Zuzanin dech

Zuzanin dech
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453361/bmid_zuzanin-dech-Dbf-453361.jpg 5 3153 3153

Co všechno udrží člověka při životě… Jsou tři. Zpočátku děti. Svět je v rovnováze. Později se všechno změní. Ona miluje jednoho z nich, ji milují oba dva. Zuzana Liebeskindová je dcera cukrovarníka. Nic jí nechybí, kráčí životem lehce, obklopena láskou. Vzduchem se vznášejí vlákna přepáleného cukru. Třicátá léta dvacátého století v malém městečku Holašovice jsou sladká. Teprve během německé okupace začne Zuzana dospívat. Bolestně vrůstá do dějin a dějiny se vpisují do ní. Protože má židovský původ, její osud je předem daný. Transport. Koncentrační tábor. Zuzanini přátelé Hanuš a Jan zůstávají v Holašovicích. Jejich cesty se však rozcházejí. Po skončení války se Zuzana vrací z koncentračního tábora, ztráty jsou ale větší, než čekala. Dokáže po všem, co prožila, ještě milovat? A má vůbec na výběr?... celý text

Ivana11
29.01.2021 5 z 5

Tak to bylo výborné. Kniha měla spád, stručné, přitom výstižné, nikde hluché místo. Vřele doporučuji k přečtení.

DámaMáma
29.01.2021 5 z 5

Výborně napsaná kniha zajímavým stylem, který se k tématu neuvěřitelně hodí. Silný a strhující příběh, kde je každá stránka překvapením. Doporučuji!!!

Kris.Tyna
26.01.2021 2 z 5

Nechala jsem se nalákat recenzemi, bohužel jsem asi již přehlcená tématem židé, koncentrační tábory, nacisté.. Bylo to smutné, dojemné, bylo to dobře napsané, prakticky tomu nemám co vytknout, ale upřímně jsou i lepší knihy, některé pasáže mě docela nudily a hlavně mi toto téma už přijde vyčerpané...po přečtení se pro mě kniha ztratila v davu jiných, podobných.

Nikita65
26.01.2021 5 z 5

Úžasná kniha, moc se mi líbil styl, jakým byla napsána. Smutné i krásné. Doporučuji k přečtení

Eva03
25.01.2021 5 z 5

Tak jsem objevila další skvělou spisovatelku. Zuzanin dech je první kniha, kterou jsem od ní přečetla a jsem naprosto nadšená. Líbí se mi styl a neustálé napětí, jak bude příběh pokračovat, zejména u konce. Jsem ráda, že kniha nekončila osvobozením koncentráku a popsala osud hlavní hrdinky i po něm.

Kopretina_aku
24.01.2021 5 z 5

Se stylem psaní jsem se srovnala v knize Němci. Tentokrát jsem byla připravená na strohé a krátké věty, na syrovost vyprávění a téměř absenci dialogů a uvozovek. V této knize mi to vůbec nevadilo. Přesto byl příběh velmi emotivní. Napětí stoupalo a pocity štěstí se často rázem měnily na bezmoc. Líbilo se mi dramatické stupňování ke konci, který uzavřel kruh. I přesto by se ještě našlo pár otázek, na které chybí odpověď...

rilajaan
23.01.2021 5 z 5

Je šokující jak dokáže být život krásný, ale i velmi krutý. Jak se člověk mění a co všechno může způsobit neopětovaná láska.

Lil30
23.01.2021 5 z 5

Knih na toto téma jsem četla hodně, ale tahle byla něčím odlišná. Nejen stylem vyprávění, ale i něčím navíc, co u každé knihy hledám: příběhem, že dokáže něco předat, vyvolá různé pocity, že nad ní i po přečtení dlouho přemýšlím a navíc - na ni nikdy nezapomenu. Na Zuzaně jsem obdivovala její sílu, schopnost pokračovat dál, i když je to nemožné. Vlastně ke každé postavě jsem si vytvořila vztah, ať dobrý, nebo špatný. Rozhodně mě překvapil konec, ale nechci více napovídat. Jistě stojí za přečtení.

Teckovana
23.01.2021 5 z 5

Kniha mi tématem a zápletkou trochu připomněla Peníze od Hitlera Radky Denemarkové, ale autorka má svůj styl, který je sám o sobě tak zajímavý, že unese i ne úplně originální příběh o Židovce.

Lenkazahal
23.01.2021 5 z 5

Tak tohle byla pecka! :-)

tazmania.e13

Krásný :)

99jana99
22.01.2021 5 z 5

Kdyby to šlo, dám i více hvězd, nejdřív jsem se sice musela srovnat se stylem psaní, chyběly mi dialogy v uvozovkách, na které jsem zvyklá, ale po pár stránkách už ne. Skvělé, poutavě napsané. Dobu, o které se v knize píše hodnotit nemůžu, protože nikdy nepochopím, kde se vzalo v člověku tolik zla, aby dokázal takto zacházet s druhým člověkem. Nepochopím, kde se v Zuzaně brala síla dál žít. Každopádně jedna z nej knih co jsem četla.

