Zločin na zámku
Jiří Procházka
Třicet případů majora Zemana série
< 31. díl
"Poslední příběh seriálové legendy Mysleli jste, že znáte všechny případy majora Zemana? A co když existuje ještě jeden?! Ten poslední… Jednatřicátým případem se Jiří Procházka, jeden ze scenáristů slavného seriálu, naposledy vrátil ke slavnému hrdinovi, jehož prostá existence se pro mnohé stala synonymem československé normalizace. Byl ale opravdu takový? Odhalení vraha mladé dívky, která zemřela v blízkosti zámku stranických papalášů, nebude jediným překvapením příběhu…... celý text
Přidat komentář
Jakýsi epilog za televizním seriálem. Pěkně vymyšlená zápletka, řešena "zemanovským stylem". Vše je zasazeno do rozpadajícího se minulého režimu, Zeman se s tím těžce vyrovnává. Zajímavá kniha pro znalce autorova díla či televizního seriálu.
(SPOILER) poslední příběh Majora Zemana se odehrává zřejmě na konci 80. let, kdy vystávají pochyby o tom, jestli " jsme něco dělali špatně". Zeman vzpomíná na Kalinu. Setkává se se Žitným i Bártíkem, kteří mu brání ve vyšetřování vraždy mladé dívky, která se dostala na !paplášský " mejdan na zámku a musela zemřít. Zeman zůstává pevný ve svých zásadách. V závěru Zeman umírá nehrdinnou smrtí, když ho zastřelí dezertovaný voják, který si vzal jako rukojmí jeho vnuka.
(SPOILER) Úmrtí majora Zemana mi do nekonečného seriálu nějak nesedí, můj názor...raději bych byla pro "zachování" nesmrtelného hrdiny...
(SPOILER) 31. díl o majoru Zemanovi nemohl dopadnout jinak než Zemanovou smrtí, to mi tak trochu bylo jasné už jen tím, že časový odstup od předchozího dílu byl o více jak dekádu, na samý konec 80. let, těsně před revolucí. Děj je vskutku temný, zápletka je rozhodně jedna z těch nejlepších, co se majora Zemana týče. Škoda jen, že mi připadla kniha napsána tak nějak "narychlo", tak nějak "kostrbatě", jako by to sepsal nějaký student školou povinný. Prostě byť děj krásně ubíhá, a s postavami se člověk tak nějak sblíží, tak "dřevácký" styl povídání je takovým rušivým elementem. I tak jsem si knihu skvěle užil a jsem rád, že vznikla. Pro všechny fandy majora Zemana je tato knížka povinností, u které čas strávený určitě není ztracený.
Seriál 30 případů majora Zemana znám jako asi každý. Tento poslední jsem objevil náhodou a určitě mě nezklamal. Samozřejmě je to oslava komunistické ideologie ale příběh byl napínavý a četl se pěkně.
(SPOILER) Tak nám zabili Zemana. No, jednou to muselo přijít. Moc politické, takové autorovo politické vykoupení z hříchu minulých let.
Příjemné čtení na dlouhé noční večery a dobré zakončení série Případů majora Zemana. Tato kniha se ale nedá číst bez znalosti předchozích dílů.
Velice zajímavý případ, ale bohužel konec i pachatelé jsou předvídatelní. Vedle ostatních zemanovek působí trochu zjednodušeně. Každopádně asi nejlépe napsaná kniha pana Procházky.
Příběh z období přestavby je psán hezky,ale místy se mi zdá, že to snad ani nenapsal Procházka. Styl poněkud podivný,místy Procházkův, místy jakoby to byl jiný autor. Rozuzlení děje mi k Procházkovi nesedí už vůbec. Jsem rád, že ale tento příběh konečně po 30.letech vyšel znovu.
Jiří Procházka byl přesvědčený komunista, který se několikrát dostal do křížku s Jiřím Sequensem, režisérem 30 případů majora Zemana. Být po Procházkově vůli, byl by seriál ještě více propagandistický. A na přelomu let 1988/1989 tentýž Procházka napsal příběh Zločin na zámku, v němž Zeman umírá. Ještě před tím zažije několik příhod, jež ho měly přesvědčit o zcestnosti a zločinech komunismu. Těžko říct, jak vážně to Procházka při psaní příběhu bral. V roce 1987 vyšel soubor jeho tří povídek "Nokturno pro dvě sekery", kde zastával to "správné" třídní stanovisko (kniha vyšla opožděně u příležitosti 40 let existence SNB). Řekl bych, že nejpozději v roce 1991 byl Procházka znovu přesvědčeným komunistou. Samozřejmě je možné i to, že se jednalo o člověka a spisovatele nepevného charakteru (eufemisticky řečeno). Nicméně román (spíše novela) Zločin na zámku je tím nejlepším, co jsem od něho četl.
Dobře a čtivě napsané. V knize jsou nádherné obraty v popisování míst, např.: popis noci : "jako obrovský černý havran zaťala své temné drápy do stěn a dvorků chalup, až z okének, jako z ran, začalo prýštit nažloutlé světlo lamp". Čtenáře to vybízí si v hlavě opravdu živě představovat popisovaná místa. Jen poslední dvě věty úroveň knihy, stádní řiťolezeckou podbízivostí novým pořádkům, zbytečně posouvají ke hranici plivance. Ty tam autor vůbec nemusel psát, v knize všechno co mělo být řečeno, řečeno bylo. Ale zřejmě se tím autor bránil vložení vše vysvětlující statě od novodobých vykladačů dějin. Kdo ví
Autorovy další knížky
1999 | Třicet případů majora Zemana 1. |
1983 | Lišky mění srst |
1984 | Hrdelní pře majora Zemana |
2020 | Zločin na zámku |
1978 | Hrdelní pře |
Hodnocení knížky je opravdu těžké. Případ je určitě hodný jako poslední Zemanův, styl psaní je také na vysoké úrovni. U Zemanova vnitřního boje jsem malinko na vážkách, co si o něm myslet. Ale nejhorší je posoudit vyvrcholení....nedokážu se rozhodnout, jestli mi vyhovuje nebo ne.