Případ podivného gombíku
Stanislav Češka
Zločiny na Velké Moravě série
< 2. díl >
Příběh začíná roku 862 ve Veligradu velkolepou oslavou na počest svatby velitele Slavomírovy vojenské družiny Vladana s dcerou starigradského šperkaře Živou. Následuje výprava do Starigradu, kde se má svatba konat...
Přidat komentář
Opět jsem velmi spokojen, kniha se četla moc pěkně od příběhu jsem se nemohl odtrhnout. Pokud autor udrží nastavenou laťku mám ke čtení novou sérii. Takové napínavé čtení které dokáže člověka upoutat mám moc rád.
Tak jsem po delší sobě zkusil další autorovu knihu z této série, ale žádné nadšení se opět nedostavilo. Prostě průměr, který sice neotráví, ale na další pokračování série mě nenalákal.
Historická detektivka jako příjemná oddychovka. Musím ale přiznat, že mě bavila víc druhá část knihy, kdy se objevila Maruna a děj měl tak celkem spád a bylo to i místy vtipné. Pro pokračování si ale udělám pauzičku.
Docela příjemný příběh o dalším historickém vyšetřování někde na Moravě za panování knížete Rastislava. Hlavní hrdina Slavomír je znám z předchozího dílu a je nám to patřičně, možná až trochu zdlouhavě, v počátku připomenuto. Dál se rozvíjí docela akční děj a očekávané řešení. Zajímavý je i doslov, takže proč ne.
Právě jsem se rozhodla, že knížku nedočtu.
Proč jsem ji otevřela? Lákalo mě málo využívané období Velké Moravy.
Doufala jsem že ani detektivní nádech mi nebude překážet.
Ale když autor použil jedno z největších klišé, které mě rozčilují, ještě dřív než se příběh trochu rozběhl, tak jak to asi může pokračovat?
I druhý příběh se četl velmi hladce; jen myslím, že se na to nelze dívat jako na historickou detektivku, ale na historický román s detektivním motivem. Nicméně určitě si časem přečtu, co se semlelo kolem příchodu Konstantina a Metoděje na Moravě za strašlivý zločin. Jako relaxační četba je tahle série skvělá.
Dobrá oddechová četba s přesahem k historii. Takový levnější Vondruška. I s kiksy. Pořád mi vrtá hlavou, jak mohl odejít voják před čtyřmi dny, aby se do pěti dnů nevrátil. Ale jinak mne to i místy pobavilo Zvláště sedmdesátiletá stařena jezdící na koni.
Vyjadřují svoji spokojenost s touto knihou i celou sérii. Krásné, pohodové a oddechové čtení.
Ajajaj! Nejspíš si budu muset nechat zkontrolovat hladinu cukru. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy četl něco takhle přeslazeného. Ideální hrdinové v ideálním světě. Fyzycky i mentálně nepřemožitelný Slavomír s věrným Erikem a dalšími superhrdiny zatočí s proradnými cizáky a zrádci, přičemž věrným rozdávají velkorysé dary. Zápletka nekomplikovaná, nicméně zahuštěna profesními i osobními životopisy všech postav, detailními popisy každé chatrče, kolem které hrdinové projedou a připomínáním děje předchozí knihy. Stylem to celé připomíná Garenovy příběhy s dokonalým Markem Stonem a jeho věrným Rayem. Naštěstí, na rozdíl od minulé knihy, nedošlo na kung-fu. Oddechová literatura v pravém slova smyslu.
Moc jsem se těšila na tuto detektivku odehrávající se na Velké Moravě. Přestože místy působila spíše jako cestopis, tak mě bavila. Zaujal mě i popis jednotlivých hradišť Starigrad - Staré Zámky u Líšně, Rajgrad - Rajhrad, Moravgrad - Mikulčice - Valy, Dolnograd - Břeclav - Pohansko, a především Veligrad - Staré Město - Uherské Hradiště, protože jsem se tu dozvěděla spoustu zajímavých informací, o kterých jsem doposud neměla ani zdání. Tento příběh, sice s jednoduchou ale poměrně čtivou detektivní zápletkou, nebude určitě můj poslední, který si od tohoto autora přečtu. Na Velkou Moravu devátého století se zase někdy vrátím...
Další velmi zdařilý detektivní případ z Velké Moravy, opět stejný "vyšetřovatel" a jeho pomocník viking Erik.
Při čtení této knihy jsem si připadal jako hráč strategických her na PC. Většina knihy se odehrává v tomto stylu. V bodě A vezmi pár bojovníků, přesuň se do bodu B a vem další vojáky s nimiž v bodě C (nebo D)narazíte na nepřítele a toho musíte porazit. Putovat budete hóóódně dlouho od hradiště k hradišti, které Vám bude tak podrobně a zdlouhavě autor popisovat, že zapomenete proč tu vlastně jste....aha, už si vzpomínám...zlikvidovat proradné franky.
Shrnuto a podtrženo: Zápletka chabá, děj předvídatelný, dialogy komicky strojené. Abych však jen nehaněl. Klobouk dolů před historicko-místopisnými znalostmi autora. Ty jsou na velmi vysoké úrovni, což jen dokazuje jeho obrovský zájem o historii.
Přečetla jsem již tři knihy z této série. V porovnání s prvním dílem se autor polepšil ve stylistice a ubral i nudné detailní popisy místností a domů. Opět se nekonalo žádné překvapení - za všechno jako pokaždé mohli Frankové, což má autor tendenci prozrazovat hned na prvních stránkách knihy. Jen mě zarazilo, že Slavomír, který je popisován jako ten nejlepší, nejspravedlivější a nejčestnější moravský kníže, povraždí nic netušící protivníky ve spánku.
Stejně jako u dvou předchozích knih, které jsem od tohoto autora četl, rozvláčný a neustále se opakující popis postav. Mám rád, když autor popisuje krajinu, ale zde jsem si připadal jako v autě s navigací. Pořád vpravo, vlevo, rovně atd. To jsou věci které mě zatím u všech tří knih trochu překážely. První třetina čtenáře skoro odrazuje, až kolem poloviny knihy dostává děj spád, přímo akční. I přes moji kritiku si určitě přečtu i další knihy p. Češky. Jsem totiž optimista a věřím, že styl se bude zlepšovat.
Štítky knihy
Morava Velká Morava historické detektivky
Autorovy další knížky
2012 | Případ úzké dýky |
2013 | Případ podivného gombíku |
2011 | Hořká smrt |
2010 | Starožitná smrt |
2015 | Případ zrazeného krále |
Tak chtěla jsem dát panu Češkovi ještě jednu šanci, ale "je to marný, je to marný, je to marný...".
Téma celkem zajímavé, zpracování ovšem tristní - nuda, sloh i jazyk jako od žáka základní školy, mezi vším poučováním se ztrácí děj (byť je velmi jednoduchý). Možná, že kdyby se tématu ujal někdo, kdo psát umí.... Takhle je to trápení čtenáře a promarněný potenciál.