a.k a.k komentáře u knih

Hvězdy Marmalonu Hvězdy Marmalonu Charlotte Link

Mary Askewová vyrostla v chudobinci a nepoznala nic jiného než bídu, špínu a krutost vlastní rodiny. Román je příběhem o naplnění jejího dětského snu o lepším životě.
Nádherně napsaný, čtivý román z Anglie 16.století, který začíná v čase, kdy anglický král Jindřich VIII. vymýšlí, jak se zbavit manželky, aby mohl legalizovat vztah s Annou Boleynovou. V příběhu je velmi pěkně zachycená atmosféra doby.
Velmi poutavé čtení s velkým románovým příběhem. Moc doporučuji.

09.11.2019 5 z 5

Ocejchovaná Ocejchovaná Anna Ekberg

Velké dobrodružství a dramatické chvíle v nesourodém prostředí dvou kontinentů, poskvrněné násilím a propletencem osudů hned několika postav. Tři na první pohled nesourodé příběhy naservírované v naprosto závratném tempu, které vydrží až do samého závěru. Výborně se to četlo.
Moc doporučuji. Byla to vážně jízda.

06.11.2019 5 z 5

Spojení Spojení Julian Gough

V blíže neurčené budoucnosti spolu žijí vědkyně Naomi a její osmnáctiletý syn Colt. Ten má výjimečné schopnosti. Umí programovat celé virtuální světy, ale nerozumí lidem. Možná přišel na způsob, jak to změnit.
Zápletka je chytlavá a atraktivní, pracuje s tématy biologického výzkumu, virtuální reality, nebo vojenských tajných služeb. Jen tak mezi řádky ale naráží třeba i na kontroverzní pojetí symbolů víry, postavení jedince v kontextu celého vesmíru, nebo až filozofický pohled na způsob vnímání obrazů světa.

03.11.2019 4 z 5

Pařížská švadlena Pařížská švadlena Natasha Lester

Román o módě, lásce a rodinném tajemství se odehrává ve válečných letech i současnosti a nabízí vzrušující výpravu do Paříže a New Yorku.
Bavil mě mladický zápal Estelly, která šla někdy až s dětskou důvěřivostí do všeho nového, její emoční zádrhele, houževnatost a nezdolnost. Fandila jsem oběma hrdinkám při jejich rodící se lásce. I když děj sklouzne až k červené knihovně, je to milé pohlazení každé romantické duše a ideální pro všechny, kteří hledají odpočinek od běžných starostí uspěchaného dne. Byl to moc hezký příběh.

02.11.2019 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Příběh psího nalezence Gumpa, který je možná více příběhem o nás lidech. A není to vždy radostné čtení. Knížku doprovází nádherné, ale smutné ilustrace psů.
Smutná, dojemná, ale krásná kniha, která neponechá čtenáře chladným.

01.11.2019 5 z 5

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

Výborná, svižná detektivka, ve které se prolíná vyšetřování s aktivitami samotného psychopata. K tomu plnohodnotná detektivní linka případu ze Zoeina dětství. Situace okolo Tatumova dědy a kocoura jsou vtipné a originální. V momentech strávených s vrahem se až svírá hrdlo.
Mám novou oblíbenou sérii. Tohle mě moc bavilo. Už teď se těším na další díl.

01.11.2019 5 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Šílený Dr. Brenner provádí experimenty na lidských objektech v tajné vládní laboratoři.
Úspěšný americký hororový seriál neznám, proto jsem byla na knihu moc zvědavá. Téma je chytlavé, ale příběh by si zasloužil větší napětí a spád. A tak ve mně pouze oscilovala zvědavost, jak se celá zápletka vyvine a dopadne.

30.10.2019 4 z 5

Manželské okovy Manželské okovy Klára Janečková

Sofie odjíždí z Ruska do Ameriky, aby zde pracovala jako společnice staré matky úspěšného a bohatého právníka. Ten ji zanedlouho požádá o ruku. Brzy po sňatku Sofie poznává, že život s ním není vůbec tak idylický, jak očekávala.
Knížka se dobře četla, i když byla místy předvídatelná. Příjemná oddechovka. Bavilo mě to.

