hu_87 komentáře u knih
Knížka se moc hezky čte a obsahuje hodně užitečných rad. Autorka také vyvrací spoustu mýtů, které si o emocích hodně lidí myslí.
Mohu jen doporučit.
(SPOILER) Ač nejsem běžným hltačem knih zaměřených na produktivitu, tahle je pro mě výjimkou.
Neskutečně se mi tahle jízda líbila.
Hlavní myšlenkou jsou návyky. Tedy, proč si tvoříme návyky (a hlavně - proč si tvoříme návyky, které nám škodí), k čemu jsou dobré a jak souvisí s pocitem odměny.
A hlavně: jak si za pomocí několika principů vytvářet návyky nové, které by nám lépe sloužily - za pomocí psychologie.
De facto je to místy i trochu zabroušení do tajů behaviorismu.
Ke konci knížky je i takové menší shrnutí a zopakování již přečteného, což může být pro místy nepozorného čtenáře celkem fajn.
Obsáhlá bichle plná zajímavostech o houbách. Doporučuji.
(SPOILER) Líbí se mi na knize, že je to taková bichle, kde jsou shrnuté rozsáhlé poznatky o mozku, zdraví, zánětu a neurotransmitterech obecně, stresu a jeho vlivu na organismus, jak rozhodně (ne)hubnout... Takové poznatky by určitě daly přímo na několik knih.
Líbí se mi také, že si autoři trochu "rýpli" do lepku a že NĚKDY může přispívat k nadměrné zánětlivosti (a tedy i k některým autoimunitním nemocem).
Pokud se vám nelíbí myšlenka málo sacharidů a zato hodně zdravých tuků a bílkovin a odmítáte si odepřít nadmíru sacharidů, kterou konzumujete (přičemž se nám odborníci snaží neustále namluvit, že sacharidy mají tvořit minimálně 50 % přijatých složek potravy), potom se vám kniha bude maximálně líbit do takové té teoretické části.
Za mě je to velmi vydařené a celkem to jde proti proudu: dnes je celkem troufalé říct, že by sacharidy ve složení potravy měly zaobírat minimální část.
(SPOILER) Sadhguru nezklamal. Hezky píše a hezky vysvětluje, zmiňuje mnoho příkladů z praxe nebo podává vysvětlení na základě podobiznách z různých příběhů/zkazek.
Karma zkrátka není to, co si většina lidí myslí. Karmu si tvoříme sami. A ano, má podobu koloběhu-který si tvoříme na základě našich přesvědčeních. Čímž se nijak nesnižuje dopad toho, čím jsme si prošli. Sadhguru sám říká, že značný vliv má naše genetická paměť, tedy to, co jsme převzali od předků (traumata aj.).
(SPOILER) Mimořádně poučná knížka mající převážně formu rozhovoru mezi Oprah a Dr. Perrym.
Klíčovým tématem je zde trauma: jak vzniká, proč vzniká, jaký má vliv na mozek a nervový systém a to, jak se lidé (včetně dětí) s traumatem vyrovnávají.
Je to takové čtivější shrnutí Tělo sčítá rány a něco navíc k tomu. Velmi doporučuji.
*Jediné negativum, které mám co na knížce vytknout, je její přebal. Jestli se vám potí ruce, tak si radši pro knížku pořiďte obal nebo přebal odložte jinam...*
(SPOILER) Další z knih napsaná v americkým stylu, kde do spousty stránek nacpete jednu a tu samou myšlenku, akorát pokaždý trochu jinak a doufáte, že si toho čtenář nevšimne.
Kniha mě extrémně nebavila právě z důvodu, který zmiňuji výše.
Ale oceňuji, že se autor věnuje i digitálním technologiím a tomu, jak nás obírají o pozornost.
Zkrátka a jednoduše - abyste si ušetřili čas čtením této "revoluční" knížky:
- nevlastníme čas a bude nejlepší, když to přijmeme jako fakt
- některé věci se prostě dějí a my s tím nic neuděláme
- naše utrpení spočívá v tom, že stále říkáme "až jednou" (až jednou dostanu tuhle práci, získám tohle postavení, dokončím tenhle úkol), protože tím žijeme akorát v budoucnosti a zapomínáme na to si užívat přítomnost
- digitální technologie nás obírají o pozornost, což nás rozptyluje od jakéhosi užívání toho, že prostě jsme
- rádoby zjednodušující aplikace, které nám usnadňují život, nám vlastně vnucují pocit, že TEĎ máme hodně času a že můžeme být extra produktivní (což se obvykle míjí účinkem, protože pak máme výčitky, že nestihneme všechno, co jsme chtěli).
(SPOILER) Je to zajímavé a celkem neotřelé téma, na které (aspoň tuším) ještě nevyšla vyloženě samostatná knížka.
