Zuzanin dech

Zuzanin dech
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453361/bmid_zuzanin-dech-Dbf-453361.jpg 5 3052 3052

Co všechno udrží člověka při životě… Jsou tři. Zpočátku děti. Svět je v rovnováze. Později se všechno změní. Ona miluje jednoho z nich, ji milují oba dva. Zuzana Liebeskindová je dcera cukrovarníka. Nic jí nechybí, kráčí životem lehce, obklopena láskou. Vzduchem se vznášejí vlákna přepáleného cukru. Třicátá léta dvacátého století v malém městečku Holašovice jsou sladká. Teprve během německé okupace začne Zuzana dospívat. Bolestně vrůstá do dějin a dějiny se vpisují do ní. Protože má židovský původ, její osud je předem daný. Transport. Koncentrační tábor. Zuzanini přátelé Hanuš a Jan zůstávají v Holašovicích. Jejich cesty se však rozcházejí. Po skončení války se Zuzana vrací z koncentračního tábora, ztráty jsou ale větší, než čekala. Dokáže po všem, co prožila, ještě milovat? A má vůbec na výběr?... celý text

4xbabča
12.12.2020 5 z 5

Nádherný příběh dívky z židovské rodiny, která žije krásný život s rodiči, je obklopena láskou i bohatstvím. Ale následuje válka a s ní spousta bolesti a utrpení, ale hlavní postava knihy Zuzana všechny ty hrůzy obstála a je hodna obdivu. Kniha je moc hezky napsaná a čte se jedním dechem. Opravdu krásné čtení!

Odehnalka
11.12.2020 4 z 5

Jakuba Katalpa je skvělá, píše neuvěřitelně čtivě a poutavě, od jejích knih se člověk nemůže odtrhnout. Platí to i pro Zuzanin dech, ani jsem se nenadávala a byla jsem v polovině knihy. Nicméně prvotní nadšení, jak je to čtivé a jak u toho člověku běhá mráz po zádech, mě ke konci kniha začala mírně nudit. Z mého pohledu kdyby byla o fous kratší... bylo by to na pět hvězdiček.

domihruzkova
09.12.2020 4 z 5

Knihu jsem dočetla včera večer. O tom, jak je kniha skvěle napsaná a nutí vás číst dál a dál, je nejspíš zbytečné psát.
Když bych však měla shrnout své pocity z knihy, tak najednou nemám slov. Kniha je plná protikladů. Na jedné straně to je neskutečné štěstí, slunce, láska, milující rodina, kamarádi a teplo domova, které se pomalu, ale jistě mění ve strach, hlad, temnotu, bolest a ztrátu. A následně ještě další a další bolest.
Za konec strhávám 1*, kazí doposud reálnost a uvěřitelnost celého příběhu.

Lina
06.12.2020 5 z 5

Dech beroucí dech Zuzanin.Tak knížka se čte sama ,ač bez přímé řeči.Takové knihy dávám tak jednou za rok.To se nedá jinak.

L.Helena
06.12.2020 5 z 5

Způsob vyprávění hodně věcný, bez přímé řeči, přesto při čtení stránky ubíhají jedna za druhou, že ani nevíte jak. Doslova se zatajeným dechem jsem hltala příběh, který se z poměrně idylického měnil ve značně drsný a nelítostný. I když vhledem ke znalosti historických událostí je jasné, kam se příběh bude ubírat, přesto jsem pořád nějak doufala aspoň v něco pozitivního.
Velice dobrá kniha z nelehkého období českých i světových dějin.

boticelli
04.12.2020 5 z 5

Tak úsporný text a tak úderné věty, někdy jen slova! Bez zdlouhavých popisů a zbytečného filozofování mi román nabídnul divokou jízdu rozličných emocí, až jsem párkrát lapal po dechu. Děkuji, paní Katalpo!

