DarthSoren DarthSoren komentáře u knih

Filosofie Friedricha Nietzscheho Filosofie Friedricha Nietzscheho Eugen Fink

Fink interpretuje Nietzschovo dílo velice zajímavě a rozebírá ho z více stránek. Nahlíží na uvedenou problematiku jinak než třeba Heidegger; Fink nedělá závěry jenom podle toho, co bude nejlíp pasovat jeho vlastní koncepci - i když koncepce hry, která je Finkovi vlastní, dostává hlavně v závěru poměrně dost prostoru. Argumentační aparát, který Fink využívá má opodstatnění, celkově jeho interpretace je živá, aktuální, věnuje se celému období tvorby kontroverzního filozofa a co je nejlepší - nepostrádá kvalitu.

15.10.2019 5 z 5

Rané texty o hudbě a řeči Rané texty o hudbě a řeči Friedrich Nietzsche

Tento soubor raných spisů a poznámek je něčím, co by měl mít v knihovně každý opravdový fanoušek Nietzschova díla. Pomůže vám totiž jednak nahlédnout do období, kdy slavný filozof balancoval na pomezí filologie a filozofie, a také lépe pochopit jak a proč se pak změnilo jeho myšlení i ve vztahu k Schopenhauerovi a Wagnerovi. První půlka publikace je spíše filologicky laděná, poznámky vycházejí přímo z Nietzschova vzdělání a působení na univerzitě jakožto filologa. Nicméně brzy v textu začnou vyplouvat i náznaky krystalicky čistého filosofického myšlení. Druhá a třetí část spisu je již převážně v režii Nietzschova raného filosofického pohledu na umění i svět obecně. Pro zběhlejší čtenáře a opravdové hardcore fanoušky (mezi které se ve vší skromnosti řadím i já) napovím, že již zde se nacházejí lehké indice a náměty k tématům z pozdější tvorby autora, například k věčnému návratu stejného. 5 hvězdiček, nemohu jinak.

24.08.2019 5 z 5

Skrytá realita Skrytá realita Brian Greene

Vynikající a velice inspirující kniha. Popularizátory vědy jsem dosud nebral dostatečně vážně - považoval jsem jich za takovou podivnou odnož (kvázi)vědců; patrně jsem se velice mýlil a Brian Greene mi opravdu učaroval - ukázal mi, že není o nic horší vědec než ostatní. Myšlenka multiverza se v mojí hlavě kroutí již nějakou dobu a tahle publikace dopomohla k ucelení mých názorů a pohledů. Vřele doporučuju.

31.07.2019 5 z 5

Oddanost Oddanost Timothy Zahn

Nebyla to taková bomba jako ostatní Zahnovi knížky. Ale mělo to své kouzlo. Příběhová linie princezny Organy mi přišla poněkud zbytečná - nemastná, neslaná, v podstatě nic důležitýho neřešila. Prostě její mise byla taková "meh", nudná. A mise Hana s Lukem taky nebyla něčím ohromujícím. Na druhou stranu jsem byl u vytržení z mojí nejoblíbenější ženské postavy univerza Star Wars - ano správně, Mary Jade. I kdyby byla tahle kniha totální odpad, jednu hvězdičku bych jí stejně dal díky Císařově Ruce. I parta stormtrooperů "dezertérů" byla fajn. Z mého pohledu tedy knize škodí to, že do něj Zahn nacpal trojici/čtveřici hrdinů z filmů. Kdyby to bylo jenom o Maře a LaRoneově jednotce, udělil bych plné hodnocení.

