Zmizelá

Zmizelá
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166298/bmid_zmizela-UBe-166298.jpg 4 4328 4328

Zdálo se to jako ideální manželství. Zdání ale může vražedně klamat… Amy Dunnová zmizela v den pátého výročí svatby. Nick, její muž, byl po sérii nalezených důkazů obviněn z vraždy své ženy. Nick prohlašuje, že nic nespáchal, Amyini přátelé a zápisky v jejím deníku tvrdí opak. Kdo má pravdu? Jak ji poznat? A pokud je Nick nevinný, kam se poděla Amy? Psychothriller, který se stal kultem i fenoménem… Nemilosrdně sžíravý kriminální román doslova uchvátil čtenáře nejen v USA, kde se stal druhou nejprodávanější knihou roku 2012 (více než dva miliony výtisků) a ani po roce od vydání neopustil první desítku bestsellerů The New York Times (beletrie) a amazon.com (thrillery).... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Gone Girl, 2012

tonysojka
04.11.2017 3 z 5

Nebylo to špatné ,ale mi víc sedly Temné kouty a Ostré předměty,z těch dvou knih jsem byl opravdu v šoku.

ddkk
24.10.2017 5 z 5

Zvláštní kniha se skvělým a překvapivým vyústěním...film výborný.

Kacule88
22.10.2017 4 z 5

Zápletka knihy pro mě byla velkým a nečekaným překvapením!
Trochu mě už potom zamrzel konec knihy, který byl podle mě trochu nedotažený.

Danago
19.10.2017 4 z 5

Tak na tuto knížku mě přemluvila mladší dcera. Hodně se jí líbila. Ale už mi zatajila, že první dvě třetiny knížky jsou taková nuda a nesmysly, že jsem se knížkou prokousávala jen pro ten slíbený bomba konec. Ano musím uznat, že konec byl naprosto nečekaný a šokující a opravdu skvělý. Ale musím si položit otázku stálo to za to utrpení té první delší části knihy. To už si musí rozhodnout každý sám. Já už se ke knížce nikdy vracet nebudu.

Metroušek
13.10.2017 3 z 5

Podle mne jeden z případů, kdy je zfilmování daleko lepší než kniha.

bara1447
13.10.2017 5 z 5

Nejprve jsem viděla film, který se mi moc líbil, ale bylo mi pak líto, že jsem nezačala knížkou. I tak mi to ale nedalo a ze zvědavosti jsem si knížku přečetla, protože mě zajímalo jak je ten příběh zpracován v knižní podobě. Musím říct, že film byl lepší, v knize bylo příliš omáčky okolo a také deník Amy mi přišel příliš zdlouhavý. Hodně lidí odsuzuje konec příběhu, ale o tom to přece je, každá kniha nemůže skončit, tak jak bychom si to my představovali. Není na tom právě to super, když dočtete knížku a jenom koukáte a říkáte si: "Cože?!"

ivusse
10.10.2017 3 z 5

Konečně dočteno. Z knihy mám rozporuplné pocity. První polovinou jsem se nemohla prokousat, kniha mě moc nebavila. Druhou polovinou jsem proletěla, ani nevím jak. Děj byl podstatně záživnější, kniha napínavější. Nejdříve jsem Nicka neměla ráda, pak jsem mu fandila. Konec mě dostal...

Půca4
09.10.2017 5 z 5

Prostě jen wow! Člověk by nevěřil, jaké mohou být ženské mrchy. Knihu jsem si opravdu užívala, líbila se mi psychologie postav, jak jsem se nechala zmást a každou stránku mi byla sympatická jiná osoba. Každopádně bych řekla, že zhruba prostředek knihy mohl být o něco kratší. Ovšem i tak krásných 4,5 hvězd!

