Zuzanin dech

Zuzanin dech
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535158/bmid_zuzanin-dech-6603e1c7b579d.jpg 5 3155 3155

Jsou tři. Zpočátku děti. Svět je v rovnováze. Později se všechno změní. Ona miluje jednoho z nich, ji milují oba dva. Zuzana Liebeskindová je dcera cukrovarníka. Nic jí nechybí, kráčí životem lehce, obklopena láskou. Vzduchem se vznášejí vlákna přepáleného cukru. Třicátá léta dvacátého století v malém městečku Holašovice jsou sladká. Teprve během německé okupace začne Zuzana dospívat. Bolestně vrůstá do dějin a dějiny se vpisují do ní. Protože má židovský původ, je její osud předem daný. Transport. Koncentrák. Zuzanini přátelé Hanuš a Jan zůstávají v Holašovicích. Jejich cesty se však rozcházejí. Po skončení války se Zuzana vrací z koncentračního tábora, ztráty jsou ale větší, než čekala. Dokáže po všem, co prožila, ještě milovat? A má vůbec na výběr?... celý text

Fredy62
16.01.2021 5 z 5

strhující příběh

chamyl
16.01.2021 5 z 5

Je smrt opravdu to nejhorší, co nás může potkat?
Tereza Jandová do nás jako Jakuba Katalpa pere emočně brutální příběh tří kamarádů, který je dalším v dlouhé řádce důkazů, že to největší zlo často netvoří dějiny, ale jejich malí a bezejmenní účastníci v běžném životě.
Už když berete tuto knihu do ruky, tak vzhledem k jejím aktérům i době nemůžete očekávat oddychovou selanku plnou bezstarostné romantiky a krásných vzpomínek. Přesto je tam autorka dostala a přitom dokázala čtenáře vymačkat jako citrón. Současně také ukázala, že lidé jsou většinou takoví, jací jsou, a ubíhající roky či těžké časy již pouze akcentují různé jejich části, která zde ovšem byly vždy a pouze čekaly na správný čas k projevení se.
"Dýchej, čtenáři, dýchej!" Snad to vydýcháš podobně snadno jako Zuzana.

suiteki
15.01.2021 5 z 5

Neskutečně silný příběh, čekala jsem, že knížka bude téměř celá o koncentračních táborech a k mému milému překvapení to tak vůbec nebylo. Je to příběh o nespoutaném dětství, které si život vychutnává plnými doušky, o lásce a dospívání, těžkých časech při příchodu války a životě mladé ženy,která přežila svou smrt. Nechybí tu hluboká láska, stejně tak jako bolest a nenávist.

evelýny
15.01.2021 5 z 5

Audiokniha: čte Eva Josefíková, jednoduše, bez emocí, přesto dech beroucí...

,,Cukr přináší štěstí a spokojenost. A peníze.
Hitler je dočasný, cukrovar věčný."

Příběh velké naivity, uvězněné v kokonu cukrové vaty.
Příběh cukrovarníka, jehož cukr měl nakonec příchuť pelyňku.
Příběh dětského přátelství, které se mění v lásku.
Příběh lásky, nad kterou září židovská hvězda.

,,Zamilovaná, ale do koho vlastně? Bláznivé srdce si vybere."

A v trojjediném vztahu zavládla nerovnováha, v jednom srdci se usídlí červ žárlivosti, v morku kostech nenávist, zrada...
Příběh minulosti, přítomnosti, budoucnosti, které se rozpouštějí v ohni.
Příběh samoty, když máte štěstí...

Okouzlil mě styl autorky. Strohosti, úspornosti, syrovosti podává ruku citlivost, procítěnost, snivost..
U kapitoly 104 mi konečně došel dech a oloupil mě o spánek.
,,Spánek přijde až k ránu, kdy úsvit bledým prstem rozškrábne oblohu a nastane nový den."
Konec příběhu mi vyrazil dech totálně.

