Hani77 Online Hani77 komentáře u knih

Nový epochální výlet pana Broučka tentokrát do XV. století Nový epochální výlet pana Broučka tentokrát do XV. století Svatopluk Čech

Výlet pana Broučka mě moc bavil, jen některé pasáže byly popisované trochu zdlouhavě. Autor uměl krásně vystihnout povahu některý lidí-viz citace:
"Každý rozumný člověk musí jen chváliti, že pan Brouček přešel od Pražanů k táborům, když se mu zdálo, že si tím své postavení polepší (bylo to arci krásné polepšení!!) a že se vydával před domnělými německými křižáky za Němce, aby svůj život národu zachoval. Pro podobné věci hrozí nyní nejvýše papírový novinářský pranýř, který pro ustavičné vzájemné zrádcování našich politiků skoro již pozbyl veškeré účinnosti. Kdybychom teď každého, kdo takto jedná, vrazili místo do novin po husitsku hned do sudu, stalo by se brzy v Čechách bednářství nejvýnosnějším řemeslem."

15.02.2023 4 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Dlouho jsem přemýšlela o 4*, protože mě neustále neskutečně rozčilovala jedna z hlavních postav, ale druhá polovina knihy mě tak pohltila, že nemůžu hodnotit jinak než plným počtem. Opět velice zajímavé myšlenky, jako ve všech autorových knihách.

06.01.2023 5 z 5

Čtenářský diář 2023: Databazeknih.cz Čtenářský diář 2023: Databazeknih.cz Daniel Fiala

Diář už mám taky doma, tak dávám dohromady knihy pro nová témata. Některá mi nesedí, ale na některá se moc těším. A fajn je i téma "kniha, kterou nečtu poprvé". Výzvu jsem dosud plnila především proto, abych si rozšířila obzory o knihy, po kterých bych většinou jinak nesáhla (a bohužel také mnoho nových knih, které jsem si koupila do výzvy jako novinky, je už zase pryč, protože nestály za to, aby mi zabíraly v knihovně místo). Ale jsou knihy, které si ráda přečtu opakovaně (napadá mě Kronika města Kocourkova, abych si připomněla, co nás ještě může potkat). Ve finále spokojenost, i když některá témata budou i příští rok opravdovou VÝZVOU.
Ad Belanna: děkuji za tip, dát si (i v dospělosti) dětskou výzvu!! Už jsme doma taky samý velký holky, škoda, že dětská výzva nepřišla trošku dřív.

07.09.2022 5 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Knihu jsem četla jedním dechem a říkala si, že to je vážně dobrý, rychlý rozjezd a pak skvělá jízda až skoro do konce. A právě za ten konec ubírám hvězdičku. Takový uspěchaný konec dokáže celkový dojem zkazit. Škoda, jinak to byla výborná detektivka se skvělou zápletkou.

03.04.2022 4 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Jsem ráda, že jsem se ke knize díky výzvě dostala. Dobře se četla, až na některé slabší pasáže, které mě moc nebavily a za které ubírám 1*.

21.02.2021 4 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Přečteno jen díky čtenářské výzvě, i když začátek básničky jsem znala už ze školy. Dobře se to četlo, krátké, doporučuji.

11.02.2021 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Chtěla jsem dát 3*, protože popis toho, jak rybáře táhla ryba na moře, dlouhý cca 35 stránek mě opravdu vůbec nebavil. Ale díky dobrému začátku a ještě lepšímu konci dávám 4*.

30.12.2020 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Napodruhé jsem knihu přečetla za cca 2 hod. :-). Příjemné vyprávění, ale jednu hvězdičku přeci jen ubírám, protože některé příběhy byly hodně stručné. A hodně mi pomohlo, že jsem před tím viděla film.

29.05.2020 4 z 5

Nikola Šuhaj loupežník Nikola Šuhaj loupežník Ivan Olbracht (p)

Jsem ráda, že jsem si tuto knihu vybrala, velice poutavé čtení, ke konci jsem se nemohla od knížky odtrhnout, dokud jsem nebyla na konci. Nutí člověka k zamyšlení o kamarádství, lásce i zradě. Určitě se k tomuto dílu ještě vrátím.

18.08.2019 4 z 5

Srpen s bejbinkou Srpen s bejbinkou František Nepil

Knihu jsem si vybrala jen kvůli Čtenářské výzvě, ale byly pasáže, kdy jsem se smála nahlas, což se mi při čtení už dlouho nestalo. Výborné byly rozhovory. Sice jsem to četla v nějakém komentáři, ale neuměla jsem si představit, co by mohlo být na rozhovoru tak skvělého ... Byly BOMBASTICKÉ. Úplně jsem viděla naši rodinu a říkala jsem si, že je to všude stejné.

