Žoldnéři fantasie: Knížata páry a ducha
Michael Bronec
Žoldnéři fantasie série
< 4. díl >
Parní vzducholodě a horkovzdušné balóny! Trpasličí města pod palbou těžkých děl! Nebezpečné krásky v korzetech! Letošnímu ročníku zkrátka vévodí steampunk. Víc o něm jako žánru se dozvíte ve fundovaném rozboru Leonarda Medka. Zhruba polovina prací se naopak přidržela klasičtější fantasy – ovšem došlo i na jednu zombie-apokalypsu! Čtěte, kam směřují nejnovější trendy české fantastiky! Právě dnes! Jsme tu jen pro Vás…... celý text
Přidat komentář
Doposud nejlepší sbírka Žoldnéřů, na které jsem narazil - tedy, které jsem přečetl, abych byl přesný... Po zarezlém a skřípavém rozjezdu skrze prý steampunkovou povídku D. Tučky (která mimochodem vyhrála první místo tohoto ročníku) přes pohádková "Dvojčata" L. Müllerové, ve které mě mimo jiné okouzlila kresba Janiny Strnadové na straně 59, se dostáváme k různorodým fantasy povídkám, žánrově pestrým, když rozebereme fantasy více do hloubky.... Kupříkladu mě velice zaujala povídka "Slova, jen slova" Dany Ruskové, která měla spád i svébytnou atmosféru, "Conquistador" M. Sládka, či "Dívka ve tmě" Adama Fialy, která snad hraničila mezi atmosférickou povídkou a lehkým hororem. Povídek, které stály za přečtení tam bylo rozhodně více. Víceméně, když to tak řeknu, každá mě něčím zaujala, překvapila, navnadila, inspirovala až na jednu jedinou - a to zmíněnou Tučkovu "Rezavé ovce". Podívejte se zde na Databázi knih do záložky "Povídky", kde je u povídek i krátká anotace, či ještě lépe, vezměte knihu a čtěte!
P.S. Mimochodem, velmi oceňuji a doporučuji doslov Leonarda Medka o steampunku, kde naleznete i jeho novoslovo-novotvar "PAROBRAJGL" (čistý překlad slova "steampunk", který má šťávu). Ten pán se prostě vyzná... :)
Oproti předchozímu ročníku výrazně slabší. Zatímco v předchozích Žoldnéřích mě bavily všechny povídky, tady se najde hodně nevýrazných a dokonce jedna, kterou jsem dočetl jen se sebezapřením - mám na mysli Žlebkovu práci, která mi opravdu hrubě nesedla. Ale je tady také pár opravdu povedených věcí, díky kterým času stráveného nad knihou nelituji - vynikající povídka Dany Ruskové a pohádka Ludmily Mullerové. Nicméně jinak v zásadě souhlasím s Vlaskem, je to dost nevýrazný sborník. Holt nemůže být každý rok posvícení :)
Sborník přináší 9 soutěžních povídek a bonusovou povídku Míly Lince Pod medvědí horou. Rezavé ovce Daniela Tučky se zaslouženě umístily na prvním místě. Dále mě zaujaly povídky Dvojčata od Müllerové, Ten druhý od Vaňkové a Conquistador od Sládka.
Viz mé komentáře k jednotlivým povídkám.
Anotace je povedená, o dost víc vzrušující než skutečný obsah ;) Steampunk v Tučkově podání se mi líbil dost, ostatní povídky mě ale většinou moc neoslovily buď tématicky (Ten druhý z klášterního prostředí a hlavně Klíč života..., i když na vodu taky zajedu ráda) nebo i stylem - jmenovitě Slova, jen slova do čtenáře buší s nepříjemnou agresí a nepomohl jim ani nabubřelý závěr. Finále se mi naopak líbilo u Conquistadora. Standard si podrželi J. Žlebek a L. Müllerová, ale i od nich už jsem četla lepší kousky, takže tento sborník u mě jednoznačně vytáhla vítězná povídka.
Část díla
Conquistador
2013
Dívka ve tmě
2013
Dvojčata
2013
Klíč života, elixír smrti
2013
Pod medvědí horou
2013
Autorovy další knížky
1991 | Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky |
2014 | Excelsior, gentlemani! |
2010 | Legendy: Draci |
2016 | Mračna nad Arénou |
2019 | Legendy: Praga caput regni |
Jestli se jen trochu zajímáte o českou fantastickou literární scénu, sborníky z této soutěže byste si neměli nechat ujít. Vedle Mloka a Kočase vycházejících ze soutěže Cena Karla Čapka jde asi o nejlepší cestu, jak se seznámit s vycházejícími autory a zjistit, čí tvorba vás zaujme. Snadno tak jde nalézt nový oblíbený spisovatel. Opět nedokážu zvolit jednu nejlepší povídku, i když těch, které mě tak neoslovily, tentokrát bylo přece jenom o něco víc než v případě předchozího sborníku.