Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Černá nenávist Černá nenávist Dennis Lehane

První autorův román a hned nabitý extrémem rasovosti.
Příběh jako ukázková sonda do problémů a zločinnosti z obou stran konfliktu barev.
Citace:"Cos mu udělala? " šeptal jsem jí a snažil se potlačit radostné překvapení v hlase. Nejspíš se mi to nepovedlo.
Zavrtěla hlavou a dál se ke mně tiskla.
..oba (vyšetřovatelé) mi připadali šťastnější než v den, kdy oba naráz přestali muset platit alimenty.
Stylově v trendu "Drsné školy", čtivé superdílo.
Lehane nezklame.

08.10.2020 5 z 5

Právo první noci Právo první noci Vlastimil Vondruška

Audiokniha ve skvělém stylu Vondruškiády.
Případ nedecentního tématu ze známých míst našeho kraje.
Bohatý příběh se zápletkou dokonale zamaskovanou falší a zradou.
Tohle" " Právo první noci" mi v mysli jako cejch na tom hradním místě zůstane.

Historie kterou fantazie ztvárnila do příběhu se v mysli usazuje a dovedu si představit, že by opět, už ze sympatií k autorovi, mohl být hostincem "U bezhlavého Tatara" ozdoben štít soudobého kiosku v lesoparku, už za tu úžasnou historku.
Z patriotismu v NEJ co chci.

08.10.2020 5 z 5

Coventry na útěku Coventry na útěku Sue Townsend

Po Adrianovi je Coventry, která je dílem oblíbené autorky.
Kniha s nebývalým pohledem na odvahu zmizet po aktu vzteku s tragickým následkem, na příčinu strachu a trýzně, s idiotismem v povaze.
V cizím prostředí hrdinka objevuje společnost ve všech sférách.
Citace :" (telefonát poslanci) :" Nicholas hystericky prohlásil : Jestli s ním nebudu moct hned teď mluvit, nakopnou ho do zadku a v úterý ráno si bude číst rubriku zaměstnání." Takže ho (manželka) přepojila, ale nezavěsila.
"Oč jde, Nicku?"
"Moje blbá ségra má fotku, na který si pohráváš s levým ňadrem uprchlý vražedkyně."
"Který, .. ta někoho ... Panebože!"
" Jo. Bylo to na titulní straně všech..."
" Tak to jsem skončil, Nicku."
"Ještě ne, ...chce za to...a jestli to ještě dnes nedostane pošle fotku kurýrem ...tomu investigativnímu novináři - zapřisáhlému socialistovi...
"Ach, Bože! Ach Bože ...! Nicku, tohle je důvěrný. Předsedkyně vlády zítra vyhlásí datum doplňovacích voleb."
" No to je krása, nádhera, úžasně načasovaný."
" Nicku, neměl bych prostě rezignovat?"

Příběh má grády a neočekávané rozuzlení.
Pocit bleskové inspirace, ergo bleskové četby.

02.10.2020 4 z 5

Bílá paní na hlídání Bílá paní na hlídání Pavel Brycz

Paterčata ..ášové v rodině Černých hlídá Bílá paní z Rožmberka.
Malí ďáblíci, neposedové jsou zdolatelní jen jejími kouzly a jejím kouzlem osobnosti.
Pro paní Perchtu jsou novinky dnešních doby někdy stejně strašidelné, jako ty její staré čáry pro děti.
Má to svěží šmrnc a dětský svět je v tom napínavý i úsměvný.
Audiokniha je hezky načtená Naďou Konvalinkovou.

29.09.2020 4 z 5

Zlatovláska Zlatovláska Josef Kainar

Zveršovaná Zlatovláska - to je sen a další láska.

Citace :
" Pro mne žádná pomoc není,
marné je mé plahočení."

A ta záře je tak živá,
a ta záře se tak míhá,
jako by si tisíc pávů
rozprostřelo pro radost
ten svůj čarokrásný chvost.

