Elwis Elwis komentáře u knih

Sbohem temnoto Sbohem temnoto William Manchester

Já bych tak příkrý nebyl. Autor se bojů v Tichomoří zúčastnil a kniha je výsledkem tehdy populární gonzo žurnalistiky resp. literatury. Je to cestopis po místech bojů, prokládaný zážitky z bojů a života autora, což dělá knihu poměrně čtivou. Je znát, že byl autor po válce novinář a spisovatel. I když se zúčastnil pouze jednoho vylodění, tak tak přežil a nijak to nesnižuje jeho hrdinství.
Horší už je to s redakcí knihy, místy špatná interpunkce, odbyté anglické výrazy - kdo zná třeba výraz Chancre (str. 295) atd. V češtině je možno vyjádřit rozdíl: trénovat střelby na Parris Island nebo trénovat střelby na Parris Islandu, pak to vypadá, že stříleli děly na ostrov (anglické výrazy jsou téměř všechny v prvním pádu).
Na str. 162 je uvedeno, že lodě vypluly 22. července 1942 na první výročí Hitlerovy invaze do Ruska, což bylo ve skutečnosti 22. června, takže někdo udělal chybu. Na str. 168 se dočteme, že japonské lodě měly 203 m děla. Prohnuté silnice určitě nezpůsobil geodetický zlom, nýbrž geologický (str. 322). Na stejné straně je název Honšů (s kroužkem), na straně 329 je pak pod čarou poznámka, že Kyushu a Honshu (takto napsáno) jsou součást Japonských ostrovů.
I přes to je kniha zajímavá, protože dobrých knih o válce v Tichomoří u nás zase tolik není.

15.03.2024 4 z 5

Svět ve stínu démonů: Věda jako svíčka v temnotě Svět ve stínu démonů: Věda jako svíčka v temnotě Carl Sagan

Tak se toho tedy ujmu:

kniha má primárně za cíl apelovat na lidi, aby nevěřili hovadinám a hlavně obhajuje kritické myšlení. Stejně jako nelze člověka bez důkazu odsoudit u soudu, nelze bez důkazu věřit na UFO, kruhy v obilí, únosy mimozemšťany nebo vousatého dědečka na obláčku, který to tady vše řídí.

Přehmaty církve dokazují, že lidem, kteří tvrdili, že komunikují přímo s Nejvyšším a přitom bylo jejich jednání motivováno jen ziskem nebo nenávistí k jiným názorům, nelze věřit. To samé s Biblí: budete věřit člověku, který vám lhal? Bible prokazatelně lže v několika věcech, ale zbytku lze samozřejmě věřit.

Placebu je věnována skoro celá jedna kapitola.

Děti by měly být vychovávány tak, aby si nenechaly nic nakukat a informace si ověřovaly. Místo toho se v Americe učí, že svět byl stvořen za sedm dní....

Argument, že každý kdo používá vlastní rozum a nevěří na nesmysly a na dědu na obláčku, je arogantní a povýšený, je typický pro všechny církve, protože bychom se všichni měli podřídit a modlit se za odpuštění hříchů.

Morální ponaučení je, že než něčemu začneme věřit, je dobré si informace ověřovat. Duchovní hodnoty hledejte v románech :-)

31.10.2023 5 z 5