Žena v zrcadle
Éric-Emmanuel Schmitt
Příběhy tří hrdinek, které se odmítly podřídit představám o úloze žen ve své době Anne žije v Bruggách v době renesance, Hanna ve Vídni na konci 19. století, Anny Lee v Los Angeles současnosti. Tři osudy, tři ženy, které od sebe dělí staletí. Přesto mají něco společného. Všechny tři odmítají přijmout roli, kterou jim společnost, jejich okolí a muži chtějí vnutit, odmítají se smířit s obrazem, které jim nabízí dobové zrcadlo. Tři silné ženy, které se bouří a bojují o svou svobodu, o právo rozhodovat o svém životě. Tři ženy… nebo je to snad jen jedna jediná?... celý text
Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: 2015 , MottoOriginální název:
La Femme au miroir, 2011
více info...
Přidat komentář
Moc moc hezké .. tři ženy, tři životy, tři příběhy .. vše je propojené .. pocity, "jinakostí" .. vnímáním světa, života .. moc ráda jsem četla a nechtělo se dočíst, že bude konec ..
Příběh tří žen stejného vnitřního přesvědčení ve třech různých dobách, které jinakosti a touze vymanit se ze společenských stereotypů zrovna nefandí. Tato kniha je o tom, že i když se neztotožňujete se svou dobou, můžete nebo právě musíte žít podle svého nejlepšího svědomí a vědomí. Žijeme jen jednou. Anne, Hanna a Anny si vybraly život, který chtěly, ačkoliv první dvě dopadly tragicky, žily svůj život a ne život podle společenských pravidel vdát se, mít děti, sloužit muži. Anny žije v moderní době, kde je hlavní především vzhled a seno v hlavě. Svůj život věnovala sebedestrukci. I přesto nad svým osudem tak nějak vyzrála.
Kniha je to dobrá a pro mnohé komplikovaná, ale věřte mi, když vydržíte a vžijete se do těchto hrdinek, pochopíte o čem to vlastně celé je.
Tak ne, naneštěstí, opravdu to nejde. Snažila jsem se, ale všechny tři hrdinky mě hned začaly štvát - jinakost a touha po vymanění se z nějakého vnuceného údělu, to by bylo v pořádku a pro knihu skvělé, jenže ony byly "jiné" tak nějak nepatřičně, ony samy nevěděly čím (a čím to zasloužily), ale hlavně nevěděly, co vlastně chtějí, a působily problémy spíš než sobě tak svému okolí. A do toho pak přišly ještě nějaké mystické prvky, a to už bylo na mě moc. Škoda, zejména Bruggy dávné minulosti mě zaujaly, stejně jako Vídeň téměř secesní.
Ne, obávám se dalších pokusů s dílem tohoto autora (Manželské vraždění ve mně taky nezanechalo žádný dobrý dojem).
Myslím si, že tato kniha má tak nízké hodnocení neprávem. Je až s podivem, že se mi v pravý čas dostávají do ruky knihy, které pojednávají o situacích, které právě řeším. Ženy v zrcadle jsou toho důkazem. Příběhy tří nezávislých žen v různých historických etapách, které se na konci protnout tak, že mě to šokovalo. Schmitt je výborný psycholog. S hrdinkami se ztotožňuji - dokázaly být jiné než ostatní, odvážili se žít podle svého rozhodnutí. Kdyby to neudělaly, nebyly by šťastné.
Velice zajímavá kniha. Když jsem ji četla, měla jsem s ní několik problémů, ale stejně ji hodnotím relativně silnými čtyřmi hvězdičkami.
Žena v zrcadle má tři hlavní hrdinky (což znamená tři více méně oddělené dějové linky) a na Schmittovy poměry vysoký počet stran. Řekla bych, že až příliš vysoký. Děj byl poněkud nevyvážený - když mě zrovna bavila linka Hanny, tak mě nudila Anny a opačně. Jen s Anne z Brugg to bylo pořád stejné, ta mě zkrátka nechávala po většinu času chladnou.
Schmitta řadím mezi své oblíbené autory a proto jsem byla na tento román zvědavá. Jistě, není to Cyklus o neviditelném, ale stále je to čtivé a plné filosofických myšlenek, což jsou přesně ty důvody, proč Schmitta čtu.
Je to kniha o pocitech a prosto si myslím, že hodně záleží na tom, v jakém psychickém rozložení ji čtete. Kdybych ji rozebrala po částech a každou z nich ohodnotila, možná bych nebyla úplně spokojená, ale jako celek se mi líbila.
