Životy posledních Rožmberků I.

Životy posledních Rožmberků I.
https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58045/zivoty-poslednich-ro-58045.jpg 4 20 20

Životy posledních Rožmberků - díl první - život Viléma z Rožmberka. Kronika posledních rožmberských vladařů, příkladných představitelů české stavovské společnosti. Velikost a sláva Rožmberků vyrostly především z práce rožmberských poddaných. Proto jim autor věnoval takovou pozornost a ve svém díle jim dopřál nečekaně mnoho místa. Březanovo dílo patří k velmi bohatě zalidněným kronikám. Portrétuje nejen své protagonisty, ale zdařile a leckdy s humorem charakterizuje mnohé další postavy, šlechtice i lidi neurozené, velmože i chudáky. Přináší kritické postřehy o špičkách tehdejší společnosti, ale dovede vyjádřit hluboký soucit třeba nad nešťastným osudem obyčejného řemeslnického učně. Hluboký humanismus a svědomité úsilí o poznání pravdy patří k rysům, jež pozvedají Březanovo vyprávění nad úroveň strohého dějepisného pramene a dodávají mu přitažlivost i pro dnešního čtenáře.... celý text

Anajkaa39
08.05.2024 4 z 5

Tuto publikaci bych si nevybrala pro klasickou četbu, aleje to hodnotná dá se říci odborná literatura, která se hodí pro velké obdivovatele právě velmi známého jihočeského rodu. takže bych ji vybrala jako četbu pro nějaký předmět na střední škole nebo i na vysoké zkrátka pro ty co mají rádi historii :D

kuky921
29.07.2023 2 z 5

Pro mě velmi špatné čtení. Očividně nejsem ten správný čtenář. Knížku posílám dál

Luigi1
27.07.2022 4 z 5

Ze života Rožmberků

WEIL
23.11.2011 4 z 5

Březanova kronika životů posledních Rožmberků - Život Viléma z Rožmberku - od let 1546- 1592; a Život Petra Voka z R. 1557 - 1612.

Rožmberkové

Václav Březan
česká, 1568 - 1618
1985  86%Životy posledních Rožmberků I.
1985  82%Životy posledních Rožmberků II.
1941  70%Poslední Rožmberkové
1847  %Žiwot Wiléma z Rosenberka