85098211
20.01.2021 4 z 5

(audiokniha)
Omlouvám se všem, kterým se tato kniha líbila beze zbytku. Já bohužel tentokrát půjdu proti proudu. Ale chci být upřímná a to potom jinak nejde... Do poslechu audioknihy jsem se ponořila hned od začátku a moc se mi příběh Zuzany, jejích rodičů a také později jejích přátel Jana a Hanuše líbil. Přesto mi trochu vadil přednes Evy Josefíkové, který se k příběhu tohoto typu - aspoň podle mého názoru - nehodil. I když z tohoto důvodu bych knihu hůře nehodnotila... Důvodem byl samotný příběh, který se později jakoby lehce zvrtnul a určité pasáže z něj mne dokonce přestaly i zajímat. Miluji neodložitelné knihy - a to se mi zde nestalo. Scény, které se odehrávají v Osvětimi, nejsou pro čtenáře, který toho má na toto téma už hodně načteno (a to je i můj případ), ničím neobvyklé. Autorka je sice popsala na výbornou, ale samozřejmě je těžké se ve velké konkurenci prosadit a napsat něco, co tu ještě nebylo. K mému poněkud nižšímu hodnocení přispěl však hlavně fakt, že mi nesedl odosobněný styl, kterým autorka píše. Nepodařilo se mi (i když jsem se opravdu snažila) si k žádné z postav vytvořit v podstatě žádné citové pouto. Nejsympatičtější mi byl Jan, ale Hanuš vůbec ne a ani Zuzanu jsem si nedokázala oblíbit. Závěr knihy byl tak trochu useknutý, ale dokázal mne překvapit a dokonce i příjemně šokovat. Příběh se tak uzavřel asi nejlepším možným způsobem... Knize tedy dávám čtyři hvězdičky, přestože jsem se fakt poctivě snažila a dát plný počet za každou cenu chtěla - už kvůli vám ostatním, mým oblíbeným...
Nakonec se nedokážu ubránit srovnání s knihou Hana od Aleny Mornštajnové s podobnou tematikou - ta mne doslova převálcovala a zadřela se mi hluboko pod kůži. Zuzanin dech ale tato moje velká očekávání splnit nedokázal :-(.

Miretti
18.01.2021 5 z 5

Na doporučení mé milé Ladyky jsem sáhla po této autorce. Ze začátku jsem trochu bojovala s nezvyklým stylem, jako by odosobněným. Ale o to víc pak ke mně samotný příběh pronikal, bral mi dech. Název knihy má opravdu význam. Část o Zuzanině dětství byla úžasná, bezstarostná, srdce hladící. O to víc mi bylo úzko, jak šel v knize čas. A ten konec, prostě zážitek...Doporučuji a autorku po první přečtené knize řadím mezi své Top.

Emily82
18.01.2021 5 z 5

Knihu jsem sebrala ze stolku mamince a za jediný den přečetla. Skvělý příběh, oceňuji, že kniha obsahuje nejen koncentrační tábor, ale celý život hrdinky. Jen mi bylo po přečtení hodně smutno. Děj jsem musela hodně rozdýchat.

Šebestová3
18.01.2021 5 z 5

I přes pozitivní doporučení ze všech stran Zuzanin dech předčil má očekávání. Tak geniální kombinace poetična na jedné a znechucení na druhé straně, to se jen tak nevidí. Emotivní, silný příběh. Krutý a přesto krásný...

jes09
17.01.2021 5 z 5

Kniha je dechberoucí, za mě 5 hvězd určitě! Dokonce se mi stalo, že jsem se v duchu několikrát ke knize vracela.

Pokud bych měla hodnotit dle svého, tak bych delšímu začátku ubrala a přidala na úplném konci (nějak se nemohu s koncem knihy sžít)
Líbí se mi styl psaní a kratších kapitol.

Knihu zařazuji mezi mé srdcovky.

Lenča75
17.01.2021 5 z 5

Krásná kniha, moje první od této autorky. Silný příběh, smutný, ostatně jako sám život.

Fredy62
16.01.2021 5 z 5

strhující příběh

chamyl
16.01.2021 5 z 5

Je smrt opravdu to nejhorší, co nás může potkat?
Tereza Jandová do nás jako Jakuba Katalpa pere emočně brutální příběh tří kamarádů, který je dalším v dlouhé řádce důkazů, že to největší zlo často netvoří dějiny, ale jejich malí a bezejmenní účastníci v běžném životě.
Už když berete tuto knihu do ruky, tak vzhledem k jejím aktérům i době nemůžete očekávat oddychovou selanku plnou bezstarostné romantiky a krásných vzpomínek. Přesto je tam autorka dostala a přitom dokázala čtenáře vymačkat jako citrón. Současně také ukázala, že lidé jsou většinou takoví, jací jsou, a ubíhající roky či těžké časy již pouze akcentují různé jejich části, která zde ovšem byly vždy a pouze čekaly na správný čas k projevení se.
"Dýchej, čtenáři, dýchej!" Snad to vydýcháš podobně snadno jako Zuzana.