Eridan Eridan komentáře u knih

První rok dítěte První rok dítěte Miroslav Matoušek

Velmi praktická kniha, která rozebírá nejčastější otázky maminek. Hledání usnadňují poznámky na okraji a přehledný rejstřík. Přesto, že je kniha psaná v polovině 80.let je vyrovnaná a rady v ní kvalitní. V porovnání s většinou dnešních tzv. moderních knih pro děti mě připadá konkrétnější, přehlednější a jasná. Pár věcí již neplatí (např. o sunaru a zásypech), ale ty se dají snadno vyfiltrovat. Takže doporučuji!

12.07.2017 5 z 5

Nefalšovaná kočka Nefalšovaná kočka Terry Pratchett

Vtipné, lehké, výborné kresby. Nenáročné oddechové čtení.

21.06.2017 4 z 5

Ahoj, tati Ahoj, tati Mal Peachey

Kniha hned v úvodu proklamuje, že se v žádném případě nejedná o odbornou publikaci, ale spíše o humorně podaný náhled na rodičovství, který vás má zbavit obav a úzkosti, které s novým stavem nevyhnutelně přicházejí. A tohle své prohlášení splňuje do puntíku. Chcete-li se zasmát a získat (pomyslný) nadhled, jděte do toho.

07.04.2017 3 z 5

Byl jsem manažerem ilegální továrny Byl jsem manažerem ilegální továrny Herbert Adamy

Náboženskou společnost Svědkové Jehovovi známe asi všichni. Ať už člověk je jejich příznivcem nebo nikoli, je zajímavé, co tato společnost dokázala během komunistické totality na území našeho státu. Docela obyčejní lidé, možná vaši sousedi, byli ochotni se podílet na ilegální činnosti, tisknout a přepisovat tisíce stran režimem zakázaného textu. Často dávali všanc svoji svobodu či dokonce život. Autor knihy byl jedním z nich. Ve svém domě a na jiných místech provozoval ilegální tiskárnu a podílel se na distribuci literatury. Ve své knize se zaměřuje na technickou stránku věci a oživuje ji pár příběhy. Dozvíte se tak, jak vždy sehnali to, co potřebovali na tisk knih i ve státě, kde prakticky nic na pultech obchodů nebylo, jak vozili knihy i za hranice státu a jak je ani občasné uvěznění někoho z hlavních představitelů v této odhodlané činnosti nezastavilo. Pro všechny, kteří si ještě stále myslí, že za komunismu jsme se vlastně neměli tak úplně špatně....
Citace z knihy: "Rok ve vězení je tak akorát." (On tam strávil celkem asi 14 let). "Když je to jen rok, tak je to dobrá zkušenost. Někdy si myslím, že by tak rok tam měl odsedět každý," pokračoval, a dodal: "Aby si vážil hodnot, kterých si na svobodě neváží."

15.08.2016 4 z 5

Sebepoškozování Sebepoškozování Andrea Platznerová

Kniha je přehledně strukturovaná. Jedná se jednoznačně o odbornou publikaci určenou spíš psychiatrům a psychologům, má daleko k populárně-naučné literatuře. Přesto lze několik poznatků využít i pokud nejste studovaný odborník. Překážkou plnému porozumění může být odborný jazyk. Pokud nejte zvyklí číst odbornější publikace, budete nejspíš občas sahat po slovníku. Nicméně většinou se dají významy slov odvodit z kontextu. Jinou publikaci jsem na podobné téma nečetl, a proto nemohu porovnat s jinými. V češtině ostatně v současné době existuje pouze jedna podobná kniha. Pokud se chcete o tomuto tématu z jakéhokoliv důvodu dozvědět více, tak vám pravděpodobně nezbude nic jiného, než po ní sáhnout.

22.07.2016 3 z 5

Příběhy pro potěchu duše Příběhy pro potěchu duše Bruno Ferrero

Soubor krátkých příběhů a zamyšlení o vztazích, nenávisti i lásce, sobeckosti i altruismu, prostě a jednoduše o životě. Po jejich přečtení ve vás zůstane pokoj, klid a nejedna myšlenka...

