Ženy na pranýři
Naďa Horáková
Mocní a ubozí Markrabství moravského série
< 2. díl >
Jiří Ferreus a jeho mladá žena Kateřina jsou příslušníky bohatých patricijských brněnských rodin. Ferreus se ke své ženě chová i na tehdejší poměry nehorázně. Ví, že na jeho straně je městské právo, které mu zaručuje beztrestnost ohledně chování ke své ženě. Přísežní jsou bezradní. Zbědované Kateřině se nakonec podaří z domu utéct. Kateřinina matka, spřízněná s vlivnými brněnskými rodinami, naplánuje s matkami rodů, jak Ferrea společensky znemožnit a Kateřinu zachránit. Při rozhodne soudní proces za přítomnosti samotného markraběte.... celý text
Přidat komentář
Tentokrát mi chvíli trvalo, než jsem se zaposlouchala. Nakonec mě ale příběh vtáhl a poslouchala jsem každou volnou minutku. Zasazení do Brna je velmi atraktivní. Opět velké množství postav, což mi nevadilo. Překvapivě mě rušily spíš vsuvky z markraběcí rodiny a dění v království. Škoda, že mám už doposloucháno. Ocenila bych pokračování. Doporučuji!
Opět krásný vhled do života středověkého Brna. Někdy je tam vážně až příliš jmen a měšťanů, ve kterých se po chvíli ztrácím, ale poslouchá se to dobře. Příběh hlavních postav mi přišel zajímavější než u prvního dílu. Myslím, že budu v sérii někdy pokračovat.
I když jsem zjistila, že knihu jsem už četla, nedalo mi to a opět se ponoříla do historie Brna a jejich obyvatel. Nelehký osud tehdejší doby nepřál hlavně ženám. Neměly žádné právo a těžký život. Tohle vše a další zajímavosti nám bravurně popisuje autorka, která nikdy nezklame.
Tak tohle byla naprosto úžasná středověká jízda. Čtivé, zábavné, napínavé. Dlouho se mi nestalo, že by mě nějaká kniha tak vtáhla a bavila. Zajímavý kontext je, jak se dívalo na práva ženy ve středověku. V době osvíceného panovníka Karla IV., neměly ženy práva téměř žádná a poté, co na ně ztratil právo otec, získal na ně právo manžel, který byl téměř nepostižitelný. Mohl se svou ženou nakládat velmi špatně, téměř beztrestně. V této knize to nakonec dopadlo dobře, ale jen proto, že týraná žena byla z jedné nejbohatší rodiny v Brně. Směšné rozsudky, které jsou za domácí násilí a sexuální delikty i na dětech v současné době udělovány, mají prapůvod v historii. Ještě nás čeká dlouhá cesta, než násilí páchané na dětech a ženách bude trestáno adekvátně provinění a nebudou zohledňovány žádné okolnosti, protože násilí na bezbranných si žádné zohledňování nezaslouží.
Lásky hra mámivá, osudu hra šálivá, však stará láska nerezaví.
Žárlivosti, chamtivosti dosti.
Kdo šíří zlo i pomluvy, ten na pranýř vždy patří.
A poslední slovo má mistr kat.
Historická fakta, učebnice dějepisu to není.
Krádeže, napětí, vražda, detektivní román to není.
Ztracený a nalezený poklad, pohádka to není.
Letem světem pokračuje ,,Sodoma a Gomora" v Brně. Tentokrát na pranýři propírá domácí násilí, nevěru, pomluvy. Kartami bravurně míchá sám brněnský kat. Je to povedený panáček, tenhle mistr Hajo. Přestože ,,osud má někdy chuť hrát s lidmi podivnou hru", tenhle mistr se svému osudu postavil tváří v tvář. Dobře nebo špatně? To už je na každém z nás.
A historie se stále opakuje. Někdy tragédie, někdy fraška.
