Zuzanin dech

Zuzanin dech
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453361/bmid_zuzanin-dech-Dbf-453361.jpg 5 3153 3153

Co všechno udrží člověka při životě… Jsou tři. Zpočátku děti. Svět je v rovnováze. Později se všechno změní. Ona miluje jednoho z nich, ji milují oba dva. Zuzana Liebeskindová je dcera cukrovarníka. Nic jí nechybí, kráčí životem lehce, obklopena láskou. Vzduchem se vznášejí vlákna přepáleného cukru. Třicátá léta dvacátého století v malém městečku Holašovice jsou sladká. Teprve během německé okupace začne Zuzana dospívat. Bolestně vrůstá do dějin a dějiny se vpisují do ní. Protože má židovský původ, její osud je předem daný. Transport. Koncentrační tábor. Zuzanini přátelé Hanuš a Jan zůstávají v Holašovicích. Jejich cesty se však rozcházejí. Po skončení války se Zuzana vrací z koncentračního tábora, ztráty jsou ale větší, než čekala. Dokáže po všem, co prožila, ještě milovat? A má vůbec na výběr?... celý text

Axmannova
09.02.2021 5 z 5

"Řeč těla jí stačí." napíše v jednu chvíli autorka o hlavní hrdince. Mistrovsky napsaná kniha, kde autorka vypráví skutečně všemi smysly. Příběh, který se dostane pod kůži. Příběh, chvílemi tak strašný, že nechcete číst dál. Příběh, který musíte dočíst, protože Vy stejně jako Zuzana toužíte po tom, aby neskončil špatně.

Jessica007
08.02.2021 5 z 5

Ze začátku mě trochu překvapila strohost vyprávění, ale rychle jsem si zvykla a přestala mi vadit. Je to prostě takový styl. Kniha je psána čtivě. Četla jsem ji "jedním dechem". Za mě bych byla raději, kdyby nebyla tak detailně popisována krutost - zvláště třeba v koncentračním táboře, ano, dělo se to, ale i vzhledem ke strohému stylu by snad šlo nepopisovat tolik každý detail tohoto. Jinak moc zajímavý příběh, kniha opravdu výborná - i ten konec. Kniha je velice dobře hodnocená (většinou) a musím jen souhlasit.

d.a.s.a
08.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Líbil se mi strohý styl psaní, který přesto dokonale obsáhl vše potřebné. Trochu mě zklamal konec, ale jsem ráda, že se nekonal happyend, ten by to zabil. Kniha byla hodně čtivá a trojúhelník zajímavě pojatý, zároveň dobře vykreslený charakter Hanuše.

Medovnice
08.02.2021 5 z 5

Napřed jsem si musela zvyknout na strohý styl vyprávění. Naštěstí kniha je tak čtivá, že se to dalo. Líbili se mi už Němci, tady je jednodušší a trochu černobílý příběh, ale ve výsledku jsem spokojená. Možná bych ubrala toho násilí, ale jak psal někdo přede mnou - i takové to bylo.

ANDY28
08.02.2021 odpad!

Němci mě nadchli, ale tohle je pro mne nejhorší kniha roku.

raty
08.02.2021 5 z 5

Velmi stroze vyprávěný příběh bohaté židovské dívky a dvou jejích přátel mě chytil za srdce. Neřekla bych, že je to primárně o holokaustu. Prostě život v nelehké době, na kterou by se nemělo zapomínat.

katerina9382
07.02.2021 5 z 5

Skvěle napsané, přečteno na jeden zátah.

KláraH.
06.02.2021 5 z 5

Krása! Trýznivý příběh, který lze tématem i spádem klidně přirovnat k úžasné Haně, ačkoliv by za toto přirovnání autorka asi nebyla ráda. Chvílemi mě mrazilo, až se mi nechtělo číst dál, ale nešlo to odložit. Přečteno velmi rychle, Zuzaně a jejímu vyvolenému jsem obrovsky moc fandila, a ikdyž to dopadlo jak to dopadlo, vše bylo pochopitelné a konec mi připadal adekvátní a vůbec ne neukončený. Vždycky když si uvědomím, že podobných případů a křivd byly tisíce, jsem ráda, že ta doba je pryč.

Gural
06.02.2021 4 z 5

Nikdy nebude dost knih o holocaustu ! Jsem rád, že i mladší generace píše o této tématice a stále ji připomíná, i když tato kniha není primárně o něm, je to příběh mladého člověka, který se narodil na špatném místě ve špatnou dobu, žaloba hrůz, které 20. století přineslo. Kniha se mi četla dobře, až na některé fakta, která by zřejmě nebyla v té době možná (např. útěk Jana přes již okupovanou Evropu do Anglie) si myslím, že je zpracovaná historicky přesně. Taky dle mého názorů tam bylo zbytečně moc popisů sexuálních scén, ale každému podle jeho gusta. Závěr je malinko neobvyklý, ale nepřišlo mi to jako něco, co by rušilo, nebo se do knihy nehodilo. Přesto to pro mě nebyla taková pecka, jako Němci. Ty jsem četl již před několika léty, byli mou první knihou této autorky a dodnes na ně vzpomínám, jako na mimořádný zážitek.

Ren81
05.02.2021 5 z 5

Nemůžu se vzpamatovat. Chvíli mi bude trvat, než se zactu do jiné knihy.

Peace
05.02.2021 4 z 5

"Propadnout v Osvětimi zoufalství znamená zemřít."

