jfialova jfialova komentáře u knih

Pokrevní bratři Pokrevní bratři Ingvar Ambjørnsen

Knihu jsem četla už před časem, do ruky se mi dostala vlastně náhodou. Téma se mě osobně dotýká, tím víc se mi líbila. Blahoslavení chudí duchem... :-)

19.01.2020 4 z 5

Tajemství ďáblovy bible Tajemství ďáblovy bible Arnošt Vašíček

Mnohé autorovy závěry jsou silně přitažené za vlasy, i když beru, že v době, kdy knihu psal, některé věci nemohl znát. O samotném Codexu gigas se nic moc nového nedozvíte, kolem spousta více či méně související omáčky (Hitler, 11. září, konec Mayského kalendáře, Rudolf II. atd.). Naštěstí to není moc dlouhé. Dvě hvězdy za snahu.

19.01.2020 2 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Po smršti severských krimi, které jsem četla poslední dobou, šlo o příjemnou změnu. Ne že by tyto knihy byly špatné, ale styl psaní autorky je řekla bych ryze ženský co se týká například podrobného vykreslování povahy a pocitů postav, což je oproti poněkud syrovému stylu seveřanů znatelný rozdíl. Neustálé zmínky o bolesti Strikovy nohy mi už tedy způsobovaly téměř fyzické problémy, asi má autorka někoho podobně postiženého ve svém okolí, protože jinak si její sadismus vůči této postavě nedokážu vysvětlit :-) Jinak jde o napínavé čtení, osobu vraha nelze odhalit žádnou jednoduchou dedukcí (i když pocitově jsem tušila, kdo to bude), důležité indicie jsou totiž vyjeveny až v závěru knihy. Ještě na závěr bych dodala, že upřímně gratuluji Robin k jejímu rozhodnutí konečně se zbavit otravného Matta!

16.01.2020 4 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Ačkoli už jde v pořadí o 12. knihu série, kvalita je stále vynikající. Dokonce bych řekla, že se časem lepší. Nůž a Žízeň jsou podle mě ze série nejlepší. Velmi oceňuji, že se opět autor nebál do toho říznout-ze staré gardy nám tam už moc postav nezbývá. Doufám v pokračování, zajímá mě, co si Harry hodil a jak to s ním bude dál.

06.01.2020 4 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Oceňuji to, že se autor do něčeho podobného vůbec pustil. A podle mě se to docela povedlo. Macbeth není zrovna jednoduchá záležitost, jeho převedení do současné doby tak, aby si příběh zachoval původní koncept i myšlenku a nepůsobilo to křečovitě, je zapeklité. Za sebe musím říct, že shakespearovský nádech zůstal patrný, příběh má těžkou originální atmosféru a dobře se čte.

30.12.2019 4 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Nestává se to často, ale jak již psali kolegové přede mnou, druhý díl je opravdu ještě lepší než první. Možná je to větší historickou blízkostí děje, autor si uvědomuje, že není třeba historické události tolik pitvat, protože čtenáři je znají. Věnuje se tedy naplno osudům jednotlivých postav, teď už druhé generace hlavních hrdinů. Opět se mi velmi líbilo zachycení rozdílu mezi způsobem života v jednotlivých zemích (izolované diktaturou sužované Rusko, zlatý americký sen, asketický válečný život ve Velké Británii a bída v meziválečném i válečném Německu-celkově téma trochu opomíjené, jak se říká: dějiny píšou vítězové). Těším se na třetí díl série.

30.12.2019 4 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Velmi dobrý historický román zasazený do víru reálných událostí počátku 20. století. Moc se mi líbilo vylíčení kontrastu mezi tehdejší společností v jednotlivých světových mocnostech-Rusové žijící v bídě, kteří jsou v podstatě silou okolností donuceni k revoluci, Britové toužící po nastolení socialismu, aniž by tušili, bojovní Němci, bokem stojící Američané žijící v relativním blahobytu. A tím vším pořádně zamávala velká válka, která převrátila naruby životy tolika lidí. Mírně rušivě na mě působí střídání seriózních historicko-popisných pasáží s úseky jak vystřiženými s červené knihovny-kontrast je příliš silný.

