elcapitano elcapitano komentáře u knih

Terror Terror Dan Simmons

Je opravdu děsivá, mrazivá a..strašná. K tomu se zakládá na spoustě historických faktů a detailně popisuje život na palubě lodi v předminulém století. Navíc ta představa nekončícího uvěznění v ledu a tmě - což je historický fakt - je úděsná.
Dobývání severozápadní cesty bylo asi poslední velké a relativně nedávné dobrodružství na zemi.
Reálie výtečně propletené s mytologií, mystikou a šílenstvím.
Výborná kniha!
.. si to asi v budoucnu přečtu ještě jednou, až najdu odvahu.

07.01.2014 5 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

(SPOILER) Jak je obvyklé a co nejvíce oceňuji u MU - atmosféra, podivnost, excentričnost. I jako detektivka moc dobré, jen ten závěr byl asi na mne až moc překombinovaný. Končí éra šlechty, končí staré ghetto.. a v této době se musí náš hrabě nějak, jak by řekl, zabavit. Kniha má více rovin, od smutku po staré Praze po dušezpyt hraběte. A co mne tedy nadchlo: když jsem u popisu jedné z vražd v textu odhalil vlastně detailní popis obrazu Jakuba Schinkadera - Vražda v domě. A v závěru knihy to autor potvrzuje v seznamu použitých inspiračních zdrojů.

06.06.2024 4 z 5

Noční brána Noční brána Peter May

Jo, dobrý. Tím vztahem mezi současností a minulostí mi to přípomělo Mayovu Ostrovní trilogii (která je podle mne daleko před Enzem, ten je takový odpočinkový). Slyšeno jako audiokniha načtená Davidem Matáskem a musím pochválit provedení.

04.04.2024 4 z 5

Andělí vejce Andělí vejce Petr Stančík

Petr Stančík se stal rychle mým velmi oblíbeným autorem. Toto je jeho 4. kniha, co jsem četl / poslouchal.
Mám rád jeho češtinu, to je opravdová rozkoš, hravost, smysl pro nad-reálno a obrovský rozhled.
K samotné knize se moc ani vyjadřovat nechci, prostě mi udělala radost a způsobila celkem hluboký zážitek, nechám si ho v sobě uzrát.
Co však zmínit chci: knihu jsem poslouchal načtenou Lukášem Hlavicou - parádně načtenou, LH je opravdový mistr mluveného slova a jako takový ten čtenářsko / posluchačský zážitek ještě umocňuje. To bych si dovolil doporučit.

05.12.2023 5 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Poprvé jsem knihu četl asi před čtyřmi roky a nyní se k ní s chutí vrátil. Asi to není kniha úplně masového dopadu, ale mne oslovuje svou fantastikou, magičností, láskou k Praze, znalostí prostředí atd. Inu užil jsem si ji i napodruhé.

09.07.2023 5 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Detektivka s trochu neuvěřitelnou zápletkou. Petera Maye už mám docela načteného a bohužel zatím nic netrumflo triumfální Ostrovní trilogii. Chápu, že Akta Enzo mají být spíše lehčí a oddechovější detektivky. A v zásadě proč ne. Jenže jsem zhltl dvě hned po sobě a začal jsem tak trochu Enza mít plné zuby. Vrátím se k němu po čase. A vlastně se už těším. Slyšel jsem to načtené jako audioknihu Davidem Matáskem a musím říct, že to je moc dobře udělané.

29.01.2021 4 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

(SPOILER) Pěkná detektivka. Tak nějak omylem jsem začal Akta Enzo zrovna tímto - 3. dílem, ale myslím, že to vůbec nevadí. Poslouchal jsem to jako audioknihu (David Matásek) - moc dobře načteno.
Pátrání mne bavilo, je to dobře napsané, kniha má spád. Nelíbil se mi ale přehnaný konec, nelogický, zbytečně akčně hollywoodský, úplně z knihy vypadával, stejně tak jako nečekané odhalení ke konci.

21.12.2020

Čtyři klíče Čtyři klíče Michael Crichton

Paráda, drobná knížka, po které jsem sáhl víceméně náhodou a jakou mi udělala radost! Moc se mi líbily nenápadně vkládané vysvětlující pasáže o viktoriánské Anglii: železnice, průmysl, móda, ženská nerovnoprávnost, Krymská válka, atd, .. vůbec by mne nenapadlo, že mne to bude zajímat a přečetl jsem ji jedním dechem. Třešničkou na dortu je, že se jedná o popis skutečné události. Opravdu doporučuji.

26.11.2019

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Původní ostrovní trilogie je moje oblíbená, tato kniha měla zřejmě na ní nějakým způsobem navázat, nu, řekl bych, že se to příliš nepovedlo.
Asi nejvíc se mi na té knize nelíbí její podivná struktura - do poloviny je to ženský román, od poloviny celkem slušná detektivka a konec - jak z nějakého akčního thrilleru.
Za mne rozčarování, i když tedy musím přiznat, že čtivé to je, nicméně to nestačí.

