-

Dr.Watson Dr.Watson diskuze u autorů

☰ menu

Vlastimil Vondruška

elizabeth_ba: Přiznám se, že Merlem jste mne dostala... Níže jsem na něj zapomněl, ke své hanbě, onu ságu mám ve svém Top a je bezkonkurenčně, spolu s Gulikem, nejčastěji opakovaně čtená. Tedy "syna" už tak moc nemusím... Ten Souček byla jen poznámka k té Vondruškově nemilosti vůči "cizákům" - domnívám se, že ctí ono pravidlo Vlada Drakula (podle Součka by to mělo být správný tvar). A je fakt, že díky touto diskusu jsem si našel i ony články na Parlamentních listech - tuto stránku pana Vondrušky jsem neznal ale nevadí mi. Všeobecně nemám rád míchání umělců do politiky protože váhu jejich osobnosti raději vidím jinde. Je to ode mne špatně protože i oni mají právo na názor a politické smýšlení.
Nicméně historické romány vč. detektivek beru jako ponouknutí k tomu abych si zjistil jak to v té době bylo z jiných pramenů. Kupříkladu Pludkova Česká pře mne dostala k Merlemu kterého jsem předtím znal jen z Mužů pod ochranou a Malevilu.
Vtip je v tom, že Oldřich z Chlumu není kniha populárně naučná ale "jen a pouze" detektivka. Věci které jsou mu v diskusi zde vyčítány bych akceptoval u Součkových Tušení xxx ale nikoliv už u jeho detektivek s Andělem. Přiznám se, že k Vondrušovým dílům o Přemyslovcích jsem se ještě nedostal a asi ani nedostanu, natolik mne tato doba nezajímá.
Poznámka o seriálech byla v souvislosti s příspěvem kde se autor odvolával na notoricky známý životopis ze kterého měl VV. čerpat aby bylo vše správně - co je notoricky známo jednomu nemusí být známo druhému. A už vůbec ne notoricky.
Vondruškovi fandím i z důvodu že popularizuje náš národ a historické podhoubí. (Ne, nechci flame a není to dokonce ani nic proti multikultiimigračním rétorikám) Když se rozhlédnu kolem, je dobré vědět, že i Češi byli hybateli světové politiky. Možná kdyby vyšel plán Jiřího z Poděbrad, nemuseli jsme se otravovat s tím pasvilem EU... A myslím si, že i to je záměr páně VV. - uvědomit si kořeny, historii a nezahazovat vše jako by bylo bezcenné.
Ale chápu - jsou tam prostě historické nepesnosti a to někomu vadí. Mně ne. A o tom to asi celé je - o měřítcích lidí. Ostatně bylo by hloué očekávat, že ze ságy o Oldřichovi padnou všichni na zadek. Nepadnu ani já ale málo platné, VV. pojetí, styl i výběr případů mi prostě sedí. A alespoň pár lidí ví, že Přemysl není jen někdo z učebnice ale že se v jeho době žilo v podstatě jako dnes a i lidé přemýšleli podobně jako my.
Myslím, že má víc plusů, nežli mínusů, ne?
Hm, Vaší platonicko-knižní láskou, Tiajem, jste mne také dostala - mi tam přišel jako docela dobrý charakter a držel slovo viz ten Kantonský případ a zamýšlený odchod na sever do armády... Jdu kouknout, co máte načteno - to mne bude bavit ;) a někdy si to tam vyplním i já... Jojo.
Díky.