Shořím, pomyslí si a je podivně klidná.

vysokaa
03.12.2020 5 z 5

Skoda, ze tady tech hvezdicek neni vic.:( Kniha prisla z knihovny s tim, ze se musi brzy vratit a jelikoz si ji chce precist i moje mamka, zacala jsem to odpoledne, co se mi dostala do rukou. O 24 hodin pozdeji s prectenou knihou v ruce sedim na gauci a premyslim. Takze jestli se ptate, jak moc dobra kniha je tady mate odpoved. ANO, KNIHA JE VELMI DOBRA A VRELE VAM JI DOPORUCUJI! Ma to jedinou nevyhodu, neodtrhnete se a nebudete moct prestat premyslet.

leuven
02.12.2020 5 z 5

Bez přímé řeči, strohé, ale přesto plné emocí díky spisovatelčině citlivosti k českému jazyku. Zuzanin příběh je velmi lidský, není v něm místo pro laciný happy end, který by si i čtenář přál po tom všem, co hlavní hrdinka prožila. Ovšem, nádech a výdech na poslední stránce značí konec starého a začátek, ale kdo ví čeho :-)

Zuzulet15
01.12.2020 4 z 5

Ak by som mala povedať jednu vec o Zuzaninom dechu tak poviem - extrémne čtivá. K tomu sa pridáva strohý autorkin štýl, do ktorého napriek tomu dokázala zakomponovať literárnu krásu vetami typu: "Dívají se na třpytící se sníh a on je tak šťastný, že kdyby ho tělo nekotvilo k zemi, rozpustil by se v oblacích." Ďalšia vec - po dočítaní som šla objať svojho muža zato, aký je. Natoľko bol pre mňa príbeh živý.
Mám aj výhrady - koniec bol z môjho pohľadu trochu filmovo prekombinovaný, keby bol skončil obyčajnejšie, bolo by mu to pridalo na uveriteľnosti. A neskutočne ma iritovalo skloňovanie maďarského priezviska Nagy. Po diskusii s mojou českou kamoškou som ale dospela k tomu, že je to možno len môj osobný problém. Musela by som sa spýtať nejakého českého jazykovedca.

Kočičáci
30.11.2020 5 z 5

Zuzanin dech je dalším velmi silným příběhem z doby válečné i předválečné. Tentokrát prožijeme větší část knihy těmi příjemnějšími vzpomínkami ze Zuzanina dětství a dospívání. To měla mladá Zuzana skoro idylické, doslova pocukrované sladkým popraškem z tatínkova holašovického cukrovaru. Jenomže i toto dětství bezstarostně strávené v dostatku, s milovanou rodinou a nejdražšími přáteli Hanušem a Janem, muselo jednou skončit. A to tehdy, kdy být Židem, bylo nežádoucí. Válka brala vše, majetky, práci, přátele, zdraví, důstojnost a hlavně to nejcennější... životy. Závěrečná část Zuzanina dospívání mě rozsekala na kousky. Chcete se dozvědět, co všechno může člověk vydržet? Toužíte zakusit jak hořce chutná zrada? Tak to držíte tu správnou knihu!

"Co to znamená být Žid? ... být Žid znamená jet vlakem do neznáma."

Šánka
30.11.2020 5 z 5

Dechberoucí, tento příběh je jak vichřice, převalila se přese mne a zanechala po sobě emoční spoušť....
Začátek přitom vypadá až idylicky, přátelství židovské dívky a dvou chlapců, kteří jsou nerozluční i navzdory různým sociálním poměrům a původu. V jejich kamarádství se v době dospívání objevují první trhliny a nad světem se stahují temná mračna války, koncentráků, utrpení a zrady. Jejich svět již nikdy nebude stejný.
Silný příběh, který pro mne bude patřit k těm nezapomenutelným.

evajs.evajsek
30.11.2020 5 z 5

Tato kniha je pro mě letos TOP (hned po Šikmém kostelu). Styl psaní bez přímé řeči - hodně zajímavé a uvozovky mi nechyběly. Také příběh byl strhující, rozložený do tří etap Zuzanina života a postupně nabíral na obrátkách. Po týdnu mi děj stále rezonuje v hlavě.....určitě si přečtěte.

cérka
30.11.2020 5 z 5

Krásné, sladké dětství, láska, zrada, závist, transport, koncentrák a návrat.
Zuzanin dech je neuvěřitelně silná kniha, která ve mě stále vyvolává vlnu emocí a jejíž samotná četba mě opravdu bolela. Nemohla a zároveň jsem musela pokračovat v četbě až na samotný konec, až na samotný konec sil.
Kniha je psána stroze, v krátkých kapitolách, snad právě proto je příběh tak neskutečně pravdivý, podmanivý a má své kouzlo.
Tuto knihu jen tak z hlavy nedostanete!