Audiokniha: artikulovaně splývavě čte Dušan Urban
Poznámka: dodatečně zvyšuji svoje hodnocení, protože příběh brněnského kata mě donutil přemýšlet. A to se cení. :-)
Jsem opravdu NADŠENÁ! Líbil se mi i první díl série Brněnské nevěstky, ale Ženy na pranýři jsou ještě LEPŠÍ. Doporučuji, v duchu uděluji rovnou 10 hvězdiček a hned se pustím do Jeptišky pro markraběte. A určitě si přečtu i Brněnské Židovky. ;-)
80%
Vtom kat položil meč zpět na látku tak, aby ho měla Magdalena na očích. Udiveně meč pozorovala.
Hajo se na ni podíval a pak hlasitě zvolal, aby ho slyšeli přísežní a rychtář Jakub z Rohru.
"Magdaleno, nabízím ti vykoupení tvého hříchu a zločinu. Staň se mojí ženou."
_____________________________________________________________________________________________________________
Výborné! Ti, co mě sledují vědí, že historické knížky nečtu. Do téhle jsem se ale pustila a jsem spokojená. O to víc, že se děj odehrává v Brně. Další díly si ráda přečtu.
Doporučuji!
Bylo to dost nezáživné. Nějak jsem se nemohla začíst nebo se ztotožnit s některou z postav. Nikdo mi nebyl vyloženě sympatický, vlastně mi bylo úplně jedno, co se s kým stane, hlavně, aby se to už stalo. Kdyby to nebyl historický román z Brna, tak bych ty tři * nedala.
Audiokniha:
Málokdy si přečtu/ poslechnu tenhle žánr,zkusila jsem tuto knihu a absolutně nelituji... zajímavé a taky v té době strastiplné příběhy žen, které neměly žádné právo v manželství,byly v úplném područí a pokud byly provdány za takového násilníka,jako v této knize,tak to bylo peklo...poslech skvělý,pro mě to byl zase úplně jiný zážitek...
Také druhý díl této série se mi pěkně četl a moc se mi líbil. Autorka člověku zdařile přiblíží město Brno v polovině 14.století a poukáže na některé nedostatky právního systému - tentokrát se jedná o domácí násilí, které v té době nebylo dostatečně právně ošetřeno, a manžel si mohl se ženou v podstatě dělat, co chtěl např. jí brutálně bít a týrat. Přiblížen je také život a práce mistrů popravčích, kteří byli spolu se svou rodinou a pomocníky v té době vnímáni jako ti nejposlednější na žebříčku společnosti. Dějová linka románu podle skutečných událostí je poutavá, propletence vztahů mezi lidmi jsou zajímavé, ne však přehnané a čtenář se rozhodně nenudí. Musím pochválit, že tentokrát byly kapitoly lépe odděleny. Pravopisné chyby však pořád tlučou do očí a číslo 19. se římsky IXX opravdu nepíše.
Jedná se o čtivý příběh s kapkou napětí a detektivní zápletkou, nechybí tu velmi sympatické postavy, jejich zamotané životní příběhy, ani poutavý vhled do každodenního života poloviny 14. století, a to napříč společenskými vrstvami. A ač to mám do Brna přes celou republiku, moc ráda se do jeho středověké podoby opět vrátím.
Co celou knihu trochu sráží je fakt, že tak dobrý příběh by si zasloužil o něco lepší formu vyprávění - chtělo by to ubrat vedlejších postav, a to o hodně, a neobjasňovat nutně životní příběh každé z nich, příběh to nikam neposune a čtenáře jen zahltí. A zároveň mi moc nevyhovovalo kouskování děje - co chvilku bez většího významu skočíme k jiným postavám a na další stránce už zase jinde jsme, je to jiná vesnice. Zkrátka to působí tak, že by se autorka potřebovala trochu vypsat, pak to bude dokonalé.
