Ava365 Ava365 komentáře u knih

Rosemary má děťátko / Stepfordské paničky Rosemary má děťátko / Stepfordské paničky Ira Levin

Rosemary má děťátko - jeden z nejlepších hororů, mimochodem i výborný film. Stepfordské paničky - vypadá to, že hlavní téma je sci fi, ale vzhledem k tomu, co kolikrát člověk vidí kolem sebe, se to už tak jevit nemusí. :)

10.12.2019 5 z 5

Kdo schovaný není... Kdo schovaný není... Thomas Perry

Originální autor. Všechny jeho knihy mají napětí a skvěle se čtou.

10.12.2019 5 z 5

Oběť Oběť James Carol

Originální úvod, čte se hezky, ale jen stěží uvěřitelný hlavní hrdina, syn sériového vraha, který ví rovnou všechno. Trochu mix agenta Pendergasta a Hercula Poirota.

09.12.2019 4 z 5

Adventní kletba Adventní kletba Vlastimil Vondruška

Všechny Vondruškovy historické "krimi" knihy jsou tím nejlepším, co u nás v žánru detektivek v poslední době vyšlo.

09.12.2019 5 z 5

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

Čteno trochu s obavami, zda tento proslulý autor nevyčerpal všechny své nápady v bestsellerech typu Hotel, Kola, Letiště atd. Nevyčerpal! Ukazuje se, že když to někdo umí, tak to nezapomíná. Super napínavá knížka!!!

06.12.2019 5 z 5

Mrtvá ve vodě Mrtvá ve vodě Ann Granger

Průměrná detektivka, která vypadá, jako by byla napsaná mnohem dříve. Jsou tu některé věci dost na hraně. Například se mi nechce věřit, že existuje obec, kde je skoro každý spisovatel. Začátek celkem dobrý, ale pak mi tu chybí nějaké tajemno, napětí. Rovněž odhalení vraha přijde tak nějak samo a nekoná se žádné větší překvapení. A těch princezniček a holčiček od otce - kriminálníka- bylo už přespříliš :-)

22.02.2024 3 z 5

Vraždy v hotelu Vraždy v hotelu Zora Beráková

Tři detektivní povídky jsou napsané stylem, ze kterého lze jen stěží uhodnout, v jaké době se příběhy odehrávají. Podle dialogů by člověk tipoval na první republiku, ale podle některých indicií se jedná o současnost. Druhý příběh Policejní kocour s jeho závěrem lze směle zařadit do červené knihovny a raději nebudu hodnotit úroveň děje, ve kterém je tolik nesmyslů a náhod, že spíš vyvolává úsměv. Vzhledem k tomu, že jde o tuzemskou autorku přidávám jednu hvězdičku.

16.01.2024 2 z 5

Perníková chaloupka Perníková chaloupka Carin Gerhardsen

Pěkný, čtivý thriller. Možná by si zasloužil plný počet hvězd, kdyby si ovšem autorka odpustila ta klišé, která jsou zřejmě v severské literatuře z této doby povinná. Alespoň jeden z vyšetřujících je "neseveřan", švédská společnost je plná předsudků vůči imigrantům, kteří jsou bezproblémoví a kladní. A tu dějovou linku s Petrou a jejím znásilněním si spisovatelka mohla odpustit. Ta byla naprosto nevěrohodná a nelogická a hlavně pro hlavní příběh zcela zbytečná. A jinak byla pěkně popsaná práce vyšetřující policie, kdy k odhalení došlo poctivou prací a ne nějakým zázračným prozřením jednoho geniálního mozku.

12.12.2023 4 z 5

3x soudce Ti 3x soudce Ti Robert van Gulik

3 skvělé detektivní příběhy.

27.07.2023 5 z 5

Strach Strach Franck Thilliez

První, co mě napadá, je úleva, že kniha neskončila v kategorii nedočtených. V tomto případě platí, že méně znamená více. Kniha se mi neskutečně špatně četla, děj byl strašně komplikovaný, spíše tedy zamotaný, že se v něm člověk často hodně ztrácel. Rádoby šokující skutečnosti byly natolik zjevné a prvoplánové, že šok nezpůsobovaly. A závěr s konečným vysvětlením byl už skoro komický. Kdyby autor příběh zjednodušil a ubral alespoň 200 stránek, možná by vznikl trochu přijatelnější výsledek. Některá autorova přirovnání a rádoby literární výrazy působí hodně pateticky a přidávají body k negativnímu pohledu na celou knihu. Bylo tu mimo jiné i strašně nelogičností, a tak vznikl neskutečný maglajs, ve kterém nebylo možné se vyznat. Pro příklad uvedu jen botu, která jde možná spíše za redaktorem: str 308 - zde se v restauraci z Camille stane Lucie.