"Rybáři, ach, povězte mi,
co to svítí celým krajem?
Hoří lesy za Dunajem?"

"Nehoří les, planou vlásky
spanilé panny Zlatovlásky."

Dárek nad dárky - veršované pohádky
je dnes třeba milých básní,
svět a život zlehka zkrásní.

29.09.2020 5 z 5

Případ s alchymistou - to byli vždy ti s jistým cílem.
Zháňka po krásném Vlachovi, který v srdcích žen jiskru zažehl a v panstvu naději na bohatství podnítil, se jeví záhada zajímavou i pro královského písaře. A tak je třeba vyšetřovat i způsobem tkz. inkognito, jen přetrpět panské manýry v afektovanosti. ( Hra s kroužky mě dostala, asi jak Rozárku).
Citace:"Lehké řemeslo by se mělo trestat. Jedině co by opravdu pomohlo, pozvat miškaře."
"Když může církev pranýřovat obžerství a pijanství, proč by nemohla být hříchem přemíra práce? Práce je brána do pekel."

V klasickém stylu autora je audiokniha potěšením.

28.09.2020 5 z 5

Není cesty zpět Není cesty zpět Tim Weaver

Celkem kapku náročné na trpělivost.
Záhadnost udrží pozornost, neboť autor je klasa.
Děj má spád hlavně v rozptylu koncentrace na důležité odbočkové detaily, které se vrší.
Známosti v kruzích mají svá pravidla, čímž dochází k neobvyklým zločinům, nad kterými z důvodů nedůkaznosti se chce zavřít voda. Jenže jsme ve světě Tima Weavera, a ten tu poctivou spravedlnost bere vážně, i přes averzi, lži, utajování, vyhrožování, násilí a vlivy úplatných.
Citace :" ... perfektní oblečení, pouštní opálení a očividně drahý úsměv. Tohlo mu na něm vadilo. Z dálky působil naprosto normálně, jenže sotva jste se přiblížili zaznamenali jste nepatrnou, téměř podvědomou změnu - jako by jeho zevnějšek záměrně představoval přesný opak jeho pravého já. Jako past."

Fajn.

28.09.2020 4 z 5

Dobrodinec lhář Dobrodinec lhář Roy Norton

Podařené dílko.
Pestrost zákeřností jejímž cílem je bohatství, je na území zlatokopů nemalá.
Ale po letech, kdy se touha mění z mamonu na přátelství, je ke stáří v samotě důležitější pro hodnocení života větší, a tudíž pomoci spravedlnosti a citovému zakotvení je výzvou pro co stojí zdolávat vražedné překážky.
Zápletka je dramatická v tom, do jaké míry je nesmírně troufalé napravit zločin, který se stal ukradeným, ale na svědomí je, s čímž se viny nejde zbavit
Jenom fintou, která má háčky na zlatokopecké triky vyzrát.
Citace :" ...dnes v noci by měl někdo z nás obou zůstati ležet na podlaze pro koronerovu prohlídku."
Komu věřit, když je v titulu lhář.
Netradiční zápletka, fajn četba.

25.09.2020 5 z 5

Besídka bývalých žáků zvláštní školy Besídka bývalých žáků zvláštní školy Miloslav Šimek

Potěšení s nostalgií.
Citace :" Z dotazů a odpovědí :" Pane Šimku - Proč není ve škole kniha přání a stížností? (7.D ZDŠ Terezín) Protože žákům nepatří do rukou zbraně. "
Dotaz : Jste abstinent? A proč? (M.Z. Frýdek Místek) Protože to, co vidím kolem sebe, mi stačí vidět jednou. "

Jsem ráda že ji mám.

23.09.2020 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Autorův styl nevybočuje z řady psychodestrukce a v osidlech strachu je jedinečným fenoménem.
Tak jako v "Trhlině" dovede v příběhu navodit reálnost celkem banální - výlet do samoty - ale ... proč ta hrůza?
Je to autorův kumšt, co dokáže vyvolat lepivý pocit nebezpečna.
Citace :" Nevidím ani prd."
" Vybojoval jsem si klidnou smrt."
"Pravda tě osvobodí, ale smrt je lepší."

