babystar babystar komentáře u knih

Šerif Buck Lee Šerif Buck Lee Charlie P. Stonebridge (p)

Pan Velinský (i když se už na nás dívá shůry) mne opět nezklamal. Jeho detektivně westernová série je pohledem do života obyčejných lidí s jejich zlými i dobrými vlastnostmi. V prvním příběhu byla oběť v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Ve druhém si zase tlupa zlodějů vyřizuje účty.

17.06.2018 5 z 5

Nebezpečí odjinud Nebezpečí odjinud Jaroslav Velinský

Po přečtení všech autorových detektivek jsem chtěla poznat jeho sci-fi. Bohužel příběhy o klaďasovi Danu Youngovi, který bojuje s nezničitelným padouchem (samozřejmě s pomocí krásné dívky-kyborga) mne připomínaly slabý odvar příběhů Marka Stonea a moc mne nenadchly. Detektivky s amatérem Finkem byly mnohem lepší.

12.06.2018 2 z 5

Dračí náhrdelník Dračí náhrdelník Vlastimil Vondruška

Knihy pana Vondrušky mám ráda, ale možná jsem už "převondruškovaná"(přečetla jsem v zátahu celou řadu "hříšných lidí"), nebo už pan Vondruška ztrácí "šmrnc". Tentokrát se jedná o jakési uherské spiknutí proti královně Kunhutě. Spousta úplně zbytečně zavražděných, nepřehledné množství podivných mužů v maskách, určité nelogičnosti v jednání Oldřicha z Chlumu (ve svých úvahách vychází z událostí, které nemůže znát, protože se staly v době jeho nepřítomnosti a nikdo ho nemohl tak rychle informovat, jelikož mobily tenkrát ještě nebyly) a nakonec mi nějak uniklo, kdo to všechno vlastně vraždil.

09.06.2018 3 z 5

Vzpoura goliardů Vzpoura goliardů Vlastimil Vondruška

Tentokrát jsem se nějak nechytala a dalo mi hodně práce se začíst.Trošku divný název a trošku divné prostředí. Středověké Cáchy a jednání vztahující se k volbě nového krále Svaté říše římské mne nijak nenadchly. Jen v momentě, když mí oblíbení hrdinové byli pronásledováni nebo dokonce internováni a obviněni z vražd, mně poněkud zatrnulo. Ale pak už zase žádná sláva.

03.06.2018 3 z 5

Nitranská brána smrti Nitranská brána smrti Vlastimil Vondruška

Další zajímavá historická detektivka plná falešných stop, kdy se zbytečně vraždí a řezají hlavy. Samozřejmě zase šlo o lidskou hamižnost a "prvotní hřích". Tentokrát jsem na hlavního pachatele měla podezření už téměř od začátku. Opět jsem se dozvěděla něco navíc, tentokrát o slovenské Nitře. Podle "googlu" Přemysl II. Otakar dobyl Nitru v r. 1271, kdy hrad i město vyhořelo. Jen nevím, zda se dobyvatelé chovali tak civilizovaně, jak píše pan Vondruška. Ostatky Andreje Svorady a Beňadika jsou uloženy v basilice dodnes a klášter na Zoboru také existoval.

30.05.2018 4 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Příběh v duchu "zločin v zamčeném pokoji". "Zamčený pokoj" však představuje Bezděz zavátý sněhem, v němž se ztrácí královská dcera i děti a vraždí nepohodlní svědci dávného zločinu. Zkrátka existence založená na podvodu je odsouzena k odhalení, i když to někdy trvá dvacet let.

27.05.2018 5 z 5

Králův dluh Králův dluh Vlastimil Vondruška

Další zábavné čtení týkající se nově získaného Chebska a královského dluhu, který král sice zaplatil, ale peníze do Chebu nedorazily. Oldřich z Chlumu musí zjistit, co se s penězi vlastně stalo. Kde je více úředníků pohromadě, tam se kují pikle a intrikuje ostošest a nejhorší je to snad na královském dvoře. Osvěžením příběhu je napínavé mimopražské vyšetřování, které provádí panoš Ota tentokrát doprovázený Světlanou.