08.07.2019 4 z 5

Ničemové Ničemové Timothy Zahn

Na 5 hvězd to nebude. Na 4... možná. Nebylo to úplně to, co většina čtenářů očekává od příběhu Star Wars. Bylo to jiné; ne absolutně špatné, ale jiné. Ocean's Eleven v kabátku Hvězdných válek. Vlastně ani pořádně nevím, jak knížku Ničemové objektivně hodnotit. Ale zkusím to.
Zápory: Měl jsem pocit, že vydavatelství Del Rey Books ustupovalo Zahnovi až příliš. Je to zajisté skvělý autor - co kniha to bestseller, ale mám pocit že si díky své pověsti vydupal implementaci Ničemů do už tak zaplněnýho období Rebélie stůj co stůj a vydavatel se mu neodvážil říct: "Time, to není dobrý nápad." Navíc považuju za nelogický způsob vtáhnutí Landa Calrissiana do příběhu - považuju to za urážku Landovi inteligence, naletět dva krát stejnýmu chlapovi. Další nedostatek vidím v Hanovi samotném - na to, že měl být tahákem, je ho tam zatraceně málo.
Klady: Pokud se vám líbil film Ocean's Eleven, budou se vám líbit i Ničemové. Příběh sám o sobě je zajímavý, kniha má potřebnou gradaci i všechny postavy zastanou své. Moje oblíbená kontinuita univerza, odkazy a reference samozřejmě nechyběly a cením i zakomponování syndikátu Black Sun - ten sehrává důležitou roli třeba v knize Stíny Impéria a mnoho pojítek zde opravdu naleznete. Nechybí Impérium, Aliance a nadupané zvraty a odhalení.
Tak jo, ty slabé 4 hvězdičky tomu dám. Zahn je jeden z nejlepších, nebo možná i nejlepší autor v univerzu Star Wars a tohle dle mého gusta nebylo o moc horší než novokanonický Thrawn, kterýmu jsem udělil 4 kousky. Spokojen... neohromen, ale spokojen.

23.06.2019 4 z 5

Star Wars a věda: Vědecká fakta na pozadí Síly, cestování ve vesmíru a mnohem více Star Wars a věda: Vědecká fakta na pozadí Síly, cestování ve vesmíru a mnohem více Mark Brake

Konečně publikace od vědců, která se nesnaží jenom o dehonestaci světa Hvězdných válek, ale snaží se na vědeckém základu vysvětlit témata týkající se kultového univerza. Nebylo to vůbec špatné čtení, nicméně některé témata autoři rozebírali vícekrát dokola a přitom se mohli věnovat i jiným zajímavým oblastem Star Wars. Určitě ale doporučuji všem fandům vědy i Hvězdných válek.

16.06.2019 4 z 5

Star Wars: Nová naděje Star Wars: Nová naděje Alan Dean Foster

Knižní verze obrovského milníku sci-fi i kinematografie obecně. Neboť jak se říká - Star Wars is love, Star Wars is life. Nicméně zde, na rozdíl třeba od novelizace třetí epizody nečekejte výrazné rozšíření filmového příběhu. Tohle je spíše popis toho, co se dělo na plátně s tím, že obsahuje několik obměn, dvě-tři scény navíc oproti filmu ale nic, co by děj významně rozšířilo nebo změnilo. Ovšem až na to, že zde i Chewbacca (Žvejk) dostal medaili =D
Jelikož byl Lucasův film skvělý a opravdu to byl příběh, kterým to všechno začalo, asi bych měl udělit plný počet hvězd. Ale neudělím, protože překlad byl naprosto odfláknut a čím dál jsem se v knize dostával, tím víc jsem měl pocit, že tohle překládal člověk, který neměl ponětí co to k čertu Star Wars je. Snaha se cení, ale místy z toho boleli oči. Všechno bylo skvělé, obálka je nádherná, opravdový klenot, jenom ten překlad byl bohužel hrozivý. Takže hvězda dolů právě za ten překlad.

13.06.2019 4 z 5

Nač básníci? Nač básníci? Martin Heidegger

Kratičká přednáška německého myslitele v sobě nese opravdu silný odkaz. Četl jsem už spoustu filozofických publikací a monografií, a tohle je i přes svou délku jeden z těch náročnějších kousků, jenž, řekl bych, je opravdu pro Heideggerovi fanoušky a fajnšmekry. Svou specifickou mluvou zde opět rozebírá problematiku bytí a bytnosti i problémy moderní vědy a techniky, a naší závislosti na ní i na věcech, které denně využíváme. To všechno v základu bytnosti reči - Heidegger demostruje její povahu a odděluje od sebe řeč a řeč - kdo četl, pochopí. Dost styčných bodů jsem našel právě mezi touhle přednáškou a přednáškou "Věda, technika a zamyšlení", a pak rozhovorem "Už jenom nějaký bůh nás může zachránit."

