Endy17 Endy17 komentáře u knih

Sonjin deník Sonjin deník Pavla Smetanová

Autorka mě v každé ze svých knih vždycky trochu překvapí svou otevřeností, díky které nahlížíme do jejího soukromí. Sonjin deník je, řekl bych, nejotevřenější.
Při jeho čtení mě také trochu překvapilo přejmenování Pavly a Adonise, zprvu i použití hovorového jazyka.
Kniha svou autentičností a opravdovostí zaujme, některé životní příběhy pobaví a některé vyvolají lehké mrazení v zádech, sem tam nějaký dokáže i trošku dojmout. Styl Pavly Smetanové zkrátka nezapře a snad proto se její díla tak příjemně čtou.

02.07.2019 5 z 5

Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně Pavla Smetanová

Nejsem úplně příznivcem povídek (či snad fejetonů) a nikdy bych nevěřil, že s chutí budu číst takřka deník mladé emigrantky. Stalo se.
Asi bych, jako někteří jiní, knihu a autorku nepochopil, kdybych knihu četl doma. Vzít ji sebou na Korfu byl skvělý tah, díky ní jsem tady lecos pochopil. Především to, proč si Pavla Smetanová zamilovala zemi se spoustou odpadků, selhávající infrastrukturou, všudypřítomným cigaretovým kouřem a silně dominantními muži.
To je Řecko...

09.06.2019 5 z 5

Tajemné víno Tajemné víno Dinah Lampitt

Historický román, pokud nemá být strohou učebnicí dějepisu, obvykle obsahuje určitou část spekulací a trocha té mystiky ke středověku nepochybně také patří. Autor by ale neměl sklouznout až na pole dezinformací a pokud zasadí svůj příběh do konkrétních reálií se skutečnými postavami, měla by být historická data nedotknutelná.

03.03.2019 3 z 5

Atlantida Atlantida David Gibbins

Autorovu ambici vyrovnat se Danu Brownovi jeho prvotina prozatím nenaplnila, ale určitě dám šanci i dalším dílům série.

27.02.2019 3 z 5

Chvilky s Itálii Chvilky s Itálii Miroslav Horníček

Bylo - nebylo... a v tomhle případě spíš nebylo, ale možná by mohlo být. Skvostná upoutávka Františka Nepila, jedinečné fotky Pavla Koppa a poetické úvahy Miroslava Horníčka vytváří dokonalou symbiózu imaginárních italských příběhů.

30.01.2019 4 z 5

Říkali mu Ječmínek Říkali mu Ječmínek František Kubka

Poutavý příběh na pozadí historických reálií pobělohorské doby uchopil autor z velké části lyricky. Spousta opisů děj velmi zpomaluje a občas až uspává.

22.01.2019 3 z 5

Cval rytířských koní Cval rytířských koní Ludmila Vaňková

Místy zdlouhavé až nekonečné opisy střídají historické vysvětlivky (zajímavě tištěné červeným písmem), ale hlavně strhující příběh dětství a mládí nejslavnějšího českého krále.

14.01.2019 4 z 5

Jawa kolem světa Jawa kolem světa Pavel Suchý

Když jsem si reprezentativně zpracovanou publikaci odnášel z přednášky, byl jsem přesvědčený, že nemůže ani zdaleka dosahovat úrovně autorova vyprávění. Spletl jsem se stejně kolosálně jako všichni ti, kteří prorokovali Jawě debakl.

10.01.2019 5 z 5

Staré pověsti české - komentované vydání Staré pověsti české - komentované vydání Alois Jirásek

Reprezentativní publikace, která do knihovny určitě patří. Trochu zklamaní jsem cítil z nevyužitého prostoru k poznámkám a vysvětlivkám, které sice v knize jsou, ale díky formátu by se jich vešlo řádově více.

31.12.2018 5 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Mám Folletta a historickou literaturu rád, což nepochybně ovlivňuje moje hodnocení - úplně objektivních těch pět hvězdiček není... Zajímavý a často strhující příběh je protkaný spoustou informací, ale také místy (přesně v autorově duchu) zbytečně přeslazený.

30.12.2018 5 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Geniální!

25.07.2018 5 z 5

Trojitý gambit Trojitý gambit Ken Follett

Největším handicapem knihy je paradoxně sám autor - čtenář od Kena Folletta očekává maximum a na tomhle příběhu je přece jen znát, že patří k prvním dílům.

17.04.2018 3 z 5

Karlovarské rodiny Karlovarské rodiny Jaroslav Fikar

Čekal jsem víc, mnohem víc. Hledal jsem publikaci, která by osudy rodin přiblížila ve větších souvislostech, než jak je to ve svazcích pojednávajících jen o jednom konkrétním rodu. Toho jsem se, bohužel, nedočkal. Nicméně neměl bych autorovi za zlé, že nesplnil mé představy a sestavil "pouze" stručný encyklopedický přehled, i tak se jedná o zajímavé čtení. Co mi ale připadne neodpustitelné, je několik faktografických chyb, kdy nejen že kniha není v souladu s jiným dílem, ale odporují si i její jednotlivé stránky! Pozorný čtenář nemusí být odborníkem na historii, aby chyby objevil.
Gramatická chyba v popisu jedné z fotografií pak mé rozladění tímhle dílem korunovala.

09.04.2018 3 z 5

Becherové - Zrození 13. pramene Becherové - Zrození 13. pramene Luděk Jaša

Encyklopedická vazba knihy ve velkém formátu na křídovém papíře působí atraktivně, ale čtení je kvůli velké váze skoro sportovním výkonem.
Odborník přes historii měl připomínky k faktografickým údajům a knihu označil za pohádku. Já historik nejsem a tahle pohádka mě uchvátila. Skutečně některé dialogy připomínají pohádkový příběh nebo knížku pro mládež, ale osudy generací Becherů na pozadí historických událostí berou dech. Množství dobových fotografií pomůže čtenáři s orientací v reálném prostoru současných Karlových Varů, mně osobně umožnilo kráčet ve stopách významného rodu, když jsem za tím účelem do Varů přijel.

20.03.2018 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Celou dobu čekáte překvapení - a ono pak přijde z úplně jiné strany.

06.03.2018 4 z 5

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

Zajímavý příběh na motivy skutečné události, ale konkurence je v tomhle žánru velká. Pánové Vondruška, Niedl nebo Červeňák nasadili laťku velmi vysoko.

14.02.2018 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Příjemné a většinou zábavné čtení, z mého pohledu ale trochu přeceňované.

08.02.2018 4 z 5

Ještě máme, co jsme chtěli Ještě máme, co jsme chtěli Miloslav Švandrlík

Kniha mi trochu připomíná sekyrkovou polévku - základ tvoří nesmrtelní Černí baroni, přidáme populárního autora a pár nostalgických vzpomínek na doby minulé. Zbytek je voda... Strávit se to dá, ale žádný velký zážitek (umělecký ani gurmánský) čtenáře nečeká.

08.02.2018 3 z 5

Václav Vorlíček - Pane, vy jste režisér! Václav Vorlíček - Pane, vy jste režisér! Petr Macek

Ohlédnutí za dosavadním pracovním životem geniálního režiséra. Bohužel skutečně jen pracovním, navíc některá díla jsou opomíjená. Velmi příjemné a zajímavé čtení, které by si zasloužilo větší rozsah.

13.01.2018 4 z 5

Vánoce nebudou! Vánoce nebudou! John Grisham

Zábavné a nenáročné čtení. Nečekejte moc a nebudete zklamáni.

13.01.2018 3 z 5