P.S.: Doufám, že již nikdy nikdo nepojede vlakem do neznáma z donucení

Aannaa019
15.01.2021 3 z 5

Moje první setkání s autorkou. Má velmi osobitý styl psaní, úsporný, žádné dlouhé popisy. Přesto zvládá dobře vykreslit jednotlivé charaktery postav. Knihu jsem přečetla za jeden večer.

zuzana4587
15.01.2021 4 z 5

Jako Zuzana jsem Zuzanu přečíst musela. Kor po tolika pochvalných recenzích. A nemýlily se. Abych byla upřímná, období dětství Zuzany se mi v knize poměrně táhlo, četla jsem kouskovite. Pak se ale čtenář dostává k tolika hrůzám a tím i úvahám, kolik toho lidské tělo a duše dokáží snést. A Zuzana toho snesla hodně. Tleskám autorce za závěr a dávám 4,5*.

anezur33
14.01.2021 5 z 5

Super kniha,smutný příběh a nečekaný konec

Beeges
14.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Kniha napsaná v melodii 2. světové války, trochu jiným stylem, než jsme možná zvyklí. Příběh Zuzany, jejich rodičů a dvou nejlepších kamarádů, Jana a Hanuše, od začátku až vlastně i do konce. Zuzana mi byla od mala velmi sympatická, byla to chytrá a hodná holka. V jejím dospívání jsem jí a Janovi moc držela palce, bohužel, jejich životy rozdělila válka. Byť z koncentračního tábora bylo jen pár stran, na Zuzaně si doslova pořádně smlsli. Po návratu jsem ji ale nechápala, proč dovolila Hanušovi, aby se k ní tak choval. Ano, zpočátku byl jediným kdo ji po válce zůstal, ale to, co ji dělal potom. Šílené. Konec by mohl být trochu obsáhlejší, nicméně, asi to tak skončit mělo. Knihu velmi doporučuji, četla se jedním dechem.

Janniska
14.01.2021 1 z 5

Ne!Bohužel,prokousala jsem se prvníma 8 kapitolama,ale ten styl vyprávění mi prostě nepřekonatelně nesedl.Škoda,těšila jsem na ni,ale prostě to nešlo.

jana4084
12.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha, která mě nenechala klidnou. Šílený příběh, který si nikdo nedokáže představit. Nejen krutost koncentráku, ale i krutost manžela. Nejlepšího přítele. Zaryla se mi hluboko a Zuzana...silná to žena. A proto je konec takový, jaký je...

Nudlesmakem
10.01.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Když pominu hrůzu toho tématu, tak je to poeticky psaná kniha s příjemně nečekaným koncem.
Moje první setkání s autorkou a motivace k přečtení dalších jejích knih je vysoká.

lenka7348
10.01.2021 5 z 5

Smutek, lítost, beznaděj a touha. Tato čtyři slova mi během čtení knihy střídavě vyvstávala na mysl, a myslím, že její obsah celkem vystihují.
Kniha je rozhodně jiná, než bych u daného tématu očekávala. To však neznamená, že je špatná, nebo snad nudná. Za mě osobně doporučuji ke čtení, názor si musí udělat každý sám.

Mišák240
09.01.2021 5 z 5

Velice silný čtivý příběh odvážné Zuzany, která se nikdy nevzdává a pere se s osudem a vším, co jí stojí v cestě. I když v knize není žádná přímá řeč, děj se bez ní obejde, kniha má spád. Za mě jen škoda rychlého konce, ráda bych se dozvěděla dál o jejím osudu.

evik2710
08.01.2021 5 z 5

Docela mazec smutná kniha

zanda6261
08.01.2021 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Jen ten konec mě trochu naštval, mohl být více obsáhlejší.

pocketka
08.01.2021 3 z 5

Já asi četla jinou knihu než ti, co ji tak opěvují. Kdybych začala jmenovat, dala bych do kupy alespoň 6 věci, které mě na knize vytáčely, ale abych jmenovala něco, čím mi uchvátila, tak mně nic nenapadá. Něco tomu chybělo. Nejsou v ní ani moc popsány žádné hrůzy z táborů, které od takovéto knihy čekáte. Vlastně mohu říct jediné a to díky za konec. Kdyby to byl klasický romantický konec, tak snad knize nedám ani hvězdy dvě. Takže závěrem? Určitě nenadchla, za pár týdnů už nebudu vědět, o čem byla.

luckomar
08.01.2021 3 z 5

To je prostě nakladatelství Host. Přijde mi,že vydávají hlavně knihy, které jsou něčím jiné. Některé lepší, některé horší, ale pohromadě jsem z nich vždy nějak rozčarovaná. Tato kniha nepřinese člověku,po tolika publikacích o válce, nic nového. Spíš bych ji obsahově hodnotila jako nudnou. Ale! Musím ocenit výpravný styl knihy. Je strohý, rychlý, plynulý a nenáročný.

