babystar komentáře u knih
Příběh z roku 2008. Měla to být obyčejná vražda, ale Chosé a Krauz se pořádně zapotili, když se z podivné sebevraždy mladé studentky vyklubala vražda. Ukázalo se totiž, že vzorná studentka ze spořádané rodiny není až tak vzorná a drogy a alkohol udělaly své. Krása byla jejím prokletím.
Sci-fi jednohubka. Mark Stone nikdy nezklame. Není to žádná velká literatura, ale dobře se to čte a na odreagování od stresu dobré.
Víceméně špionážní příběh, v němž mají detektivové za úkol prověřit případy střelby na hranicích. Krauz se přesvědčí, že špioni opravdu nikdy nespí a také, že je těžké se rozhodnout, co je správné. Toto téma mě moc nezajímá, tak knihu přiřazuji k těm slabším.
Dva podělané případy (detektivové se vyjadřovali poněkud jadrněji) z r. 2008 o tom, co dokáží drogy. Detektivové řešili případ batolete, které vylezlo na ulici z krabice od televizoru a pak případ zohavené mrtvoly nalezené za hranicemi Maďarska. Na tomto případu mne zaujalo, jak inteligentní a pracovité mladé dívky mluvily "jak dlaždič", po nocích se opíjely a šňupaly kdo co. Taky se jim to nevyplatilo.
Příběh z roku 2003 o velice rušné službě detektiva Hanzela o vánočních svátcích a o třech lidech, pro něž bylo osudné, že byli v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Napínavé od začátku do konce, policisté dokonce ani nepili (chodila kontrola), dva případy vyřešili "levou zadní" a Hanzelovi svitla naděje na nový vztah. Velká spokojenost - doporučuji.
Konverzační komedie o tom, že i ženy mají duši.
Podle této předlohy vznikl muzikál (i film) My Fair Lady.
Sci-fi román o cestování časem. Je to také příběh o lásce, zradě i pomstě. Zajímavé je také to, jak si autor v r. 1957 představoval život v r. 2000. V něčem je jeho představivost překonaná, k domácím robotům jsme ovšem ještě nedospěli a svět naštěstí zatím nebyl poznamenán zničující válkou. Ovšem lidské charaktery se nemění. Poslouchala jsem audioknihu výborně přečtenou O. Brouskem ml.
Knížku jsem si tentokrát poslechla díky letošní čtenářské výzvě. Byla jsem překvapena, že vyšla už v r. 1929, protože i v době mého mládí byla velmi populární. Je to příběh o důvtipu dětí, které chytí a usvědčí zloděje. Myslím, že dnešní děti by mohly závidět tu volnost pohybu a samostatnost dětí, která byla až zarážející.
Vůbec mne to nebavilo. Asi domov důchodců s ideálními mezilidskými vztahy není pro mne to pravé ořechové. Přeslazené americké romány plné charakterních lidí mne už pomalu přestávají bavit.
Podle kriminalistů se vraždí pro lásku nebo pro peníze. I v tomto případu z dubna 2003, kdy kriminalisté vyšetřují vraždu podnikatele, se nakonec ukáže, že jde o jednu z těchto možností. Vražda se udála na chatě na Děvíně, starobylém místě plném pokladů i snobů toužících po lukrativních pozemcích. Docela mne zarazilo, že úspěšným podnikatelem může být i psychicky nemocný člověk.
Případy, v nichž figuruje zneužívání děti, patří k těm nervydrásajícím. O takové se jedná (i když to na první pohled nevypadá) i v této "dánovce" z června 2003. První případ má své kořeny dokonce až v 2. svět. válce. Druhý zase odráží důsledky sociálních rozdílů dnešní doby. Každopádně jde o četbu napínavou ukazující práci kriminalistů.
Tento díl "dánovky", v němž kriminalisté z oddělení vražd řeší v r. 2003 případ začínající už v r. 2002 vraždou bezdomovce, by se mohl jmenovat "Konec podvodníků s pozemky". Bývalí veksláci se přeorientovali na podvodné prodejce lukrativních pozemků i nemovitostí. U italských mafiánů však narazili.... a výsledek tohoto omylu museli řešit Krauz a ostatní kriminalisté z oddělení vražd.
Musím se přiznat, že po sérii dánovek mám děsnou chuť na nějakou "štamprli".
Opravdu smutný příběh a malém chlapci, který doplatil na to, že nechtěl dělat špatné věci. Zradil ho dospělý, kterému důvěřoval a když mu bylo nejhůř, nikdo mu neposkytl pomoc, ba mu ještě uškodil.
Další dva detektivní příběhy z Našeho mesta v horkém létě 2001. Detektivové řeší sebevraždu podnikatele a vraždu mladého chlapce. Ovšem nic není takové, jak se jeví. Krauz sice dostal životní lekci, ale mne na tom zarazilo to přesvědčení snad celé kriminálky, že Krauz je fakt osel, když pustil svou manželku s kamarádkami na dovolenou do Itálie. To ještě existuje, že se manželka nikam nepouští?!
Další "dánovka" bez politiky. Začíná o silvestrovské noci r. 1999, kdy se Krauz ocitl na hřbitově a začal řešit případ podivné vraždy podnikatele. Hned v novém roce 2000 musí kriminalisté řešit i případ vraždy-nevraždy.
Další "dánovka" z roku 1998. Mafiáni stále bojují o svá teritoria. Ovšem největší tragédie způsobí pomstychtivé choré mozky. O tom se přesvědčili nejen detektivové z oddělení vražd, ale i jedna ředitelka gymnázia. Té mi bylo docela líto. Tento svět opravdu není pro důvěřivé duše.
Detektivní příběh z roku 1997 , v němž se detektiv Krauz zaplete do boje o vládce podsvětí a dostane se i do hledáčku tajné služby. Potvrdilo se, že v konkurenčním boji nelze spoléhat na sliby, že platí "za dobrotu na žebrotu", kdy za dobrotu může následovat i smrt. Tento díl byl pro mne moc politický, kdy mezi sebou soupeří jednotlivé složky spravedlnosti i podsvětí.
Chronologicky zatím 17. případ kriminalistů z Našeho Města, v němž se v r. 1996 nečekaně zjeví řešení tři roky staré vraždy prostitutky Růženky (Tajemný závoj). Další případ na sebe nenechá dlouho čekat. Stejně jako v šachové partii mezi Kukym a Krauzem se totiž i v životě proti sobě ocitnou "Královna" (krásná manekýnka) a "Střelec" a záleží jen na kriminalistech, kdo bude vítězem. Musím přiznat, že na pachatele jsem měla podezření docela brzy, ale konečné řešení bylo nakonec "dánovsky" překvapivé. Pokračování v roce 1996 - Popel všechny zarovná.
Další příběh tentokrát z r. 1995, v němž vyšetřování zabití kočky Lívie vede k objasnění tajností kolem psycholožky s kamennou tváří Hildy Wolfové, která se ocitla v hledáčku policie už v r. 1985 (viz Břemeno minulosti"). Už jsem četla lepší "dánovky".
Další případ z roku 1994. Policie je v rozkladu, mafie na postupu. Spousta novým podnikatelů i podnikavců. Se zákony si nikdo hlavu neláme. Kriminalisté vyšetřují vraždu v sexshopu. Krauz se stane svědkem vyřizování účtů mezi mafiány a sám se musí rozhodnout, na čí stranu se postaví. Ta nemohoucnost vydíraných lidí je mrazivá.