Ztracená vítězství - vzpomínky 1939-1944
Erich von Manstein
Jeden z nejvýznamnějších německých vojevůdců druhé světové války napsal své paměti v první polovině padesátých let minulého století. Jeho kniha se téměř okamžitě stala bestsellerem a byla přeložena do mnoha světových jazyků, včetně ruštiny.
Literatura světová Literatura faktu Válečné
Vydáno: 1994 , Books , Bonus AOriginální název:
Verlorene Siege, 1955
více info...
Přidat komentář
Rozhodne fantastická kniha a jedna z najdôležitejších o druhej svetovej vojne vôbec.
Asi najslávnejšie nemecké memoáre. Jadro,, klasickej nemeckej verzie ".
A krásne tam máte opísané všetko od prvých dní boja až po koniec vojny.
Vopred pritom treba upozorniť, že to je pohľad stratéga a nie bežného vojaka z fronty takže od toho nečakajme co to nie je.
No a inak to bola famózna kniha. Famózny popis Hitlerovho spôsobu velenia a aké úvahy viedli Mansteina k plánu útoku na Francúzko a ako mala obrana Stalingradu Paulusom zmysel...
Človek sa tiež dozvie kopu vecí o ktorých sa dnes nevraví.
Manstein neupiera Hitlerovi (s ktorým si vôbec nerozumel) obrovský veliteľský talent, ale zároveň pripomína, že nemal skúsenosti a nedal si poradiť.
O Paulusovom zotrvaní v Stalingrade dnes tiež často okydávači Nemecka píšu len ako by tam Nemci ostali len lebo,, blázon Hitler "ale pritom keby to boli vtedy zabalili zrúti sa celý nemecký Juh...
Premňa osobne to bolo neraz ako vidieť do mozgu samotného Napoleona-a to je samo osebe výborné.
Rozhodne doporučujem.
myslel jsem, že zde bude více osbních příběhů a mapování jednotlivých bojů hlavně na východní frontě. Nabyl jsem navíc dojmu, že je kniha napsána, tak aby ukázala, že za většinou porážek, bylo naprosto diletanské řízení Hitlera, s kterým sice Mainstein nesouhlasil, ale co mohl dělat. Na druhou stránku si člověk, ale uvědomí, že kdyby nechal více rozhodování na jednotlivých generálech, mohlo x věcí dopadnout jinak, a taky se mohla válka protáhnout o nějaký rok, a to není zrovna příjemné zjištění. Přečetl jsem si o průběhu bitev z malinko jiného úhlu, ale těch nových pohledů zde není tolik, kolik jsem jich očekával.
Technicky vzato nesmírně cenný náhled pod pokličku Wermachtu, potažmo moderního vedení války vůbec. Mám však opravdu problém s Mansteinovými tezemi o "čistém štítě" německého vojáka během ruského tažení.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) německá armáda východní fronta (2. světová válka) válečná strategie západní fronta (2. světová válka)
Autorovy další knížky
2006 | Ztracená vítězství 1 |
1994 | Ztracená vítězství - vzpomínky 1939-1944 |
2006 | Ztracená vítězství 2 |
2015 | Erich von Manstein - v zákopech druhé světové války |
Mansteinove spomienky Ztracená vítězství sú nahliadnutim do mysle vojnového genia a jedného z najlepších veliteľov celej vojny. Pri ich spisovani nesklzol do klasickej roviny suchého opisovania presunov divízií a armád, ale ponúka nám komplexný náhľad na nielen priebeh bojov, ale aj na ich dôvody, priebeh a dôsledky. Byron predo mnou presne vystihol Mansteinov názor na Hitlera a jeho velenie. Bolo by zaujímavé (samozrejme už len v teoretickej rovine) akoby dopadla šiesta armáda pri Stalingrade, keby jej velil sám maršál.