Citlivýčlověk Citlivýčlověk komentáře u knih

Ve spárech Afrodity Ve spárech Afrodity Pavel Sekyrka

Třetí kniha píseckého autora nás nyní provede příběhem plný napětí, akce a detektivní zápletky. Hlavní hrdina Daniel Braný je detektiv, který se ocitá v mordpartě a řeší případ vraždy....a nakonec zjistí, kdo za tím stojí.
Děj by šlo možná předvídat, ale je to o hodně složitější než se z prvních stránek může zdát. Do všeho toho se objeví řecká mafie. Tajemná žena, další zápletky, Danielův otec - který je součástí a tvůrce jeho osobnosti, postavy začnou působit jinak, než by se dalo očekávat.
Text je plný napětí, akce střídá akci. Autor nás, čtenáře, nenechá vydechnout. Popis výslechů, syrová mluva policistů, přítomné násilí padouchů, odkazuje na divoká léta přelomových let naší historie.
Nechci nic prozrazovat. Příběh si zaslouží být čten, domyšlen, nelze napsat jen: "vrah je zahradník".
Při komparaci všech vyšlých děl autora se nabízí otázka, zda mu detektivka nesluší nejvíce (?). Napětí se dá krájet, osobní tragédie postav, psychologický profil hlavního hrdiny je složitější než první dojem.
Pro milovníky detektivek, akce, možná i trochu historie, jde o vzrušující čtení, které vede i k zamyšlení nad otázkami hlubšími. Vřele doporučuji.

01.02.2023 5 z 5


Nedosáhneš na dno Nedosáhneš na dno Pavel Sekyrka

Nový román píseckého autora Pavla Sekyrky nás tentokrát přivede do devadesátých let minulého století. Děj příběhu se odvíjí, na rozdíl od předešlé knihy autora, v jedné časové rovině, ale přesto vede čtenáře do doby druhé světové války skrze vyprávění románových aktérů. Hrdinové, spíše hrdinky – Valerie, Jana a Kristýna (matka, dcera, vnučka) jdou životem se všemi reálnými starostmi a radostmi v jihočeském Písku. Také se objevuje vtipný a šarmantní Aaron, přeživší koncentrační tábor. Porevoluční nálada, debaty ve školách o druhé světové válce. Rodinné záležitosti na malém městě. A náhle zasáhne osud, vesmír, Bůh, říkejme tomu, jak chceme. Zdravotní problém, který celý děj torpéduje do nových zákrut a konsekvencí. Prozrazovat něco z děje a obsahu knihy není dle mého správné, protože pak by byl čtenář ochuzen o zajímavé čtení. Lze ale prozradit, že díky historické znalosti autora se čtenář vrací do doby druhé světové války, koncentračního tábora, ale také pozná pohled i z druhé strany. Při čtení si bude možná člověk pokládat otázku, byli všichni Němci vinni stejnou měrou na zrůdném fenoménu zvaný holokaust? Jsou hrdinové vždy osoby bez bázně a hany? Autor určitě nebagatelizuje zločiny fašistického Německa, ale díky příběhům svých hrdinů, kterých je daleko více, než jsem zprvu záměrně vyjmenoval, dává autor čtenářům nahlédnout peripetie života z různých úhlů. Historická erudice autora se v popisu událostí druhé světové války projevuje nenuceně a mimoděk. Čtenář se přenáší do válečných let a současně ho děj jedné normální rodiny ukotvuje v porevolučních letech našeho národa. Kulisy velkých dějin jsou zasazeny do příběhu několika lidí hledající smysl toho všeho, co přežili – ale i žijí. Pavel Sekyrka se ani ve svém druhém románu nevyhnul morálním otázkám. Historická vina jednoho národa? Osobní odvaha a schopnost přiznat si vinu? Není to však povrchní moralizování, ale spíše v duchu „greenovského hříšného světce a ne zcela zavrženíhodného padoucha“, přemítání o hlubších souvislostech lidského rozhodování a jednání. Všechny postavy prochází v románu určitou katarzí, což vede ke změně smýšlení jak hrdinů, tak možná i autora a čtenářů této zajímavé a poutavé knihy.

20.05.2017 5 z 5