DarthSoren DarthSoren komentáře u knih

Star Wars: Dědic rytířů Jedi Star Wars: Dědic rytířů Jedi Kevin Hearne

Díky této publikaci jsem tak úplně nezanevřel na nový Disney knižný kánon. Nebyla to sice skvělá kniha, ale byla zábavná, nenudila a příběh taky neurazil. To, že Kevin Hearne psal z pohledu první osoby, knize podle mého názoru hodně pomohlo. Ale na 5 hvězd to není. Proč? Vlastně ani nevím, možná to bude tím, že jsem velikým odpůrcem Disney a jejich lží, a machinací kolem milovaných Legends :/

26.02.2018 4 z 5

Od Silvestra do Troch kráľov / Olejkár Od Silvestra do Troch kráľov / Olejkár Jozef Miloslav Hurban

Slovenská poviedková klasika jedného zo skupiny štúrovcov. Celkom dobré čítanie, ktoré príjemne vyplní nudné večery. Predsa je lepšie stráviť podvečer pri slovenskej knihe, než pri sledovaní programovej tvorby našich televízií.

Tarkin Tarkin James Luceno

Na to, že tahle kniha už spadá pod "Disney canon" to bylo docela fajn. Luceno se s tím vypořádal pěkne a myslím, že uspokojil nejenom fandy nové kanonizace, ale i fandy expanded universe (dnes Legends), protože jsem nenašel nic, co by nějak ohromně nabourávalo kontinuity bývalého, resp. nového kánonu. Nejlepší byly ovšem scény kde se Tarkin vybavuje s Vaderem. Jejich vzájemná rivalita ze stránek přímo sršela. Nicméně, na plný počet hvězd Tarkin bohužel nemá, nebylo to tak dobré jako třeba Darth Plagueis, nebo Lucenove knížky z NJO.

Faidros Faidros Platón

Jako filozofické čtení hodně dobré, v dialogu se rozebírá rétorika, dobro, pravda a láska, nicméně já jsem nietzscheovec, takže v mnoha ohledech s Platonem/Sókratem nesouhlasím. Pro studenty a fanoušky filozofie ale rozhodně velice důležitý text.

26.02.2018 3 z 5

Hledání Jedi Hledání Jedi Kevin J. Anderson

Zvláštní publikace... Na jednu stranu je to milované Star Wars expanded universe se vším všudy, navíc otevírající novou éru Jediů a Republiky, ale na druhou stranu měl Anderson zůstat radši při komiksech :D Místy mu totiž zákonitosti univerza neříkají vůbec nic, fláká jednu nelogičnost za druhou, občas to i trochu nudí. Kdyby kniha měla o cca 50 stran méně, ani by to nebylo naškodu. Ale v celé trilogii se udějě tolik podstatných věcí, že jedna hvězda by byla zatraceně málo. Beru to jako úvod do nové epochy řádu Jedi, který má za úkol jenom představit nové postavy, se kterými se v příštich dílech budeme setkávat. Díky impactu na pozdější díla a epochy Star Wars tudíž hvězda navíc.

25.02.2018 2 z 5

Star Wars - Kenobi Star Wars - Kenobi John Jackson Miller

Upřímně, bál jsem se toho. Všude se na mě váleli recenze, které říkali něco o westernu. A já vůbec nejsem fanouškem westernů. Navzdory tomu jsem se odhodlal a knihu si koupil. Teď můžu s čistým svědomím říct, že toho nelituju! Pokud také uvažujete nad koupí, jděte do toho. Je to výborně napsaná knížka, která sice zobrazuje jenom krátkou část Obi-Wanova pobytu na Tatooine, ale stojí to rozhodně za váš čas a penízky. Příběh je velice zajímavý, zápletka doslova dechberoucí, občas vám při rozuzlení událostí i padne huba na stůl. Navíc je v knize hodně odkazů na filmy i jiné díla a komixy z expandovanýho univerza, což já jako fanoušek velice ocěňuji. A že ty odkazy rozhodně stojí za to, ke konci jsem dokonce čekal, že kdesi z povzdáli vyskočí i (pro fanoušky Legends dobře známý) budoucí nesvátý Císař, který taky měl s Tuskeny jistou minulost. To jsem ale odbočil. Rozhodně velice čtivá knížka, s napínavým příběhem, dobře napsanými postavami a samozřejmě s Benem Kenobim a jeho meditacemi. Doporučuju a uděluji plné hodnocení, protože 80% by bylo asi málo :)