František Nepil velice humornou formou popisuje jednu dovolenou, kdy projeli autem pobřeží celé tehdejší Jugoslávie. Moc se mi to líbilo, ale musím přiznat, že naše děti už by mnoho věcí nemohly pochopit, protože je nikdy nezažily (už jen ty formality, co rodiče museli podstoupit před "obyčejnou cestou do Chorvatska").

12.01.2019 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Jako dítě jsem četla asi 2x a líbila se mi. Dcerám jsem ji také chtěla přečíst, ale vůbec je to nebavilo.

03.01.2019 4 z 5

Podpis čtyř Podpis čtyř Arthur Conan Doyle

Zajímavý příběh. Vzhledem k tomu, že jsem nejdřív viděla film, nebyl pro mě děj tak napínavý, ale četlo se to hezky. Překvapilo mě, že doktor Watson zde objevil svoji ženu. A také závislost Sherlocka Holmese.

06.09.2023 4 z 5

25 tajemství Prahy 25 tajemství Prahy David Černý

Všechna tajemství byla zajímavá, moc hezky se to četlo, hodně jsem se dozvěděla, ale hvězdičku ubírám za to, že některé kapitoly byly jako by "useknuté". Když jsem čekala, že teď přijde nějaké to "wow", tak začínala nová kapitola.

03.09.2023 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Přečteno opakovaně po mnoha letech a opět mě to nenadchlo.

30.04.2023 3 z 5

Maminčina říkadla Maminčina říkadla Josef Lada

Leporelo bylo čteno opakovaně, většinu básniček jsem znala z dětství. Jsou nesmrtelné.

04.05.2022 5 z 5

Píseň o Cidovi Píseň o Cidovi neznámý - neuveden

(SPOILER) Knihu jsem si vybrala jen díky výzvě, ale četla se mi velice svižně a v druhé polovině už jsem nemohla knihu odložit, protože jsem byla napnutá, jak to dopadne. Ano, končí to moc velkým happy-endem, několikrát jsem předpokládala zcela jiný vývoj děje (že Cida někdo zradí, prohraje nějakou významnou bitvu, manželka a dcery že z nějakého tragického důvodu do Valencie nedorazí apod.), tohle byl moc "optimistický" příběh, ale velice mě těšilo, že zlo bylo potrestané a dobro zvítězilo. Problém jsme měla se jmény, pletl se mi, kdo je kdo-a ani zeměpisné názvy mi většinou (s výjimkou Valencie, Toleda apod.) nic neříkaly. Jsem ráda, že jsem si doplnila všeobecný rozhled :-).

14.01.2022 5 z 5

Má veselá jitra Má veselá jitra Ivan Klíma

Některé povídky jsou vyloženě pro pobavení, jiné spíše k zamyšlení, ale všechny se krásně četly. Autor výborně vystihl tehdejší nelehkou dobu. Jsem ráda, že jsem se k tomuto dílu dostala, protože nebýt výzvy, tak bych jej nečetla.

10.01.2022 4 z 5

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

Druhý díl byl rozhodně mnohem čtivější než první a také méně temný. Hezká pohádka pro dospělé. Líbila se mi jména hrdinů známá z ruských pohádek, které mě provázely celým dětstvím. Těším se na třetí díl.

10.08.2021 5 z 5

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

Přečteno během chvilky, hezké odpočinkové čtení. Některé hlášky mě moc pobavily, u některých jsem kroutila hlavou, jestli je to vůbec možné. U některých hlášek je nutné znát knihu nebo autora, aby se mohl vtip pochopit, ale většina hlášek žádné znalosti nevyžaduje, jen ukazuje na tupost některých jedinců.

Hned první hláška mě dostala:
,, Zákazník: V 60. letech jsem četl knihu. Nepamatuji si autora ani název. Ale vybavuji si, že byla zelená a bavila mě. Víte, kterou myslím?"

13.12.2020 5 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Knihu jsem četla jen díky výzvě jako oblíbenou knihu rodičů. Klosterman je nejoblíbenějším autorem mé mamky, má přečtená všechna jeho díla, ale já jsem od něj nikdy nic nečetla. Napoprvé jsem skončila v 1. kapitole, až napodruhé jsem se začetla natolik, abych zvládla celou knihu. Nejdřív mě iritovaly německé názvy a pořád jsem si je vyhledávala, abych věděla, kde se děj odehrává, ale pak mi to přestalo vadit. Super příběh o lidské pýše a hrabivosti. DOPORUČUJI.

29.11.2020 5 z 5