hu_87 hu_87 komentáře u knih

Kniha určitě stojí za přečtení, tím spíš, když se o podobná témata zajímáte. Styl psaní je neformální, poměrně čtivý a kniha se tak celkem rychle čte.
Teď ale k negativům, resp. k věcem, které již tak slabší serióznost knihy kazí.
- Čekejte používání vulgarit, i když na druhou stranu to budou výrazy, které typický Čecháček jak ho známe, používá v diskuzích na internetu pravidelně.
- Čekejte důraz na subjektivní názor-dojem autorky, což podkopává potenciální větší serióznost knížky
A co pozitiva?
- Dozvíte se více o různých kauzách o něco blíže, stejně tak o různých dezinformačních webech, technikách; taky se dozvíte blíže o "armádách internetových trollů" (ano, opravdu to existuje), dozvíte se blíže o technikách různých propagand, apelování na silné emoce; typy, jak rozpoznat potenciálně "škodlivé", příp. dezinformační informaci
- Kniha se čte dobře a rychle

22.09.2020 3 z 5

Přednášejte jako na TEDu Přednášejte jako na TEDu Chris Anderson

V knize se dá najít nějaká ta dobrá rada, ale to je asi tak všechno. Samozřejmě třeba kapitoly o zásadách, co (ne)dělat při takovém prezentování powerpointu a jak tvořit ten text celkově, aby se na to dalo koukat - to jo, to mi užitečný přijde.
Kniha mi přijde zbytečně zdlouhavá a informace v ní se mohou ale nemusí brát jako absolutní pravda. Neznamená, že když je to TED, tak vám to musí zajistit úspěšnost u publika. Právě naopak. Není třeba se držet striktních a zdlouhavých pravidel, mnohdy stačí mnohem méně a to je zaujetí tématem, netvořit prezentaci s miniaturním písmem a deseti obrázky na jednom slidu a nepřetvařovat se.

Pro čtenáře, kteří se zajímají zároveň i o případná cvičení, jak si před přednáškou uvolnit hlasivky, nebo jak trénovat ten hlubší a přirozenější hlas v nás, těm doporučím tuto knihu. Ta je oproti tomu více prakticky zaměřená, čtivěji napsaná a rady v ní jsou jak osobního (rozvoj hlasu, uvolnění hlasivek), tak obecnějšího rázu (powerpoint, jakou polohu těla zaujímat při přednášce; jak sedět, abychom měli co nejvíce uvolněné hlasivky a mluvili tzv. přirozeněji apod.).
-Mluvte tak, aby vás druzí poslouchali (Kermode Robin)-

22.07.2020 3 z 5

Poruchy autistického spektra Poruchy autistického spektra Kateřina Thorová

Asi nejobsáhlejší a nejpodrobnější monografie o poruchách autistického spektra u nás.
Doporučuji každému, koho problematika zajímá. Autorka odvedla kus velmi dobré práce.

22.07.2020 5 z 5

Mozek a jeho duše Mozek a jeho duše František Koukolík

Jako na českým trhu asi jediná kvalitní publikace o mozku. Pro laiky bude asi moc složitá. Autor se poměrně čtivě zaobírá různými oblastmi z oboru neurověd, např. smyslovým vnímáním, vědomím obecně, ale i poruchami. Vhodné použít i na zkoušku z předmětů souvisejícími s neurovědami, neuropsychologie, případně i částečně neurofyziologie. Knížka obsahuje i celkem pěkné ilustrace, sloužící ke snadnějšímu pochopení konkrétní oblasti.

17.07.2020 5 z 5

Osobnost v projektivních metodách Osobnost v projektivních metodách Steven Tuber

Užitečná kniha podpořená mnoha příklady z praxe. Autor si dal opravdu záležet a poměrně podrobně tu popisuje Rorschachovu metodu, TAT a tak podobně. Taky v knize rozebírá třeba něčí protokol a dopodrobna se nad ním pozastavuje.
Když jsem si pak vypůjčila jinou knížku o projektivních metodách (vyšla tady v ČR), tak oproti tomu je to velká slabota a vyložena velmi zeširoka.
Oceňuji zvláště autorův výklad jednotlivých metod, tzn. že se nezaměřuje na pouhý výklad něčích protokolů, ale dopodrobna vás s danou metodou seznamuje ještě na úvod. A myslím, že informace zde obsažené, se nemusíte v klasických publikacích ani dočíst.
Zkrátka, mám doma a nelituju toho.