11.12.2019 4 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Námět zajímavý, děj napínavý. U padoucha jsem se dlouho nemohla rozhodnout, ale nakonec to tak překvapivé nebylo, když člověk vezme v potaz, že ten, co se nabízí nejvíc, to nikdy není. Záhadná choroba Ráchel mi přišla divná a jediný její důvod spatřuji v tom, že díky ní se Harry mohl věnovat vyšetřování, protože jinak by měl doma dusno. Ono vůbec všichni se nám začali usazovat, tak uvidíme, s čím přijde autor dále.

11.12.2019 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Tak tenhle díl byl pro mě osobně zatím asi nejslabší. Pravda je, že e-kniha, kterou jsem měla k dispozici, měla naprosto zoufalý překlad (něco mezi češtinou a slovenštinou), což není chyba autora. Oceňuji též odvahu nechat "odejít" jednu z hlavních postav, toho se odváží málokterý autor, protože řada čtenářů pak může na něj zanevřít. Nesbo se však o svoji popularitu právem obávat nemusí, takže si podobné kousky může dovolit a tím si udržet též otrlejší čtenáře, které hned tak něco nezaujme. Celkový dojem je ale bohužel slabší, těch úchylů je tam bylo příliš mnoho, takže možných pachatelů se nabízelo hned několik a uprchlý sadistický vrah se změněnou identitou, to už taky není moc originální téma (v tomto ohledu si vybavím lepší detektivky). Přesto se těším na další díly.

19.11.2019 3 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Za mě určitě nejlepší díl (čtu jednotlivé díly za sebou, takže jsem četla většinu knih). Kniha má opravdu hustou, temnou atmosféru, zasazení do světa feťáků se podařilo. Oleg se nám teda pěkně vybarvil. Vývoj příběhu byl pro mě nečekaný a originální, závěr bych dopředu opravdu neodhadla. Trošku zklamáním je pro mě následující díl Policie, jsem zhruba v jedné třetině a zatím je to ve porovnání s Přízrakem slabota. Tak uvidíme.

14.11.2019 4 z 5

Robur dobyvatel Robur dobyvatel Jules Verne

Robur se mi nelíbil tolik jako ostatní knihy, ale jeho výhodou je bezesporu to, že je poměrně krátký (pro netrpělivé čtenáře). Jako dítě jsem brala tuto knihu jako 20 000 mil pod mořem "naruby". Podobnost v ději je tam značná, byť Robur se odehrává "nahoře" a Nemo "dole".

06.11.2019 3 z 5

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Výborná kniha pro ty, co s verneovkami začínají. Není tak dlouhá a děj má spád, což je u některých dalších knih s ohledem na dlouhé popisné pasáže trošku problém. Drsné to možná trošku je, ale když vidím, co dnešní děcka sledují v TV a na youtube, přijde mi to naprosto v pohodě.

06.11.2019 4 z 5

Na kometě Na kometě Jules Verne

Jedna z mých nejoblíbenějších verneovek, a že jsem jich v dětství přečetla! Moc se mi líbil autorův nápad umístit děj na povrch komety prolétající poblíž planety Země, kam se nedobrovolně přenese několik lidí po kontaktu obou nebeských těles. Koncept je stejný jako u většiny ostatních verneovek. I když z pohledu dnešní vědy jde patrně o nesmysl a dospělý čtenář si tím pádem četbu asi příliš neužije, pro děti je to super počtení.

06.11.2019 4 z 5

Smrtící krev Smrtící krev Suzanne Proulx

Knihu nehodnotím, protože to v podstatě není možné. Překlad je totiž tak příšerný, že jsem vlastně ani místy nechápala, o co jde. Jednu hvězdu dávám autorce, aby nepřišla zkrátka, ty zbylé do mínusu uděluji překladateli, jehož jméno nemohu na internetu najít, protože knihu z knihovny jsem četla již před delší dobou. Pokud čtenář alespoň trochu ovládá angličtinu, rozpozná v textu otrocky přeložené pasáže na úrovni google translatoru někde před deseti lety-možná právě tak samotný překlad i vznikl. Obdivuji čtenáře, kteří byli schopni udělit vysoké hodnocení, neb oni byli patrně schopní dešifrovat to, co mně zůstalo skryto.

