hu_87 hu_87 komentáře u knih

Mizející lžíce, růžový sníh a jiskřící bonbóny Mizející lžíce, růžový sníh a jiskřící bonbóny Sam Kean

Určitě je to zajímavý nápad a milovníci/učitelé chemie, popř. biologie mohou knížku využívat i jako podnětný materiál ke své výuce.
Kniha je napsaná vesměs čtivě, i když mě docela iritoval autorův zvyk se některou částí historie zaobírat na můj vkus až moc, takže jsem něco přeskakovala.

06.01.2021 4 z 5

Psychologie učení Psychologie učení Jan Průcha

Odborně a přehledně sepsaná publikace určená pro všechny zájemce o danou oblast. Vhodná nejen pro učitele, ale i psychology, sociální pracovníky a prostě všechny, které nějak blíže problematika učení zajímá a chce se dozvědět nějaké zajímavé poznatky a studie z tazkvaně školního prostředí. Pro každého, koho zajímá vliv motivace, vzdělanosti rodičů, přítomnosti internetu doma... a tak dál, na prospěch (nejen) žáka.
Výhodou je i poměrně solidně zpracovaná grafická část knihy.

06.01.2021 5 z 5

Stačí jen málo	- 52 způsobů, jak rozvíjet klid mysli pomocí neuropsychologie Stačí jen málo - 52 způsobů, jak rozvíjet klid mysli pomocí neuropsychologie Rick Hanson

Kniha je spíše prakticky zaměřená a sem tam se dozvíte nějakou tu zajímavost z oblasti neurověd. Jak už z názvu vyplývá, jde tu o celkem 52 možných způsobů.
Ocení ji především jako možnou inspiraci lidé v krizi, psychologové, terapeuti a prostě každý, kdo se chce přiučit nějaké té svépomoci.

29.12.2020 4 z 5

Runy a jak jim rozumět Runy a jak jim rozumět Cassandra Eason

Úžasná knížka! Nenechte se zmát tím, jak je tenoučká. Vhodně je zpracovaná i grafická stránka, což podtrhuje přehlednost.
Vhodná pro úplné začátečníky, ale i lidi, kteří se již s runami setkali a chtějí komplexnější teoretický výklad jednotlivých run. U posledních kapitol se autorka zaobírá i vrháním run a věštěním na konkrétních příkladech.

27.12.2020 5 z 5

Život podle barev Život podle barev Tom Maddron

Je to originální myšlenka, rozdělit lidi do základních typů podle barev. K tomu je to úžasně jednoduché, přehledné a snadno zapamatovatelné. V knize jako takové se nic extra nového nedozvíte - jedná se spíš o takovou příručku pro laiky/úplné začátečníky z oboru psychologie, někomu to může pomoct si některé věci propojit a uvědomit.
A jaká jste vy barva: modří, zlatí, oranžoví, nebo zelení? ;)

15.12.2020 4 z 5

Mužský narcismus Mužský narcismus Raphael M. Bonelli

Knížka se mi líbila z toho důvodu, že byla jednak čtivá (pochopí snadno i laik) a jednak realistická. Neopírá se tolik o teorii, že narcismus je takový to zraněný dítě uvnitř: naopak, zaobírá se myšlenkou, že sebevědomí narcisů je skutečné. Ideální knížka pro každého, kdo se chce o narcismu dozvědět více a ještě ideálnější pro někoho, kdo narcise zná.

12.12.2020 5 z 5

Proč cítím to, co ty Proč cítím to, co ty Joachim Bauer

Poměrně nenáročná knížka určená úplným začátečníkům v oblasti zrcadlových neuronů, takže koho zajímají věci typu teorie mysli, napodobování, chameleonův efekt a jsou v oblasti úplní začátečníci, knihu ocení. Avšak ztráta času pro někoho, kdo se o oblast zajímá - nedozví se tu nic nového.

10.12.2020 3 z 5

Jak můj mozek zvítězil nad bulimií Jak můj mozek zvítězil nad bulimií Kathryn Hansen

Autorky si cením, jelikož knížek o PPP na trhu vážně moc není, natož ve formě otevřených výpovědí. Napsáno srozumitelně, bez nějakých složitostí.
Autorka správně varuje, že u některých diagnóz - a v tomto případě bulimie, odhaduji že podobně to bude u anorexie - mohou některé typy terapií dokonce při bulimii uškodit. V tomto případě asi nejvíc psychodynamická: rejpat se v něčem a dělat z toho složitější věc, než ve skutečnosti je, se ukazuje být jako poměrně riskantní taktika.
Obecně si nedokážu představit, jaké je to být v kůži bulimičky, ale doufám, že v tom tyhle holky budou vidět nějakou naději, podporu a když se terapie ukážou jako ne moc účinné, hlavně si pamatujte (a to se naučíte během čtení týhle knížky) NEDĚLAT věci složitější než jsou. A to si myslím, že je důležitá lekce i pro víc věcí v životě.

Držím palce všem holkám, který se s PPP potýkají!