Pěkný starobrněnský román se spoustou postav. Příběh mladičké Kateřiny Ferreové a jejího manžela hrubiána a chuděry Magdaleny, která pomohla svému muži od umírání v bolesti a stala se ženou kata Haja, ovšem ten miloval šlojířnici Hedviku. Co všechno museli brněnští přísežní řešit, jaké žaloby a ty tresty....opravdu zajímavé čtení. V pozadí příběhů se hledá ztracený klenot krále Karla IV z Dominikánského kláštera a oslavy narození Kateřiny Moravské. Určitě si přečtu další díl série.
Je až zarážející, kolik lidí v momentě, kdy rozeznají písmenka na klávesnici, nabyde přesvědčení, že jsou vyvoleni stát se spisovateli. Velká škoda, že si autorka, po prostudování historických pramenů, nenašla čas seznámit se rovněž s literaturou a s rodným jazykem. Postavy bez života, děj plytký, příběhy těžko uvěřitelné, jazyk bezduchý; bez invence, nápadu, vtipu, myšlenky. Proč dávám jednu hvězdu, jen bozi vědí. Snad, že mám slabost pro něžné pohlaví.
Stejně jako u prvního dílu jsem se obávala velkého množství postav, ale opět vše do sebe skvěle zapadlo. Paní Horáková prostě tyhle historické romány umí psát a člověk jen čte a čte, až je na konci. Sice jsem mi přišlo zvláštní, že druhý díl vlastně předchází časově prvnímu dílu, ale i tak jsou Ženy na pranýři skvělým počtením. Těším se na pokračování.
Moc se mi líbila, psaná nenáročně, tím mám na mysli, že u spousty historických knih se ztrácím v postavách a děj mi přijde mnohdy zdlouhavý a nezáživný, opravdu oddechové čtení z naší historie. Myslím, že to od autorky nebude poslední kniha.
Po několika odložených nezáživných románech z naší historie, plných jmen, jmen a zase jmen, jsem se konečně dočkala románu čtivého, byť těch jmen tam zase bylo habaděj. Ale všechna jména do sebe zapadala, byla objasněná, včetně příbuzenských vazeb, a že ty byly vskutku komplikované v době vlády Karla IV. (rok 1353, od smrti Anny Falcké do sňatku s Annou Svídnickou) a moravského markraběte Jana Jindřicha. O tom druhém jsem toho věděla pramálo, stejně jako o situaci na Moravě ve 14. století - román mi pomohl se dobře zorientovat a ocenit tehdejší pozici Brna.
Čtivost si autorka zaručila hned několika dramatickými až tajemnými lidskými příběhy, většinou drsnějšího rázu (včetně ženy na pranýři), které byly napínavé až do samotného konce. Postavy byly živé, ze všech vrstev (od šlechty, přes měšťanstvo, po služky a katovu rodinu), prostředí, vykonávání práva, kultura, vše vykresleno velmi věrohodně.
Líbilo, autorku povedu v patrnosti, až mne zase popadne mlsná na historické romány z českých a moravských zemí.
(Samozřejmě by to nesměla být MOBA, aby se výsledný knižní produkt obešel bez chyb a překlepů.) 90%
Autorovy další knížky
2012 | Brněnské nevěstky |
2013 | Ženy na pranýři |
2008 | Bestie z Karlštejna, aneb, Kronika hříšného kněze |
2014 | Brněnské Židovky |
2020 | Korálky z klokočí |
Příjemný historický román, a cením si toho, jaký příběh dokázala autorka vystavět kolem nejspíš velmi stručné zmínky kronik, kterou zmiňuje v samém závěru. Setkáváme se se známými z prvního dílu i úplně neznámými a celá uzavřená brněnská společnost se začíná proplétat úplně reálnými vztahy. Velmi zajímavá byla jednání městské rady: poslechnout suché právo, nebo zohlednit lidi a dobré mravy, jak se zmiňuje závěr knihy? Zdá se mi, že tohle by mohla být ta drobná perla poučení ze zdánlivě pouze velmi košatého epického vyprávění...