Katka2382
29.11.2020 5 z 5

Jo jo,tak tohle bylo něco.Spisovatelčin úsporný styl vyprávění mi skvěle sednul,mám ho raději než zbytečné a zdlouhavé popisy.Knihu jsem zhltla za jeden den,čte se fakt skoro sama.Zuzana je silná osobnost a očividně přežije vše co jí život náloží.Hanuš je sketa a nic víc.A Jan?těžko říct,asi neměl dost trpělivosti.Konec byl překvapující ale perfektní.
Za mě každopádně výborný knižní počin.

Blazule
29.11.2020 5 z 5

Kniha se četla skvěle a mít víc času, tak je to ten typ knihy, kdy člověk otevře a nezavře, dokud nedočte. Líbilo se mi rozdělení na tři životní etapy a kontrast mezi nimi. Zároveň oceňuji, že Osvětim tam byla popsána, ale věnovala se jí spíše menší část knihy. Nevím proč doufala jsem v ideální konec, tam bych možná čekala od autorky víc. Jinak perfektní.

RADOST
28.11.2020 5 z 5

Mistrně podaná strohá výpověď o dětství a mládí bohaté holčičky. O kráse i tíze života a všech ztrátách, které musela prožít. A především o lidech, jejich chování v měnících se podmínkách. O vnitřní síle i zbabělosti. O lásce i touze vlastnit a podmanit si.
Zuzana se narodila ve stejné době jako mí rodiče - neustále jsem srovnávala jejich život s životy knižních hrdinů. Všichni "jen tak normálně" žili - stejně jak my dnes. A do toho plíživě, ale rychle, vstupovala oklešťující opatření a nařízení. Děje se tak v každé době, děje se tak i nyní. Důvody a cíle bývají rozdílné. Kéž by lidé měli takovou vnitřní sílu, aby všechna úskalí zvládli v souladu se svým svědomím. Stejně jak Zuzana.

harena
27.11.2020 5 z 5

První, co mi řekla naše milá paní knihovnice, když mi podávala knihu přes okénko, bylo "Ta knížka je bomba". Já s ní musím jenom souhlasit. Není to román jen o válce a koncentráku, je to i drsná sonda do lidských vztahů. Opravdu se mi líbil styl psaní, autorka píše stručně v krátkých větách a vše je jasné, nic tam není navíc a nic neschází. Navíc úžasně zpracovaný a emotivní příběh ve kterém je vše: láska, nenávist, kamarádství i zlo v různé podobě. Hlavně jsem obdivovala neuvěřitelnou sílu Zuzany, která se drsným a překvapujícím způsobem dokázala o sebe postarat.
No ale nutně potřebuji další díl! Jak to bylo dál, jak se z toho všeho Zuzana dostala a také co bylo dál s Janem? Doufám, že autorka píše další díl.

hzd
26.11.2020 5 z 5

Ta knížka je tak krásná že bych dala deset hvězdiček kdybych mohla. Mám ráda autorky styl psaní a to že napsala tak silný příběh to mi vzalo dech. Co všechno Zuzana zažila je neuvěřitelné. Jsem ráda že jsem si knížku koupila a teď už jí budu jen dál doporučovat a půjčovat svým známým.

intelektuálka
26.11.2020 4 z 5

Tři etapy v životě : dětství, dospívání, dospělost ....a 3 postavy, které jsou nosné ....

" Bolestně vrůstá do dějin a dějiny se vpisují do ní ...."

Zuzano Liebeskindová - já vím, maminka tě učila zvládat bolest dýcháním ....
Ale - dá se opravdu všechno rozdýchat ?

Silné, úsporné, kruté - hodné nominace ....

Zvažovala jsem 5 hvězdiček - ovšem nedávno jsem naslouchala zvuku slunečních hodin,
a ty jsou mi o hvězdu blíž ....

Tereziee
25.11.2020 5 z 5

Zuzanin dech je neuvěřitelně silná kniha. Je psána poněkud stroze a v krátkých kapitolách, ale celý příběh má neuvěřitelnou sílu a je plný emocí. Kniha mě chytla u srdce a několikrát mě dohnala k slzám. Se Zuzanou jsem prožívala každou část jejího života. Obdivovala jsem její sílu a odhodlanost přežít a žít.

Musím říct, že za mě Zuzanin dech konkuruje Haně od Aleny Mornštajnové. Protože právě Hana mě dokázala naposledy při čtení takhle moc zasáhnout. Myslím, že tuhle knihu z hlavy asi nikdy nedostanu.