17.07.2020 5 z 5

Herbář aneb Od anděliky k žindavě Herbář aneb Od anděliky k žindavě Jaroslava Bednářová

Úžasný.

27.05.2020 5 z 5

Magická aromaterapie - Léčení těla, mysli a ducha Magická aromaterapie - Léčení těla, mysli a ducha Scott Cunningham

Mně se kniha moc líbila. Navíc je přehledná v tom smyslu, že prostě klasicky jsou seřazený bylinky (nejsem si jistá, jestli zrovna abecedně) a tam rozebírá jejich využití a účinky. Doporučuji každému, kdo třeba se zájmem o aromaterapii třeba jen začíná. Součástí knihy je samozřejmě úvod do éterických olejů, rozebírání možných nebezpečných olejů, kontraindikace u některých olejů (typicky např. epilepsie).
Jako úvod ideální knížka. Trošku mi vadilo, že někdy se autor jakoby opakuje, u těch účinků těch jednotlivých olejů (resp. vůní) - prostě něco ve smyslu "vnímejte a nasávejte" :D

27.05.2020 5 z 5

Schizofrenie v dětství a adolescenci Schizofrenie v dětství a adolescenci Eva Malá

Kniha se mi líbila. Užitečná pro ty, co se o psychózy jen zajímají a i pro pacienty, co se o své dg chtějí dozvědět něco nového. Jsou zde zmiňovány zajímavé věci jako je např. souvislost IQ a možného náhledu na onemocnění, což mi přišlo hodně podnětné; a další a další věci. Povinně by si měli přečíst všichni, co mají v rodině člověka s dg schizofrenie - je tu realistický náhled (včetně kazuistik, které to dokreslují) na to, že schizofrenie ovlivňuje výrazným způsobem jak chování pacienta, tak jeho myšlení, kognici, zkrátka - pomocí kazuistik obsažených v této knize získáte větší představu o tom, co všechno tahle závažná dg obnáší.

Člověk, jeho mozek a svět Člověk, jeho mozek a svět Miroslav Orel

Přijde mi super. Sice taková všehochuť (stavba a funkce mozku, nemoce mozku apod.), ale je to napsaný takovým stylem, že musím dát těch hvězd 5, protože styl, jakým se autoři věnují zvláště těm nemocem mozku třeba, to je brilantní a myslím, že se tu člověk dozví třeba hodně zajímavých věcí, které se dřív nikde ani nedozvěděl. Velká škoda, že není k dispozici na prodej v tištěné podobě.

26.05.2020 5 z 5

Psychopatologie Psychopatologie Miroslav Orel

Psychopatologie - základ, který by měl znát každý psycholog, psychiatr nebo prostě pracovník v pomáhajících profesích.
Jako další knížky od pana Orla je i tato super. Čtivá, přehledná a užitečná.

23.05.2020 5 z 5

Psychosomatika pro lékaře, psychoterapeuty i laiky Psychosomatika pro lékaře, psychoterapeuty i laiky Jan Poněšický

Stručná, malinká knížečka (alespoň co se nového vydání týče), která čtivě a srozumitelně uvádí do problematiky psychosomatiky. Přehledně zde uvádí problémy jako je astma, vysoký krevní tlak nebo ekzémy, jejich možné příčiny, možné vnitřní konflikty. I když si myslím, že kniha mohla být obsáhlejší a poněkud vyčerpávající, je velmi vhodným úvodem do této problematiky, je přehledná a myslím, že si z ní člověk dokáže dost odnést, pokud pozorně čte.

23.05.2020 4 z 5

Psychologie osobnosti Psychologie osobnosti Pavel Říčan

Jak se to vezme. Knížka je svým způsobem obsáhlá, avšak z mého pohledu se často probírají úplně zbytečné věci (třeba z historie, kde se informace týkají jenom roků a jmen) a to podstatné se pak ztrácí.
Neučilo se mi z tý knihy vůbec dobře. Navíc tomu nepřidává ani fakt, že ve většině kapitol se vůbec nebere v potaz přehlednost a o nějakým tučně zvýrazněným písmu si můžete nechat jenom zdát.
Nevím. Mnohem lepší a přehlednější je podle mě Říčan.
Samozřejmě je tu pár zajímavých kapitol (zvl. o motivaci).
Tak jako tak, doporučuju jiný knihy. K učení rozhodně. Přehlednost poznatků není podle mě silnou stránkou týhle knihy.