18.07.2016 4 z 5

Bůh nikdy nemrká Bůh nikdy nemrká Regina Brett

Velmi příjemné překvapení z levných knih! Autorka je zkušená novinářka a pokusila se vtělit svou životní zkušenost nejen s bojem s rakovinou do 50ti lekcí. Jsou to lekce plné nadhledu, optimismu a životní zkušenosti. Potěší, zahřejí. Je pravda, že v polovině knihy mi přišlo, že se autorka opakovala v jejím příběhu, a proto jsem si dal na čas pauzičku, abych se poté mohl vrátit k jejímu příjemnému slohu. Druhá polovina už byla více nápaditá. Pro všechny, kdo potřebují povzbudit.

29.01.2015 4 z 5

Spisy o Saint-Denis Spisy o Saint-Denis Suger

Inu, kniha pro fajnšmerky - středověkáře, historiky, kunsthistoriky apod. Můžete si díky ní udělat obrázek o tom, jak vznikala jedna z prvních gotických katedrál a gotický sloh vůbec. Je doprovázena slušným poznámkovým aparátem a úvodem. Nečte se úplně snadno, díky stylu autora (často odbíhá, vyjmenovává majetky, statky, osoby apod.), nicméně musíme si uvědomit, kdo a proč to píše a hlavně kdy. Četl jsem ji hlavně kvůli estetice a filozofii gotiky. Nicméně byl jsem poměrně zklamán, jak málo tam o ní autor píše (na tu dobu hodně, ale přesto...). Inu očekával jsem od legendy víc, za vše může Panofski. ;-) Takže budete-li čekat míň a jste blázen do střdověku, nebudete zklamáni! ;-)

25.11.2013 3 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Novela je psána poměrně dobře. Na pozadí milostného vzplanutí dvou nevinných lidí ukazuje tíhu zrůdné ideologie nacismu. Julie jako židovka, Romeo jako její zachránce před plynovou komorou. Některé pasáže jsou psané svěžím jazykem a čtou se sami, jiné mi přijdou zbytečně zdlouhavé a ne příliš důležité.

15.09.2013 2 z 5

Sex je umět, chtít a vědět Sex je umět, chtít a vědět Paul Joannides

Super kniha. Co se týče vzdělávací části - skutečně hutná, plná zkušeností, doporučení a vysvětlení. Přitom psaná s humorem a nadsázkou. Takže se každý něco dozví a ještě se u toho zasměje. Ideální kombinace. Tahle kniha mě fakt baví a upřímně na tohle téma neznám lepší.

19.09.2024 5 z 5

Opravdový muž - Cesta ke skutečné mužské síle Opravdový muž - Cesta ke skutečné mužské síle Robert Augustus Masters

Hodně inspirativní kniha. Při čtení jsem zažil neskutečné množství AHA! momentů. Myšlenky z ní jsem prakticky hned začal uplatňovat a každá další kapitola pro mě byla obohacením. Možná bych jen potřeboval podrobnější závěr.

29.05.2024 5 z 5

Klub rozkoše Klub rozkoše Jüne Plã

Kniha do každé ložnice. Některé hmaty zaručeně znáte, jiné pro vás budou nové a vsadím se, že další i překvapením. Přeji příjemné zážitky při vzájemném objevování. :)

06.03.2024 5 z 5

Želva zelenavá Želva zelenavá Nataša Velenská

Dnes již existují lepší knihy. Tady je takový základ. Kdybych však chtěl jen podle něj chovat želvu, budu mít spoustu otázek. Často totiž není úplně konkrétní. Spoustu věcí neupřesňuje a nevysvětluje.

