hu_87 hu_87 komentáře u knih

Magnetická rezonance nervové soustavy - radiologické a klinické aspekty Magnetická rezonance nervové soustavy - radiologické a klinické aspekty Josef Vymazal

Těžší publikace plná snímků z MRI. Lahoda pro lékaře, psychiatry, neuropsychology, psychology a další, kteří holdují snímkům z magnetické rezonance.

26.09.2021 5 z 5

Nejčastější otravy a jejich terapie Nejčastější otravy a jejich terapie Daniela Pelclová

Útlá knížečka, nejsem si jistá, zda rozsahem vždy úplně dostačující, o otravách nejrůznějšího druhu. Typicky třeba kovy apod.

26.09.2021 5 z 5

Paláce víry Paláce víry kolektiv autorů

Krásná obrazová publikace. Grafická stránka je splněna na výbornou.

26.09.2021 5 z 5

Deprese z různých úhlů pohledu III Deprese z různých úhlů pohledu III Radovan Přikryl

Malá knížka o depresi, v rámci této série by se mělo jednat o 3. díl. Do ruky se mi dostaly všechny tři díly, ale tento je nezjajímavější z hlediska deprese obecně - viz např. kapitoly o depresi u bipolární poruchy, Parkinsona či deprese u OCD, případně zajímavá kapitola o reziduálních příznacích depresivní poruchy či o farmakorezistentní depresi. Jak jsem psala, publikace je zajímavá v té všeobecnosti, skutečně se jedná o "deprese z různých úhlů pohledu".

Policejní psychologie Policejní psychologie Ludmila Čírtková

4 hvězdy dávám hlavně z toho důvodu, že autorka píše skvělé knížky a protože chci být objektivní.
Ti, co znají forenzní psychologii od autorky, z knihy nebudou mít takový užitek jako naprostí laici. Z 80% je tak nížka prostě na vrub stejná nebo hodně podobná jako forenzní psychologie.

26.09.2021 4 z 5

Moudrost věků – Lexikon latinských výroků, přísloví a rčení Moudrost věků – Lexikon latinských výroků, přísloví a rčení Eva Kuťáková

Moudrost věků alá moudrost latinských výroků napříč celou bichlí. Je super, že existuje knížka jako tato, můžeme se z ní mnohé poučit. Před jinýma můžete vypadat jako vzdělanější, že jste a někdo si zas může vypisovat svoje oblíbený latinský citáty :)

Charakterové struktury Charakterové struktury Carlo Weichert

Něco podobného na styl "Charakterové typy člověka", akorát v odlehčenější verzi. Opět se zde setkáváme s různými charakterovými strukturami a jejich typickými projevy v životě a ve vztazích. Krom toho se setkáme s různými kazuistikami, které mají sloužit jako příklad pro uvedení té oné struktury.

26.09.2021 5 z 5

Anorexie, bulimie a psychogenní přejídání: Interdisciplinární a transdiagnostický pohled Anorexie, bulimie a psychogenní přejídání: Interdisciplinární a transdiagnostický pohled Hana Papežová

Koho zajímá problematika anorexie, bulimie a jiných "podobných" poruch, ať si koupí rovnou tuhle těžkou bichli, protože to, co odvedla p. Papežová za práci je jeden velkej luxus plnej odbornosti, psychologie/psychiatrie, trocha biologie a možnosti terapie.

26.09.2021 5 z 5

Kognitivně behaviorální terapie - Základy a něco navíc Kognitivně behaviorální terapie - Základy a něco navíc Judith S. Beck

Skvělá a komplexní publikace, na našem trhu asi nejlepší na téma KBT. Troufám si říct, že je lepší než ta od nakladatelství Portál. Samozřejmostí jsou mnohé příklady z praxe v podobě různých terapeutických rozhovorů.

Záhadné vynálezy Záhadné vynálezy Jan A. Novák

Skvělá knížka o záhadologii.

