Eridan Eridan komentáře u knih

Návštěvníci z Mlčící planety Návštěvníci z Mlčící planety C. S. Lewis (p)

Celkovou atmosférou mi kniha nejvíc připomínala Nekonečný příběh. Cestování po světě plném fantaskních tvorů, lehký filozofický přesah a hloubka, jakási vlídnost k hlavnímu hrdinovi. Lingvistickými popisy a pokusy mi to zase připomnělo Mluvčí za mrtvé Orsona Carda (druhý díl Enderovy hry). Inspirace křesťanstvím je zřejmá ale nenásilná. Druhý díl určitě přečtu.

27.01.2022 4 z 5

Emoční inteligence pro ženy - Jak ji rozvíjet a využívat Emoční inteligence pro ženy - Jak ji rozvíjet a využívat Cornelia Topf

Cílová skupina jsou tvrdě pracující ženy ideálně v nějakém korporátu. Ženě se kniha líbila a tak jsem se do ní pustil i já. Většina zásad a cvičení jsou pochopitelně pohlavně nezávislá. Rozvíjet emoční inteligenci potřebujeme všichni. Kniha však nejde moc do hloubky. Pár poznatků je fajn, ale obecně mi přijde, že zbytečně moc mluví, než by rozebrala to podstatné.
Postupem času mi čím dál více vadily narážky na necitelnost a neomalenost mužů. Klenotem v tomto je strana 145: "Nechápu, proč se musíme neustále měnit jen my ženy. Proč se muži nemůžou naučit mluvit jako normální lidé? Kdy se konečně naučí mluvit jako normální lidé? Jak by se to mohlo naučit? Třeba pomocí knihy typu Správná mluva pro správné chlapy. Myslíte, že by si ji nějaký muž koupil? Ne, odpověděla mi kdysi zcela vážně jedna knihkupkyně. Muži totiž, čistě statisticky, neumí číst. Devadesát procent kupujících jsou ženy." Předsudky, generalizace, diskriminace naruby. Za podobné výroky bych dal ještě hvězdu dolů. Nemyslím, že by tam byly potřeba. Obecně znám lepší knihy na téma emoční inteligence.

27.12.2021 3 z 5

Když narcisté zestárnou Když narcisté zestárnou Nina W. Brown

Kniha je doslova napěchovaná praktickými cvičeními. Doporučuji číst s tužkou v ruce. Trocha teorie, hodně praxe. Čte se relativně svižně, vyhovovala mi systematičnost a struktura. Občas se něco opakuje, ale pomohlo mi to dostat hlavní myšlenky pod kůži.

14.11.2021 5 z 5

UfONI UfONI Geoff Rodkey

Nedokázal jsem přestat číst. Napínavé, chytré. Pořád máte před sebou minimálně dvě otázky, které vás nutí číst dál a dál. Zaujal mě svět, pobavily některé pasáže a přitom to má hloubku. Jak píše anotace - "Velice vtipné a mrazivě trefné podobenství o nejpalčivějších problémech současnosti: migraci, fake news, mediální manipulaci a šíření nenávisti." Takže vás to nutí zamyslet, pobavíte se a užijete si pěknou porci napětí. Za mě 5/5.

12.11.2021 5 z 5

K jádru křesťanství K jádru křesťanství C. S. Lewis (p)

Lewis je v této knize hodně racionální. Samo o sobě to není špatné, ale někdy mě to neustálé škatulkování a argumentování unavovalo. Jeho styl mi připomíná Reného Descarta. Z ideje odvodí exitenci něčeho, co přesahuje člověka a nazve to Bohem. Cogito, ergo sum. Bohužel stejně jako Descartes i Lewis někdy předkládá jen jediné možné řešení. V několika případech je to ale zkreslení. Možností máme víc a rozum nevyužíváme plně. Tvrdit, že máme jen jednu cestu, když máme minimálně dvě a tvářit se u toho, že opravdu rozlišuji a argumentuji z faktů a axiomů, je přinejmenším nefér. Ale celkově vzato, pokud jste křesťany - asi vás kniha potěší. Pokud jste ateisty, asi výrazně váš život nezmění. Pár myšlenek se mi opravu líbilo.

