Endy17 Endy17 komentáře u knih

Pokrmy kořeněné smíchem Pokrmy kořeněné smíchem Ondřej Suchý

Zajímavé povídání o některých zajímavých, ale také o několika naprosto nezajímavých lidech. Několik lákavých a naprostá většina nepoužitelných receptů. Největší přínos téhle publikace pro mě osobně bylo splnění nejtěžší kategorie ve Čtenářské výzvě 2018.

12.03.2018 3 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Trošku mi Kornelius a jeho osudy připomínají britského Sharpa, okořeněného trochou mystiky a nám bližšího či alespoň známějšího prostředí. Polemizovat by se místy dalo nad překladem, ale knihu slovenského autora bychom nakonec zvládli i v originále.

Vybíjená Vybíjená Michal Viewegh

Ohlédnutí čtyřicátníků za tím, jaké to bylo, jaké to mohlo být a jaké už to nikdy nebude. Vyprávění o jejich, ale také třeba trošku o naší nebo zrovna o té vaší středoškolské třídě.

Kniha Robinsonů Kniha Robinsonů František Běhounek

Rozhodně zajímavé čtení s informacemi, které pro mě byly nové, chvílemi dobrodružné a napínavé, ale většinou spíše učebnicové.

08.02.2018 3 z 5

Den zkázy v britském muzeu Den zkázy v britském muzeu David Lodge

Žádné velké nadšení. Knížka se čte dobře, ale nijak mě nepohltila a vracet se k ní určitě nebudu.

08.02.2018 3 z 5

Corleone Corleone Mario Puzo

Trochu to svádí, aby čtenář s protagonisty sympatizoval, ale v zásadě v knize kladnou postavu nenajdeme. Vito Corleone se se svým smyslem pro čest, úctu a rodinu staví do pozice tvrdého podnikatele a osobně si ruce od krve nešpiní, ale veškeré dění řídí a bez jeho vědomí se nestane prakticky nic.
Příběh je záživný a rychle ubíhá, v knize nejsou žádná hluchá místa a čtení místy komplikuje jen velké množství postav. Příjemné je to, že čtenáře čeká ještě několik dalších pokračování osudů rodiny Corleone.

Umění v Sokolově Umění v Sokolově Marcel Fišer

Fascinující. Málokterá kniha z literatury faktu se dá číst jako bestseller, ale tahle rozhodně ano. Překvapivé informace o uměleckých dílech v mém rodném městě, o tom kde se dají najít nebo o tom, která byla převážně z ideologických důvodů zničena.

25.12.2017 5 z 5

Spartakus: Před námi boj Spartakus: Před námi boj Jarmila Loukotková

Nesdílím bezvýhradné nadšení ostatních, kniha se se mi četla trochu ztěžka. Podrobné knihy čtu rád, Loukotkovou obvykle také, ale tentokrát mi to tak úplně nesedlo.

10.12.2017 3 z 5

Sharpova bitva Sharpova bitva Bernard Cornwell

Sharpe ve svém dalším pokračování překvapivě bez dámské společnosti.

15.10.2017 3 z 5

Smrtící kód Smrtící kód Ken Follett

Typický autorův rukopis - skvělé, poutavé a napínavé čtení trochu deklasuje předramatizovaný závěr ve stylu akčního filmu s "povinným" přeslazeným zakončením (nakonec i to evokuje představu filmového scénáře). Překlad mě místy překvapil, bohužel ani jednou příjemně.

30.09.2017 4 z 5

Pohádky pro dobrodruhy Pohádky pro dobrodruhy Zdeněk Šmíd

Stejně laskavý humor, stejně moudré vyprávění - Zdeněk Šmíd svůj styl nezapře ani v pohádce.

28.09.2017 5 z 5

Tři nezvěstní Tři nezvěstní Josef Masopust

Dobrodružný příběh tří (a později zjistíme, že čtyř) trosečníků je místy až úsměvný svou naivitou a shlukem vysoce nepravděpodobných náhod. Přesto jsem si ho opět přečetl s velkou chutí a takřka jedním dechem - podobně, jako poprvé bezmála před čtyřiceti lety.

05.02.2017 4 z 5

Afrikou od severu k jihu II Afrikou od severu k jihu II Jan Šťovíček

Většinou bývá pokračování horší, ale v tomhle případě bych řekl, že dvojka mírně převyšuje první část. Averze vůči Emilovi je sice stále patrná, ale už není leitmotivem. Vyprávění o cestování autor umí, recenze použitého vybavení místo doslovu je praktickým závěrem.

24.12.2016 5 z 5

Legionář Legionář Roman Bureš

Tahle kniha mi trochu připomíná sérii o Sharpovi - na pozadí skutečných historických událostí se hrdinný bojovník zamiluje do krásné domorodky... Příběh je také podobně čtivý a stránky rychle ubývají. Možná až moc rychle.
Bohužel, i v tomhle díle jsem zakopnul o gramatickou chybu, což se mi u nově vydaných knih stává čím dál častěji (str.70- ohně svítili)

23.10.2016 4 z 5

Afrikou od severu k jihu Afrikou od severu k jihu Jan Šťovíček

Osobní neshody daleko přesahující rámec expedice vrhají temný stín na celý cestopis. Technický stav vozidel vzbuzuje v čtenáři falešnou naději, že cestovat se dá i s naprosto nepřipraveným strojem, k tomu pár úplně zbytečných vulgarismů - ale to všechno popsáno skvělým stylem autora, který svoje zážitky umí skvěle naservírovat.

14.10.2016 4 z 5

Život je ples - 2. díl Život je ples - 2. díl Irena Obermannová

Ještě trochu seriálovější a nepravděpodobnější než první díl, ale stále čtivé a zábavné.

01.10.2016 4 z 5

Život je ples - 1. díl Život je ples - 1. díl Irena Obermannová

Hořkosladké, místy trochu melancholické, sladkobolné, veselé, vysoce nepravděpodobné, ale také zábavné a zajímavé čtení.

27.09.2016 4 z 5

Bůh pouště Bůh pouště Wilbur Smith

Ačkoliv je kniha celkem dobře čtivá, brzy začne být otravný Taitův všudypřítomný narcismus. Celkově se nedá mluvit o historickém románu, ale spíš o fantasy zasazenou do historických reálií - místy poněkud nepřesných. Jako oddechovka na dovolenou asi dobrá, ale nic víc nečekejte.

17.07.2016 3 z 5

Apokalypsa Apokalypsa Mario Giordano

Nečekaný a překvapivý závěr vybízí k přečtení druhé části, ale nejsem si jistý, že se k tomu odhodlám. Zajímavý námět ztrácí na kvalitě špatnou přehledností příběhu, množstvím překombinovaných a nepravděpodobných situací, ale také zbytečnými vulgarismy.

03.07.2016 3 z 5

Třetí dvojče Třetí dvojče Ken Follett

Děj je místy trošku, ale vážně jen trošku, přitažený za vlasy, větší výhrady bych měl k překladu. Ale protože Ken Follett psát opravdu umí a vybral si zajímavý a neotřelý námět, výsledkem je výborně čtivá, zajímavá a napínavá kniha.

19.06.2016 4 z 5