23.01.2018 5 z 5

Hranice vítězství 2: Přerod Hranice vítězství 2: Přerod Gregory John Keyes

Opět skvělý díl, už to sice není tak přímočaré, jako Zábor, ale rozhodne stejně skvělé. Minule jsem psal dlouhý komentář, takže takže teď jenom v krátkosti: skvělé dialogy, skvělá akce, skvělý konec, Expanded universe ve své absolutní a nejhezčí podobě. 5 hvězdiček z 5

03.12.2017 5 z 5

Legendy a mýty starého Grécka: Bohovia a héroovia Legendy a mýty starého Grécka: Bohovia a héroovia Nikolaj Albertovič Kun

Skvelá kniha vhodná pre každého, kto má v centre pozornosti grécku mytológiu. Prvý zväzok sa zaoberá božstvami a hérosmi, druhý, ktorý mi zatiaľ odpočíva v knižnici, sa venuje starogréckemu eposu. Prvý diel bol po všetkých stránkach perfektný, takže sa už teším na druhý zväzok.

Souhvězdí - Do kapsy Souhvězdí - Do kapsy Hermann-Michael Hahn

Krátka, malá, vrecková, príjemná knižka, ktorá má potenciál byť dostatočným sprievodcom každého pozorovateľa nočnej oblohy. Autorom je navyše Nemec, čiže hviezdne mapky sú prispôsobené najmä tuzemským čitateľom, ktorí sa nachádzajú na severnej pologuli a teda majú možnosť pozorovať severnú oblohu.

Atlas oblohy Atlas oblohy Edward Brooke-Hitching

Aj napriek názvu to nie je tak úplne atlas oblohy, v ktorom by ste našli najnovšie mapy súhvezdí a blízkeho okolia našej planéty, sústavy a pod. To mi ale nebráni v tom, aby som udelil 100%. Pretože je to kniha, ktorú si so záujmom určite prečíta nielen astronóm a astrofyzik, ale aj filozof, historik, človek zaoberajúci sa mytológiou... je to skrátka kniha pre každého. Zrozumiteľná, graficky príjemná, s množstvom ilustrácii a fotografií. Ponúka chronologický prehľad chápania kozmu od najstarších čas prvých civilizácií až po dnešok. Výborné čítanie.

Astronomie krok za krokem Astronomie krok za krokem Werner E. Celnik

Skvelá kniha pre začiatočníkov, ktorí by radi zabrúsili do "tajomstiev" astronómie. "Astronomie krok za krokem" však funguje dobre aj ako náhrada učebnice, či doplnkového materiálu pre tých skúsenejších v odbore. Pri vybraných témach ale nejde úplne do detailov a niektoré astronomické fenomény, a pozorovateľné javy v knihe dokonca chýbajú. Tým pádom pre skúsených astronómov môže fungovať jedine ako spomenutý doplnkový materiál a nie ako svojbytná detailná publikácia. Ak vás zaujíma astrofotografia, pridajte si bod k pozitívnemu počtu. Ak nie, tak poslednú kapitolu budete čítať zbytočne.

12.11.2023 4 z 5

Malá kniha kosmologie Malá kniha kosmologie Lyman Alexander Page Jr.