08.12.2020 5 z 5

Panická porucha Panická porucha Ján Praško

Knížka je poctivě zpracovaná, začínaje příznaky onemocnění, možnou komorbitou, s čím se zpočátku může panická porucha zaměnit. Nechybí ani různé kazuistiky. Nakonec jsou také pěkně zpracované kapitoly o terapii. Užitečná mi přišla kapitola krizové intervence, tj. jak se k takovému člověku, co má právě záchvat, chovat a jak ho "uklidnit".

08.12.2020 5 z 5

Molekulární genetika Molekulární genetika Stanislav Rosypal

Hodně stará knížka, kterou hravě nahradí spousta novějších. Neučí se z toho moc dobře...

07.12.2020 4 z 5

Iluze paměti Iluze paměti Julia Shaw

(SPOILER) Poctivě zpracovaná knížka nabalená informacemi. Je psaná vědecky, podložená vědeckými studiemi, takže jí ocení v prvé řadě lidé, kteří se o problematiku zajímají, popř. studují psychologii a příbuzné obory.
Poslední dvě kapitoly mě teda nebavily tak jako zbytek knížky, to ale neznamená, že ta knížka není dobrá.
Výcuc některých informací:
- mozek je neuvěřitelně tvárný a plastický orgán
- zapomínání je pro mozek zdravé
- emočně nabité vzpomínky mají tendenci se lépe ukládat do paměťi (avšak přílišný afektivní náboj může být z hlediska vštípivosti negativní v tom smyslu, že se zaměřuje pozornost na úzký okruh informací a nezapamatuje se pak to relevantní)
- autisti mají horší autobiografickou paměť
- lidé s posttraumatickým šokem si více pamatují věci, které v pokusu mají zapomenout (což tak odpovídá jejich flashbakům, které by chtěli zapomenoutú)
- ve spánku se mozek očišťuje od potenciálně neurotoxického glutamátu, jehož nadbytek způsobí poškození neuronů a nadbytek vápníku
- volíme lepší roli sebe sama: když se lidem ukážou jejich skutečné tváře a upravené tak, aby byly podle měřítek více atraktivní, považují lidé za vlastní tváře ty upravené
- za některých podmínek je dokonce pozitivní, když spolu mohou svědci trávit čas ve skupině

07.12.2020 5 z 5

Nesmrtelné myšlenky Nesmrtelné myšlenky Friedrich Nietzsche

Malá knížečka, ve které jsou strašně ubíjející, nihilistické, na druhou stranu sarkastické citáty/myšlenky. Prostě Nietzsche. Nic pro optimistické a pozitivní povahy. Ideální. Hluboké.

05.12.2020 5 z 5

Počítačový útok Počítačový útok Chris Prosise

Takhle: knížka je zajímavá a obsahuje hodně zajímavých tipů, jak poznat, že vám někdo třeba šmejdí v počítači. Dozvíte se o spoustě různých zajímavých příkazů v cmd, které vám mohou dost usnadnit život, včetně různých výpisů logů, aktuálně přihlášených uživatelů a tak dále a tak dále.
Knížka samozřejmě vzhledem k oblasti zaměření obsahuje různé screeny obrazovky pro lepší pochopení postupů.
Bohužel, knížka je dost stará a oficiálně asi tak určená pro OS Windows 2000, což je dost škoda, vzhledem k tomu, že je kniha hodně užitečná, že nevyšla v aktualizovaných vydáních. Rozhodně doporučuji zájemcům o počítačovou bezpečnost.

04.12.2020 5 z 5

Vraždy slavných Vraždy slavných Libor Budinský

Podobně jako autorův jiný titul Sebevraždy slavných je i toto zajímavá a stejně podaná knížka. Jednotlivé osobnosti a informace k nim, bohužel někdy na úkor přílišné strojenosti. Chtělo by to některé věci podat více zajímavě a zaobírat se jimi více. Ale jako takový stručný výcuc dobrý.

02.12.2020 4 z 5

Grafický design Grafický design Timothy Samara

Jak již bylo napsáno, čtení je v této knize celkem dřina. Což navíc nezlepšuje malé a na můj vkus poměrně nekontrastní písmo (když se vezme v potaz miniaturní velikost písma). Na druhou stranu kniha obsahuje hodně suprových fotek, které mohou sloužit i jako taková menší inspirace. V designu se fantazii meze nekladou a grafická stránka knihy to dokazuje.

02.12.2020 3 z 5

Velká kniha keltské astrologie Velká kniha keltské astrologie Helena Paterson

Knížka je celkem zajímavá, samozřejmě není určená zarytým skeptikům a lidem jdoucím proti všemu, co věda neuznává. Jsou zde vyobrazeny prototypy stromů pro jednotlivá znamení a následně jejich výklad dle určitých rozmezí datumů (stejně jako klasické horoskopy jak je známe), akorát tady má každé znamení svůj zvláštní název (třeba taková bílá klisna nebo jednorožec doufám mluví za vše) a tak nějak se to i z většiny shoduje i s klasickou astrologií.