28.04.2019 5 z 5

Čas lidského života v Nietzscheho druhé Nečasové úvaze Čas lidského života v Nietzscheho druhé Nečasové úvaze Václav Zajíc

K interpretaci druhé Nietzscheho Nečasové úvahy od pana Zajíce jsem úpřimně, přišel jako slepý k houslím. Ale byla to šťastná náhoda. Autor se zde rozepisuje opravdu zajímavě a čas lidského života, minulost, přítomnost i budoucnost z pohledu Nietzscheho textů rozebírá velice pěkně a plasticky. Fenomenologická analýza časení, jednoty pocitů, času a řeči v lidském životě nabízí hodně co do sebereflexe i uvažovaní nad obecným vnímaním uplývaní času. Hodně kvituju vyzdvižení faktoru okamžiku, který ja osobně (i v mojí diplomové práci) považuju za jeden z najdůležitějších faktorů i pro pozdějšího Nietzscheho a jeho myšlenku věčného návratu stejného.

18.04.2019 5 z 5

Bludná planeta Bludná planeta Greg Bear

Neřekl bych že Bludná planeta byl krok vedle. Nápad to byl totiž velice zajímavý - využít dosud nezaplněné období mezi epizodama I a II, a propojit ho s érou mnohem pozdější, čímž by vznikla kniha, která by odkazovala jak na filmy tak i další knihy, a našla by ohlas mezi běžným (casual) publikem fenoménu Star Wars, které zná jenom filmy i tím tvrdším jádrem fanoušků, kteří četli i věci z Expanded Universe, primárně Nový Řád Jedi. Ano, nápad to byl vskutku skvělý. Ale nebylo to vůbec dotaženo do konce. Tedy skoro nic nebylo dotaženo do konce. Hlavní dějová linie sice byla místy zábavná a napínavá, ale většina pasáží byla napsána neuvěřitelně uspěchaně a plytce. Chybí tomu prostě hloubka. Nebylo tam téměř nic, co by mě chytilo za flígr. Podobně to bylo s referencema k NJO - kniha toho řekla hrozně málo, na to, že měla být prequelem éry Nového Řádu. Zonama Sekot, Vergere, Cizinci z daleka i Potencium byli celou knihu stejným tajemstvím, co na jednou stranu může být fajn jako větší tahák číst i sérii NJO, ale myslím, že mohlo být klidně prozrazeno více. Abych jenom nedržkoval, vztah Obi-Wana a Anakina, Anakinova psychologie, resp. jeho vnitřní rozpor byl popsán a zpracován hezky. Výroba lodí byla právě tou části, kterou jsem si docela užíval i vedlejší linka Tarkina a Sienara byla čtivá. AuroN má recht - kdyby jste četli třeba The Crystal Star nebo Jedi Trial, za Bludnou planetu by jste ješte byli rádi :)

27.03.2019 3 z 5

Star Wars: Rozkaz 66 Star Wars: Rozkaz 66 Karen Traviss

Souhlasím s komentáři pode mnou, 89% je prostě moc. Takhle. Byla by to docela dobrá kniha nebýt toho zavádějícího názvu - tohle není tak úplně o Rozkazu 66, SPOILER ALERT ten se stává důležitým až v poslední čtvrtině, možná pětině románu. Byla by to docela dobrá kniha nebýt absolutně stupidních rozhodnutí některých hlavních postav (hlavně v závěru), nebýt opět toho vývoje vztahu Etain-Darman, který mi připomíná pouze nevydařenou fanfikci. Byla by to dobrá kniha nebýt závěru, který byl dle mého názoru až moc umělý a násilně naroubovaný na příběh, aby byl zajištěn další románový přírustek klonových komand (tedy Imperiální komando). Bez výše zmíněných neduhů bych Rozkazu 66 (kdyby se román jmenoval jinak) dal zfleku 5*, takhle dávám 3.
P.S. nedá mi nereagovat na poznámku od tomas5327: K. Travissová je bývalou členkou Royal Naval Auxilliary Service a britské TAR (The Army Reserve), což značí, že s vojenstvím, armádou a speciálnima jednotkama má hodně zkušeností.