Kačta
08.10.2017 5 z 5

Nejdřív jsem viděla film, a pak teprve přečetla knížku. I když jsem věděla jak to celé skončí, kniha mě hrozně bavila. Originální zápletku autorka podává čtivě a svižně. Ze začátku je to trochu pomalejší, pak se to rozjelo a už jsem se neodtrhla.

daniela.s
28.09.2017 5 z 5

Kniha mě bavila už od začátku, ale také jsem nesympatizovala ani s jednou z hlavních postav. Nick na mě působil jako trouba a Amy se mi zdála jako taková dobrovolná trpitelka. Při čtení druhé části jsem už měla jasno, komu fandit, děj byl napínavý a kniha měla spád a já se od ní nedokázala odtrhnout. Zmizelá se mi tedy moc líbila, ale konec mě docela zklamal... Utěšuji se tím, že by mohlo být pokračování, ale to by byl asi velký oříšek.

Matty
27.09.2017 4 z 5

Psychologický thriller, který mne bavil tím méně, čím více jeho šokujících thrillerových zvratů jsem znal. Nadšení z první části, věrohodně popisující z pohledů obou partnerů fázi zamilovanosti i následnou vztahovou krizi, tudíž ke konci kleslo k bodu mrazu, jakkoli jsem byl neustále zvědav, zda si autorka nešetří ten nejchytřejší dějový obrat na samý závěr. Bohužel nešetřila. V závěru už nejde o román psychologický, ale pouze psychopatický.

Právě rozpor mezi uměřenosti první a přepálenosti dalších dvou částí je důvodem, proč mi kniha nesedla, jakkoli existuje řada filmů se srovnatelně nelogickým dějem, které obdivuji, protože jsou konzistentnější (z dávna Vertigo, z nedávna Vedlejší účinky). Pravdou však je, že Flynnová si půdu pro velká odhalení připravuje nejen rovnocenným duálním vyprávěním (které se ovšem později překlápí ve prospěch jednoho z vypravěčů, na jehož stranu se zřejmě postaví každý "normální" čtenář), ale i tematizací vztahové přetvářky, jež nás po většinu života nutí předstírat, že jsme lepšími lidmi. Připouštím, že chyba mohla být v mých očekáváních nuancovanější vztahové studie, vytvořených na základě první části knihy, která je ve výsledku především vtahujícím žánrovým čtivem do letadla. Nicméně univerzální poučení o lidské nátuře a přijímaných rolích, kterým je v manželství lepší se vyhnout (jde to ale vůbec?), si z knihy lze odnést nezávisle na maniakálním chování hrdinů.

Můj celkový dojem z knihy je tak opatrně pozitivní a zřejmě si ji časem přečtu ještě jednou, abych mohl posoudit, jak důmyslně se všichni všechny snaží přechytračit (postavy sebe navzájem, autorka čtenáře) a nakolik adekvátní je pomsta jedné z postav na jiné (neboť po prvním přečtení skutečně nemám pocit, že by autorka byla feministkou, za niž se označuje).

_Michelle_
20.09.2017 4 z 5

Začáteční a prostřední část knihy je dle mého názoru naprostá pecka. Příběh se zde rozvíjí pěkně postupně, takže po malinkých krůčcích nenásilně pronikáte do myšlení hlavních hrdinů. Vše je hodně popisné a podrobné, ale precizně provedené, takže vůbec ne obtěžující a na škodu. V závěru knihy už však jakoby autorce docházel dech (čemuž se s ohledem na její rozsah snad ani nelze divit). Má nedostatek příhodných nápadů a chybí důmyslnost jejich zpracování. Vzbuzuje to pocit, jako by to už autorka chtěla mít za sebou a nějak to mistrovsky zamotané klubko rychle a za každou cenu rozšmodrchat. To se bohužel úplně nepodařilo, takže si na konci toho všeho říkám jen udivené: "COŽE?"

2veverky
11.09.2017

Pozvolný začátek knihy,a pak se četla skvěle.

simika
07.09.2017 4 z 5

Začátek zdlouhavý... Postupně se to zlepšovalo. Ani jedna hlavní postava mi nebyla sympatická... Ale z nějakého důvodu jsem se nemohla odtrhnout a byla jsem přesvědčená, že to musím dočíst. Konec mě trochu zklamal, ale zase - špatní byli potrestaní a ti méně šťastní nebyli šťastní víc :-)
Takže určitě stojí za přečtení, nenechte se úvodem znechutit.