26.05.2019 3 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

V zásadě dost smutné čtení. Smutné proto, že popisovaná situace víceméně může brzo nastat. Hlavní hrdina, přestože je univerzitní profesor, je v zásadě povrchní a poživačný ňouma, kterého zajímá jen jeho úzká specializace, sex a jídlo - jakoby symbol konzumního evropana, který se snadno bez odporu podvolí / nechá koupit.
Bohužel jsem nedokázal ocenit reflexi Huysmansova díla, které tvoří podstatnou část knihy, Huysmanse neznám, tak nevím, co autor sledoval a pasáže, které se týkaly mudrování nad starou francouzskou literaturou jsem tedy příliš neocenil.

19.03.2019 3 z 5

Baudolino Baudolino Umberto Eco

Umberto Eco je můj oblíbenec a Baudolino? Kniha úplně přesně podle mého gusta, radost číst každý odstavec.
*SPOILER* Hlavním tématem knihy je manipulace, mystifikace, falzum, lež, mýtus atd., tedy témata, která v Ecových knihách rezonují dost často (Pražský hřbitov, Focaultovo kyvadlo, Nulté vydání..). Tentokrát jsme ve vrcholném středověku a Eco se skrze Baudolina vysmívá kdejakému tehdy existujícímu mýtu. Například bájná Říše kněze Jana - tuto Říši někteří středověcí autoři / myslitelé / cestovatelé zasazovali do Afriky, jiní do Indie..
Všechny možné bájné postavy: Jednonožci, Hypatie, Satyrové, Bezhlavci, Psohlavci, ... tomu všemu středověk opravdu věřil.
S velkým gustem se Eco opírá do mýtu Svatého Grálu, relikvií, středověké hereze, .. během dialogů postav zaznívají reálné středověké filozofické, teologické i fyzikální otázky (existuje prázdno, je země kulatá, ..), dostáváme lekci ze středodvěké geografie (výprava putuje v zásadě podle Ptolemaiovy mapy, ..), atd..
Eco si v tomto románu hraje s myšlenkou, že všem těmto mýtům (i těm přeživším do dnešní doby v pohádkách) lidě věřili a že to byl právě Baudolino, kdo je pustil do světa, kdo je vybásnil a vylhal. Zde není Baudolino Forrestem Gumpem, který se k historickým momentům spíše pasivně přimotal, zde je Baudolino aktivním tvůrcem alternativní historie. Brilantní konstrukce.
A navíc je kniha vtipně napsaná, má v sobě jaksi naokraj dokonce detektivní zápletku.
Naprosto skvělý román!

16.02.2019 5 z 5

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Opravdu zábavné! Černý a místy sebevědomě nekorektní humor. Zajímavý je rozptyl námětů a prostředí.
Mě osobně nejvíc pobavilo strefování se do letenských hipsterů, úplně jsem je viděl a některé bych nejspíš mohl i pojmenovat jménem:)
Pro sebe jsem si během četby říkal, že mi to vlastně připomíná takového současného Švandrlíka.

27.01.2019 5 z 5

Lamentace Lamentace Christopher John Sansom

Opravdu vynikající! Ano, děj knihy je možná o něco rozvláčnější a méně akčni nebo napínavý, zato je kniha plná historicky přesných popisů doby - oblečení, zvyky, chování, stavby. Celé je to zasazené do parádně vykreslené zlomové doby náboženské reformy. Tedy, to usuzuji z doslovu a poznámek na konci, z nichž vyplývá, jak moc se autor do problematiky noří. Takže po přečteni jsem navíc ještě o něco chytřejší. Moc jsem si to užil a doufám, že se se Shardlakem ještě setkám.

09.10.2016 5 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

(SPOILER) V první části knihy je MU nádherně unešen přírodni / pohanskou mystikou a tradicí (narozdíl od ostatnich knih, které jsem od něj četl, kde je to architektura nebo přímo Praha, co je středobodem). Ve druhé části knihy se jakoby mění žánr (magický realismus?) v nějakou umaštěnou násilnou detektivku a na konci je kniha utopicko-socialisticko-rurálni agitka. Úplný závěr je velmi silný. Jinými slovy kniha je z mého pohledu značně nevyvážená. Prvni část se mi líbila moc, druhá půlka již méně. Nicméně i zde je přítomna autorova přepjatost, kterou mám rád. Co jsem velmi ocenil: psychologickou hru na vhled do myšlení Hastrmana, do jeho motivů, nadějí, obav. Nutno také zmínit osudovou a magicky silnou ženu - Katynku. MU je jeden z mých oblíbených autorů.

