Zemři, blázne
Karl Zuchardt
Historický román, který je obrazem událostí v Anglii v 1. polovině 16. století, líčí manželství Jindřicha VIII. s Annou Boleynovou. Hlavními dvěma postavami románu je na jedné straně poživačný, despotický král, na druhé straně filosof a vědec Thomas More. Autorovi se skutečně podařilo vylíčit atmosféru královského dvora s jeho ovzduším intrik a ctižádostivých plánů i charaktery všech hrdinů, ať již postav známých z historie, nebo prostých postaviček venkovanů, kupců, židů či dvorních šašků.... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 1973 , PráceOriginální název:
Stirb, du Narr!, 1970
více info...
Přidat komentář
Podle mě je v knize až moc postav, které nakonec do děje nijak významně nezasahují a vůbec by mi v knize nechyběly. Kniha se sice čte dobře, ale nezaujala mě natolik, abych se k ní v budoucnu chtěla vracet.
Zařazeno do čtenářské výzvy 2019 jako kniha jejíž název je v rozkazovacím způsobu.
Černobílý náhled na historické události. Ti, co jsou nahoře a bohatí, jsou zlí a škodí sedlákům a pokud takoví nejsou, tak skončí na popravišti. Král je nerozhodný, Cranmer zbabělý a Cromwell je prostě ďábel.
Zajímavé je srovnání s knihami Hilary Mantel (Wolf Hall především). Stejné postavy, ale jiný náhled.
Kdysi jsem se od této knihy doslova nemohla odtrhnout. Nikdy jsem nezapomněla strhující příběh z doby Jindřicha VIII. Probudilo to tenkráte moji zvědavost a vyhledala jsem si i naučné informace té doby. Intriky dvora, král, který pro svou sobeckou potřebu zplodit syna ( jakkoli je to pochopitelné vzhledem k vymření dynastie), uvrhl svou zem do krvavého konfliktu. Krásně vykreslené postavy. Mým oblíbeným byl kancléř Thomas More. Negativně vyzněla v tomto románu postava Anny, druhé manželky. V jiných zpracováních její osobnost vyznívá mnohem lépe. Bylo by krásné poodhrnou závoj historie a podívat se na královský dvůr, ovšem udělat to tak, abychom náhodou nepřišli o hlavu.
Přání člověka můžou zavést do slepé uličky, ze které není návratu.
A král ( nebo jakýkoli vládce), by měl opatrovat lid, který mu byl svěřený. To jsou alespoň dvě myšlenky, které jsem si z této knihy trvale odnesla. Ale je toho tam mnohem, mnohem více. Doporučuji.
Knihu jsem dostala od jedné starší paní a do čtení se mně moc nechtělo.Ale začala jsem a byla jsem opravdu moc mile překvapená.Naprosto úžasná kniha ke které se určitě opět vrátím :-) a moc ráda
Kniha mě byla doporučena, zpočátku jsem myslela, že ji odložím nedočtenou. Nakonec jsem ráda dočetla až do konce. Mimo popisu života Thomase Mora ukazuje, jak velkou moc měl tehdy panovník Jindřich VIII. a jak se stavěl do pozice osoby, která má neomezené právo rozhodovat o životech lidí pod jeho vládou. Byl krutý, sobecký a nenechal si poradit od dobrých rádců, ale nechal si našeptávat zlými patolízaly. Kniha ukazuje život v Anglii v první polovině 16. století.
Našla jsem tuto knihu pohozenou mezi starým harampádím ve vetešnictví.bez obalu a notně ošoupanou.Jelikož mám ráda historii,nahlédla jsem a pak už jsem z ní oči neodtrhla :-D Je to krásně psané a poutavé.Nyní to patří mezi perly mojí knihovny.Holt ve správném místě ve správný čas.Úžasná četba,doporučuji :-)
Kniha ma prekvapila. Našla som ju v domácej knižnici po predkoch. Čakala som nudu a nezáživnosť a bola som milo prekvapená. Kvalitne vystihnutý stredovek s despotickým anglickým kráľom. Autor sa pridržuje historických udalostí a postáv. Kto má rád historické romány, rozhodne doporučujem. Kniha nesklame!
Štítky knihy
Anglie aristokracie, šlechta 16. století Anna Boleynová, královna, 1501–1536 intriky Jindřich VIII. Tudor, král, 1491-1547 historické romány
Tuto knihu jsem četla jako malá, snad už lehce dospívající holčina, za "totáče". Co dělat?Minimálně ve mě kniha vzbudila zájem historii a o období Jindřicha VIII. a jeho následnice Alžběty. A když se podívám na autora, tak je mi moc líto, že musel svou knihu vydat v socialistickém NDR. Pasáže o těch hodných a chudých, o těch zlých a bohatých. bych mu odpustila. Asi nikdy nezapomenu na Annu B , koupající se ve vaně plné horkého vína. Jistě jenom fantazie. Za mnohem horší považuji díla současná, jako Katedrála moře od pana Fallcones, kde prostý "lid" hraje tu nehlavnější roli a ostatní jsou jenom kapitalistické - pardon - feudální zrůdy. Při čtení této knihy jsem si říkala, že za "totáče" by tuto knihu naši komunističtí vůdci radostně vydali ve velkém nákladu. Tož tak.