IsobelleFarbs
05.09.2017 3 z 5

Za mě 3,5 *
Začátek (asi jedna třetina knihy) byla hodně zdlouhavá a pro mne nudná. Myslím si, že tam bylo mnoho zbytečných faktů, které by se mohly vynechat. Nebo by se nemusely rozebírat tak dlouho.
Ale pak už to bylo fajn, děj se rozjel a v knize se začaly objevovat nové zvraty a podrobnosti o vyšetřování Amyina zmizení. A já jsi konečně udělala rozhodný obrázek o tom, koho preferuji, jestli Amy nebo Nicka.
Rozhodně musím uznat, že psychologie postav v této knize byla opravdu úžasná. Za to dávám tu půlhvězdičku navíc.
Na druhou stranu, ani jednu z postav jsem si neoblíbila natolik, abych řekla, že jo tenhle je fakt super. A kdyby jste se mě zeptali koho jsem měla nejradši, tak řeknu Go.
K Nickovi a Amy se tu moc vyjadřovat nebudu, ať nevyspoileruju něco z příběhu... ale musím uznat, že mám radši Nicka i se všemi jeho chybami. Navíc musím říct, že Nickovi kapitoly se mi minimálně v prvních dvou třetinách knihy zdály o dost zajímavější, jak ty Amyiny. Ale to je možná jen otázka vkusu a sympatií...
A k samotnému ději... v první třetině se více méně vyprávělo pouze o vztahu a minulosti Amy a Nicka, i když kniha začala Amyiným zmizením. Pak už jsme se dostali k vyšetřování a novým zjištěním, která byla opravdu zábavná. A pak nastal konec, kde už prakticky víme všechno a jen čekáme, jak se to vyvrbí.
Takže abych to shrnula, kniha má své plusy i mínusy.
+ psychologie postav
+ zajímavé vyšetřování
+ vlastně celá ta zápletka okolo zmizení Amy je skvěle vymyšlená
- zdlouhavost
- příliš mnoho nezajímavých podrobností
- ne příliš sympatické postavy

trudoš
04.09.2017 5 z 5

Bezvadný psychologický thriller, který sice moc nefunguje jako kriminálka, ale po stránce emoční je naprosto dokonalý. Víc se ale o Zmizelé vážně říct nedá, protože prakticky jakékoliv kroužení kolem zápletky se rovná spoilerování.
Přesto musím alespoň v rychlosti smeknout klobouk před talentem Gillian Flynnové. Koncepci příběhu vystavěla s precizností mistra, přitom jde o její třetí román v průběhu šesti let. A i když se těch pět set stran může zdát maličko unáhlených, s postupným odhalováním souvislostí se ukazuje, že každý sebemenší detail má ve vyprávění své opodstatnění a smysl. Navíc se to čte jedním dechem, přestože zpočátku má jeden pocit, že šlápnul do něčeho sladkobolného. Kdyby nebylo na můj vkus tak odbytého konce, v němž jakoby se autorka bála otevřeného konfliktu a raději všechno uhrála do autu, bral bych to jako vrchol její tvorby. Takhle u mě nadále vedou Temné kouty a nedočkavě vyhlížím další přírůstek do knihovny.
Za mě rozhodně jeden z nejlepších thrillerů roku 2013.

cmelda26
02.09.2017 5 z 5

Od poloviny cteno jednim dechem

Warty
01.09.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila, dobře se četla. Velice zajímavě napsané, nápaditá zápletka.

Petra88
28.08.2017 2 z 5

Pomalý, zdlouhavý a nudný začátek. Druhá půlka lepší, ale jen chvíli. Pak je děj zase zdlouhavý. Říkala jsem si, tak už ji zabij nebo něco...a ono nic až do konce.

konicekbily
26.08.2017 3 z 5

Pomalý rozjezd, kniha je postavena na základě dvou monologů hlavních protagonistů. Možná by to bylo dobré do manželské poradny, ale určitě to není světový bestseller!