Velké kočky a gepardi

Velké kočky a gepardi
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14523/zvirata-celeho-sveta-velke-kocky-a-gepardi-14523.jpg 5 24 24

Zvířata celého světa série

< 7. díl >

Populární kniha přibližuje způsob života, všechny charakteristické rysy a zvláštnosti velkých šelem a gepardů. Seznamuje s tělesnou stavbou tzv. velkých koček a gepardů, s jejich úlohou v přírodě a ekologickým významem. Popisuje levharta, lva, jaguára, tygra, sněžného levharta a geparda. Informuje o jejich rozšíření, charakteristických vnějších znacích, způsobu života, rozmnožování aj. ... celý text

Přidat komentář

Chmur
20.11.2021 5 z 5

Trochu nostalgické čtení, které by u dnešní mládeže propadlo - málo obrázků, schémat, zato hodně textu. Informačně však jedinečné dílo. Byť některé informace už nemusí platit, pořád má milovníkům velkých koček co nabídnout. Navíc je jazykově na top úrovni.

Romcajs
16.03.2021 5 z 5

Krásný přehled toho, co by měl každý o velkých kočkách vědět a mnoho dalších zajímavých informací i pro ty, kteří se o tyto zvířata zajímají více.


HTO
07.05.2012 5 z 5

Kolega S. Grym zcela skvěle vystihuje moje pocity. Doplním k tomu jen několik věcí: jedna z těch knih – a přes svůj v dětství přítomný odpor ke knihám ve špatném stavu jsem ji měl provázkem svázanou vyřazenou z knihovny – které mi pod kůži vryly to, že když se v přírodovědné publikaci objeví slovo „člověk", bude následovat stud, pláč, hněv a strach o přírodu. – – Obsahuje informace (unikátní i ve světovém měřítku) o údajné africké formě tygra, Panthera tigris sudanensis, kterou popsal výtečný srílanský vědec dr. Paules Edward Pieris Deraniyagala (1900–1976), jenž se nechal ošálit káhirským trhovcem: tato informace je natolik neznámá, že dokonce i italská Wikipedie (šílená jako Itálie sama) jí odmítla věřit a počastovala mě slovem „buffoneria". Ale už sem jí to vodpustil. Vratislav Mazák byl vůbec velikým obdivovatelem tygrů a tato kniha stojí za přečtení i pokud jste v zoologii naprostý laik jako výtečný příklad toho, jak projevovat obdiv, aniž by to sebeméně rušilo.

„Rozměry dochovaných zbytků nasvědčují tomu, že tyto formy dosahovaly většinou asi velikosti velkého levharta až velmi malého tygra." Jak krásně to připomíná pythonovský skeč Život Čajkovského!

„Z Kirgizie je dokonce známo, že si [irbis] někdy vybírá za úkryt i hnízda supů, která bývají umístěna na nízkých rozložitých stromech."

Stanislav Grym
21.11.2011

Vynikajici publikace od vynikajiciho odbornika na velke kocky. I kdyz od jejiho vydani uplynulo 31 let je stale aktualni. V ceske literature nema obdoby co se tyce podrobnych informaci o poddruzich apod. Rad se k ni vracim byt se tygry zabyvam leta.