Aeon Aeon komentáře u knih

O mysteriích egyptských, s dopisem Porfyriovým Anebonu Egypťanu O mysteriích egyptských, s dopisem Porfyriovým Anebonu Egypťanu Iamblichos z Chalkidy

(SPOILER) cnostny zivot je podstatny avsak k dosiahnutiu "blazenosti" v zmysle zjednotenia s Bohom je nedostacujuci. jedina cesta, ktora pomoze cloveku sa vymanit zo strastiplnosti zivota, neustaleho kolobehu vznikania/zanikania je teurgia ako mysticka cesta k bohu a povznesenie sa do inteligibilneho sveta.

Najpodstatnejsi postreh v spise je popis systemu teurgie, kedy mozno najst paralelu s Plotinom o Bozom kralovstve, ktore prichadza a my ho vitame. Je to presne naopak, Bozie kralovstvo je vsade, len ho nevidime. Teurgia je sposob, akym sa otvorit bozej pritomnosti.

Taktiez je do viac-menej detailov rozpracovany ontologicky system, ktory je plny roznych entit. Zacinajuc Jednom, cez Nus (Duch/Logos), Dusa svetova az po duse individualne a hmotu (egyptske bahno alebo grecke hyle). Vsetko je ale v monade a presiaknute Jednom a jeho esenciou.

Iamblichos bol novoplatonik, ktory do filozofie pridava vlastne nazory a myslienky a tym padom je mierne odlisny od Plotina a jeho filozofie.

17.12.2021 5 z 5

Enneady Enneady Plótínos

tak teda update po 9 rokoch - docital som uspesne :) je nutne si uvedomit, ze kniha obsahuje len niekolko spisov z celkoveho poctu Ennead. ale aj to staci k lepsiemu pochopeniu plotinovskej filozofie a systemu

26.10.2021 4 z 5

Metafyzika Metafyzika Aristotelés

kto caka, ze metafyzika bude plna odpovedi na otazky "duchovne" a "ezotericke" tak pre neho bude kniha sklamanie. je plna aristotelovej logiky, vyclenenim toho, co sama metafyzika znamena a ake je jej vztah resp. prvenstvo v ostatnych vedach.

aristoteles nesklamal a svoj silne akademicky styl jeho doby preniesol aj do knihy - i ked kniha je skor len extrakt z toho, co vsetko o prvom nehybnom hybateli napisal.

odporucam zacat aristotelovym organonom tzn. logikou a kategoriami, potom ist na fyziku a nasledne z nej ist na metafyziku, aby bola hlbka pochopenia temy co najvacsia

23.04.2021 5 z 5

Enneady Enneady Plótínos

tazka kniha, ktoru som cital asi pred 7 rokmi. bol som vtedy mlady a nadseny pre gnosticizmus a toto bola esencialna sucast pochopenia problematiky hlbsie. bola to nocna mora citat to :-) ale to chce asi cas dospiet a vratit sa k tomu znova. a ten cas prichadza a tesim sa nan

10.10.2020 4 z 5

Moderní výzkum vědomí a chápání umění - Vizionářský svět H. R. Gigera Moderní výzkum vědomí a chápání umění - Vizionářský svět H. R. Gigera Stanislav Grof

kniha je skor extrakt obrazkov k teme holotropnych stavov vedomia a Gigerova tvorba + popis co jednotlive obrazy zhruba znamenaju. je v nej popisany zmysel holotropnecho vnimania a stav psyche ci uz v perinatalnom obdobi zivota. urcite zaujimave citanie

26.09.2020 3 z 5

Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov Dušan Taragel

tato kniha v detstve dotvarala moju obrazotvornost a aj vdaka nej som asi najvacsie weirdo ake pod slnkom aktualne existuje :) tie obrazky boli uzasne spooky a morbidne. aj ten obsah jednotlivych rozpravok :) no proste skvostna knizka :)

16.05.2020 5 z 5

Staroveké civilizácie: Chetiti a Peržania Staroveké civilizácie: Chetiti a Peržania Pavol Valachovič

vyrez urciteho casoveho obdobia vzniku starovekych risi chetitov a perzanov (s dorazom na achajmenovcov), dobry titul, podrobny rozpis udalosti, jednotlivych kralov, nabozenstva.