23.09.2020 4 z 5

Láska voněla smrtí Láska voněla smrtí Roman Cílek

Povídky, čtoucí se jedním dechem.
Styl bez banalit, přímočarý, svižný, s tématikou současné doby.
Citace:" Je to klikař, těsně před penzí takhle zbohatnout a nemuset být odkázaný na pár tisícovek důchodu, ten šťastlivec se uměl narodit.
A co to onomu šťastlivci přineslo?
Před lety se chlubil, že nemá nepřátele a naopak kamarádů celý regiment.
Dnes, strach.
Nenávidí ho lidé, jimž ve svých domech musel zrušit ubytovací smlouvy, aby měl prostor pro podnikání, nenáviděli ho ti, kteří u něho podnikali za drahý nájem, nenáviděli ho i ti, jimž podnikání neumožnil a odmítl jejich vyčurané nabídky.
Ti všichni mohou mít chuť mu ublížit.
A všech se tak trochu bojí.
Je tohle - ruku na srdce - život šťastlivce ?!"

Zdařilé dílko, příjemná četba.

21.09.2020 5 z 5

Medicejští: Úpadek rodiny Medicejští: Úpadek rodiny Matteo Strukul

Vyšperkovaný závěrečný díl korunuje dílo.
Marie - další královna z rodu Medicci na francouzském trůnu.
Autor svým dílem nás pečlivě provází tam, kde Alexander Dumas nás nechal v nevědomí.
A tak historická jména zde mají opravdové osudy, které se dotýkají i těch románových, jenže zde, v jiné konstelaci.
A tak celá série nás vede historií Francie s obdivným vlivem žen rodu Medicci na vytříbený styl, kterým obohatily Francii v architektuře, parkových úpravách, uměleckých dílech, neboť italský vkus nelze přehlédnout.

Malíř J.P.Rubens s jeho italským stylem vnímání umění, zde zvěčňuje osobnosti a obrazové skutky královny Marie, Ludvíka XIII, kardinála Richelieu, Annu Rakouskou, lorda Buckinghama.

Pestrost obsahu spolu obrazy, portréty, zámky a zahradami na "G" je pro dokonalost zážitku jedinečná.

Citace z obálky :" Příběh jedné z nejmocnějších rodin historie, prodchnutý konspiracemi a zradou. Je to ale i vyprávění o velké kulturní revoluci renesance, kdy byla Itálie světovým centrem a vzorem nádhery a velkoleposti pro celou Evropu. Il Venerdi di Repubblica "

Dílo hodné úcty a obdivu, paráda.

20.09.2020 5 z 5

Sám proti inkvizici Sám proti inkvizici Marcos Aguinis

Historie náboženských střetů s církevní inkvizicí devastující národy.

Bohatý, výpravný příběh plný záludných pletich církevních úředníků bažících po krvi a majetku jinověrců. Doba tak přetěžká, logika a dogmata byly v procesech bojem o přežití, ve kterém zvůle vždy vítězila.

Citace : "F.M.de Silva, složíte slavnostní přísahu, že budete říkat pravdu."
Měří se dvě protikladné ideologie. "Položte ruku na tento kříž," rozkáže.
"Pane, jsem žid."
"Pro toto obvinění vás soudíme."
" Takže nemohu přísahat na kříž."
"Takový je postup!" otráveně opakuje inkvizitor. "Musíte dodržovat postup."
"...Jsem žid a mohu přísahat pouze na živého Boha, stvořitele nebe a země."
"Zamýšlíte nám vnutit svůj zákon?"
"Budu-li přísahat na kříž, dopustím se první lži."

