Život s láskou, život bez lásky

Život s láskou, život bez lásky
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442142/bmid_zivot-s-laskou-zivot-bez-lasky-45P-442142.jpg 3 37 37

Klasická novela zrcadlící život ve viktoriánské Anglii. Tragický, milostný příběh o rozporu mezi láskou a povinností či slibem. Susan Dixonová je pohledná mladá dívka, jež strávila svůj dosavadní život na farmě Yew Nook v anglickém Westmorelandu. Smrt matky ji sice zasáhne, ale na truchlení nemá příliš mnoho času – musí zvládat péči o domácnost i nepříliš inteligentního mladšího bratra Willieho… a čas si najde i na lásku. Její svazek s pohledným, byť poněkud povrchním farmářským synkem Michaelem Hurstem se zdá být tou nejpřirozenější i nejsladší věcí na světě… Ovšem pak do její rodiny vtrhne zákeřná nemoc. Ona sama ji překoná bez následků, ale otec umírá a z Willieho se stává nesvéprávná přítěž. Susan se ho nechce vzdát, vždyť dala umírající matce slib, že ho nikdy neopustí. Avšak Michael má jiné představy o společném životě, a čím víc na Susan tlačí, tím víc se v jejích očích odcizuje. Susan, zmítaná mezi láskou k Michaelovi a smyslem pro pokrevní povinnost, si nakonec volí to druhé. Své rozdrásané srdce se snaží zahojit každodenní tvrdou prací. Leč ani smutné dny s šíleným a občas agresivním bratrem na osamělé farmě nejsou tou poslední ranou, která ji má v životě potkat. A tak se kdysi krásná dívka mění ve hrdou a zklamanou ženu, zoufale bránící to poslední, co jí v životě zbylo. Dočká se ještě lásky? A bude její oběť jednou odměněna? Odpovědi vetkla slavná anglická autorka Elizabeth Gaskellová do této rozsahem nevelké, ale emocemi překypující novely, do níž se můžete – díky citlivému překladu Jany Srbové – vůbec poprvé začíst i ve svém rodném jazyce.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Čas
Originální název:

Half a Life-time Ago, 1855


více info...

Přidat komentář

DominaCZ
29.07.2024 1 z 5

Danca - asi jsi nečetla do konce, to MÁ v podstatě šťastný konec.

Jinak...nevím jak to uchopit. Tyhle doby mě štvou tím neustálým ACH ANO TATÍNKU JAK PRAVÍTE...ta ženská poslušnost byla děsná a tak nějak nevím co tu vlastně bylo krásnýho...jedinej milej byl Wilkie před nemocí, ještě jako děcko. To byl chudák. Ale potom si už jen namlouvala že se snaží přemýšlet atd.
Ta její posedlost jím byla děsná.
A když viděla jak se chová ke zvířeti tak se snad měla cítit osvobozeně ne??

Ten konec mi přijde useklej, na palici a vych.anej. Došlo jí že v případě potíží nemá nikoho a tak raději udělala co udělala, aby měla případný pečovatelky. No z přátelství to nebylo. Takže ten konec to zabil. Rozpaky prostě.

Magie233
06.12.2021 3 z 5

Pěkná a čtivá knížka, která mě zaujala svým emočním příběhem o lásce, slibu a rozhodnutí. V knize je výrazně vyzdvižen ženský element, ale nepůsobí emancipačně.


Ctenar1202
27.05.2020 5 z 5

Nádherná i když smutná kniha o ženě se kterou se život nemazlil.

Kozel
25.12.2017 4 z 5

Krátká, ale krásná novelka. S absencí čehokoli pozitivního, včetně konce, podařilo se Gaskellovic Bětce na pár stránek vměstnat skutečně silnou směs emocí, aniž by čtenář cítil dávku patosu. Kontrast pozitivních ženských a negativních mužských postav funguje velmi přirozeně, aniž by bylo cokoli paušalizováno a nakonec nic není tak černobílé jako na první pohled. Styl Gaskellové svou jistou dávkou jednoduchosti a přímočarosti se mi líbil už dříve, osudy Susan Dixonové jsou však ještě lepší. Čtenář jim dá četbou sice nějaké dvě hodinky, ale ke knížečce se několika hodinami vrací v myšlenkách.

danca044
07.12.2013 3 z 5

Knížka se četla velmi dobře, Elizabeth Gaskellová píše hezky a bylo pěkné přečíst si zase něco co nemá šťastný děj a konec.

bookcase
05.08.2013 5 z 5

Ne vždy láska zvítězí...tenounká knížka, kterou přečtete rychle, ale na kvalitě to neubírá.

Boboking
30.12.2011 3 z 5

„Ti, kteří s ní měli obchodní jednání, ji popisovali jako osobu tvrdě smlouvající o cenách zboží, s níž nebylo vždy snadné vyjít. Susan nikdy nešetřila vlastním úsilím a vynaloženou prací jak na poli, tak na trhu, aby vytěžila co nejvíc.“
Takto se v úvodu knihy charakterizuje hlavní aktérka příběhu Susan Dixonová. Tvrdá, nesmlouvavá, a snad až bezcitná žena, která žije s temným břemenem své minulosti. Právě to je podle mne tím zásadním, čím se „ Život s láskou, život bez lásky“ liší od klasických příběhů autorek viktoriánského období jako Austenová, sestry Brontëové aj. Vlastně i od nedávno vydaného nejslavnějšího románu Elizabeth Gaskellové (1810-1865) „Cranford“. Postavy žen v těchto dílech jsou sice zobrazovány jako charaktery příčící se zaběhnutým společenským obyčejům, ale přesto se z patriarchálního světa nedokážou vymanit. Susan Dixonová je majitelkou a správcem vlastního statku, a díky svému jednání a vystupování si svoje „rovnoprávné“ postavení přece jen vydobyla.
Ale námětem knihy je cesta k tomuto stavu. A jak jinak, než skrze tragickou lásku. V mládí si padne do oka se synem nedalekého statkáře. Vše nasvědčuje tomu, že jak ze strany rodičů, tak především obou milenců, nic v cestě naplnění jejich vztahu nestojí. Ale pak přijde smrt matky, a zákeřná epidemie nakonec dokončí v rodině dílo zkázy.
V porovnání s nedávno vydaným románem „Cranford“ zde autorka nejen změnila obvyklé maloměstské, středostavovské prostředí, ale děj vlastně zakomponovala do čistě venkovského, zemědělského prostředí. A k tomu je „Život s láskou, život bez lásky“ spíše novela, či povídka, a tak neoplývá tím obvyklým koloritem postav. Naopak díky tomu se více věnuje těm několika hrdinům, jejíž osudy a charaktery popisuje do větší hloubky a plastičnosti.
„Život s láskou, život bez lásky“ (orig. Half a Life-Time Ago) je tragický, milostný příběh o rozporu mezi láskou a povinností či slibem. Ani propast téměř dvou staletí na čtivosti nic neubírá, a jak píše v erudovaném doslovu nakladatel Josef Snětivý: „A věříme, že totéž potěší i čtenářky moderní, jimž máme tu čest představit Susan Dixonovou a osudové postavy jejího života.“
V překladu Jany Srbové vydalo nakl. Čas v roce 2011.