.2016 5 z 5

Moje oblíbená a již několikrát čtená.

vera129
04.02.2014 5 z 5

Vzpomínky na dětství, pro mě hodně dojemná knížka.
Nevím proč, ale z knížek Anny Sedlmayerové na mě vždycky padá zvláštní smutek...mám ji ráda.

Anna Sedlmayerová
česká, 1912 - 1995
1993  92%Dům
1964  87%Zelené pastely
1962  71%Pomozte mi, Terezo!
1965  73%Déšť ustal k večeru
1970  80%Grandlová brož