11.05.2020 3 z 5

Duchovní prameny života: Stvoření světa ve starých mýtech a náboženstvích Duchovní prameny života: Stvoření světa ve starých mýtech a náboženstvích * antologie

skvely titul. je obsiahly, tazko sa da precitat ako jednorazova kniha ale po castiach je to vyborne

01.05.2020

O otroctví a svobodě člověka O otroctví a svobodě člověka Nikolaj Alexandrovič Berďajev

subjekt vs objekt. to je nosna idea presiaknuta tazkym filozofickym gnosticizmom a prekonanie okov ktore nas tahaju od vecnosti a od B-ha. v uzadi myslienok mozno citit "buddhisticky" pristup ale to je asi len moj subjektivny pocit ktory asi zrkadlim pri citani existencializmu a personalizmu. berdajev sa dotyka myslienok predoslych filozofov (kant, hegel, kierkegaard, schopenhauer, gercen a mnoho dalsich) na ktorych sa odvolava a ktorych aj komentuje. nezabuda na kritiku krestanstva ktore vlastne nie je krestanstvom ale socialnou instituciou a poukazuje na ich skutocnu subjektivnu podstatu

30.04.2020 5 z 5

Úvod do filosofie: Dvanáct rozhlasových přednášek Úvod do filosofie: Dvanáct rozhlasových přednášek Karl Jaspers

precital som za styri dni. velmi dobry titul.

18.04.2020

Dějiny židovského národa Dějiny židovského národa Paul Johnson

pre komplexnejsi prehlad celych dejin naroda hebrejskeho odporucam. vie sa clovek odrazit potom po vytvorenej linii do obdobi ktoreho ho zaujimaju do vacsej miery - nutny je zaklad a schopnost vidiet suvislosti a komplexnost v geo-socio-politicko-nabozenskej urovni

24.11.2019 4 z 5

Kabala - Nadčasová filosofie života Kabala - Nadčasová filosofie života Vojen Koreis

pamatam si, ked som na tejto knihe frcal este len vo forme elektronickej. to je dobrych 5-6 rokov dozadu. musim dat 4 hviezdicky ale len kvoli tomu, ze toho je malo a uvital by som kludne cele knihy a nie len jeden vyextrahovany celok. drzim palce p. Koreisovi

27.06.2018 4 z 5

O lásce O lásce Tomáš Akvinský

jedina vec, ktora je negativna na tomasovi akvinskom a jeho teologickej sume je, ze knihy nemozno zohnat ani v kniznici ani v obchode a skoro ani v antikvariate. cloveka jeho myslenie vtiahne do nad-sveta plneho slobody a osvietenia ale razom clovek padne ked zisti, ze nemoze pokracovat v jeho tituloch

07.06.2024 5 z 5

Moše ben Majmon - Maimonides : filozof, právník a lékař Moše ben Majmon - Maimonides : filozof, právník a lékař Dita Rukriglová Valová

perfektna kniha. vsetko, co ste chceli o Maimonidovi vediet

22.12.2023 5 z 5

Anamnesis Anamnesis Lenka Karfíková

..a stale som neprisiel na to, ci uznal augustinus reinkarnaciu alebo neuznal :-) ale to sikovne aj pani karfikova na konci studie spomina.

07.12.2023 5 z 5

Kniha definic Kniha definic Ibn Síná

zopakovanie aristotelovej fyziky a metafyziky v "arabskom" ponimani

29.11.2023 5 z 5

O milosti a svobodném rozhodování O milosti a svobodném rozhodování Bernard de Clairvaux

tato kniha ma nesmierne zasiahla a ulozila sa mi v hlave.

23.11.2023 5 z 5

Moderný sociálny konflikt Moderný sociálny konflikt Ralf Dahrendorf

strasne zle sa mi kniha citala. asi to bolo sposobene tym, ze nemam vystudovanu sociologiu. ale bola to nocna mora dokoncit

25.10.2023

Fides Quaerens Intellectum Fides Quaerens Intellectum Anselm z Canterbury

senzacna kniha. dva hlavne body - slobodnu volu mame kazdy a vzdy. aj napriek tomu, ze nas "ciha" hriech. kladie sa silny doraz na vlastnu zodpovednost za kazde rozhodnutie, ktore urobime. nehrozi, ze hriech nas dokaze pohltit. len my sami sa mu s radostou podmanujeme a lipneme na nom a nie na spravnej voli

verit alebo nahliadnut? to je nieco ako co bolo skor - sliepka alebo vajce :))) salamunske.

28.09.2023 5 z 5

De grammatico. Úvod do dialektiky De grammatico. Úvod do dialektiky Anselm z Canterbury

ako defacto "uvod" alebo rozsirenie aristotelovej logiky a chapania jeho kategorii - vyborne. je gramatik kvalita alebo esencia? thats the question

17.09.2023 5 z 5