Manipulace mysli Manipulace mysli Vladimír Liška

Velmi zajímavá knížka. Dodneška si vzpomínám na tu kapitolu o tom, jak mohou speciálně tvarované místnosti pomoct lidem s různými duševními nemocemi. Fakt super.

Sparta: Heroická historie Sparta: Heroická historie Paul Cartledge

Zajímavé kapitoly, bohužel mi chyběla grafická stránka (viz komentář od DavidGreňa).

Dějiny kanibalismu Dějiny kanibalismu Nathan Constantine

Nevšední téma podané neotřelým a čtenářsky přívětivým způsobem. Kanibalismus je tu probrán "ze všech úhlů" - kulturního, historického, ale i současného (zvlášť v souvislosti s různými sériovými vrahy). Doporučuji, pěkně zpracované.

22.09.2021 5 z 5

Vibrační léčení - Jak získat vnitřní rovnováhu a poznat svůj energetický typ Vibrační léčení - Jak získat vnitřní rovnováhu a poznat svůj energetický typ Jaya Jaya Myra

Velmi zajímavá knížečka s obsáhlými kapitolami o čakrách, energiích apod. :) hezky napsané.

22.09.2021 4 z 5

Tajemná moc zvířat: Oni vědí, my jen tušíme Tajemná moc zvířat: Oni vědí, my jen tušíme Olga Krumlovská

Hodně zajímavostí ze světa zvířat, ale také jejich symboliky, historie, kultury apod.

Trauma u dětí Trauma u dětí Leona Jochmannová

Kvalitně podaná publikace. Je zde velké množství studií, ale také výčet typických projevů pro trauma, disociace apod. Za mě rozhodně super.

Exorcisté a psychiatři Exorcisté a psychiatři Gabriele Amorth

Zajímavé téma, místy se čtení sice poněkud vleče (zvlášť při popisu historie, ve které je autor obzvlášť pečlivý).

Tajemství vůní a chutí Tajemství vůní a chutí Hanns Hatt

Inu, místy byla knížka nabytá zajímavostmi (třeba ta část o vajíčkách, spermiích a jejich feromonech) a sem tam se to zase vleklo v jakýchsi povrchnějších a odbytějších kapitolkách, ve kterých mi přišlo, že si z nich nakonec nic neodnáším. Celé je to takové nevyvážené mi přijde. Samozřejmě, jde tu o zajímavosti ze světa chutí a vůní, to je zde splněno, víceméně. Ale nepatří to mezi ty populárně-naučné knížky, ze kterých mám fakt radost.

21.09.2021 4 z 5

Freudovská mystika Freudovská mystika Samuel Slipp

Jak je známo, Freud svoje teorie zakládal převážně na svých osobních interesích, ale také jeho nevyřešeným vztahem k matce a tudíž k ostatním ženám.
Freud správně podotknul, když jednoho dne pravil, že ženská psychologie je z jeho teorií asi nejslabším článkem (myšleno z hlediska zpracování).
Obsáhlé, historické, ale velmi aktuální téma ženské psychologie z pohledu psychoanalýzy (a nejen ní), zahrnujíc také názory některých Freudových oponentů, ale nezapomínajíc zároveň na kulturní aspekt (třeba bohyně Matka a strach z ní, antropomorfizace božstev, proměny v čase apod.).

21.09.2021 5 z 5

Tajemství lidského úsměvu Tajemství lidského úsměvu Barbora Bäumlová

Netradiční téma zpracované zajímavým způsobem.
"Úsměv nic nestojí", říká se.
Tady se zaobíráme skutečně lidským úsměven, nejen z pohledu evolučního (např. teorií, proč se ženy usmívají více než muži), genderového/rozdílnostmi úsměvu napříč pohlavími, ale také typickou americkou propagandou širokého úsměvu zuby ukazujíc po aktuální otázky v přetechnizované době.

21.09.2021 5 z 5