Život skoro bez odpadu
Jana Karasová , Helena Škrdlíková , Michaela Gajdošová
Jak jej žijí holky z Czech Zero Waste. Je vůbec možné žít bez odpadu? Ano je! Tedy skoro. Jak na to vám představí trojice autorek, které založily známý blog Czech Zero Waste o životním stylu, který snižuje negativní dopad nejen na životní prostředí, ale i na lidi v našem okolí. Poradí vám, jak s životem bez odpadu začít, jak v praxi řešit některá bezodpadová rozhodnutí, jak přistupovat k běžným činnostem po vzoru zero waste – od úklidu, vaření, oblékání, až po cestování a život s dětmi.... celý text
Literatura česká Literatura naučná Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: 2019 , CPressOriginální název:
Život skoro bez odpadu, 2019
více info...
Přidat komentář
Super almanach bezodpadového bytí. Kromě známých tipů a triků tam naleznete i inspiraci kam dál se můžete posunout. Oceňuji že dívky se nezaměřují pouze na zero waste ale celkově na snižování své osobní uhlíkové stopy.
Holky sleduji na webu už dlouho a tahle kniha je mi vítaným průvodcem při minimalizaci našeho odpadu. Moc se mi líbí, že holky nabízí různá řešení, ale nikdy nepíší fanaticky. Vyzkoušení, zavedení nebo propagaci daného řešení v rodině nechávají s klidem a láskou na čtenáři.
Díky za tuhle knihu!
Tři autorky Jana, Míša a Helča nám v této knížce vysvětlí, jak minimalizovat odpad, který produkujeme. Dozvíte se vše o recyklaci, kompostování, třídění, sdílení, ale i třeba o zavařování a náhradách kosmetiky, drogerie a hygienických pomůcek. Jak vařit, vést domácnost, jak pečovat o miminko, jak bydlet ve studentském bytě, jak si poradit v nemocnici, při svatbě a cestování, aby vznikalo co nejméně odpadu. Knížka je z pochopitelných důvodů (autorky jsou mladé ženy, krátce po studiích a žijící ve městě) zaměřena především na mladé rodiny ve městech a studenty. Spousta rad a doporučení jsou notoricky známá, ale je hezké mít je všechny pěkně pokupě.
Ano, kniha by se asi dala označit jako česká bezodpadová bible. I když si myslím, že to má být hlavně inspirativní/motivační kniha - ne učebnice.
Nicméně spousta věcí mi přišla už dost extrémní (nemít doma ledničku, dětem kupovat všechno oblečení & věci do školy v sekáči. To je tak zralé na šikanu ve škole, hlavně v dnešní době. Ve třídě totiž bude takovéto dítě spíše výjimka). Koncem knihy mne pak už ani nebavilo číst "životní vsuvky" autorek. Knize by neuškodilo, kdyby byla kratší.
Nicméně i přesto všechno: doporučuji knihu si alespoň půjčit v knihovně a přečíst si jí. Pokud si vezmete z knihy byť jednu jedinou věc, která pomůže zmírnit "váš odpad" tak jí autorky nepsaly zbytečně.