26.10.2019 5 z 5

Ve svitu plynových lamp Ve svitu plynových lamp Steven Price

Syn zesnulého otce, majitele úspěšné Pinkertonovy detektivní agentury, se vydává do viktoriánského Londýna, kde by rád pokračoval v otcově celoživotním pátrání po nepolapitelném zloději. Zde ho ale čeká vyšetřování smrti, které se stane očitým svědkem.

Ještě zhruba ve třetině románu bych na otázku, jaká kniha je, s čistým svědomím tvrdila, že více než detektivní zápletka mě baví ponurá atmosféra mlhou zahaleného Londýna. Pak ale zločinecké podsvětí viktoriánského Londýna spolu s vyšetřováním smrti ustupuje do pozadí a otevírají se nové a nové dějové linky. V románu se střídají různá období, místa i příhody několika postav. Vše je ale podstatné pro poskládání celého příběhu. A zdaleka nezůstáváme jen v Anglii. Významnou roli mají třeba události uprostřed bojů v americké občanské válce.

Román měl pro mě zpočátku pomalejší tempo, musela jsem si zvyknout na způsob, jak je psaný. Tím nenarážím na absenci uvozovek u přímé řeči, která by třeba někomu mohla vadit. Spíše na přeskakování v čase, místech a osobách. Čím dále jsem se ale posouvala v příběhu, tím více mě to bavilo.

Původně jsem myslela, že půjde o klasickou historickou detektivku. Dostalo se mi ale dějově rozmanitého a obsáhlého románu s historickým pozadím, který má jedinečnou atmosféru a originální příběh.

26.10.2019 4 z 5

Jane utíká Jane utíká Joy Fielding

Jane utrpěla ztrátu paměti. Netuší, kdo je, co se jí stalo, proč má šaty od krve, ani jak přišla k penězům, které má v kapse kabátu.
Důmyslně vystavěný román, který má moc dobře zachycený psychologický vývoj postav a postupně graduje do napínavého závěru. Tempo příběhu je zpočátku pomalejší, ale o to je chytlavější druhá polovina knihy. Moc dobře se to četlo.

22.10.2019

Strach Strach Jozef Karika

Chladná atmosféra slovenského předměstí, kde se uprostřed třeskutých mrazů ztrácejí malé děti.
Po Karikově Trhlině jsem si nemohla tento titul nechat ujít. Vyhovuje mi autorův styl pomalu vzrůstajícího strašidelného napětí. A zatímco v Trhlině můžeme polemizovat, kde končí hranice mezi skutečností a fikcí (kdy už samotný fakt, že se v Tribeči ztrácí lidé, je děsivý), tady přichází na řadu nefalšovaná hororová zápletka. Líbil se mi vtíravý pocit zla a něčeho temného, bavilo mě to.

16.10.2019 5 z 5

Dcera Afriky Dcera Afriky Ilona Maria Hilliges

Mladá lékařka Amélie si plní sen a uprostřed africké divočiny provozuje svou praxi ve velmi primitivních podmínkách nemocnice. Příběh se odehrává na počátku minulého století a odráží taková témata, jako jsou společenské a rasové předsudky, sílu medicíny proti domorodým praktikám, ale také třeba rodinné vztahy ovlivněné dobovými tradicemi.
Moc pěkný příběh, hezky se to četlo. Možná některé dějové zvraty byly už navíc, ale i tak to bylo příjemné oddechové čtení.