04.06.2021 3 z 5

Sněhová královna Sněhová královna Hans Christian Andersen

Sněhová královna mi přišla jako příběh s velkým, ale nevyužitým potenciálem. Proč potkala všechny ty postavy? Proč pak nehrály v příběhu nějakou roli? Proč tam chyběl střet s královnou? A co měl znamenat konec?

03.11.2020 3 z 5

Zářit a nevyhořet Zářit a nevyhořet Iva Moravcová

Kniha mi pomohla. Její styl připomíná spíš americkou psychologii (zaměřenou na příběh a emoce) než tu naši německo-českou, která má zálibu v dělení a popisování (racionalizace). Což mi vyhovovalo. Rady jsou jednoduché a opakují se stále dokola, takže čtenář ví, co má dělat. Zkušenosti slavných osobností jsou navíc výborným doplňkem. Znovu v nich uvidíte ty stejné rady, jen uplatněné v praxi. Navíc se přesvědčíte, že to skutečně funguje. Takže za mě plný počet.

29.10.2020 5 z 5

Noc s Hamletem Noc s Hamletem Vladimír Holan

Autor má obrovský přehled. Kombinuje mytologii, Bibli, dramatiky, historii a kdo ví, co všechno jsem ještě nepostřehl. Nečte se snadno. Jednak kvůli moři odkazů, jednak kvůli zvláštním obratům, jednak kvůli tíživému tématu smrti, nicoty, marnosti, ke kterému se neustále vrací.

06.10.2020 3 z 5

Poslední člověk Poslední člověk Doug Naylor

Kniha navazuje na Lepší než život, stejně jako Grantovo Pozpátku vydané o rok později. Každý z autorského dua měl tak jedinečnou šanci na sólo konec Červeného Trpaslíka. A za mě se to mnohem lépe povedlo právě Naylorovi. V mnohém je styl (akční jízda) a někdy i děj (uvězněni ve virtuální realitě, útěk z vězení) podobný předchozí knize. Přece jen je ale vyprávění konzistentnější a překvapivější. V Lepší než život mě bavila nespoutaná akce, u Nekonečna hlubší popis charakterů než umožnil seriál. A tyto klady si plně bere i Poslední člověk. Přidává ještě trochu epičnosti v závěru. Proměna charakterů (Lister 2, Rimmer) je nenásilná, zapadá do konceptu a vede k zamyšlení. Což je nadstavba, které předchozí díly neobsahovaly. Kochanskou jsem si oblíbil. Za n.u.n.s.j.z a McGrudera dávám 10 bodů! Tohle by se mělo zfilmovat! :-)

26.06.2020 5 z 5

Vztahy bez stížností Vztahy bez stížností Will Bowen

Četl jsem Svět bez stížnosti a čekal jsem, zda-li mě podobné téma Vztahů bez stížnosti osloví. Oslovilo. Ano, občas jsem měl pocit, že autor použil podobnou nebo dokonce úplně stejnou zkušenost jako v první knize, ale to mu jsem ochoten odpustit. Řekl bych, že Svět byl pro mě zjevením. Něčím novým, neotřelým, zajímavým. Co však Vztahy ztratily na originalitě, to dohání jinde. Především jsou mnohem hlubší a praktičtější. Především šestá kapitola je přímo napěchována praktickými psychologickými cvičeními, takže tu teorii mnohem více zažijete a prožijete. Není to tak jen zajímavé čtení, ale především krok a cesta k transformaci. Což byl Svět taky. Ale tam se jednalo víc o senzaci, nadšení. Vztahy staví nejen na nadšení, ale hlavně na psychologii. Takže za mě ještě kvalitnější dílko než Svět bez stížnosti. Možná tím, že člověk už má základ, na kterém Bowen dále staví.

13.05.2020 5 z 5

Superhračky vydrží celé léto Superhračky vydrží celé léto Brian Wilson Aldiss

Krátké, ale viděl jsem, že snad existuje 2 a 3 díl. Pokud by to byl ten stejný příběh. Zajímalo by mě, jak se vyvíjel a zdali je to podobné filmu.