25.06.2023 2 z 5

Kate musí zemřít Kate musí zemřít Alex Lake

Polovina knihy super. Velice uvěřitelně popsány vztahové pocity rozcházející se dvojice. Přitom nešlo o žádný sladkobolný příběh z červené knihovny. Četlo se to moc pěkně a člověk čekal, co se z toho vyvine. Rozuzlení celého příběhu přišlo bohužel příliš brzy a tak nějak nedotaženě, jako kdyby došla autorovi invence a schopnost lépe vše promyslet. V této pasáži působily i některé dialogy nepříliš uvěřitelně a lacině. Akční závěr byl o poznání lepší, ale i tak nedosahoval úrovně první poloviny knihy. Hlavní hrdinka si nejspíš svým chováním příliš sympatií nezíská, ale třeba se mýlím. Přes popsané výhrady nakonec hodnotím čtyřmi hvězdičkami.

26.04.2023 4 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

(SPOILER) Zklamání. Jako by člověk četl několik knih dohromady. Některé bavily, jiné nudily. Pominu nesmyslné náhody, jako že Luc ve Francii najde mrtvolu, která souvisí s Edinburgem, kde se vyskytuje - věřte, nevěřte - jeho bývalá přítelkyně vyšetřující stejný případ. Kniha je plná klišé u některých autorů dnes asi nezbytných. Nechybí zde proto těžce nemocná kamarádka, dále pak politická korektnost - v podstatě je podle autorky mýtus, že ve Francii existují no go zóny, přece je to jen pár jedinců a nelze tudíž házet všechny do jednoho pytle, neuvěřitelně ušlechtilá prostitutka, která neváhá obětovat svůj život kvůli jiné, kterou zná pouze povrchně. Komicky na mě působila nejen akční polovojenská scéna s průnikem do haly, ve které se konal "závod." Nechápu, za co při něm diváci platili tak horentní sumy? Za to, že jim krvavé scény přenášel dron? :-) Úsměvná a hloupá je i scéna, kdy Ava sleduje dalekohledem příjezd auta, ze kterého vystoupí dvě ženy. Přestože to mohl být kdokoliv, Ava rovnou konstatuje, že to je Elenuta, protože ji kolega výborně popsal :-))) Kniha se mi i díky těmto nesmyslům nečetla vůbec dobře.

25.01.2023 1 z 5

Vrah v temnotě Vrah v temnotě Helene Tursten

Taková normální a slušně napsaná detektivka. Vyšetřovatelka Irena Hussová je díky bohu obyčejná sympatická žena nezatížená žádným stigmatem, jako tomu dnes již běžně bývá ve skandinávské literatuře tohoto žánru. Děj není nijak moc komplikovaný, ale detektivové postupují logicky a nejsou zde žádné věci, které by balancovaly na hraně uvěřitelnosti.

05.10.2022 5 z 5

Karibské tajemství Karibské tajemství Agatha Christie

Jak jinak - tohle je prostě klasika od nejlepší autorky detektivního žánru. Slečna Marplová je mi sympatická a jako obvykle vše bravurně vyřeší.

26.09.2022 5 z 5

Temné sosny Temné sosny Will Dean

Již samotný fakt, že autor muž píše jako hluchá, lesbická žena, je trochu zvláštní. Aby ale klasické severské klišé bylo úplné, prožívá hlavní hrdinka rozporuplný vztah s umírající matkou. V severských detektivkách, přestože autor se narodil v Británii, je toto už takřka normou. Nečetlo se to špatně, i když mi zůstalo záhadou, jak na všechno Tuva přišla. Atmosféra byla temná jako ty sosny :-)

25.07.2022 4 z 5

Katharinina šifra Katharinina šifra Jørn Lier Horst

Lepší příběh než Poustevník, i když k udělení plného počtu hvězdiček mi tam přece jen mnohé schází. Solidní detektivka, oproti jiným severským si autor vystačí spíše s psychologickým zkoumáním motivů pachatele než s popisy brutality.

22.04.2022 4 z 5

Zastavený příval Zastavený příval Eduard Štorch

Pěkná kniha mého oblíbeného autora z dětství.

13.01.2022 5 z 5

Souboj v letu Souboj v letu Dick Francis (p)

Celkem slušná detektivka, ale Dick Francis má na svém kontě lepší.

30.12.2021 4 z 5

Pod junáckou vlajkou Pod junáckou vlajkou Jaroslav Foglar

Krásná foglarovka určena dětem s duší dobrodruha.

28.11.2021 5 z 5

Ryzlink ostrý jako nůž Ryzlink ostrý jako nůž Věra Fojtová

Bohužel, musím konstatovat, že na této sérii jsou nejcennější slova o víně. Jako detektivka je to však slabší. Na dnešní dobu to působí téměř archaicky. A to jak v dialozích, tak v charakteristice postav. Kdo má ale rád víno, možná si v takové četbě to své najde.

27.11.2021 3 z 5