05.03.2019 3 z 5

Filozofia - Čo by sme mali vedieť Filozofia - Čo by sme mali vedieť Angelika Tiefenbacher

Táto publikácia od Angeliky Tiefenbacherovej je zhrnutím základných poznatkov z filozofie. Nečakajte žiadne rozsiahle priblíženia jednotlivých filozofických systémov či myšlienok. Ide skôr o zborník základných informácií o najznámejších a najdôležitejších predstaviteľoch filozofie od čias predsokratovcov až po modernú éru "matky všetkých vied". Sympatickým krokom je pridanie niekoľkých dôležitých pojmov z tejto oblasti a doplnok vo forme (pre nás) menej tradičných filozofických smerov, akými sú napr. islamská či indická filozofia. Pre mňa ako človeka, ktorý sa vo filozofii pohybuje už dlhší čas, je strohosť a jednoduchosť tejto knihy skôr mínusom, ale určite ju ocenia filozofickí nováčikovia, alebo študenti, ktorí sa chystajú filozofiu študovať a potrebujú na začiatok súhrn najdôležitejších mien, systémov a pojmov.
- ak radi rýpete do prekladov a korektúry, tak vedzte, že som v tejto knihe dosť často natrafil na prípady, kedy sa v texte nachádzalo slovíčko naviac, inokedy zasa chýbalo tam, kde malo byť, resp. sa opakovalo jedno slovo dvakrát hneď po sebe. Ale to len tak na okraj, aby vás to pri čítaní neprekvapilo a zbytočne nemiatlo.

17.01.2019 3 z 5

Srandokaps 29 Sportu zdar a fotbalu zvlášť Srandokaps 29 Sportu zdar a fotbalu zvlášť kolektiv autorů

Není to úplně k zahození, několik vtípků bylo docela primitivních, ale celkově to dokáže zabavit. Je to dobré čtení do vlaku nebo autobusu, nebo MHD, prostě když cestujete, jenom je pak náročné vysvětlovat spolucestujícím, proč se usmíváte a tlemíte na knížku jako blb :)

31.12.2018 4 z 5

Mýtus o věčném návratu Mýtus o věčném návratu Mircea Eliade

Rozhodně zajímavá esej, Eliade prokázal ohromnou profesionalitu, znalosti a také určitě i vůli, protože prostudovat takové množství pramenů, myšlenek, archaických civilizací, a pak je čtenáři uvést ve srozumitelných příkladech, to se nepovede zrovna každému. Jedná se o originální výklad mytologie věčného opakování dějin. Osobně jsem samozřejmě čekal mnohem hlubší náhled do myšlenek věčného návratu u Hérakleita a Nietzscheho, bohužel autor se jimi téměř vůbec nezabývá - hérakleitovská koncepce dostala prostoru opravdu minimum a Nietzsche je zde zmíněný snad jenom jednou a i to dost okrajově. To jako upozornění pro další čtenáře, kteří by zde snad hledali podobné souvisloti jako já. Moje zklamání ale netrvalo dlouho, protože můj celkový dojem z knížečky to závratně nepokazilo a esej i přístup autora se mi líbili.

18.12.2018 5 z 5

Star Wars: Pravé barvy Star Wars: Pravé barvy Karen Traviss

O dost zajímavější a lepší čtení než předešlá "Trojitá Nula". Celková zápletka byla čtenářsky zábavná, rozvětvená a poutavější než posledně. I tolik dokola zmiňované špatné zacházení s klonama mi zde až tak nevadilo, protože se zde poprvé v sérii obejvují indice a podezření, že tenhle problém má kořeny na hodně vysokých místech a podléhá nějakému velkému, hodně "Velkému" tajnému plánu. Ovšem, žádné explicitní důkazy, které by vedly ke konkrétním osobám zde ještě nedostaneme. Ale to jako negativum nevidím. Hodně se mi líbili i zmínky a reference k tehdy ještě neznámému veliteli Pellaeonovi a Královně - Matce z Hapesu.
Na 5 hvězd to ale nebude. Pořád se nemůžu smířit s tím, jak se vyvíjí vztah Etain a Darmana a vlastně ani s chováním jedijské generálky. Právě k tomu se váže pár nelogičností, které můj mozek nedokáže už druhou knihu pobrat, ale věnovat se jím kvůli spoilerům nebudu. Tomu, kdo čte komentáře, musí zatím stačit, že tam ty chyby jsou a bude jenom na něm jak a jestli se s nima vyrovná.

29.11.2018 4 z 5

Egypt. Říše faraonů Egypt. Říše faraonů Robert Hamilton

Opravdu výborná kniha. Pojednává prakticky o úplných dějinách starověkého Egypta, text je doplněn o krásné fotografie a člověk při čtení až dostává chuť Egypt navštívit (a nejlépe v období faraonů, ale... bohužel). Co je ale rovněž skvělé, nechybí popis různých důležitých božstev egyptského pantheonu. Rozhodně stojí za přečtení.