21.05.2020 3 z 5

Emoce - Regulace a vývoj v průběhu života Emoce - Regulace a vývoj v průběhu života Iva Poláčková Šolcová

No já myslím, že velmi užitečná kniha ve svém oboru a která se navíc dá sehnat v klasické tištěné vazbě. Ten zbytek (když pominu Ekmana) co se týče emocí se už málokdy dá sehnat v normální tištěné knize.
Zabývá se tady nějakými definicemi, něco málo teoriemi emocí, emoční nákaze etc... ale hlavně, probírá emoční vývoj z hlediska stádií novorozenec a dál (takže trochu vývojová ps.).
Jediná výtka se týká vazby knihy, ale to každý pozná až si jí pořídí/půjčí.

22.02.2020 5 z 5

Sociální psychologie Sociální psychologie Jozef Výrost

Výrost a jeho sociální psychologie je prostě klasika a klasikou zůstane. Lepší publikaci na tohle téma asi nenajdete.

06.02.2020 5 z 5

Základy psychologie emocí Základy psychologie emocí Iva Stuchlíková

Kniha je pro mě výjimečná z toho důvodu, že se jedná snad o jedinou a hlavně čtivou publikaci, která by se široce zabývala tématem emocí, včetně historických pohledů na emoce a tak dále. Škoda, že se už nedá sehnat v normální vazbě, jen v knihovnách.

06.02.2020 5 z 5

Mozek a důvěra Mozek a důvěra Patricia Churchland

Poměrně poučná a zajímavá knížka, avšak s několika výhradami.

Knížka chvílemi působí dojmem středoškolské /vysokoškolské učebnice, což zhoršuje samotnou čtivost, třeba nakousne jednu věc a nerozebere jí dál, takže na tu informaci pak stejně zapomenete, protože si ji nemáte s čím spojit. Jedna věta o docela zajímavý informací mi jaksi ztěžuje následný zapamatování.

Ač jsem nadšenec neurovědnich témat, mám pocit, že si z knihy nic neodnasim. Což je škoda. Není to ani tak o tom, že je to napsaný moc odborně. Spíš jako učebnice, ve který sem tam nemáte vodítka k informaci, co by byla třeba i zajímavá. Nevím. Když jsem četla takovýho Ramachandrana a jiné autory, neměla jsem takový pocit. Zkusím se kouknout ještě do její další knížky a uvidím.

21.11.2019 4 z 5

Deprese, odkaz předků Deprese, odkaz předků Sylvie Tenenbaum

Celkem zajímavá knížka s ještě zajímavější myšlenkou. Ze začátku mi přišlo té počáteční teorie o depresi samotné nějak moc, i když spousta lidí asi ocení poměrně obsáhlý úvod do problematiky.
Název knížky hovoří za vše. Rozhodně doporučuji. Podnětné a k zamyšleníhodné.

27.09.2019 5 z 5

Street Art - Současná městská výtvarná scéna Street Art - Současná městská výtvarná scéna Alessandra Mattanza

Pěkná knížka s velkým množstvím fotografií od různých umělců.
Nelituji že ji mám doma. Knihou se dá jen tak listovat a obdivovat to, co je člověk schopen vytvořit, anebo se do knížky začíst a vzít si z ní i něco o životech a názorech těchto lidí.
Navíc si plánuji i nějaké povedené fotografie okopírovat a dát do rámečku - taky dobrý přínos knížky pro ty, co holdují street stylu.

Posedlost láskou Posedlost láskou Frank Tallis

Super a přínosné příběhy různých patologických osobností,počínaje Othelovým syndromem, závislostí na romantickém namlouvání u druhých žen, aniž by dotyčný plánoval opustit svou stálou a jistou manželku - ač moc nemusím příběhy, tohle mě hodně baví. Líbí se mi styl toho jak je to čtivě napsané a jak se autor snaží v průběhu kapitoly nás zároveň seznámit i se základní teorií ohledně dané problematiky/pacienta. Super.

27.09.2019 5 z 5

Ve stínech za zrcadlem aneb O životě s psychózou Ve stínech za zrcadlem aneb O životě s psychózou Markéta Bednářová

Velice užitečná kniha.
Autorka nás seznamuje se svou nemocí, svěřuje se s jednotlivými příznaky, případně i fyzickými projevy (tepání spánků a bolest hlavy...) před anebo při počátku ataky.
Napsané je to poměrně jednoduchým stylem, velmi čtivě,oceňuji též kapitolu se sestřiným pohledem na diagnózu, její osobní názor a úhel pohledu mi také přišel vhod.
Schizofrenie je zákeřné onemocnění a držím palce všem,kteří se s touto nemocí potýkají.

23.09.2019 5 z 5