16.01.2023 3 z 5

Kámasútra Kámasútra Marina del Carmen

Hezké zpracování, i když kniha Kámásutra expert je o mnoho lepší. Hodně se drží Indie a komentuje tehdejší společnost. Což třeba pro mě není potřeba. Spíš jen pro zajímavost. Komentář k polohám se často opakuje. Ilustrace hezké.

06.12.2022 3 z 5

Kámasútra expert - Krok za krokem k rozkoši Kámasútra expert - Krok za krokem k rozkoši neznámý - neuveden

Klenot. Spousta inspirace. Někdo nad knihou skutečně přemýšlel. Super ilustrace (i jak se dostat k výsledné pozici), něco navíc (jak to ještě víc okořenit, včetně různých pomůcek), stupeň rozkoše (jak se vám to bude líbit), co ano/ne (na co si dát pozor). Zachovává úctu ke vzoru, ale nedrží se ho křečovitě. Je to evropské fresh zpracování orientálního vzoru. Za mě nejlepší na trhu.

06.12.2022 5 z 5

Sto a jeden dalmatinec Sto a jeden dalmatinec Dodie Smith

Krásná kniha. Jedna z prvních, kterou jsem jako kluk přečetl. Tehdy mě okouzlila. Pohladila. Příběh Slečinky a Ponga je napínavý a milý. Četl jsem ji po 25 letech svým dětem. Stále má své kouzlo.

01.12.2022 4 z 5

Obecná teorie zapomínání Obecná teorie zapomínání José Eduardo Agualusa

Nebyl to můj šálek kakaa. Většinu času mě čtení nudilo. Postavy zvláštní, děj spíš připomínal slepenec povídek, nezajímavé odbočky, zbytečně moc postav. Proklamovana filozofická nadstavba žádná sláva. Dvě hvězdy dávám za rozuzlení na konci a za to, že to nebylo delší.

11.11.2022 2 z 5

Perelandra Perelandra C. S. Lewis (p)

Hodně upovídaná kniha. Dokážu si to představit jako dobrou 50ti stránkovou povídku. Jako román je to nudné. Neustále něco vysvětlující - Jak fungují andělé, jak je vidíme, slyšíme apod. Směsice fyziky, fantaskní popis světa, teologické úvahy a... vlastně nic víc. Děj je na druhé koleji. Téměř vše probíhá v dialozích o povaze světa. První polovina knihy je hodně nezáživný popis a vysvětlování předešlého dílu. Druhá polovina s postavou záporáka trochu ožívá, ale žádná velká akce se nekoná, jen další teologická rozprava. Doufám, že třetí díl bude v jiném duchu.

01.09.2022 3 z 5

Andělská počta Andělská počta Zuzana Navarová

Zajímavý počin přibližující originální autorku přes texty skupiny Koa. Asi nejvíc mě bavil rozhovory s ní (s. 109 - 120). Osobně bych ocenil ještě hlubší komentář a reflexi skupiny Nerez. S texty jsem měl potíž - prostě k nim patří hudba. Pokud jsem ji znal, automaticky se mi hlavě rozezněla. Pokud ne, pak jakoby ztratila sílu, prostě to nebylo ono. Poetika Navarové se s hudbou ladně snoubí.

28.03.2022 4 z 5

Kmeny 0 Kmeny 0 Tomáš Pospiszyl

Zajímavá myšlenka, dobré fotky. Jak píší ostatní - kvalita různá. Asi nejvíc mě oslovila kapitola punk. Autor kapitoly nás pustil blíž k sobě, k motivům, postojům. Většina dalších autorů to neudělalo. Chybí mi hloubka. Často jsem měl pocit, že autor předpokládá, že to hlavní stejně známe a tak to nezmíní. Proč např v kapitole tramping nebo folk nejsou Nedvědi? Osobně bych byl rád i za hlubší přehled o stylech (když např píšu o Depeche Mode, tak bych napsal něco víc o historii kapely a jejím vlivu nejen u nás). Celkově však dobrá myšlenka a dám šanci 90.

11.02.2022 3 z 5