Aeon Aeon komentáře u knih

Proklos Proklos Radek Chlup

velmi dobra kniha. je rozdelena defaco na dve casti, kde v prvej autor vysvetluje Prokla tzn. historicky kontext, v ktorom zil a ako silno vplyvala doba na obrazotvornost, filozofiu a metafyzicke ponimanie sveta. Druha polovica je uz cisto preklad vyhrad voci Homerovej Illiade

10.05.2023 5 z 5

Stromata VII Stromata VII Klement Alexandrijský

..a ide sa na osmu! :-)

12.04.2023 5 z 5

Logika pre každého Logika pre každého František Gahér

pokusal som sa tuto knizku precitat ale moj mozog to proste nedal :-) urcite to je ale podnetna publikacia len moje logicke zmyslanie je podes :-)

15.11.2022

Vychovatel Vychovatel Klement Alexandrijský

taky rano krestansky talmud sa da povedat :-)

18.10.2022 5 z 5

Mysterium Coniunctionis III Mysterium Coniunctionis III Carl Gustav Jung

aplikacia jungovej teorie o archetypoch, konjukcii protikladov a realizacia bytostneho Ja priamo na texte, ktory do velkej miery zodpoveda tomasovi akvinskemu v poslednych chvilach jeho zivota. senzacne a realisticke. ci scifi alebo pravda to asi kazdy musi posudit sam. najviac ma zaujal citat, ze vsetko co som napisal, ma hodnotu slamy - z coho vyplyva, ze niet to nad originalny extaticky stav, ktory vyjavi ultimatnu pravdu.

25.09.2022 5 z 5

Mysterium Coniunctionis II.: Studie o rozdělování a spojování duševních protikladů v alchymii Mysterium Coniunctionis II.: Studie o rozdělování a spojování duševních protikladů v alchymii Carl Gustav Jung

hmota ako prostriedok projekcie ludskej psyche vo svojej celistvosti? nech sa paci:)

10.09.2022 5 z 5

Marxismus a existencialismus Marxismus a existencialismus Jean-Paul Sartre

tazka kniha ale vysvetlujuca podstatu nedostatkov marxizmu v komparacii s existencializmom, ktory vnima cloveka v celej komplexnosti a nie len podradenu entitu dejinam a prirode.

23.08.2022 4 z 5

Aion. Příspěvky k symbolice bytostného Já Aion. Příspěvky k symbolice bytostného Já Carl Gustav Jung

ah ah stvorky stvorky. ja som ich vzdy mal rad :-))

02.08.2022 5 z 5

Archetypy a kolektívne nevedomie I. II. Archetypy a kolektívne nevedomie I. II. Carl Gustav Jung

ide o jednu knihu ktora je rozdelena na "dve" knihy. komplexny popis ludskeho Self, prva je cisto text, druha obsahuje aj ukazky mandal od pacientov a vysvetlenia, co znamenaju

16.07.2022 5 z 5

Psychopatologie všedního života Psychopatologie všedního života Sigmund Freud

determinacia vlastnym nevedomim a jeho obsahmi je zradna vec. keep pushin :-) ale ako aj on sam uznava, tak existuju javy, ktore vysvetlit nedokazeme (asi este ani v roku 2022) a tym padom nemozno vylucit nieco "vyssie" nez len nase mentalne pochody. inak uznavam tych, ktori to prekladali z nemciny. vynajst adekvatne nazvy pre niektore slovne zvraty a slovne hratky asi sposobilo kurenie Krista z hlavy nejednemu prekladatelovi :D

17.05.2022 5 z 5

Obrazy dobra a zla Obrazy dobra a zla Martin Buber

(SPOILER) problematika zla a dobra (pretoze boh riekol, ze stvorenie je dobre ale na posledny den riekol, ze je to velmi dobre aj ako zlo samo o sebe :-)). podstatny je vztah, ktory je pre bubera velmi charakteristicky. zlo alebo dobro ako dve samostatne jestvujucnosti su urcite skutocne, ale ide o nas vztah a pohlad, aky im priznavame. zlo je pohanac k tomu, aby sme sa realizovali. pokial avsak prepadneme do iluzie toho, ze sme sami bohovia, tak je s nami koniec a budeme sa furt mutit v nespocetnych myriadach vlastnych obrazov, iluzii a ako by aristoteles povedal - moznosti. podstatne je im dat tvar a spravne formovat vlastnu dusu - a to mozeme len jednou cestou - oddanim sa bohu.