Bohužel jedna z mála knih, kde jsem nedošla dál než do strany 50 (ale asi těch nedočtených knih bude přibývat, protože knih vychází stále víc a času je stále méně ;)). Nalákala mě anotace, podobné knihy jsem četla od jiných autorů, ale tady mě nezaujalo nic - popisovaná scéna, dialogy, hrdinka. Možná by se to časem rozjelo, ale vzhledem k nízkému hodnocení na tomto webu jsem knize ten čas už věnovat nechtěla.
Kniha se mi velmi líbila. Jen nějak nevím, co o ní napsat, protože to není o slovech, ale o náladách, rozpoloženích a emocích, o vztazích a myšlenkách. O ženách. Opravdu moc pěkné prolínání tří životních příběhů naprosto různých žen v různých dobách.
No, teda nic moc. Ani s jednou z hrdinek se mi nepodařilo soucítit. Kupodivu mě nakonec zaujala jediná Anna z Brug. Tedy její zajímavé myšlenkové pochody, osud už mě za srdce tolik nebral. Jak říkám, je to pro mne zklamání. I můj komentář stojí za starou belu, protože nemám vlastně z čeho čerpat. To už je někdy lepší přečíst si nějaký odpad, protože jste pak plni znechucení a zloby nebo prostě nějakého jiného pocitu, ale z téhle knihy jsem jen vygumovaná. Nenapadá mě nic kloudného.
Na tuto knihu jsem se velice těšila, líbil se mi její námět. Když jsem ji začala číst, tak jsem byla zklamaná, snad i po 100 stránkách mě kniha stálenu nudila. Pak jsem se do knihy, ale začetla a uznala jsem, že není až ta špatná. Propletení na konci knihy mě příjemně překvapilo a celkově konec této knihy mě příjemně překvapil :)
Schmittův "Cyklus o neviditelném" mne nadchl. Na Ženu v zrcadle jsem se proto velmi těšila. Příběhy odehrávající se ve vícero časových rovinách, které se navíc střetnou, mám ráda. Škoda, že autor nezůstal u stejného rozsahu, jako u Cyklu - málo slovy tehdy dokázal srozumitelně a s citem vyjádřit hluboké myšlenky. V této knize se její poselství "rozplizlo" do čtyřech stovek nudných stran. Škoda.
Tři ženy, tři příběhy. Každý se odehrává v jiné době. Anne si místo svého budoucího manžela raději zvolí odchod do kláštera, kde se odehraje její životní příběh. Hannah se nedokáže smířit s tím, že by měla dospět a stát se matkou. Anny Lee, jakožto filmová star, holduje alkholou, drogám a mužům. Něco jí ale stále chybí - láska. Všechny tyto osudy na konci knihy něco spojí dohromady. Popravdě mám z knihy smíšené pocity. Celkový příběh se mi líbil, ale na hodně místech jsem se nudila. Když byl zrovna jeden z příběhů zajímavý, tak ostatní dva ne. Byly psány opakovaně za sebou, takže jste stejně museli vždycky všechny přelouskat, aby jste se dostali zase k zajímavé části.
Štítky knihy
francouzská literaturaAutorovy další knížky
2006 | Oskar a růžová paní |
2005 | Manželské vraždění |
2011 | Oskar a Růžová paní / Noemovo dítě / Pan Ibrahim a květy koránu |
2005 | Evangelium podle Piláta |
2016 | Deset dětí paní Ming |
Nesporně zajímavá kniha - tři ženy v zrcadle času ....
V různých zemích - v různých obdobích - ale spojené svým zaměřením být sama sebou ....
Nejvíce mne zaujala Anne z Brugg , na jejímž základě se příběh rozvíjí ....
Anne je spjata s přírodou - naslouchá zemi, rozumí zvířeti a ve svém jádru je čistá ....
Postava Hanny z vídeňského prostředí se též liší od žen své doby - hledá sama sebe na podkladě psychoanalýzy ....
A Anny, která žije v prostředí plném alkoholu, drog a erotiky .... než dojde k poznání, že jí v životě něco schází ....
Autorovi se podařilo nahlédnout do myšlení žen v různých obdobích - a nakonec je propojit jako větve lípy ....
" Jak se jedna druhé podobáme, přestože jsme žily v různých stoletích .... "
Líbilo se mi - a ženám doporučím.