Enkii komentáře u knih
Knížka má opravdu potenciál vás nachytat na švestkách, jak se potutelně usmíváte kvůli pečivu z kavárny, a doopravdy dokáže vyvolat hřejivý pocit, který přetrvá tu a tam i po dočtení kapitoly.
Co se týče děje kolem kavárny, necítila jsem nedostatky, ale u postav mi bylo líto, že hlavní hrdince nevidíme moc do hlavy. Netušíme, nad čím přemýšlí, zda o sobě pochybuje, zda pochybuje o těch kolem sebe, zda se skutečně pere se svými pocity, zda čelí jakýmkoliv výčitkám ze své minulosti. I romantická linka pak působila trochu uměle a nuceně, jen aby to bylo ještě o jednu špetku skořice roztomilejší.
Četba je to ale klidná a do (pod)zimního období se hodí, jen musí být nálada a ne moc vysoká očekávání.
Knížka je jedna z těch, co se špatně pokládají, protože má člověk stále nové a nové otázky, ať už k tomu, co se stalo v minulosti hlavní hrdinky, nebo k tomu, co se teprve stane v přepadené bance. A k tomu se děj dynamicky táhne vpřed. A zpět. A znovu dál.
Tváře hlavní postavy se mění tak dlouho, že už ani chvílemi neví, kdo je. A místo matky, která jí donedávna identitu diktovala třemi slovy, ji teď ovlivňují, ale nepředurčují, tři pro ni nejdůležitější osoby. Její nově nalezená, ne vždy pokrevní rodina.
Jsem nadšená i z toho, jakým způsobem se knížka nezabývá nějak zvlášť bývalým přítelem a momentální přítelkyní hlavní postavy. Všichni mají k řešení něco krapet zásadnějšího a nenimrají se ve zbytečném dramatu, což je velmi osvěžující změna.
Jediné, co mi trochu nesedlo, je konec. Věřím, že si holky, kterými Nora byla, zasloužily něco většího než pár procítěných řádků.
Nemohu se zbavit dojmu, že se kniha pouze přiživuje na Velkém Gatsbym, aniž by bylo přidáno něco, co by jakkoliv původní dílo obohatilo. Naopak mu spíš ubírá.
Jedinou část, kterou u knihy vnímám jako povedenou, je emoční zátěž (obzvlášť pocit oddálení se od zbytku společnosti a emoční plochost), kterou si Nick z války odnesl.
Měla jsem obavy, jak se děj bude v rámci této knihy natahovat, ale nakonec se četla dost snadno, stále bylo, co objevovat. Navíc se v postavách dál zachoval solidní přehled. Líbila se mi i část ke konci knihy, kde autorka a překladatelka zmínily lingvistické oříšky, co v této knize nastaly. To bylo opravdu zajímavé, i když francouzštinou neoplývám.
Na knize mi ale vadilo, že v některých částech působila krkolomně - některá rozhodnutí, co Paige učinila, byla přitažená za vlasy. Bylo zřejmé, že tak jedná jen proto, aby se čtenář posunul v ději o kus dál. Přitom pocity, co by v jisté sekci měla cítit (např. (ne)důvěra, pochyby, bezmoc, zmatek, naděje, strach z naivity) vůbec nebyly dostatečně prozkoumány, a určitě by stály za rozšíření - jedná se o dost masivní změnu na to, aby hned neskočila k jakémukoliv závěru.
Další věc, co pro mne byla krapet iritující, bylo neustálé narážení na název knihy. Já rozumím, že je to líbivá metafora, ale nemusí být zmiňována tak zoufale často.
Někoho, koho série zajímá, ale kniha určitě neurazí. :)
(SPOILER) Kniha skvěle pracuje s napětím, s vžíváním se do postav, s popisem města Derry, které umírá společně s Tím, s pocitem nespravedlnosti u toho, jak některé postavy umřou a jsou zapomenuty.
Na konci dne bylo ale nejvíce znepokojivé to, v jaké míře se v knize vyskytují sexuální prvky. To, že koukáme na dvanáctiletou Beverly, co močí, a je u ní popis toho, jak vyrůstá ze svého oblečení a rýsují se na ní dlouhé nohy, které bude mít jako dospělá... nebo celá sekce s dětskou orgií.
V některých částech knihy mi připadá, že King představuje "děti" přímo infantilně, se všemi hrami, které u řeky podnikají... a jiné využije k tomu, aby prozkoumal jejich nohy, prsa a... jiné věci.
Myslím si, že tohle je už "nekomfort v nekomfortu" - zatímco horor samotný je s nějakým nekomfortem spojený, takže by se dal považovat za přijatelnou míru, kterou čtenář může očekávat, tyto časté erotické sekce jsou na mne osobně už příliš. Upřímně jsou tak časté, že si nejsem jistá, zda toto rozhodnutí zdůraznit prsa a nohy postav dělá King vždy se záměrem zvýšit nekomfort čtenáře.
Opravdu jsem byla z některých sekcí znechucená a musela podniknout několik dlouhodobých přestávek od čtení jinak napínavé, děsivé a dobře napsané knížky.
Již druhá kniha, kterou jsem od Ladislava Fukse přečetla, a stejně jako u první mám tušení, že ne naposledy. Spalovač mrtvol v sobě skrývá více otazníků, než se na první pohled může zdát.