Skvěle napsaná kniha, v níž se střídá lehkost života s naprostou temnotou.
Jen ten závěr mi přišel malinko přes čáru..

zdennyrakky
03.02.2021

Poslouchám rozhlasovou četbu, nedávám tedy hvězdy za knihu. Chvilku jsem byl nadšen, pak otráven až znechucen, ale pomalu začínám uznávat, že ta kniha je zatraceně dobře, opravdu mistrovsky napsaná. Jako kdyby autorka v té Osvětimi sama byla. Jenže ona tam nebyla - má tedy právo o tom v teple své pracovny mistrovsky psát a sbírat za to potlesky a ceny? Proč o tom vlastně píše, nebylo toho na toto téma už napsáno a natočeno víc než dost? Tohle jsem pořád ještě neskousl, považuju literárně-psychologické hrátky s touto látkou, v podstatě jakési šmírování nelidsky trpící hrdinky, byť fiktivní, za něco perverzního...

lencin
03.02.2021 5 z 5

Dechberoucí. Ta stručnost až strohost, a přesto silné a velmi vypovídající. O nás, o lidech, v každém čase i prostoru. Výborné.

tomas4489
02.02.2021 odpad!

Knihu jsem nečetl.Poslechl jsem tři díly četby na pokračování na Vltavě.Dalšímu čtení se už obloukem vyhnu.Myslím si že v dnešní době by toto téma spíše zasloužilo tichou pokoru a úctu.Každý nový počin(nejen knižní) podle mne působí jaksi trapně až vypočítavě.Literární kvalitu nemohu objektivně posoudit protože jsem dílo nekonzumoval celé a nespadám zcela zřejmě do cílové skupiny.Chápu že je to mediálně stále vděčné téma vzhledem k jeho citlivosti ale já čtu a poslouchám kvůli svým pocitům a ne kvůli korektnímu pseudoegu dnešního světa.Původní dovětek jsem smazal respektujíc místní vysoké hodnocení tohoto"Díla".

Tída
02.02.2021 5 z 5

Klobouk dolů, už dlouho jsem nečetla nic tak dobrého. Lze jen doporučit a litovat, že hvězdiček není 6

oskli
01.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Původně jsem myslela, že už nebudu nikdy číst z tohoto období a prostředí nic jiného než autobiografické knihy nebo příběhy skutečných pamětníků, ale udělala jsem výjimku. A nelitovala jsem ani vteřinu. Kniha je skutečně výborná. Neskutečně čtivě napsaná. Strohé jednoduché věty vystihují myšlenkové pochody hlavních postav a posunují děj, že nejde knihu odložit. Hlavně druhá polovina se odkládá fakt těžko. Zuzana a její dětský pohádkový život v cukrovém království, bezstarostné dospívání, které naruší smrt matky a následně zabavení majetku, nařízení, zákazy a hlad. Ale vše vyrovnává láska. Dokud nepřijde povolání k transportu. Pak už je Zuzanin život jen o přežití toho, co spousta lidí vzdala. O přežití pekla za pomoci štěstí a nekončící vůle. Po návratu peklo pokračuje. Jen v jiné podobě. A závěr knihy? Dává titěrný prostor pro naději, ale vzhledem k politické situaci v zemi, bych na něj moc nesázela.

Galaty
01.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Věděla jsem, že to bude kvalitní a velmi povedená kniha, ale ono to bylo i opravdu velké sousto, které jsem si dala chvilku na to, co jsem dočetla Hanu...Zuzana má perfektní a bezstarostný život, který končí v minutě, kdy přijde o maminku a pak už se to jen veze a máme tu víc neštěstí, než by dokázalo unést 15 Zuzan...Moc hezké bylo vykreslení třech nejdůležitějších postav, které byly nerozlučnou trojkou už od malička. Hanuše jsem tedy začala nenávidět poměrně brzy, ale na druhou stranu co čekat, když pocházel z rodiny, kde bylo přehlíženo násilí na ženách a nenávist k Židům byla více než patrná. Obdivuji všechny, kteří si prošli koncentračním táborem a dokázali se s hrůznými činy a vzpomínkami ,,vyrovnat", já bych to vzdala, to vím zcela jistě. Autorka si mě touto knihou získala a těším se, až se dostanu k jejím dalším knihám.

sabca
31.01.2021 5 z 5

Tak téhle knize nemohu dát méně jak 5 hvězdiček. O židech a koncentračních táborech jsem přečetla již hodně knih, ale tahle byla za mě nejlepší. Stručná, věcná a nabitá dějem. To co zažila Zuzana ve svém zatím krátkém životě by někomu stačilo na celý život. Knihu doporučuji

JaLenka
30.01.2021 5 z 5

Dechberoucí. Zřejmě jsem si opět hned v lednu “vyplýtvala” nejlepší knihu roku (loni se mi stalo s Chirurgem).

petrarka72
29.01.2021 4 z 5

Zpráva o trojjedinosti lásky, nenávisti a vůle k přežití, silná ve své věcnosti, podmanivá v bohatosti možností. Co ještě lze zažít, co ještě lze unést, co ještě se může stát - nejen se Zuzanou, Janem a Hanušem, ale také se starou dobrou Evropou. To nejhorší se neděje v koncentračních táborech... A kupodivu mám pocit, že Zuzanin dech má v sobě nejvíce naděje ze všech autorčiných knížek. (Pravda, ještě mi chybí Němci...)