Smrt ve Vratislavi Smrt ve Vratislavi Vlastimil Vondruška

Opět zábavná četba tentokrát ze Slezska, kde zmizel mladý šlechtic. Pátrání, kterého se účastní i Ludmila se rozjede ve dvou liniích, které se nakonec spojí a vyklube se z toho vlastně případ sňatkového podvodu. Docela zajímavá a pro mne nečekaná zápletka. Zkrátka naivní zamilovaní jsou snadným terčem zloduchů bez morálních zábran, kteří touží po bohatství.

Ďáblův sluha Ďáblův sluha Vlastimil Vondruška

Oddychové čtení z Jindřichova Hradce, v němž se hodně zapojil Diviš. Dost mne zarazilo, že vystupoval jako svobodný svůdce žen, i když podle děje předchozích dílů už musel být dávno ženatý s Martou. Vzhledem k tomu, že čtu knihy cyklu o "hříšných lidech" postupně, jak vycházely, docela mi vadí, že jednotlivé případy nejdou časově po sobě. Mám pak v osudech jednotlivých hrdinů poněkud zmatek. To mi ovšem nebrání v tom, abych s napětím čekala, jak vše dopadne. Tentokrát byl hlavním pachatelem "ďábel", který však byl jen nešťastným člověkem.

Podivná svatba na Lichnici Podivná svatba na Lichnici Vlastimil Vondruška

Knížka o hledání ztraceného pergamenu se jmény zrádců krále. Způsob nalezení listiny mně přišlo docela vtipné. Oldřich, který byl sám podezřelý z krádeže i vraždy si jako obvykle zjednal pořádek a Ota nezklamal. Casanova na něho nemá, jen nevím, zda dívky ve středověku zvedali opravdu suknice na potkání. Kniha mne opět vyprovokovala k hledání historické pravdy. O nějaké bitvě u Mühldorfu v r. 1257 jsem vůbec netušila a docela mne potěšilo, že se jí opravdu zúčastnil Vok z Rožmberka (i když neměl syna Petra), Smil z Lichtenburku (ten sice syna Jindřicha měl, ale další synové ještě nebyli na světě) a i Ojíř z Lomnice (ten ovšem nebyl později zavražděn). Je to zkrátka oddechovka a milovníci historických studií nemají romány pana Vondrušky číst. Já, laik, jsem vděčna zato, že mi zábavnou formou přibližuje atmosféru 13. stol.

11.05.2018 4 z 5

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Příjemná knížka, kterou jsem si užívala. Procházka středověkým Brnem mne nadchla. Hned jsem si našla mapu středověkého Brna, dějiny zábrdovického kláštera (ono ho v 50. letech 13. stol. opravdu zasáhlo silné zemětřesení) i něco o minoritském a dominikánském klášteře. Jen téma ztraceného rukopisu a hádky kolem počátků křesťanství na Moravě mne zrovna moc nezaujalo. Jinak napětí, tajemství, souboje, intriky, vraždy i milostné pletky nechyběly.

07.05.2018 5 z 5

Apage Satanas! Apage Satanas! Vlastimil Vondruška

Zajímavý příběh o praktikách inkvizice. Události se odehrávají ve dvou dějových liniích. V první je Ludmila proti své vůli vtažena do čarodějnického procesu, který vyvolal johanita jdoucí za svým zištným cílem i přes mrtvoly. V druhé se snaží Oldřich z Chlumu odhalit spiknutí proti králi. Rozuzlení týkající se přemyslovského rodu přinese až spojení těchto dvou dějových linií.

07.05.2018 5 z 5

Tajemství abatyše z Assisi Tajemství abatyše z Assisi Vlastimil Vondruška

Zajímavý příběh o svaté pouti do Compostely. Hrůza mne jímá při představě cestování ve středověku, kdy i královský úředník spí v čeledníku a mačká se pod přístřeškem na malé lodi. Náboženské téma mne přišlo banální. Jsem zkrátka ateista, tak mne otázka pravdivosti náboženských dogmat nechává chladnou. Chápu ale, že ve středověku se kvůli pochybám upalovalo. I v románu se vraždilo ve velkém a je fakt, že jsem neodhadla, kdo je vrah (ono jich nakonec bylo víc).

03.05.2018 4 z 5

Pečeť smrti Pečeť smrti Vlastimil Vondruška

Spletitý příběh, v němž má Oldřich z Chlumu v Praze vypátrat pro Přemysla II. Otakara padělatele darovacích listin. "Máslo na hlavě" mají církevní hodnostáři i královští úředníci, všude je plno mrtvol a i našim hrdinům jde o život. Oldřich z Chlumu dva atentáty přežije, ale Ota ze Zástřízlí má "na kahánku"...