11.05.2024 3 z 5

Moc geografie v 21. století Moc geografie v 21. století Tim Marshall

Já jsem, narozdíl od některých zde diskutujících, naprostý amatér v oboru. Mě se kniha opravdu líbila, otevřela mi obzory, protože o některých regionech jsem dosud prakticky nic nevěděl, teď vím aspoň něco :) Nečetlo se mi to snadno, protože jsem si z pilnosti dohledával další věci na mapách a webu. Mám rád, když se historie a geografie ukazuje v souvislostech a širším kontextu a toto přesně Marshallova kniha splňuje.
Je to vhodná četba pro všechny, kteří chtějí lépe porozumět současnému světu, případně budoucím tendencím.

03.11.2023 5 z 5

Zapomenutá tajemství Prahy Zapomenutá tajemství Prahy David Černý

Jako milovníka pražské historie a samozřejmě z toho vyplývajících mýtů a tajemství mne kniha potěšila. Některá témata z knihy jsem znal, jiná - v souladu s názvem - dávno pozapoměl, některá pro mne byla novinkou. Původně mi přišel výběr témat jako takový neladící pel-mel, ale posléze jsem tomu přišel na chuť a nevadilo mi to.
Měl bych ovšem i nějakou tu šťouralskou připomínku. Více by mi seděl trochu jiný formát - tato kniha je zpracovaná formálně spíš jako učebnice, ale k těm tajemstvím by mi spíš sedlo něco emotivnějšího, a to se týká i stylu vyprávění, které je spíš věcné. Ačkoliv třeba je to myšleno jako průvodce, co já vím, jak říkám, zbytečně do toho šťourám :).. jo, a mohlo to být delší .

09.05.2023 4 z 5

Toulky českou minulostí 2 Toulky českou minulostí 2 Petr Hora-Hořejš (p)

kniha si zaslouží 10 hvězd. Čte se to pomalu a dlouho, nicméně je to báječné. Tento 2. díl pojednává o Karlovi IV,. o husitech i době pohusitské, až do nástupu Habsburků.
Ohromně zajímavé je vnímat tuto knihu s odstupem 30 let od vydání a ještě více od jejího prvního uveřejňování v tehdy svazáckém Mladém světě za bolševika. Autor to tehdy neměl lehké, zvláště husitské téma, které komouši vnímali a prezentovali jako jakési proto-lidové povstání a husity jako pra-nositele svých pošahaných teorií (viz filmy O. Vávry). A jak se s tím autor vypořádal. Nyní, po 30 letech už je husitství vnímáno zase úplně jinou optikou. Zajímavé..
Jo, a samozřejmě tu máme audiopodobu Toulek českou minulostí, což je prostě počin s velkým "P". Některá místa v dramatizaci poněkud zastarala, ale vzhledem k celkovému počtu přes 1000 dílů, klobouk dolů.

07.06.2022 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Ze začátku mne to bavilo, ale někdy v 80% knihy jsem to odložil. Sice čtivé, Harry je sympaťák, ale je to tak nesmyslně překomplikované, že to prostě nedokážu přijmout.
Hezky je vykreslené prostředí drsného severu. Zato motivy jednání některých postav (a že jich je tam jak na Orloji) jsou mi prostě záhadou. A provedení vražd, ... no, ..
Je to podruhé, co mne tolik oslavovaný Nesbo zklamal. Další číst nebudu.

15.01.2022 2 z 5

Michaela - Události v klášteře svatého Anděla Michaela - Události v klášteře svatého Anděla Miloš Urban

Z jine Urbanovo knihy znam pojem “goticky roman”, tohle tak zpocatku vypadalo. Ke konci je to ujete a nasilnicke porno. Ale nejak to zafungovalo a zatalo drapek.. MU umi s jazykem a atmosferou.
Brrr
.. a v knize je jistě mnoho podobenství a symbolů, z nichž jsem dekodoval jen zlomek.

30.07.2021 3 z 5

Tichá smrt Tichá smrt Peter May

(SPOILER) Další kniha od PM. Poslední dobou jsem si navykl je poslouchat jako audioknihy třeba během cesty, při mytí nádobí apod. Nejsou to nijak náročné knihy, dobře se poslouchají. Tahle se mi docela líbila, ač je opět skoro jako přes kopírák: trochu výjimečný Skot přijede někam na zajímavé místo, PM nám to místo pěkně popíše a ukáže, včetně lokálního jídelního i vinného lístku a toho jaké má který muž vlasy,.. nějaká story, kterou Skot rozplete.. a voilá - dramatický spektakulární závěr v exotických kulisách, za větru apod..
Dělám si z toho už trochu legraci, ale ano, dobře se to poslouchá a já tak rád činím :)
V této knize - pozor - netypický moment: životní lovestory hluchoslepé Anny. Vidím, že i ostatní diskutující to považují za problematické místo, ano souhlasím. Je to kýč jak bič.
Začínám svou náklonnost k PM klasifikovat jako guilty pleasure:)

18.04.2021