Jsem na vážkách. Je vidět, že chtěl autor posunout čtenářům výsledky posledních kosmologických zkoumání co nejvíc přístupným jazykem, bohužel často, a hlavně v závěru, ujíždí do "exaktní" astrofysiky a knížka se tak čte mnohem hůř než bych zpočátku čekal. Je to náročnejší popularizace kosmologie, jestli šlo o popularizaci v první řadě. Hlavním bodem publikace je interpretace znalostí o reliktním záření, které je prý podle Lymana Page alfou a omegou při zkoumání kosmologie. Nepopírám, že reliktní záření je fenomén, který dokáže zaujmout, je velice podstatný a umí uhranout vědecké srdíčko, ale kosmologie jako celek není jenom o tomhle. Úplně prvním érám vesmíru (Planckova, inflační, elektroslabá, kvarková atd.) se autor věnuje jenom okrajově a pak to vypadá, že vesmír podle Page má cenu zkoumat až od prvních 400 000 let jeho existence, kdy se oddělilo reliktní záření, které je takovým důkazním materiálem.

20.06.2023 3 z 5

Minulost (light novel) Minulost (light novel) Sui Ishida

Po čtení TG:re v mé poličce čekala ještě sbírka povídek, resp. light novela TG: Minulost. Oproti sbírkam s názvem Prázdnota a Dny kvalitativně nezaostává, nicméně ani zvlášť nevyčnívá. Opět je zde soubor krátkých, přesto zajímavých jednohubek, které sice příběh hlavní dějové linie TG nijak neposouvají, je nutno však říct, že povídky z Minulosti dobře fungují jako prequel některých z postav světa TG. Jestli jste fanda TG a tyhle povídky chcete číst s vědomím, že jsou to "jenom" doplňkové příběhy, smělě do toho, neodejdete nespokojeni.
V podstatě jsou všechny povídky výborné, moc mně nebavila jenom "Kráska a slaboch", i když jí nechybí zajímavé rozuzlení.

10.05.2023 4 z 5

Tokijský ghúl:re 9 Tokijský ghúl:re 9 Sui Išida (p)

Oproti předchozímu dílu je evidentní propad. Celá devítka se nese ve znamení postranních charakterů, což by nebylo na škodu, nicméně děj se nijak zvlášť neposouvá. Je zde pár překvapení, které hodnotím kladně, ale opět většinu zdárných momentů podkopává nikdy nekončící nepřehledná akce. Takový průměr ale mnohem lepší než 3. díl :re.

29.08.2022 3 z 5

Batman: Rok jedna Batman: Rok jedna Frank Miller

Když jsem četl Noc nestvůr, čož byl mimochodem můj první vysloveně superhrdinskej komiks, tak jsem byl zklamán. Po čase jsem se rozhodl, že tomu dám druhou šanci a vsadil jsem na jeden z nejlíp hodnocených Bat-komiksů - Rok Jedna. A asi budu za kacíře, ale ani tentokrát mne to neoslovilo. Možná jsem měl přehnaná očekávaní, vzhledem k recenzím i komentářům zde jsem myslel, že budu uchvácen a ono nic. Není to vysloveně špatný komiks, ale není to nic nad čím bych slintal blahem. Kresba je fajn, příběh ujde, ale... nevím. Možná nejsem moc do superhrdinských komiksů. Třeba takové komiksy Star Wars, zejména Tales of the Jedi a Legacy považuji za úžasné. Ale tyhle DC a Marvel věci... asi ne, i když filmové adaptace si rád nakoukám. Kdybych měl být totálně subjektivní nemažu se s tím a nechám 2*. Ale když se objektívně kouknu na všechny ty pochvalné komenty a vlyv jaký tenhle komiks měl celosvětově... Dávám 3* a budu fakt dlouho uvažovat jestli si někdy koupím třeba Killing Joke, nebo se na tyhle věci vykašlu :/