Autorka zde rozebírá to, jaký význam mohou mít různé emoji, vykřičníky, otazníky, univerzálky, rozdílnost kultur a to, jak vnímají tento typ "řeči těla".
Jednu hvězdu strhávám - je to zajímavé téma a mohlo tu být o dost víc faktických informací :)
(SPOILER) Navzdory názvu knížky jde o velmi pěkně napsaný soupis několika zážitků autora nejen s dětmi, ale i se zaměstnanci - kteří se, bohužel, několikrát projevili jako typičtí vyhořelí lidé, co by vůbec s dětmi neměli dělat.
Velmi se mi líbí styl, jakým autor píše. Ačkoliv se nejedná o nějaký vytříbený, oku lahodící styl, tak autor dokáže čtenáře přesto zaujmout. Několikrát se v jednotlivých příbězích setkáme se slovem "p*ča", ale nejde o nějakou pravidelnou věc, se kterou byste se v knížce setkávali na každém rohu - to rozhodně ne.
Takže sečteno podtrženo:
- silné příběhy o dětech, ke kterým se osud nezachoval příliš přívětivě
- dozvíte se, proč zlobivé nebo jinak nezvladatelné dítě jen dělá to nejlepší, aby vlastně přežilo
- dozvíte se, jak rozhodně nepracovat s dětmi + to, že k dětem NENÍ dobré přistupovat stylem "já všechno vím a znám a ty jsi něco méně"
- některé faktické informace o tom, k čemu jsou třeba Klokánky a jiná zařízení, jak dlouho tam může dítě být, nebo kdo rozhoduje o umístění dítěte do takového zařízení
Autor je rozhodně člověk se srdcem na pravém místě (byť svým vzhledem může budit dojem přesného opaku) a prototyp člověka, který by rozhodně MĚL pracovat s dětmi. Jenom bych vytkla to, že knihu jsem přečetla asi za 2 hodiny. Chtělo by to více stránek, nebo přinejmenším pokračování...
(SPOILER) Překvapivě odborně napsaná knížka!
Pokud vás zajímá téma lidského mozku, paměti a jak ji vylepšit, techniky jak si lépe zapamatovat a případně kterým látkám se vyhnout - protože paměť mohou zhoršovat - sáhněte po této knize.
Velmi doporučuji.
Knížka mě bavila. Je zajímavá, poučná a autor to nepsal v nudném stylu ala Amérika. Za mě super :)
Za mě je to celkem vydařená knížka, krom nějakých obecných mouder se dozvíte i faktické informace, např. o různých chyb v přemýšlení (bias). A hodně zajímavých citátů. Za mě fajn.
Krásně a polopatě napsané. Navíc pravdivé.
Aneb jak přiblížit laikovi to, jak myslí mniši :))
Dílo na pomezí psychologie a filozofie. Zajímavé a podnětné pojednání o věcech, které vnímáme jako běžné. A jako bonus se dozvíte něco nového, zajímavého :)
(SPOILER) Z knihy mám rozporuplné pocity. Chvílemi mě bavila, chvílemi mi to přišlo jako nudné tlachání do prázdna. Přesto doporučuji, pokud vás zajímá, co všechno má vliv na to, jak populární bude nějaká věc, jev, případně člověk - je to tak trochu něco o médiích, něco o psychologii.
(SPOILER) Důležitá knížka, protože pojednává o tom, jak naše mysl sklouzává k pohodlnějším, ale zato nesprávným výkladům světa - o tom, jaký vliv na nás mají média a co je to agenda setting - zkrátka, pokud vás zajímá problematika toho, co na nás naše myšlení a názory vliv, sáhněte po této knížečce.
(SPOILER) Komplexní shrnutí o tom, co autor o LSD ví (účinky, ovlivnění účinků, složení, terapie...), včetně některých příkladů z kazuistik. Nadčasová publikace, velmi doporučuji.
(SPOILER) Zajímá vás problematika smrti? Tady se o ní dozvíte dost. Nejen o teoretických znalostí, tedy např. o tom, co jsou Tibetské knihy mrtvých nebo "tanec smrti", ale i o tom, jaké zážitky jsou se smrtí jako takovou (resp. s její blízkostí) nebo o tom, jak může psychedelická terapie zcela pozměnit pohled na smrt a (ne)strach z ní.
Obsáhle pojatá publikace zaobírající se problematikou výchovy a vyučování. Ovšem kapitoly pojednávají o mnohem širší problematice. Jako užitečnou jí budou vnímat nejen studenti psychologie a pedagogicky zaměřených oborů.
Pěkně a srozumitelně napsané, mnoho příkladů z praxe - zkrátka, pokud jste v oblasti začátečník, tohle byste si opravdu měli přečíst. Bonusem je pěkná grafická stránka knížky. Doporučuji.