Ztraceni v horách

Ztraceni v horách
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/531220/bmid_ztraceni-v-horach-65bbd25b1b82b.jpg 2 17 17

Záhadné případy a paranormální jevy v Tatrách a na Babí hoře. Otevření této knihy a nebezpečný výstup do hor mají jedno společné: oboje podnikáte na vlastní riziko. Na jejích stránkách vykonáte vzrušující, často až děsivou výpravu za temnými tajemstvími Tater a Babí hory. Před vašima očima ožijí bizarní, dodnes nevyřešené zločiny a tragédie, zlověstné přízraky, nečekaná neštěstí, strašidelná zjevení a příběhy, které je lepší nevyprávět. Svědectví očitých svědků paranormálních jevů, jakož i hrozivé legendy zarámované do atraktivní, ale nebezpečné scenérie sněhem pokrytých štítů, kde vedle řídkého vzduchu, zrádného terénu a nevyzpytatelného počasí číhají na návštěvníky hrozby, které ani nepatří do našeho světa. Pokud se začtete do těchto stránek, váš pohled na hory už nikdy nebude takový, jakým byl předtím.... celý text

Povídky Literatura slovenská Záhady
Vydáno: , Naše vojsko
Originální název:

Stratení v horách, 2023


více info...

Přidat komentář

Rade
24.05.2024 1 z 5

Upozornění: Kdo se na tuhle knížku těší a nechce si to pokazit, nečtěte prosím můj komentář. Je totiž silně subjektivní…

Domnívala jsem se, že půjde o literaturu faktu, a protože Vysoké Tatry jsou moje zamilované hory, bez rozmýšlení jsem po knize v knihovně sáhla.
Zklamání velké, kniha je totiž neuvěřitelnou směskou z různých pramenů převzatých informací a příběhů, sešitých hodně horkou jehlou. Autoři čerpají ze všech možných pramenů, takže vedle solidních pramenů o různých neštěstích v Tatrách nemají problém citovat takového Jozefa Kariku a úryvky z jeho knihy Propast. Nic proti Karikovi, jeho Trhlinu považuji za výbornou a Propast měla taky něco do sebe, ale jedná se o romány, mysteriózní příběhy, vyfabulované nad rámec skutečných událostí. Tady je spleteno vše dohromady, suchá reportážní fakta se střídají se záhadami s nádechem senzací, solidní popisy horolezeckých neštěstí a smrti pod lavinami jsou smíchány s duchy, ďábly a dokonce mimozemšťany…
V knize jsou navíc chyby a nepřesnosti, v jednom odstavci je ztracené ženě 65 let, o dva odstavce dál 55 let.

Další kapitolou je překlad. Děs, neumím to vyjádřit jinak.
První výtka - proč se překládají názvy hor, dolin, ples do češtiny? Ještě chápu, že se uvádí polský a slovenský ekvivalent, pokud skutečně existují, ale proč do češtiny? Dnes se již zeměpisné názvy nepřekládají. Budu-li popisovat výstup na Mont Blanc, budu psát, že horolezci šplhali na Bílou horu? Navíc překladatel není důsledný, někde se názvy překládají, někde ne; píše se například o výstupu na Kostolík, ale o pár řádků dál už je z něj Kostelík.
Ještě beru s přimhouřenýma očima, že „dvojice se zhroutila do hlubin“, ale že „se zhroutila nová helikoptéra“, to už se mi zdá moc.
A což tato věta? „Trasa je celkově bezpečná, ale o to náročnější v letních měsících, natož koncem dubna, kdy je v tatranských dolinách sníh.“
Anebo: „…nedorazili jsme na cestu vedoucí do horárny u Tří studánek“. Nepřekládá se horáreň jako myslivna?
Něco zní vyloženě československy: „Otec, nechodíme pořád dokola?“
Poslední ukázka: „Že na tomto vyprávění přece jen něco bude, si můžeme uvědomit i při návštěvě kostela Všech svatých v Rabčicích. Ten podle ne zcela zbožné legendy nejenže pomáhal tento chrám budovat a jeho unikátní starobylé zpodobnění můžeme dodnes vidět v interiéru.“ Síla co?
Knížku jsem úplně celou nepřečetla, přesto si ji troufám ohodnotit hvězdičkami. Odpad nedávám, přece jen sestavení knihy nějakou práci autorům dalo, ale co je moc, to je moc, a to já nebývám příliš přísná čtenářka. Tak snad za to seznámení s pro mě zcela neznámou Babí horou ve slovensko-polských Beskydech (slovenský název je Babia hora, polský Babia Góra) dávám aspoň tu jednu hvězdičku.
--------
Pokud si chcete přečíst opravdu strhující reportáže o záchranných akcích ve Vysokých Tatrách, ovšem bez duchů a senzací, doporučuji výbornou knihu, i když poněkud starší, a to mou srdcovku Akce HS od Jana Suchla, která bohužel vyšla jen jednou, a to v roce 1970. Škoda…

Polík
06.05.2024 2 z 5

Informacemi velmi nabito..ale ty gramatické hrubky....!