02.05.2022 3 z 5

Nové cesty ontológie Nové cesty ontológie Nicolai Hartmann

Hartmann prichádza so zaujímavými námetmi, jeho usporiadanie bytia je odvážne, ale má to hlavu a pätu. Súhlasím so všetkým čo odznelo v predchádzajúcom komentári, avšak je tu jedna vec: ako novokantovec sa Hartmann stále zubami-nechtami drží kantovskej metafyziky a je to podľa mňa na škodu - vidno to hlavne v prípadoch kedy hovorí o kategoriálnej analýze. Korene síce nezaprie, ale majú to byť "nové cesty ontológie", nie "staré cesty ontológie po novom". Niekoľko jeho myšlienok je však ozaj inšpiratívnych a nasledujúcim výrokom vlastne kontruje moju poznámku o vracaní sa k starej ontológii, alebo ju jednoducho potvrdzuje, vyberte si: "Na rozdiel od vied, ktoré sa musia zriecť prekonaných pojmov a systémov, filozofia nemôže myšlienkové dedičstvo ani odmietať, ani prijímať, ale musí s ním ustavične zápasiť a vyrovnávať sa."

23.04.2022 4 z 5

Kniha piatich zvitkov / Kniha rodinných tradícií Kniha piatich zvitkov / Kniha rodinných tradícií Mijamoto Musaši

Na prvý pohľad je "Kniha piatich zvitkov/Kniha rodinných tradícií umenia vojny" publikáciou o japonských bojových umeniach a samurajských myšlienkach o príprave na vojnu. Na druhý pohľad takisto. Až na tretí pohľad sa minimálne zasväteným do japonských tradícií začne ukazovať, že tu nejde len o rozpravu o bojových umeniach a japonskom umení meča, ale aj o silný myšlienkový odkaz. Na štvrtý pohľad by to už malo byť jasné každému, kto vie aspoň trošku používať tú vec, ktorú nosí na krku.
Musašiho Kniha piatich zvitkov opisuje nielen samotné "umenie boja", ale tiež spôsob, akým sa starať o svoje duchovno. Množstvo jeho myšlienok totiž možno nájsť aj v učení "iaido", ktoré síce vo svojich technikách využíva uchikatanu, ale viac než o umenie boja v ňom ide o poznávanie a cibrenie svojho psychického, i fyzického ja.
Druhý príspevok, od majstra Munenori, pokračuje v udanom smere pochopenia umenia vojny aj kultivácii svojej osobnosti, ale navyše obsahuje veľký kus filozofických odkazov a otázok. Už to nie je len o najvhodnejšom postavení pri súboji či vyprázdnení svojej mysle, ale aj o problematike bytia, či nebytia, resp. o niektorých postulátoch budhizmu.
Že je metafyzika už vyčerpaná? Kolegovia a kolegyne filozofi - skúsme sa pozrieť do Ázie.

21.02.2022 5 z 5

Nietzsche a bludný kruh Nietzsche a bludný kruh Pierre Klossowski

Já ty francouze opravdu nemusím. Něco podobného jsem vyslovil i při komentování knihy "Nietzsche a filosofie" od Deleuze. A u Klossowskeho "Bludného kruhu" jsem měl absolutní déja vu. Samozřejmě se zde nachází množství úderných a inspirativních myšlenek. Již dříve jsem četl studii "Circulus vitiosus", kterou jsem dokonce překládal a chtěl jsem tohohle autora trochu více poznat. Překládal jsem dokonce i studii P. Loeba, věnující se circulus vitosus - můj překlad je součástí vědecké publikace Nietscheho Circulus Vitiosus ;) Takže s bludným kruhem mám nějaké zkušenosti. Ale: Můj celkový pocit z knihy nicméně kazí hned několik vecí, které nejsem schopen překousnout. Za prvé se podle mého názoru Klossowski snaží v knize působit jako odborník na všechno - zastáva pozici překladatele, umělce, filologa, filozofa, psychologa, biografa, vykladače snů a bůh ví co všechno další. Bohužel v určitých aspektech selhává. Druhý problém jsem měl s jeho, dalo by se říct, že až jízlivými poznámkami vůči Nietzschemu. Samozřejmě, ke konci Nietzschova života bylo jeho psychické zdraví neuvěřitelně pošramocené, ale označit jeho práci za prorocké fantasma mi přijde přinejmenším neúctivé i přes to, že se to autor snaží celý čas kulantně zaodít do zdvořilého obalu. Třetí věc, která mě odrazuje od jeho knihy (a to má s Deleuzem společné) je styl, jakým píše. A ne, chyba nebude v překladu. Klossowski má neuvěřitelně "těžké pero", jeho věty jsou náročné na čtení, jakoby i jeho myšlenky byly součástí bludného kruhu. To, jak píše, zacházelo až do bodu, kdy mě tento text nebavilo číst a nebýt určitých světlých bodů, zajímavých myšlenek, které záhy utlmuje nešťastnými jazykovými obraty a přirovnáními tak bych tuhle knihu ani nedočetl. A to filozofické texty čtu denně, protože filozofie je moje denní chleba. Tohle je věc, kterou vidím u všech francouzů, kteří se snaží pracovat s Nietzschem. Klossowski, Deleuze, Foucault... Ne - i když mají myšlenky, které jsou výtečné, jejich vyjádřovací aparát člověka často ubíjí až ke hranici odložení knihy. U autorů jiných národností jsem tohle nikdy nezaznamenal, ale s touhle galskou partou mám obrovský problém. Já ty francouze prostě opravdu nemusím.