cital som po snad 10 rokoch. a cela kniha nabrala uplne inu dimenziu. ako buber spomina, myty bez skusenosti kazdeho z nas su len polovica pravdy :-)

24.04.2022 5 z 5

Proti Kelsovi I-II Proti Kelsovi I-II Órigenés

senzacne a realisticke:)

30.03.2022 5 z 5

Církevní dějiny - Antika a středověk Církevní dějiny - Antika a středověk Václav Drška

nemozem nic vytknut, autori vycerpavajucim sposobom popisuju vznik krestanstva, jeho rozne odnoze a strukturu v kontexte s dejinami, ktore nepopieratelne formovali celu krestansku cirkev.

23.01.2022 5 z 5

O strachu z bohů O strachu z bohů Plútarchos

kniha by mohla byt kvazi uvod a inspiracia pre mnohych autorov neskorsej doby ako je jung alebo frazer. plutarchos sa zaobera dvoma aspektmi a to povercivostou alebo raznym ateizmom. dost sa zapodieva aj vplyvom epikureizmu a stoicizmu.

09.12.2021 5 z 5

O Sókratově daimoniu O Sókratově daimoniu Plútarchos

kniha je skutocne popis udalosti o zvrhnuti oligarchickej vlady. v ramci deja je par klucovych situacii, kedy postavy vedu dialogy resp. vedu monology na temy o pojme "daimonion" a jeho vplyv do zivota bezneho smrtelnika.

28.11.2021 4 z 5

O delfském E O delfském E Plútarchos

(SPOILER) Plutarchos bol skor spekulativny filozof-historik-religionista, ktory spajal veci, ktore mozno ostatna cast "akademikov" vnimala ako blud a fantasmagoriu ale jeho myslienky urcite stoja za povsimnutie. tato utla knizka poskytla viac nez dost a to svojim sposobom taky predskok k jungovej transformacnej psychologii osobnosti. silny vplyv novoplatonizmu je viac nez znacny pricom by som to nazval ako system henoteizmu - cely kozmos je zivy a v nom su urovne bytia od jedna cez ducha cez daimonov az po ludi a nizsie bytosti vo forme rastlin a podobne. a gro knihy je pojednanie o dionyzovi, apollonovi a poslednom z troch "svatych je hades.

22.11.2021 5 z 5

Plótínova metafyzika svobody Plótínova metafyzika svobody Filip Karfík

uzasna kniha resp. studia na temu plotina a jeho chapania "slobody". autor vysvetuje povodne plotinove myslienky a "tlmoci" ich citatelovi. ide od cloveka cez bozsky nus az po samotne Jedno/Dobro.

11.11.2021 5 z 5

Útěchy Útěchy Lucius Annaeus Seneca

neviem, ci ide zrovna o "filozofiu" v pravom zmysle slova, skor to je etika. ale to neznamena, ze nie je hodna ucty a velkej mudrosti

15.09.2021 5 z 5

Raný pyrrhónizmus alebo blažený život bez hodnôt? Raný pyrrhónizmus alebo blažený život bez hodnôt? Andrej Kalaš

titul je vedecka praca, ktora sa zaobera pyrrhonom ako historickou osobnostou antickej filozofie. autor taktiez do velkej miery komparuje originalnu "filozofiu" pyrrhona, ktora avsak nebola zapisana ale jej zlomky boli zachytene jeho ziakmi, s filozofiou tzv neopyrrhonizmu, ktora je uz modifikovana verzia realnyh myslienok pyrrhona. okrem ineho autor rozobera aj etymologicky vyklad jednotlivych casti citacii a pokus o ich vysvetlenie. spojenie "nie vacsmi" je explicitne spomenute. vplyv indickej filozofie na pyrrhona je zretelny avsak autor dava padne dokazy aj v neprospech tejto tezy.

24.08.2021 4 z 5