20.11.2018 5 z 5

Dr. House. Sú to fakty alebo fikcia? Dr. House. Sú to fakty alebo fikcia? Andrew Holtz

Kniha sa viac sústredí na skutočné postupy diagnostických oddelení v Spojených Štátoch a na liečbu diagnóz, ktoré boli uvedené v seriáli, než na samotné postavy alebo príbehy, ktoré sme mali možnosť vidieť. Holtz porovnáva fakty a netradičné postupy filmového doktora Housea. Úprimne, nečakal som nič viac ani nič menej. Dostal som presne to, za čo som zaplatil a pri čítaní som sa bavil (rozumej zaujalo ma to).

28.10.2018 4 z 5

Štěpný bod Štěpný bod Matthew Woodring Stover

Náročné ke čtení, náročné ke shodnocení. Začnu asi tím, že Štěpný bod je velice netypickým příběhem z univerza Star Wars. Označení za drama s válečnou tematikou a obrovským důrazem na psychologii postav by bylo opravdu na místě. Zde jako klad knihy musím zmínit vykreslení dusné a syrové atmosféry válkou postižené planety Haruun Kal. To se opravdu povedlo. Nicméně v tomhle vidím i jakousi dvousečnou zbraň. Síla je zde jenom jako berlička a knížka spíše připomíná příběh z války ve Vietnamu nebo epizodu z prvního filmu Predátor, než Hvězdné Války. Rovněž si neodpustím srovnání Štěpného bodu s jinou knihou od Stovera - se Zrádcem (z Nového řádu Jedi). V obou publikacích autor klade veliký důraz na psychologickou stránku postav a na jejich emoce. Co velice dobře fungovalo ve Zrádci, zde kapku pokulhává. Neříkám že to nebylo zajímavé čtení, ale místy Windu nepřipomínal zkušeného a mocného mistra Jedi, jednoho z nejvyšších členů Rady Jediů, ale spíš mladého, trochu ubrečeného a nejistého padawana. Je mi jasné, že válka zacloumá každým, ale Maceovi myšlenky na Geonosis a jeho hloubání nad osudem Depy mi přišlo někdy až naivní. Jindy mi Mace připoměl svými myšlenkami veterána války v Zálivu trpícího posttraumatickým syndromem. Vypadá to, že jsem měl z knížky jenom negativní pocity? Nenechte se mýlit, tak to není, příběh byl zajímavý a opět zobrazení války bylo dechberoucí. Jen to pro mou maličkost nebyli ty staré dobré, opravdové Star Wars, ani opravdový Mace Windu.

11.09.2018 3 z 5

Nietzsche pro začátečníky: Tak pravil Zarathustra Nietzsche pro začátečníky: Tak pravil Zarathustra Rüdiger Schmidt-Grépály

Nenechte se odradit! Navzdory podtitulu - Nietzsche pro začátečníky je tenhle "průvodce" velice kvalitním interpretačním pramenem, který ocení i filozofičtí profesionálové a pokročilejší znalci díla Friedricha Nietzscheho. Sám jsem "Zarathustru" četl již tři krát, pokaždé byly výsledkem mojí četby nové a nové myšlenky; a díky téhle publikaci jsem získal další náhled a další myšlenky. Stejně jako "Tak pravil Zarathustra", ani tato knížka nemá a ani si neklade za cíl stát se novým kánonem, posvátnou knihou. Má fungovat jenom jako oporní bod, který podnítí vaše myšlení. A to se ji velice daří. Skvělé.

25.07.2018 5 z 5

Anaximandrův výrok Anaximandrův výrok Martin Heidegger

Anaximandrův výrok je velice důležitý text Martina Heideggera, ve kterém rozebírá, ptá se a řeší fundamentální otázku své filozofie - otázku po bytí. Není to ovšem podle mého názoru text, se kterým by ste měli u Heideggera začínat. Není jednoduchý, ale je zajímavý. Teď není důležité, že na konci své kariéry opustil nejenom řešení otázky bytí ale i samotné metafyziky a označil je za nevyřešitelné; není důležité ani to, jestli mu vůbec my, jako ne-němci můžeme správně porozumět, i když mu často nerozuměli ani jeho krajané; není důležité že se snaží všechno popisovat složitěji než ve skutečnosti je; není důležité ani to, že množství pojmů překládá tak, aby seděli právě jeho interpretaci; důležité je to, že se o řešení otázky bytí vůbec pokusil.

12.07.2018 4 z 5