07.04.2020 3 z 5

Podzim středověku Podzim středověku Johan Huizinga

O knize jsem poprvé slyšel na studiích a několik let jsem se pak odhodlával ji přečíst. Inu je to odborná literatura a ocení ji především ´středověkáři´. Příliš bych ji nedoporučil nadšenci pro středověk, který je zvyklý spíš na populárně-naučnou literaturu typu různých historických časopisů. Proč? 1) Kniha je psána až básnickým jazykem. Jeho květnatost je sice esteticky hezká, ale nejednou se přistihnete, že vám uniká smysl. Co by šlo vyjádřit jednou holou větou je rozepsáno na dva odstavce plných slovních přirovnání, ozdůbek a kudrlinek. 2) Autor čerpá hlavně z kronik. Zahrne vás různými historkami. To je skvělé, kdyby jich opět nebylo přehršel. Historka se vrší na historku a vy zase dumáte, o čem vlastně ta kapitolka je. Osobně mám radši systematičtější a jasnější styl. Což ale neznamená, že někomu se naopak tento netradiční styl může líbit.

06.08.2018 3 z 5

Stalo se prvního září Stalo se prvního září Pavol Rankov

Kniha na první pohled připomíná historickou jízdu dějinami ve stylu Forresta Gumpa nebo Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel. Obě zmíněné knihy jsou však vtipné a nejde jim o zachycení reality. V tom je Rankov jiný. I když se jádro příběhu točí hlavně kolem milostného čtyřúhelníku, historické události do něj zasahují a ovlivňují ho, i když nejsou hlavním námětem knihy, ale spíše jakýmsi kořením. Proto ve výsledku asi nejvíc připomíná film Pelíšky či případně knihu Hovno hoří od Šabacha. Co se týče zpracování komunismu a jeho vlivu na charakter lidí, odvedl autor skvělou práci. Když srovnám s mnohem slavnější knihou Ladislava Mňačka: Jak chutná moc, Rankov je s přehledem vítěz. Postavy má propracované a jejich deformace je zřetelná, přesto jsou nám hlavní hrdinové stále sympatičtí (snad pro svoji nedokonalou lidskost), což se Mňačkovi nepovedlo. Každou postavu mu věřím a myslím, že by klidně mohla něco podobného prožít (oproti např. Forrestovi). Zpestřením jsou vtipné ´povídky´ - jak se vyrobila Májka nebo paranoia prezidenta Novotného. Bavil jsem se skvěle, knihu jsem nedokázal odložit, občas mě nutila k zamyšlení a několikrát jsem se od srdce zasmál. Vřele doporučuji!

03.07.2018 5 z 5

Pravým Britem snadno a rychle 1 Pravým Britem snadno a rychle 1 Martyn Alexander Ford

Vtipná oddychovka díky níž se i leccos dozvíte o GB.

14.05.2018 4 z 5

Dlouhá země Dlouhá země Terry Pratchett

Knihu čtěte pokud milujete (spíš MILUJETE) cestopisy a úvody knih. Jedná se v podstatě o popis pararelních Zemí. Velmi povrchní a zběžný popis. Bez děje a hlubších charakterů (některé jsou v knize takřka násilně, aby si mohli zahrát na posledních 5ti stránkách). Hlavním hrdinou je Země. Něco podobného jsme již mohli číst v Barvě kouzel, která byla také cestopisem, ale nejen nudným popisem blížící se vědeckému popisu Hawkinga, ale o něco šlo. Něco se stalo. Někam to směřovalo. To zde nenajdete. Jen plochý přírodovědný dokument oslavující evoluci a náhodu. Škoda. Kniha je v podstatě 400 stránkovým úvodem. To, co obvykle Pratchett zvládl na 40ti stránkách se zde poněkud vymklo kontrole. Přitom stačilo tak málo! Kniha mohla být souborem povídek, příhod na jednotlivých světech (např. ve stylu Stargate SG-1) završený nějakou hlavní myšlenkou, příběhem spojující jednotlivé charaktery, jako v jiných Pratchettových knihách. Takhle máme jen nesourodou směsici nevyužitých nápadů a někdy otravných pop-kulturních narážek. Za mě spojení Pratchett-Baxter nefunguje. USA je prostě něco jiného než Británie po fantasticku. Budu dlouho přemýšlet, zda dám šanci druhému dílu... Plus je vysvětlení původu elfů a trolů.