12.11.2016


Vlastimil Vondruška

Já mám Vondruškovy romány rád. Připomíná mi Gulika a soudce Ti. Trochu ho podezřívám že si ho vzal jako mustr viz třeba Ota. Mslím, že Gulikovi by zase mohly patřit výtky v diskusi níže. Ostatně komu, podobně píšícímu ne? Je to historická detektivka a navíc z doby která má bílá místa. Kroniky psali většinou příslušníci církve a ti si určitě vše upravoai po svém. Ostatně Kosmova kronika má z hlediska zkreslení také dost oponentů, napadnete i ji - je to kronika a ne detektivka... Je jasné, že žánru Vondruška přizpůsobil mnohé. Nejasnosti v historii, Viléma a další. Spíše by mne zajímalo kolik čtenářů naopak k historii přivedl.
"...jen se čtenář musí povznést mj. nad schematicky vykreslenými postavami (obzvlášť ženské charaktery, mám pocit, jsou směsicí klišé a mužských šovinistických představ), i nad opakujícími se událostmi...". Toto mne také, mimo jiné názory zaujalo. Jako že měl popisovat feministky? Možná tam také chybí Gay-Pride a ten profesor co dělá divy se svěcenou vodou. On Štorch to má třeba také špatně když ženy popisuje směsicí klišé a mužských šovinistických představ? Zrovna to kradení žen je strašné klišé. A cizinci do revíru tlupy mohli jen na pozvání a vyjímečně. Ve středověku to bylo podobné, zvláště chápání ženy, nakonec se říkávalo že žena je nádobou hříchu (podle Evina jablka a vyhnání z Ráje) nebo i to že kdo přišel, musel pracovat, pokud vím, potulka se trestala i za první republiky, zvali se Němci a mnozí další, jezdili sem kupci, horníci. Mimochodem cizincům se tehdy říkalo i cizáci, což je slovo které onu zlobu nad cizinci docela vyjadřuje, fobie na vlastenectví? Dnes by se řeklo že se chovali nesluníčkově, neuznávali povinnost přijímat uprchlíky a platit jim za to že se chtějí usídlit u nás, ne, není to za čárou, České království bylo v té době jedno z nejbohatších zemí s relativním pořádkem (ehm, na středověk) a lidi se sem táhli z celé Evropy (ne EU tehdy nebyla a tak nikdo neudával kvóty a odítačům kvót nechtěl navýšit platby za to, že chrání svou zemi, kulturu a národ, nebo jen ze strachu když vidí jak se chovají přistěhovalci u sousedů). Co dělá USA dnes? Také velice naradi dávají zelené karty a občanství. Je to složité ale jak řekl jeden spisovatel (tuším Souček o Vladu Drakulovi), volně "Své poddané mohl tyranizovat jen jejich vládce, jakmile se toho ujmul nějaký nájezdník nebo soused, byla válka...".
"K jeho detektivkám jsem skeptičtější: naprosto kladný Oldřich, kladná ludmila, a kladný Ota. A oproti tomu krvaví vrazi. " - opět dám za příklad soudce Ti. A tam to bylo mnohem horší... Naprosto kladný Ti, díky naprosto kladnému Ti naprosto polepšení a tedy také děsně kladní Ma Žung, Ťiao Taj, Tao Kan a seržant Chung. To je 5 : 2 pro Gulika. Jsou proto ty detektivky ze staré Číny špatné?? Krvaví vrazi. No Když někdo vraždí tak většinou krvavě leda by použil jed nebo škrcení ale i tak si myslím že to "krvaví" k vrahovi prostě patří...
Ještě zde někdo psal že ...podle jedné historičky která napsala... a potom ... ve velmi známém životopise... Ono to může být i tak, že každý z historiků vycházel z jiných pramenů a notoricky známou knihu mohl rávě VV. považovat za chybný pramen a nebo ji vůbec nečetl. Proto je životopisů některých osob hodně (živ. jedné osoby) a liší se. Je notoricky známé Stmívání a třeba i Sex ve městě a Deníky Bridget J. a já to neviděl, nečetl ale znám názvy protože o tom kdekdo mluvil. To samé s Esmeraldou... Popularizace vědy je trošku něco jiného nežli dokument. Strháte takto i Waltariho??
Podle mne se VV. snaží zpopularizovat vědu, to je celé. A co píše do novin je jeho soukromá věc, ne? Mám třeba velmi oblíbeného autora Alexeje Pludka, psal skoro jako onen Waltari (možná lépe) a jeho knihy mi přijdou skvělé a autor nedoceněný. Proč? Byl komunista... Kvůli tomu mám všechny jeho knihy hodit do pece? To už tady bylo 10. května 1933 v Germanii a nejvíc to hořelo v akademických a tedy vzdělaněších městech. Asi autoři také něco psali před volbami do novin, byli židé, protifašističtí...
Možná vám některá má podobenství přijdou hraniční ale mně některé názory v oněch postech také.
Asi bych se měl omluvit za dlouhý post. Ale i mne by nikdy nenapadlo že to napíši zrovna k VV.. Ale Trismegistos řekl "Jak nahoře, tak dole", vše souvisí se vším i ta historie je provázána s dneškem...

20.10.2016