DonPax DonPax komentáře u knih

Zlomená duše Zlomená duše Antonín Sova

Pěkné básně, ale dost náročné. U Sovy je zajímavé sledovat formu jeho volného verše, byl jedním z jeho průkopníků v české literatuře.

20.11.2020 3 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Velmi dobře napsané, mrazivá atmosféra by se dala krájet. Líbí se mi, jak Čapek v jednotlivých "knihách" mění styl vyprávění. S určitostí můžu říct, že to není to nejlepší, co Čapek napsal, ale i tak je to velice působivé a k zamyšlení.

18.11.2020 4 z 5

Stříbrný vítr Stříbrný vítr Fráňa Šrámek

Je to moc hezké čtení, autorův jazyk je krásný. Škoda, že jsem se občas v lyrických částech a některých dějových odbočkách ztrácel. První polovinou díla jsem se musel hodně prokousávat, v té druhé už mi čtení šlo mnohem lépe. I s hlavní postavou Jeníka Ratkina jsem se sžíval delší dobu, ale nakonec se mi to podařilo. Souhlasím s názorem, že tuto knihu by člověk měl číst ve správném věku, a mám pocit, že jsem se do něj trefil. Zajímalo by mě, jestli za nějakých pár let, až se k Šrámkovi vrátím, uslyším ještě, stejně jako Jeník, stříbrný vítr, nebo si podobně jako profesor Ramler postesknu, že už jej neslyším...

15.11.2020 4 z 5

Zde by měly kvést růže Zde by měly kvést růže Josef Svatopluk Machar

Velmi pěkná sbírka epických básní se společným velice silným tématem nerovného postavení žen ve společnosti. Lidské příběhy o neštěstí, životní deziluzi i domácím násilí zachytil Machar brilantně. Třešničkou na dortu je krásný epilog.

11.11.2020 5 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Vančurův vypravěč mě upřímně baví. Je originální a perfektně pracuje s jazykem, nápadně se odlišuje od nudné většiny, která jen suše popisuje děj. Někdy jsem ale musel číst pozorněji a občas jsem se ztratil, zvláště u vyhrocených pasáží. I když jsem historické próze nikdy moc neholdoval, Markétu Lazarovou jsem přečetl docela rychle, i příběh se mi líbil.

09.11.2020 4 z 5

Pohádka máje Pohádka máje Vilém Mrštík

Pohádka máje je bezpochyby krásně napsaná, lze na ní obdivovat květnatá impresionistická líčení přírodních scenerií. Z pohledu literární historie se určitě jedná o významné dílo. Z pohledu prostého čtenáře to ale už tak slavné není. Krásných popisů krajiny, lesů, kvítí, tekoucí vody a měsíce na nebi je až moc a očima dnešního čtenáře je to až přetížené. Děj není nijak zvlášť dynamický ani bohatý a postava Ríši je navíc celkově nesympatická. Asi to byl všechno autorův účel, ale u mě Mrštík docílil spíš přesycení všemi těmi popisy než nějakého intenzivního estetického prožitku z nich. Už jsem se nemohl dočkat, až se probojuji na konec knihy.

04.11.2020 2 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Obdivuji přesný a pregnantní styl autora, Krysař se krásně čte. Děj je koncentrovaný, žádné zbytečné průtahy. Myslím si, že Dyk by snadno mohl z tohoto díla udělat třísetstránkový román, kdyby chtěl, ale neměl by jistě takový úspěch. Tato novela je po právu stálicí všech maturitních seznamů.

29.10.2020 5 z 5