12.02.2022 2 z 5

Japonská kuchyňa: Recepty na každý deň Japonská kuchyňa: Recepty na každý deň Stevan Paul

Japonská kuchyňa od Stevana Paula je zaujímavá a dovolím si tvrdiť, že aj celkom nezvyčajná kuchárska kniha. Okrem samotných japonských receptov ponúka aj možné európske alternatívy k ingredienciám a tiež pocity, resp. zážitky autora z jeho potuliek po japonských reštauráciách. Všetko je to doplnené o veľmi pekné fotografie. Ako fanúšik Japonska, japonskej kuchyne a kultúry všeobecne si však neodpustím upozorniť na niekoľko prehreškov, ktorých sa autor, a možno aj prekladateľ alebo editor dopustili. V prvom rade guľky z cesta plnené chobotnicou alebo inými darmi mora sa nevolajú taojaki, ako to uvádzajú v kuchárke, ale takojaki. V celej knihe som tak našiel ešte asi dva podobné preklepy. A po druhé, tempura, ktorú pripravuje Paul je bohužiaľ trošku iná než tempura, akú možno dostať v Japonsku. Netuším, či si autor knihy poriadne nepreštudoval ako smažiť tempuru, alebo použil nesprávny druh panko, teda strúhanky, resp. či jej nepoužil málo . Samozrejme, môže ísť o zámer len alternovať japonskú verziu tempury, ale to, čo bolo na fotkách, sa nedá celkom nazývať tempurou, ako ju poznáme z východnej gastronómie. Môžem znieť ako hnidopich, ale mimo tieto chybičky sa mi kuchárka páčila a určite niektoré recepty aj sám vyskúšam.

23.12.2021 4 z 5

Zlomky starých stoikov II Zlomky starých stoikov II Chryssipos zo Soloi

Hmm... Nechcem nijakým spôsobom dehonestovať, alebo zľahčovať hĺbku a silu myšlienok Chrysippa a jeho nasledovníkov, ale mám pocit, že predošlá zbierka (Zlomky starých Stoikov I), zaoberajúca sa najmä Zenonom z Kitia, obsahovala oveľa viac nadčasových a relevantných zlomkov. Druhý diel je tak len akýmsi doplnením prvej zbierky. Samozrejme aj tu sa nachádza množstvo zaujímavých výrokov a múdrostí, ale na druhú stranu je tu aj mnoho zlomkov, ktoré sa opakujú, nedisponujú nadčasovosťou, výhľadmi do budúcnosti a fungujú ako výplň k tej zaujímavejšej skupine, resp. k prvej zbierke. Zrejme boli aj schválne takto zoradené, pretože prvé kapitoly sú ešte zaujímavé, no čím ďalej som sa dostával, tým viac obsahová sila zlomkov bledla. Stať s názvom "Kynický spôsob života" je navyše len pre silnejšie povahy, neodporúčam ju čítať mladistvým a ľuďom so slabším žalúdkom.

07.12.2021 3 z 5