21.03.2018 3 z 5

Milenci Milenci Bartoš Vlček

Krátká sbírka s příznačným názvem. Nejčastějšími náměty jsou kromě lásky a touhy i smrt a válka (to vychází patrně z autorovy životní zkušenosti). Hvězdičku navíc za regionální působnost.

11.02.2018 4 z 5

Kavárna nad Prahou Kavárna nad Prahou Lenka Reinerová

Příjemná knížka lehce humorná, občas k zamyšlení. V podstatě se jedná o soubor kratších povídek, kdy autorka vzpomíná na epizodní zážitky s velikány tehdejší doby. Mezi nejznámější patří Foglar, Hašek, Seifert a Kafka. Další plejáda vesměs česko-německo-židovských autorů pro mě byla jen ´kdysi zahlédnuvší jména v hodině literatury nebo hudebky´, ale rád jsem si je ´vygooglil´ a dozvěděl se tak o nich alespoň něco. Doporučuji verzi audioknihy čtené samotnou autorkou. Jediné, co mi výrazněji chybělo, byl závěr. Kniha v podstatě žádný nemá. Očekával bych něco ve stylu: "Už se na vás těším, do té nebeské kavárny..."

26.10.2017 4 z 5

Velká kniha čůrání Velká kniha čůrání Jakub Plachý

Recese na entou. Vtipné, občas k popukání, občas se i něco dozvíte. Nejdříve jsem viděl video na youtube, kde autor tuto miniknížku představuje a hodně jsem se nasmál. Výborný dárek free kamarádům. Vaše děti ji budou milovat.

26.08.2017 4 z 5

Dědic impéria Dědic impéria Timothy Zahn

Co se stalo s Impériem po pádu císaře a smrti Darth Vadera? Co Luke, Leia a Han Solo? Na tyto otázky se snaží odpovědět Tymothy Zahn ve své knize. Dobře zakomponoval předchozí filmové díly a občas se vrací k známým postavám a událostem (bitva o Endor, Jabba Hutt, ...). Postavy mají své typické charaktery. Knize bych vytkl jen tři věci: a) Tymohty hraje s odkrytými kartami. Např. Velkoadmirál naplánuje přepad Luka. Řekne nám jak a kdy k tomu dojde. Pak je pasáž z pohledu Luka, který cestuje vesmírem a najednou ... přepadení! Kdo to je?? Kniha opravdu jen málokdy překvapí nebo vás donutí zadržet dech, vše už vlastně předem víte a ztrácí to kouzlo. Tak nějak je vám taky jasné, že Luke a jeho přátelé prostě musí přežít, takže se o ně moc nebojíte. b) vnitřní pohnutky a pochyby postav takřka nejsou rozepsány. Vše je to spíš akční podívaná, od jednoho útěku a přepadu k dalšímu. Žádné hloubání, rozjímání. c) Velkoadmirál je chodící génius. Vždy vše odhadne a vydedukuje. Lehce ta jeho genialita začíná nudit. Ale kromě těchto lehkých vad na kráse se kniha dobře čte, příběh utíká, nemá prakticky žádné hluché místo.

31.07.2017 4 z 5

Zimoděj Zimoděj Terry Pratchett

Zatímco Svobodný národ byl o touze ovládat, Klobouk s oblohou o tom, co to je být člověkem, Zimoděj je o moci příběhu, či chcete-li o síle pověsti. Motiv opět Pratchett vypráví několikrát jen s jinými postavami. Příběh o ročním cyklu, příběh o bimbu a moci pověsti čarodějky. Také ožívají dřívější nápěvy o lidskosti (zájem o lidi, ne o předměty) a touha být někým (Anagramina a Toniččina touha být dobrou čarodějkou) a hrátky s mocí (alias Bábi Zlopočasná jako šedá eminence v pozadí všeho). Také zaznívá myšlenka o tom, co je to být člověkem (Zimodějovo hledání). Kniha je lehce pohádkovější než předchozí dva díly (ledová královna a říše věčného ledu) a mytologičtější (výborné hrátky s podsvětím i s artefakty). "Toničce se začínají zapalovat lejtka, kapíro? Nae?" Příběh má mnoho rovin a každý si tam může najít, co jeho jest.

19.07.2017 5 z 5