Dívky viděli...
..ztratily se Justyna a Piotr...

Vážně nikdo nedělá korektury?


lusila
12.01.2024 4 z 5

Vysoké Tatry mám rada, no mám pred nimi rešpekt. Veľakrát sme tam trávili dovolenky, aj s dcérou. Táto kniha však viac patrí do kategórie fakty ako poviedky, či beletria. Na začiatku je podrobný opis a zoznam stratených, zmiznutých, či ľudí, ktorí v horách zahynuli. Neskôr sa v texte nachádzajú aj rozprávania konkrétnych osôb, výpisy zo záznamov, legendy, či výsledky prieskumov. Od dôb minulých až po súčastnosť/posledný prípad z roku 2021/. Na ufo, či iné podivnosti neverím, preto som túto časť čítala s rezervou. Aj v minulosti ľudia pripisovali zvláštnu moc úkazom ako blesk, či zatmenie slnka, preto si myslím, že tieto záhady sú skôr dodnes neprebádané javy a možno v budúcnosti budeme onich vedieť viac.

Dada077
09.05.2023 3 z 5

Pri čítaní popisov na prebale knihy som sa najskôr obávala takých haluzín, aké publikuje Karika, na moje zhrozenie sa v prvej tretine autori knihy ešte aj neustále odvolávajú na Karikovu Priepasť. Ale nakoniec a na svoju záchranu si dielo uchovalo tvár literatúry faktu. Ako čisté zoradenie skutkov s následkom smrti, či nezvestnosti , mnohokrát nevysvetliteľnej, mi prišla kniha dobrá. Čitateľná, zaujímavá, obsahuje aj veľa internetových odkazov na stránky publikácií, či novinových článkov, týkajúcich sa tej ktorej udalosti.
Napriek všetkému dávam len tri hviezdičky. Kvalita obsahu u mňa utrpela najmä venovaním väčšej pozornosti starším, alebo úplne starým prípadom, ale tým z novodobej histórie takmer nie. Práca horských záchranárov, slovenských, aj tých poľských je tak nejako zatlačená v úzadí. Knihe by veľmi pomohlo aspoň zopár fotografií zmienených lokácií.
Mysteriózne na mňa pôsobí jedine tlačový škriatok, ktorý vyčíňa v knihe od prvých strán až po tie posledné. A ešte aj tu, na DK .... Originální název: Stratégií v horách,2023 ?? (viď. vyššie)
Konečne vyšla kniha, ktorá dáva svetu na vedomie, že hoci sme zanedbateľná krajinka na mape sveta, naše veľhory tak nepôsobia a už sa tým dalo oklamať priveľa ľudí a ohrozilo a naďalej ohrozuje svoje životy, ako aj životy obetavých záchranárov. Škoda, že táto kniha nebola spracovaná dôkladnejšie, precíznejšie, s väčším nasadením a s lepším výsledkom.

moničina
21.03.2023 3 z 5

Veľmi som sa tešila na tú knihu, keďže milujem tému ako záhadné úmrtia a zmiznutia v horách. Ale výsledok je rozpačitý. Prvá časť knihy bola fajn, bol to taký stručný prehľad nevyriešených prípadov počas takmer 200 rokoch, ale namiesto nudných ďalších dvoch kapitol mohli byť jednotlivé prípady podrobnejšie rozoberané. Len napr. o záhade okolo prípadu sudcu Kasznica je dosť prístupných informácii napr. aj na webe. Alebo mediálne známa smrť pri Batizovskom plese alebo zmiznutie nad Vyšnými Hágmi boli v knihe vyslovene len narýchlo odbavené. Takto to celé vyznelo skôr encyklopedicky. Je to škoda, preškoda, konečne sa niekto chytil toho, aby spracoval túto tému a známe i neznáme prípady do knihy a výsledok vyšiel nanivoč. A celé mi to vyznelo akoby neusporiadane, prípady boli uvedené len kusovo bez nejakého aj možného prepojenia.