Rodaw
08.01.2021 4 z 5

ZUZANIN DECH
Hodnocení Knihánkova: 4 ⭐
Tahle knížka je prostě zvláštně napsaná. Ale tím zvláštně myslím vlastně SKVĚLE. Ten styl psaní je asi to, co se mi na celé knížce líbilo nejvíc (což je na jednu stranu trošku škoda, protože jsem se těšila hlavně na ten příběh - který byl teda taky fajn, ale prostě to nebylo úplně "ono", něco (málo) tomu chybělo, asi je to tím, že po knize Na smrt už mám prostě tu laťku moc vysoko...). Opravdu specifický jazyk: strohý, úsporný, věcný... ale přitom vyprávějící, často do srdce zasahující, efektivní, působivý. Trošku mi vadila absence uvozovek u přímé řeči - lehce jsem se (občas) ztrácela:D. V knize jsou nádherně popsány pocity a emoce... a taky v knížce najdete naprosto parádní záložku! :) Děj jako takový... ano, byl fajn. Líbil se mi, bavil mě... Za mě možná až moc prostoru věnováno lince "dětství" - z anotace jsem věděla, co se bude dít dál a když to napíšu blbě: těšila jsem se na milostný trojúhelník a holokaust. Klidně bych zkrátila část z dětství a rozšířila Osvětim... Po scéně s koťátky (která pro mě byla emočně opravdu hodně náročná:/ a za mě tam fakt nemusela být, i když chápu její význam) jsem věděla, že si cestu a sympatie k Hanušovi už opravdu nikdy nenajdu... Naopak Jana jsem měla moc ráda. Dá se říci, že celá tato kniha vypráví nešťastný příběh jedné nešťastné - i když na začátku velmi šťastné, opečovávané a milované - dívky/ženy. Samotný závěr byl... překvapivě drsný, to se mi líbilo, ale zároveň... pro mě takový (lehce) neukončený. Ocenila bych pár odstavečků co a jak, jak to prostě bylo dál. Trošku více vysvětlení. Kniha byla komorním příběhem. Rodina, přátelství, láska... K přečtení doporučuji a bylo to hezké. Ale prostě po knize Na smrt v něčem "slabší". Vím, porovnávání není dobré a nedělám to cíleně, ale nemůžu si pomoci :)). Fajn kniha, doporučuji, ale za mě 4 (i když fakt poctivé) hvězdičky. Kdyby konec byl krapet uzavřenější, asi jdu s hodnocením ještě výš. Doma už máme koupenou knihu Němci, tak jsem hodně zvědavá a těším se na to, až se do knížky pustím!!!
Více na mém YouTube :-).

Leni__ska
07.01.2021 5 z 5

Mistrovské dílo. Ze začátku jsem si musela zvyknout na styl psaní, samé příkré věty, žádná přímá řeč, ale nakonec jsem si to zamilovala a tím víc je i kniha výjimečná. Z lehka tam vidím podobu s Mengeleho děvčetem, i když tam nebylo tolik drastických popisů. Začátek byl pro mě lehce zdlouhavý , ale ta smršť co přišla potom... poslední třetinu knihy jsem přečetla se zatajeným dechem na jeden zátah. Je mi strašně líto jaký musela prožít život? Hanuše jsem neměla ráda od začátku, ale ten konec mě rozsekal a vlastně je mi líto, že to nepokračovalo dál. Ta kniha by si to zasloužila. Zuzana by si to zasloužila..

Pistácie
07.01.2021 4 z 5

Tahle kniha je pro mě velkým překvapením a čtenářským vstupem do nového roku. Objevila jsem ji úplnou náhodou a jsem ráda, že se ke mně dostala. Baví mě číst tématiku Holocaustu a 2. sv.v, i když je to velmi těžké téma, který i po dočtení ještě dlouho leží čtenáři v mysli. I tak to pro mě nepatří mezi ty nejsilnější knihy s touto tématikou. Myslím, že nás autor šetřil a do popisování hrůz, které se v koncentračních táborech děly, se mohl ponořit i více (ve srovnání s jinými knihami).
I tak je to dost zajímavě pojatý příběh hlavní hrdinky, jejíž osud sledujeme úplně od narození až po dospělost. Prožíváme s ní krásné chvíle dětství a dospívání, až po ty hrůzy, kterými si musela jako Židovka projít. Zuzaně jsem fandila a doufala jsem ve šťastný konec a shledání. Naopak Hanuš byl postavou, která mě nenechala klidnou od začátku až do konce. Věděla jsem, že ho budu nenávidět, ale jeho činy byly tak hrůzné, že jsem se s každou kapitolou bála, co ještě horšího může provést.