Inkvizitoři stojí před dosud neslýchaným problémem, směsicí pohany a upřímnosti.
...neprokazuje vítězství církve, nýbrž její zneužívání. "

Další dílo, které jen tak nezapomenu.

19.09.2020 5 z 5

Smrt kriminalisty Smrt kriminalisty P. D. James (p)

Audiokniha s poslechovým zážitkem.
I v laboratoři pitevny je možné spáchat vraždu. Podezřelých je dost, protože lakomý, samotářský morous, precizní pedant nesoucí zodpovědnost za soudní důkazní vyhodnocení, není oblíbencem ve svém působišti. Takže rošáda zkrývající utajení, vztahy, lásky, i nelásky, profesní konflikty, majetkové vize, s dalšími neživými se může velmi zvolna rozpadávat, aby konec překvapil.
Všude mají lidé své trable, i na kriminálce tomu není jinak, jen těch důkazů se umí líp zbavit, ale svědci jsou jaksi nevypočitatelní.
Citace:" Největší síla není nenávist, ale láska, a jako detektiv se jí musíš naučit rozeznávat."
Klasika s A. Dalglieshem.

16.09.2020 5 z 5

Dvorní dáma Dvorní dáma Anne-Marie Vedsø Olesen

Vypadalo to nadějně, oceněné dílo, ale asi pečlivě porota nečetla, nebo priority změnily už hodnotu?
Citace z obálky :" Román o vášni, víře, povinnosti, přátelství i nepřátelství, ale i ztrátě iluzí."
V tak zajímavém prostředí a době, se zápletkou svodů a tajemství tomu autorka poskytla faleš, neupřímnost, zbytečnou brutalitu.
Citace:"Ale tak to na světě chodí.."
Výmluva ze špatné koncovky, která nemá obhajobu.

K neuvěření, jediné pozitivum jsou historické reálie doby, před Bartolomějskou nocí.

13.09.2020 2 z 5

Nepřirozená smrt Nepřirozená smrt Dorothy L. Sayers

Audiokniha
Dobře sestavený vražedný záměr, kde takové nic, dovede zabít.
Takže, díky této četbě před léty, je tímto poučením pro vážné životní situace, už na patřičných místech kontrola jaksi sebezáchovná, čímž čtenářská detektivní posedlost plní kurz vzdělanostní, což se cení.
Dobré - vědět, skvělé - si to v praxi pohlídat.

Praktiky vypadající neuvěřitelně, skvěle zamotané v právních kličkách.
Lordi a sirové jsou ti, co objevují ženskou strategii pro divně přirozenou smrt.

10.09.2020 4 z 5

Přeju si... tebe! Přeju si... tebe! Tracy Brogan

Romantika v excelentním hávu.
Pocitové touhy zamilovanosti s použitím záchranné brzdy, která funkčnost odpírá.
Citace:"Potřebuju chlapa."
Ano, ke své honbě za vhodným partnerem jsem chtěla přistupovat vědecky,.. seznam požadavků, sestavený algoritmus s cílem , mít něco společného. " Hledáš vzrušujího chlapa, se kterým budeš randit, nebo někoho, koho budeš volit?"
"Tak sňatek?" řekl.
"Jo. Proč? Nejste přívržencem sňatků?" flirtovala jsem. Gin mi ještě nemohl stoupnout do hlavy, takže byla záhada, proč jsem byla tak přímočará. Byla jsem upřímná, ale samozřejmě jsem ho škádlila, chtěla jsem zjistit, jak daleko až můžu zajít. "Takže, víte, pane C..., opravdu vám dělám laskavost. Snažím se vám ušetřit čas a energii."
Oči mu zazářily. " V tom případě bych třeba mohl být poslední, s kým si před svatbou jen tak vyhodíte z kopýtka."
Vše uvnitř mého těla vzplálo jak ráno o Vánocích. Ach, bože, to by třeba mohl. Teď zase flirtoval on a já se topila v jeho očích modrých jak Karibské moře. Takhle to nešlo. Takhle to v žádném případě nešlo. "

" Nic takového jako dokonalý manžel, ani manželka, nebo manželství není. Láska někdy zvítězí nad logikou a nejlepší co můžeš udělat je následovat srdce. "

Smysl pro humor, upřímnost a šlechetnost srdce - základ vztahu.

