Zmizela v mlze

Zmizela v mlze
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351984/bmid_zmizela-v-mlze-UlD-351984.png 4 1688 1688

Josef Bergman série

Kriminalista Josef Bergman chce strávit poklidnou dovolenou v odlehlé vesnici u norského fjordu. Místo rybaření se však ocitne v hodně zamotaném případu. Místní psychosomatička Katrine totiž začne dostávat výhružné vzkazy, vyčítající jí smrt její sousedky. Vzápětí Katrine zemře další pacientka. Rybáři ji najdou uškrcenou na opuštěném místě u řeky. Bergman postupně zjišťuje, že skoro každý obyvatel zdánlivě idylické vesnice má nějaké tajemství.... celý text

ewi
16.05.2019 4 z 5

kniha ma prijemne prekvapila...autorka pise velmi ctivo, pre mna bolo najzaujimavejsie vykreslenie charakteru jednotlivych postav, ich vzajomnych vztahov, popis zivota v tak odlahlych miestach, severskej prirody ...detektivna linka bola az sekundarna...

brabofka
26.04.2019 4 z 5

Knihu ještě nemám zcela dočtenou. Pokud si projdu 10 posledních komentářů, je zřejmé, že každý z nich kouskem vyjadřuje moje pocity.
JB je český Poirot - kam přijede tam vražda. Příběh a celá kniha je silně ve vleku předcházejícího dílu Ostrov mnichů. Ano příběh se pro někoho asi může vléct. Ale díky tomu, že autorka skvěle popisuje scenérie, a neustále čtenáře udržuje v napětí co se z jaké postavy "vyklube", nijak to příběhu nevadí. Každopádně, jsem zvědavá kdo je vrah a proč. Co se v uzavřené komunitě za Polárním kruhem stalo. A zda všechny postavy, které autorka dosud nastínila jako "podezřelé", dokáže uspokojivě vysvětlit. Nechám se překvapit. Nicméně jsem četla všechny díly série. A ani jeden nezklamal. Pohodová oddychovka.

SimonaP
14.04.2019 2 z 5

Tak tenhle díl podle mne nejslabší z celé série. Nudné, nabavilo mĕ to, konec předvídatelný.

Dixinka
05.04.2019 3 z 5

Velké zklamání. Celý děj se tak nějak divně vleče. Příliš mnoho postav, obviněných i viníků.

HanWali
05.04.2019 1 z 5

knížku jsem vzdala, ztráta času

iva2111
03.04.2019 3 z 5

Moje první kniha od této spisovatelky. Zápletka mě nějak neoslnila, je bez většího napětí. Hodně se mi líbilo vykreslení severské přírody i života tamních lidí a vztahů (mezi nimi samotnými i k přírodě a domovu).

Radunnie
17.03.2019 3 z 5

Velmi dobrá práce, alespoň co se literárního řemesla týká. Bohužel napětí a dějové zvraty jsou zastíněny rozvleklou psychologickou studií všech postav, tudíž s detektivním žánrem má podle mého kniha pramálo společného. Právě z důvodu absence napínavějšího děje jsem se do čtení cca od 70. stránky vyloženě nutila a těšila se na to, až budu mít dočteno, aniž bych se zajímala o konečnou pointu.

Opatov
16.03.2019 5 z 5

Kam Bergman prijede, tam je mrtvola. Proste cesky Poirot. Ale cetla jsem vsechny detektivky, pocinaje Kroky vraha, ktere jsou perfektni. Styl Klevisove se mi proste libi. Uz se tesim, kam cesky detektiv zas priste pojede na dovolenou.

Skripi
15.03.2019 2 z 5

o ničom...

Runkyna
02.03.2019 4 z 5

"Druhá" verze Ostrova šedých mnichů?

Pauvka
28.02.2019 4 z 5

Dobra napinava kniha. Sice na me az moc postav, ale to k tomuto zanru asi patri :-)

IVANA0123
21.02.2019 5 z 5

Další kniha od mojí oblíbené spisovatelky a opět spokojenost. Její styl se mi prostě líbí. Jak dokáže čtenáře napínat od první kapitoly a jak dokáže skvěle vykreslit prostředí a vy se na pustinu kolem sebe a na moře z vrcholku útesu můžete dívat společně s hrdinou knihy... skály, moře, fjordy. Sympatický detektiv. Postavy příběhu nejsou ani černé ani bílé, takže není jasné, kdo je vlastně ten špatný. Až v závěru se teprve začíná mlha příběhu rozjasňovat. Pro mě prostě ideální detektivka, kterou můžu jen doporučit dál.