06.11.2019 1 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Nesbo opět nezklamal a Harryho opravdu nešetřil. Ke konci byl teda děj pěkně zamotaný. Každopádně jednoho pachatele jsem odhalila asi v půlce knihy, druhý se tak nějak nenápadně přidal, ale nakonec to bylo všechno jinak, než jsem si původně myslela. Takže napnutá jsem byla od začátku až do konce a tak to má být!

05.11.2019 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Pachatele jsem odhalila hned na začátku knihy, což se mi teda moc často nestává, ale i tak jsem byla celou dobu napjatá, jestli to přece jen není trochu jinak. Chvílemi to vypadalo, ale nebylo. I tak jde o napínavé čtení se spoustou slepých uliček a nesbovských "mikrošoků", které jsou následně ihned uvedeny na pravou míru, ale udržují vás stále ve střehu. Přestože celkově byla kniha velmi dobrá a ve škále detektivek od Jo Nesba mi přijde podobně jako ostatním čtenářům jako jedna z jeho nejlepších, osobně mi finále přišlo příliš okázalé, což pro mě osobně celkově knihu řadí zpět do průměru autorovy tvorby. Moc se těším, co se vyvine z té vsuvky s plísňařem, řekla bych, že to nebude jen tak :-)

30.10.2019 4 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Opět napínavá detektivka se starými známými hrdiny. Zvolené prostředí Armády spásy mi přišlo zajímavé, svého času mě vlastně velmi překvapilo, že jde v podstatě o samostatnou církev. Oproti ostatním dílům se Harry drží a až na jeden výkyv to s pitím moc nepřehání-ono mezi všemi těmi feťáky už by toho asi bylo trošku moc. Kolega Moller se nám pěkně vybarví, inu jak se říká: tichá voda břehy mele. A to pro tento díl teda platí několikanásobně.

17.10.2019 4 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Tentokrát je děj knihy okrajově zasazen do Prahy, takže o důvod více si knihu přečíst :-) Sice tam z českých reálií mnoho nenajdeme, kromě několika zmínek o Perlovce, což zrovna moc lichotivé není, a místu, odkud se do západní Evropy pašují zbraně, ale i tak to našince zaujme. Harry v tom tentokrát pěkně lítá, ale má u mě velké plus, že konečně zatočí s Princem, který mi již několik dílů po sobě pěkně pije krev.

16.10.2019 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Další z napínavých pokračování ze série detektivek s Harrym Holem. Tentokrát poodhalíme trošku více z jeho minulosti a seznámíme se s jednou z jeho osudových žen. Už v detektivce od Jussiho Adler Olsena s názvem Marco jsem se setkala se zasazením příběhu do romského prostředí a přijde mi, že je to z pohledu českého čtenáře takové divné téma. Asi na to máme trochu jiný pohled. Byť se rozhodně nepovažuji za rasistu a člověka trpícího předsudky, přijde mi, že autoři vytváří jakési romantické představy o tomto prostředí a celkově mi jejich knihy pak přijdou takové divné. Jo Nesbovi jsem to odpustila, protože jinak byl příběh poutavý a poctvé 4 hvězdy si zaslouží.

16.10.2019 4 z 5

Červenka nese smrt Červenka nese smrt Jo Nesbø

Zatím nejlepší díl série, který jsem četla. Zajímavý je příběh z války i ze současnosti. Zaujalo mně zejména téma postavení Norska a jeho obyvatel ve druhé světové válce, byť nejde o žádnou podrobnou historickou sondu, člověk si aspoň trochu udělá představu a může se dovzdelat jinde. Těším se na další díl.

28.09.2019 4 z 5