01.05.2018 4 z 5

Znamení Jidáš Znamení Jidáš Vlastimil Vondruška

Knížka odehrávající se hlavně v Praze na královském dvoře v době začátku vlády Přemysla II. Otakara, během druhého roku působení Oldřicha z Chlumu ve funkci královského prokurátora. Perfektně popsány intriky mezi členy královské rady. Při vyšetřování násilné smrti zemského sudího jde Oldřichovi (tak jako skoro vždy) o krk, ale taky o svobodu, neboť si na něho "brousí zuby" dcera pražského purkrabího. Bezmoc lidí neprávem odsouzených k smrti je úděsná a jsem opravdu ráda, že žiji v 21. století. Trochu mne mrzí, že jednotlivé knihy série nejdou po sobě chronologicky a také autor nedodržuje striktně životní historii postav (např. Byla Oldřichovou mrtvou manželkou dcera chudého zemana nebo magdeburská nevěstka?).

28.04.2018 5 z 5

Román o růži Román o růži Vlastimil Vondruška

Trošku "lechtivý" příběh o mstě, záměně i vdavekchtivých dívkách a knize, se kterou si církev nevěděla rady.

28.04.2018 4 z 5

Výborný příběh. Zajímavý pohled na naši historii a záhadu kolem podivného vztahu sv. Václava a Boleslava, který podle posledních poznatků možná ani nebyl Václavův vlastní bratr. Oldřichovi šlo opět o krk. Z přítele byl najednou nepřítel a z nepřítele přítel. S přízní krále nemohl počítat, spíš naopak...a všude je plno mrtvol.

25.04.2018 5 z 5

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Konečně se člověk dočte, proč se Oldřich z Chlumu nestal knězem, jak se to semlelo, že ho král jmenoval prokurátorem, kde se vzal Ota ze Zástřizlí a jak se přihodilo, že získal za manželku krásnou Ludmilu. Další kamínky do mozaiky mapující život mého oblíbence!

21.04.2018 5 z 5

Osmanský tábor Osmanský tábor Vlastimil Vondruška

Zajímavá knížka, která mne donutila zapátrat v dějinách. Vím, že pan Vondruška je historik a na jedné besedě tvrdil, že se, pokud je to možné, drží historie. Tak jsem "gůglila" a zjistila, že postavy v knize vystupující opravdu existovaly. Jan z Pernštejna (u něho souhlasí skoro i datum úmrtí). Jeho synové Vratislav (ten však nezemřel, ale byl diplomatem a stal se hlavou rodu), Jaroslav (prý byl zhýralec a zemřel v Itálii) a Vojtěch. Existoval i Jáchym z Hradce, který měl za manželku Annu z Rožmberka a zemřel tak 20 let po událostech popsaných v detektivce a byl tajným radou. Existoval také Volfgang Krajíř z Krajku, který ale byl nevyšším purkrabím. Dokonce souhlasí i popis Budína (nynější Budapešti), kde je dodnes mauzoleum derviše a samozřejmě spousta lázní. Takže bych řekla, že jako popíchnutí k seznámení se s historií dobrý!!! A milovníci detektivek a hádanek si také přijdou na své.

31.03.2018 4 z 5

Ještě že nejsem kat Ještě že nejsem kat Vlastimil Vondruška

Čtivá historická detektivka, ale jak znám názory pana Vondrušky, určitě chtěl ukázat něco víc než život v renezanční Praze. Podle mne je příběh ukázkou toho, že lidská povaha se po staletí nemění, jen se mění historické kulisy. Stále se objevuje ta šílená beznaděj "obyčejných" lidí, kteří se stali hříčkou v rukách těch mocnějších. Ti jsou schopni jít doslova přes mrtvoly, aby si uchovali své postavení nebo "zamázli" svá provinění. A naivní "slušňáci" (písař Ondřej), či nešťastníci, kteří byli v nesprávný čas na nesprávném místě (biřic Zlámal, student Petr, kat Kubeša) mají smůlu...Příběh měl samozřejmě dobrý konec. Díky "prefíkanosti" Petrových přátel a Petra samotného bylo zlo potrestáno. Kéž by to ve skutečném životě bylo také tak!

16.03.2018 4 z 5