01.12.2020 4 z 5

Moderní kryptografie Moderní kryptografie Milan Oulehla

Velmi odborná knížka, nedoporučuji laikům a lidem, kteří měli osypky z matematiky a různých grafů.
Autoři nastiňují kryptografii z odborného pohledu, tématem je šifrování a jeho princip.
Knížka obsahuje velké množství grafů, tabulek a nastíněných výpočtů. Výhodou je také kvalitní papír. Pro ajťáky a lidi, co jsou do problematiky zažraný, ideální volba. Ale i pro začátečníky, kteří si chtějí rozšířit svoje obzory a nevadí jim trochu matiky.

25.11.2020 5 z 5

CyberSecurity CyberSecurity Jan Kolouch

Odborná publikace. Bohužel nevhodně strukturovaná. Příliš velká část knihy je věnovaná legislativě a menší část je věnovaná praktické části. Čekala jsem, že v knížce bude obsažená nálož kapitol o bezpečnosti IT obecně a ne, že bude tolik stránek "vyplýtváno" na věci, které jsou pro většinu lidí spíše nezáživné.
Jistě je důležitá legislativa, to nepopírám. Jen mi to přijde škoda v rámci takové bichle, ve které toho mohlo být tolik zajímavého, klidně i víc odborného. I tak se zde najdou zajímavé informace, tipy na užitečné utility a programy, které mohou dost zlehčit život.

25.11.2020 3 z 5

Změna myšlení Změna myšlení Susan A. Greenfield

Během čtení prvních cca 70 stránek jsem chtěla knihu odhodit s tím, že je to ztráta času. Vydržela jsem a těžko říct, jestli se to spíš vyplatilo, nebo naopak ne.
Autorka nepíše rovnoměrně. Tudíž těch prvních 60-70 stránek jsou takové spíš filozofické úvahy a věci, které zná asi každý - i ten, kdo se o danou tématiku nijak blíže nezajímá.
V další části autorka obrací a kniha je plná informací. Zaobírá se plasticitou mozku, včetně notoricky známých londýnských taxikářů a jejich hipokampu; zaobírá se důležitostí sociálních kontaktů (srovnejte si důchodce v ústavní péči a důchodce co má okolo sebe rozmanité podněty, má bohatší sociální kontakty a vztahy).
Další část kopíruje část první a nakonec autorka zase obrací.

Jako kniha je to poměrně chaotický výcuc nejrůznějších informací, které nejsou rovnoměrně napříč knihou rozložené, takže v průběhu knihy se setkáte s nejrůznější snůškou filozofických úvah (které ani nemusí moc narážet přímo na téma digitálních technologií) a poměrně zajímavými informacemi, které jsou na sebe bohužel až moc nacuclé a tudíž to pro někoho může být celkem matoucí a z knihy si nejspíš odnese méně, než kdyby byla kniha napsána přehlednějším stylem.
Když se to shrne, tak se dozvíte třeba tohle:
- co je to plasticita mozku a jak dokáže mozek převzít funkce, které jsou zdánlivě nenávratně poškozené
- že náš mozek je velmi přizpůsobivý orgán, který se dokáže účinně přizpůsobovat svému prostředí
- jak digitální technologie a obzvlášť počítačové hry souvisí se syndromem ADHD
- jak hráči agresivních her reagují na reálné situace, ve kterých je vyobrazeno násilí a jak rychle takoví lidé zareagují na pomoc člověku, který byl např. zbit
- jak dopamin otupuje náš frontální lalok (navzdory jeho obecně známým nabuzujícím účinkům)
- jak je pumpování dopaminu nerovnoměrné u závislých hráčů na PC hrách (u "normálního" hráče se napumpuje dopamin a jeho účinek je dlouhodobějšího rázu, zatímco závislý hráč potřebuje pořád větší a větší dávku)
- jak chápou schizofrenici metafory
- že čtení e-knihy vám zabere víc času, než čtení staré dobré vázané knihy vonící papírem
- jak moc si z toho odnesete z článku, když mezitím budete surfovat po netu, odpovídat na zprávy apod.
- jak digitální technologie rozptylují naši pozornost obecně
- o Google efektu
- o tom, jak některé školy až agresivně prosazují digitální technologie ve výuce (naproti tomu jak jdou některé školy vůči tomuto trendu a prosazují tzv. tradičnější způsob výuky)

Před četbou tedy zvažte, jak jste trpěliví. Pokud si potrpíte na vědecká fakta a ne na různé úvahy autora, budete mít při četbě nejspíš větší potíže, než člověk, který od knihy zas takovou vědeckost neočekával. Naproti tomu je to knížka zajímavá a můžete jí použít jako takový odrazový můstek pro další studium souvisejících věcí. V hodnocení váhám mezi 3-4 hvězdami.

18.11.2020 3 z 5

Nervové buňky a jejich svět Nervové buňky a jejich svět Miroslav Orel

Kniha se čte samo, je pěkně zpracovaná a dobře poslouží uchazečům na navazující Mgr. studium např. psychologie a příbuzných oborů. Obsahuje také velké množství ilustrací, kde se probírají neurony, stavba jednotlivých částí mozku a tak.

26.10.2020 5 z 5