"..nebojí se otevřených konců.... Naučí svou dceru nebo syna, že nic není definitivní. Že domov není hlína, do které zapustíte kořeny, je to hřejivý pocit, který si všude nesete s sebou. Že nejistota je vždycky lepší než jistota zlého. A že vůbec nevadí, když člověk neví, kde bude ten večer spát. ...Má celý svět"
(2/19)

jfialova
18.02.2019 3 z 5

Moje první kniha této autorky. Nebyla ani vyloženě špatná, ale ani neoslnila. Na českou autorku to ale není špatné. Postava pachatele se nedá odhalit, protože čtenář nezná několik zásadních detailů, které jsou odhaleny až v závěru knihy. Pak už je to jasné :-)

Jenny055
17.02.2019 5 z 5

Moja druhá audiokniha od Klevisovej a nesklamala ma.

hanak_v_exilu
12.02.2019 3 z 5

To je vražda, napsala. Má to ten Bergman ale pech. Hned jak odcestuje na zaslouženou dovolenou, tak kolem začnou umírat lidé. A protože je norská policie se svými zdroji a forezními týmy úplně bezradná, tak musí nastoupit český vyšetřovatel a všechno za ně vyřešit. Budiž, pro dobro příběhu bych to ještě snesl. Ovšem ony nekonečné jalové rozbory povah a lacinou psychologii si mohla autorka odpustit. Zvlášť když nikam nevedou a pro zápletku nemají žádný význam. A smysl Klevisové pro to co je správné, radši nebudu komentovat. Jen poznamenám, že Bente na konci rozhodně chybu udělala a jestli jí díte nesebere Barnevernet kvůli její minulosti, udělá to na popud policie. Musím alespoň přiznat že kniha je čtivá a podařilo se jí navodit atmosféru liduprázdného severu Norska.

koolsavage
09.02.2019 4 z 5

Hodně dobře napsaná detektivka, četla se téměř sama. Líbí se mi vykreslení postav i tempo vyprávění. Paradoxně nejmíň prostoru v detailním popisu postav se dostalo Josefu Bergmanovi. Škoda.

Amifa
28.01.2019 5 z 5

Má první kniha od této autorky, čtená díky výzvě, ale myslím, že si ještě nějakou přečtu. Čtivá kniha se zajímavým dějem.

SSTknihy
28.01.2019 4 z 5

Kriminalista Josef Bergman se tentokrát díky dovolené ocitá až na dalekém norském severu. A protože tu není oficiálně, pustí se do vyšetřování náhodné vraždy na vlastní pěst, tak trochu ve stylu Hercula Poirota. Bez všech vymožeností kriminální laboratoře mu nezbývá než mluvit s lidmi, hledat spojitosti, analyzovat místní poměry a pochopit vztahy mezi obyvateli zapadlého městečka za polárním kruhem.
Mám detektivky Michaely Klevisové ráda právě pro jejich neokázalost. Netečou tu potoky krve proudem, pachatelem není vyšinutý psychopat s traumatickým dětstvím a vyšetřovatel má sice svoje mouchy a problémy, ale pořád je to normální policista. Komu tenhle styl vyhovuje, zklamaný rozhodně nebude.

michalka S.
26.01.2019 5 z 5

Kniha byla super, moc me bavila i český kriminalista. Určitě si přečtu i další knihy od této autorky

Uri
22.01.2019 4 z 5

Knihu jsem četl mimo pořadí této série. Nejdřív jsem si myslel, že se jedná o další severskou detektivku, až přítomnost pražského detektiva mne upozornila, že mi možná něco uteklo. :) A opravdu, až pak jsem zjistil, že se jedná o pátý díl serie s detektivem Josefem Bergmanem. Kniha moc hezky popisuje severskou přírodu, samotářský život dalekého severu, jednotlivé charaktery hlavních postav i úvahy detektiva. Konečné rozuzlení bylo zajímavé, ale ke konci trochu děj ztrácel. Za mne 4 hvězdičky. K předchozím dílům se možná někdy vrátím, abych lépe pochopil pohnutky detektiva k dovolené...