JankaG komentáře u knih
Kniha, na kterou jsem čekala rok a jsem odešla se smíšenými pocity!
Čtvrtý díl série Naslouchač se dá shrnout jedním slovem: přechodový. Z většiny působí jako most k velkým událostem, které teprve přijdou. Největší síla knihy tkví ve světě a jeho historii, která překračuje hranice fantasy žánru. Na druhou stranu, dějová linie Ilan je příliš roztahaná a často nepřehledná.
Pokud jste tak jako já fanouškem série, doporučuji knihu přečíst už jen kvůli důležitým odhalením na konci. Pokud jste však čekali další strhující díl plný akce a vývoje, můžete být mírně zklamáni.
Praha, pivo a romantika
Dvanáctý díl série Romantické útěky nás zavádí do Prahy. Anna si splnila svůj sen a získala místo stážistky v pražském pivovaru. Těší se na měsíce plné skvělého jídla, piva a objevování. Co však nečeká, je setkání s Leonardem, mladším bratrem známé postavy z předchozích dílů. Staré city, nevyřešené problémy a tříměsíční společné soužití v Praze – dokáže romantika v kouzelné Praze překonat jejich minulost?
Co se mi na knize líbilo:
Autorka výborně popisuje pražskou atmosféru. Nejde jen o známá turistická místa, ale i o lokální perly, které ocení zejména místní. Zmínka o Liquid Coffee byla milým překvapením. Gastronomické popisy a zážitky z pivovarských exkurzí působí autenticky a vyvolávají chuť Prahu znovu objevovat. Velkým plusem je také načasování příběhu – podzim a Vánoce v Praze, kdy město hraje svou nejkrásnější roli.
Co mi nesedlo:
Příběh Anny a Leonarda byl až příliš jednoduchý a předvídatelný. Kniha místy působí spíše jako průvodce Prahou než jako skutečný romantický román. Pokud hledáte komplexní zápletku, budete možná zklamáni. Hlavní devizou knihy je spíše atmosféra než samotný děj.
Kniha je milým společníkem na podzimní večery nebo jako inspirace pro výlet do Prahy. Pro milovníky romantiky je příběh trochu slabší, ale pokud vás láká poznávání Prahy očima cizince a ochutnávky všeho, co město nabízí, budete nadšeni. Doporučuji především těm, kdo se chtějí naladit na vánoční trhy nebo objevit nová zákoutí v centru města.
V centru příběhu stojí dvojčata Debora a Táňa - dvě sestry, každá z jiného těsta. Zatímco Táňa si užívá slávy jako zpěvačka ve velkoměstě, Debora zůstává věrná rodové tradici v staré chalupě ukryté v lese. Právě tam už po šest generací žijí ženy jejich rodu - léčitelky a bylinkářky. Když Debora téměř přijde o život, musí čelit nejen vlastním démonům, ale i tajemstvím, která jejich rod provázejí.
Co mě nadchlo?
Originální pojetí magie: Žádné mávání kouzelnou hůlkou nečekejte. Tady se kouzlí pomocí bylin, čajů a především prostřednictvím poznání, že naše pozornost je mocný nástroj - co jí živíme, to roste.
Precizní práce s časem: Deníková forma vyprávění drží pohromadě několik časových rovin. Sledujeme příběhy pěti generací žen (babička Hermina Elena Debora a Táňa malá Maja), a přesto se čtenář neztratí.
Hloubka některých myšlenek: Nejvíc mě zasáhl citát
*"To, co se děje venku, je jen odrazem toho, jací jsme uvnitř."*
Celá kniha vlastně vypráví o tom, jak naše vnitřní světy utvářejí ten vnější.
Pokud hledáte klasickou fantasy, sáhněte jinam. Toto je příběh o rovnováze ve vesmíru - o tom, že každá akce má svou reakci, každé světlo svůj stín. Je to kniha o síle přírody, moudrosti předků a především o tom, že bychom měli být opatrní na svá přání - nikdy totiž nevíme, jakými cestami se jejich splnění vydá.