09.10.2019 4 z 5

Vykrvácet Vykrvácet Michael Robotham

Kniha má tendenci působit velmi triviálně. Zavražděný otec dceřiny kamarádky, která je hlavní podezřelá. Počáteční čtenářovu skepsi ale brzy uspokojí řada menších i větších dějových vláken, díky kterým nabobtná celková zápletka do obřích rozměrů. Brzy se ukazuje, že tohle je větší, temnější a komplexnější, než se na první pohled může zdát.
Autorovy detektivky si drží svůj vysoký standard a u žádné knihy nemůžete sáhnout vedle. I tato epizoda určitě stojí za pozornost. Doporučuji.

07.10.2019 5 z 5

Zlomení andělé Zlomení andělé Gemma Liviero

Tři lidé, kterým válka a nacistická ideologie stanovila naprosto neslučitelné role a přesto je osud svedl dohromady.
Kniha se četla moc dobře. Děj byl zajímavý, poutavý, s řadou emočně silných momentů.

06.10.2019 4 z 5

Vzestup a pád agentury DODO Vzestup a pád agentury DODO Neal Stephenson

Magie byla kdysi skutečná. V polovině 19. století však nastal okamžik, kdy zmizely veškeré dovednosti čarodějnic. Zvláštní agent a specialistka na starověké jazyky se pokusí přijít na možnost, jak vrátit čarodějnictví do současnosti.
Anotace knihy moc nenapovídá. A to je jedině dobře. To, jakým směrem se příběh otevírá, je zcela nečekané. Je sice pravda, že když naši hrdinové začali na začátku rozebírat některé fyzikální zákony, nebo kvantovou mechaniku, zhrozila jsem se, co to čtu. Mé obavy byly úplně zbytečné. Z příběhu jsem naprosto nadšená. Bohatý, nepředvídatelný děj (někdy až absurdní), vtipné dialogy, způsob, jakým je kniha poskládaná. Moc mě to bavilo.

26.09.2019 5 z 5

15 minus 15 minus Tomáš Zářecký

Patnáctka mladých lidí se upsala k účasti v reality show, kde úkolem je projít smrtelně nebezpečnou divočinou na neznámém ostrově. Ti, kteří přežijí a dorazí do cíle, rozdělí si mezi sebe astronomickou výhru.
Tak tohle bylo parádní čtení. Jedno velké dobrodružství, které se proměnilo na boj o holý život. Autor se s tím opravdu nepáral, masakr následuje masakr a účastníci musí být na pozoru nejen před nástrahami prostředí, ale i před svými spoluhráči. Tady totiž neplatí žádné zákony a jen ten, kdo zůstane živý, může být vítězem.
Doporučuji!!!

25.09.2019 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Daniel získává netradičním způsobem práci na starobylém panském sídle, které stojí uprostřed lesa, opuštěné a pohlcené vegetací. Bydlet na tomto místě znamená smířit se s tajemnými jevy a nevysvětlitelnými událostmi.
Co se této knize nedá upřít, je přesvědčivá tajemná, temná až strašidelná atmosféra. Jakmile se začne odkrývat pozadí celé záhady, toto kouzlo bohužel postupně mizí. Závěrečné drama už tak atmosférické nebylo, i když konečné rozuzlení tajemství přináší nejedno překvapení.
Jako celek mě kniha bavila.

24.09.2019 4 z 5

Případ G Případ G Håkan Nesser

Nesserovy detektivky se mi moc dobře čtou. V tomto případu není hodně dlouho zřejmé, co bude tím podstatným pro usvědčení pachatele. Závěr byl pro mě překvapením.

22.09.2019 4 z 5

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Nepředstavitelné, nepochopitelné, zvrácené...

21.09.2019 5 z 5

Apatykář Apatykář Lucie Hlavinková

Mladý lékárník František opouští Prahu a nastupuje do apatyky ve Štramberku. S sebou si nese temnou minulost, která sžírá jeho duši.
Román je zasazený do počátku 20. století, moc pěkně se čte a dýchá starosvětskou atmosférou. Bavily mě postavy i celková zápletka. Rozluštění záhady až detektivního záběru jsem dopředu neodhalila. I přes temnou auru okolo postav a děje to bylo velmi příjemné čtení.

19.09.2019 5 z 5