Potěšení *****

06.09.2020 5 z 5

Vražda pro štěstí Vražda pro štěstí Josef Škvorecký

Audiokniha
Bez utajování, lhavých odboček a mdlob by možná asi, v tomto přátelském společenství v honbě za štěstím k vražednému mordu nedošlo.
Ale možnost být tak blízko štěstí, má tak silné hříšné choutky, že se to bez vraždy neobejde.
Celkem dobrý, ale po V.K. jinak nelze.

06.09.2020 3 z 5

Marlow Marlow Volker Kutscher

Superčtivo, jako celá předešlá série.
Jako banalita vypadá jednoduše dopravní neštěstí, ale dovede ohrozit vysokou politiku.
V hajlující atmosféře se Německo mění, vztahy, posty, důvěřivost a zklamání.
Citace:" Přišel k ní, políbil ji a podal ji balíček, který prodavačka tak hezky zabalila. "Malý dárek. Pravé norimberské perníčky."
...vybalila si dàrek. Pak nadskočila jako kdyby v balíčku bylo něco, co po ní chňaplo.
" Co je tohle?"
..v tu chvíli nevěděl, na co se ptá, protože to bylo celkem evidentní, celý ten balíček voněl po perníčcích. Pak to uviděl: kulaté placičky byly zdobené hákovými kříži z mandlí. Toho si při koupi nevšiml. Ani nápisu na obale.: V upomínku na Říšský stranický sjezd svobody.
" Do prdele. To jsem neviděl. Promiň. V Norimberku, ale hákovým křížům neunikneš. Byly na každém rohu."
Vzal jeden a začal odlupovat mandle. Tak teď už to vypadá líp. Katolické perníčky s křížkem.
"Doufàm, žes právě nezneuctil budoucí výsostný znak Německé říše."
" Ty to na mě přece nikomu nepovíš. Ani klukovi ne."

Vrchní inspektor Ráth je znovu na indexu ze svérázných postupů a z utajovaných důvodů při vyšetřování podezřelých úmrtí.
Jeho mistrně geniální tah jej staví do pozice hráče, který vzbuzuje mimořádný respekt, neb jednoduše řeší neřešitelné.
Nej v nejnovějším trendu.

04.09.2020 5 z 5

Ďáblova pevnost Ďáblova pevnost Juraj Červenák

Podprahovým vnímáním z časů minulých se mi jeví záštita hrdiny jako autorův odkaz na české vlastenectví, které v podvědomí v pověstech chránil naší vlast od zla.
Komu by nevytanulo na mysli ten skvost od Jaroslava Seiferta.
Citace pro působivost : " Hora Říp "
Viděl jsem hory plné ledu,
zpívat však o nich nedovedu.
Jiskřily dálky nad hlavami
jak bleděmodré drahokamy.
Jímala závrať při pohledu
zpívat však o nich nedovedu.
Když ale vidím na obzoru,
uprostřed kraje nízkou horu,
na nebi mráček běloskvoucí,
- přestane srdce chvíli tlouci.
Oblaka letí v klasech zralých
a koně dupou po maštalích.
V panácích jsou už všude snopy

a svatý Jiří zvedá kopí,
aby je vrazil ve chřtán dračí,

a motýl spěchá po bodláčí;
A jako krůpěj na prstenu,
třpytí se drobná kvítka rmenu.
Tu nemohu se vynadívat
a všechno ve mě začne zpívat,
zpívat i plakat. Maminko má,
jak je to hezké u nás doma! "

Kapitán Báthory se svým drakobijcem je spojenectvím excelentním.

03.09.2020 5 z 5